Σελίδα 7 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 250

Θέμα: Σέροου: Συμμάζεμα-σουλούπωμα-φρεσκάρισμα, όπως θέτε πέτε το!

  1. #91
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302

    Είχαμε ατυχές περιστατικό!

    Δυστυχώς, τα ρουλεμάν της μπιέλας αποφάσισαν να συνταξιοδοτηθούν! Από τα τέλη της προηγούμενης εβδομάδας ξεκίνησε ο γνωστός θόρυβος που σου λέει ότι πας για αλλαγή μπιέλας, αλλά λίγο διαφορετικός. Ως συνήθως, στην αρχή δεν ήθελα να το πιστέψω, αλλά αφού το άκουγα και χειροτέρευε, περνάω μια βόλτα κι απ' το μάστορη, να μου πει κι αυτός την επαγγελματική του γνώμη. Παρ' όλο λοιπόν που ούτε ο ίδιος έδειχνε να το πιστεύει, λόγω του ότι του είχε κάνει ένα περιποιημένο σερβισάκι (χωρίς να ανοίξει μοτέρ όμως) το Δεκέμβριο, του το άφησα Πέμπτη. Το ίδιο απόγευμα, με πήρε να μου ζητήσει την άδεια για να εισέλθει στα ενδότερα, γιατί δεν έβλεπε ζημΝιά στα εξώτερα. Το λοιπόν, την επόμενη μου λέει τα <<καλά>> μαντάτα , τον ρωτάω πόσο και μου είπε στη χειρότερη 350 ευρώ!

    Πιο συγκεκριμένα μου είπε ότι κάποιος απ' τους δύο προηγούμενους ιδιοκτήτες του είχε κάνει ήδη ένα ρεκτιφιέ, αλλά χωρίς να πειράξουν μπιέλα, γιατί δεν είχε πρόβλημα. Ευτυχώς ο μηχανικός του είχε κάνει καλή δουλειά και δεν είχε κακοτεχνίες πουθενά αλλού. Οπότε, αφενός θεωρώ ότι η ζημιά είναι από φυσιολογική φθορά και μιας και θα βάλουμε καινούρια θα είμαστε κομπλέ, αλλά αφετέρου πάμε πίσω σίγουρα ένα δίμηνο, για να μην πω τρίμηνο σε όλα τα υπόλοιπα. Την γκαντεμιά μου μέσα! Αφού λοιπόν το μηχανάκι νοσηλεύεται, το ρίξαμε στο ζόρικο δίτροχο!
    Τελευταία τροποποίηση από ereynitis; 20/01/2013 στις 21:05.

  2. #92
    τσουκου τσουκου καινούργιο θα γίνει.....

    έτσι να το βλέπεις....

  3. #93
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Μωρέ Σπύρο, εσύ δίκιο έχεις. Τα απρογραμμάτιστα μεγάλα έξοδα είναι που πιέζουν την κατάσταση. Βέβαια μέχρι να φύγουν απ' την τσέπη είναι, μετά δε θα με νοιάζει!

  4. #94
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    να βρισκαμε κανα τρακαρισμενο σε αυτην τιμη να το επαιρνες ολοκληρο?

  5. #95
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    να βρισκαμε κανα τρακαρισμενο σε αυτην τιμη να το επαιρνες ολοκληρο?
    Ναι μεν, αλλά 1ον και κυριότερον, μένω σε παλιά πολυκατοικία χωρίς κλειστό πάρκινγκ ή ιδιωτική αποθήκη και γενικά έχω σοβαρή στένωση αποθηκευτικών χώρων. Πόσες φορές έχω ευχηθεί να είχα δική μου αυλή και γκαράζ, να κάθομαι και να απολαμβάνω καθημερινό μουτζούρωμα όπως κάνετε πολλοί από 'δω!
    2ον, θα ήταν εντάξει ο κινητήρας του; Γιατί μαζί με όσα έχω αλλάξει ήδη, συν αυτά που σκοπεύω να του αλλάξω, θα γίνει καινούριο το μηχανάκι. Το ρισκάρεις να πληρώσεις για χαλασμένο/τρακαρισμένο, που μπορεί τελικά να έχει χειρότερα ανταλλακτικά από αυτά που χρησιμοποιούνται ήδη στο μηχανάκι; Άλλωστε, πλέον τα Σέροου είναι 10 ετών και άνω και έχουν περάσει και από 2 ιδιοκτήτες το λιγότερο. Τουλάχιστον, αυτό θα το πληρώσω εγώ, θα το φτιάξω εγώ (και ο μάστορης ), θα το κάνω σχεδόν καινούριο και θα ξέρω τι γίνεται από 'κει και πέρα.
    Απλά, όπως γράφω και παραπάνω, το απρογραμμάτιστο μεγάλο έξοδο είναι αυτό που με ζόρισε κυρίως. Ελπίζω τουλάχιστον ότι όλα θα παν καλά και δε θα έχουμε άλλα τέτοια απρόοπτα.

  6. #96
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannnhs Προβολή μηνύματος
    Ναι μεν, αλλά 1ον και κυριότερον, μένω σε παλιά πολυκατοικία χωρίς κλειστό πάρκινγκ ή ιδιωτική αποθήκη και γενικά έχω σοβαρή στένωση αποθηκευτικών χώρων. Πόσες φορές έχω ευχηθεί να είχα δική μου αυλή και γκαράζ, να κάθομαι και να απολαμβάνω καθημερινό μουτζούρωμα όπως κάνετε πολλοί από 'δω!
    2ον, θα ήταν εντάξει ο κινητήρας του; Γιατί μαζί με όσα έχω αλλάξει ήδη, συν αυτά που σκοπεύω να του αλλάξω, θα γίνει καινούριο το μηχανάκι. Το ρισκάρεις να πληρώσεις για χαλασμένο/τρακαρισμένο, που μπορεί τελικά να έχει χειρότερα ανταλλακτικά από αυτά που χρησιμοποιούνται ήδη στο μηχανάκι; Άλλωστε, πλέον τα Σέροου είναι 10 ετών και άνω και έχουν περάσει και από 2 ιδιοκτήτες το λιγότερο. Τουλάχιστον, αυτό θα το πληρώσω εγώ, θα το φτιάξω εγώ (και ο μάστορης ), θα το κάνω σχεδόν καινούριο και θα ξέρω τι γίνεται από 'κει και πέρα.
    Απλά, όπως γράφω και παραπάνω, το απρογραμμάτιστο μεγάλο έξοδο είναι αυτό που με ζόρισε κυρίως. Ελπίζω τουλάχιστον ότι όλα θα παν καλά και δε θα έχουμε άλλα τέτοια απρόοπτα.
    εχεις δικιο σε ολα, κι εγω προσωπικα εχω φαει αρκετες φορες σκατα με αγορα μεταχειρισμενου. απλα θα εμπιστευομουν ενα μοτερ με 30000χλμ που το εκλεισε ο αγαπητος μου σχιστοματης παρα ενα που επισκευαστηκε ελλαδα.. αλλα επιλογες ειναι αυτες.. τουλαχιστον βαλε γνησια ανταλακτικα. πριν βαλει ο μαστορας ανταλακτικα ρωτα τον τιμες αναλυτικα. συγκρινε με αυτες απο δω. http://www.partzilla.com/parts/searc...5HC/parts.html

    προσωπικα εχω επιβεβαιωσει κι αγορασει απο δω φτηνοτερα απο οσο αγοραζε ο μαστορας απο γιαμαχα ελλας..

  7. #97
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    εχεις δικιο σε ολα, κι εγω προσωπικα εχω φαει αρκετες φορες σκατα με αγορα μεταχειρισμενου. απλα θα εμπιστευομουν ενα μοτερ με 30000χλμ που το εκλεισε ο αγαπητος μου σχιστοματης παρα ενα που επισκευαστηκε ελλαδα.. αλλα επιλογες ειναι αυτες.. τουλαχιστον βαλε γνησια ανταλακτικα. πριν βαλει ο μαστορας ανταλακτικα ρωτα τον τιμες αναλυτικα. συγκρινε με αυτες απο δω. http://www.partzilla.com/parts/searc...5HC/parts.html

    προσωπικα εχω επιβεβαιωσει κι αγορασει απο δω φτηνοτερα απο οσο αγοραζε ο μαστορας απο γιαμαχα ελλας..
    Ευχαριστώ Δημήτρη, αλλά ήδη έχουν παραγγελθεί τα ανταλλακτικά, το κράτησα όμως, γιατί θα χρειαστεί και για άλλη φορά. Το καλό είναι ότι ο μάστοράς μου εδώ και 9 χρόνια δε μου έχει κάνει κουτσουκέλα ούτε στη δουλειά του ούτε στα λεφτά, δε νομίζω ότι θα με γδάρει.

  8. #98
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannnhs Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ Δημήτρη, αλλά ήδη έχουν παραγγελθεί τα ανταλλακτικά, το κράτησα όμως, γιατί θα χρειαστεί και για άλλη φορά. Το καλό είναι ότι ο μάστοράς μου εδώ και 9 χρόνια δε μου έχει κάνει κουτσουκέλα ούτε στη δουλειά του ούτε στα λεφτά, δε νομίζω ότι θα με γδάρει.
    δεν ειπα οτι θα σε γδαρει, απλα στην ελλαδα ειναι παρα πολυ ακριβα. η καδενα για παραδειγμα κοστιζε εδω σχεδον 3 φορες απο οσο την πηρα απο αμερικη.

  9. #99
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302

    Περί ου ο λόγος!

    Περί ου ο λόγος, λοιπόν. Το ρουλεμάν και ο κύλινδρος μετά του φαγώματός του
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03502.jpg 
Προβολές:	251 
Μέγεθος:	76,9 KB 
ID:	280410

    Η επίσης φαγωμένη μπιέλα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03504.jpg 
Προβολές:	251 
Μέγεθος:	65,5 KB 
ID:	280411

    Και τα τρία από τα τέσσερα καταταλαιπωρημένα γουλεμάν (=γαλλιστί)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03506.jpg 
Προβολές:	251 
Μέγεθος:	99,8 KB 
ID:	280412

    Μπήκε καινούρια μπιέλα γιαμάχα, για ΧΤ250, πιο χοντρή.
    Πάει κι αυτό, τελείωσε. Ελπίζουμε ότι δε θα έχουμε παρόμοιες απρόβλεπτες χοντράδες πλέον.

  10. #100

  11. #101
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Ε και αφού τελειώσαμε με τ' άσχημα και οι διαχειριστές έπιασαν δουλειά με το σέρβερ, είπα να αξιοποιήσω κι εγώ λίγο τη βαρεμάρα που με τρώει αυτές τις μέρες. Βαριέμαι να περιμένω 2 μήνες που θα 'χω λεφτά (αν θα ΄χω ) για την ανάρτηση! Με τρων τα χέρια μου!

    Λοιπόν, επί του θέματος. Παλαιότερα είχα επιχειρήσει 2 φορές να τοποθετήσω ένα γιούνισεξ(!) μπροστινό, χαμηλό φτερό μάρκας ΟύφοΥ - που είχα πάρει ακόμα παλιότερα - χωρίς επιτυχία. Πως να είχα επιτυχία δηλαδή, αφού εάν δε βγει ο τροχός, δεν μπαίνει με τίποτα. Τώρα βέβαια, δε μου είναι και πολύ εύκολο να βαλω-βγάλω μπροστινό χωρίς να έχω γρύλλο ή κροκοδιλάκι ή διπλό σταντ ή έστω έναν άνθρωπο να βοηθήσει. Εχθές, πάντως είχα βοήθεια στο <<έβγα>> από ένα καλό γείτονα και στο <<έμπα>> από μία περαστική, καλή, πλαστική γλάστρα! Τα φωτογραφικά ντοκουμέντα εκκατέρωθεν.

    Τα απαραίτητα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03508.jpg 
Προβολές:	249 
Μέγεθος:	70,8 KB 
ID:	280413

    Αφού μας βοήθησε ο εξαιρετικός μας γείτονας να αφαιρέσουμε τη ρόδα χωρίς ατυχή συμβάντα, κοιτάμε να δούμε που ακριβώς και πόσο σταθερά θα τοποθετηθούν τα βραχιολάκια. Ούτε πολύ ψηλά ούτε πολύ χαμηλά... σφίξε λίγο ακόμα, σφίξε λίγο ακόμα... όχι ρε πστ μου γλυστράει προς τα κάτω... ας βάλω και τα εσωτερικά βραχιόλα, να σφίξει καλύτερα... τώρα δεν πιάνουν οι βίδες!... γμτ, γμτ, &^%$$#@...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03509.jpg 
Προβολές:	250 
Μέγεθος:	43,8 KB 
ID:	280414

    Επιτέλους μπήκε! Τώρα να ξαναβάλουμε τη ρόδα. Τί κάνουμε όμως χωρίς γείτονα εύκαιρο; Άντε να δούμε...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03512.jpg 
Προβολές:	250 
Μέγεθος:	74,5 KB 
ID:	280415
    Τελευταία τροποποίηση από ereynitis; 27/01/2013 στις 00:25. Αιτία: Ορθογραφικό

  12. #102
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Γείτονας εύκαιρος μπορεί να μη βρίσκεται, αλλά πάντα υπάρχει μια εύκαιρη και ωραιοτάτη πλαστική γλάστρα στο χρώμα της κεραμίδας, για να το παίζει πήλινη.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03514.jpg 
Προβολές:	251 
Μέγεθος:	75,2 KB 
ID:	280416

    Και τσουπ! Βάλαμε και τη ρόδα. Με την ψυχή στο στόμα, γιατί η γλάστρα είχε αρχίσει και τσάκιζε απ' το βάρος. Με λίγη προσοχή φαίνεται και στην από πάνω φωτό.
    Τελικά κάτι ξέρει ο Ιταλός, που το λέει Ούφο. Έτσι, με δυο φτερά μπροστά, μοιάζει λίγο εξωγήινο το μηχανάκι! Να το βγάλω το πάνω; Να ξαναβγάλω το κάτω; Ν' αφήσω και τα δύο; Να μην αφήσω κανένα; Τα σχόλια δικά σας.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03515.jpg 
Προβολές:	252 
Μέγεθος:	78,3 KB 
ID:	280417

  13. #103
    για χώμα, το κάτω πρέπει να βγει....

  14. #104
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302

    Ποδιά υπάρχει!

    Ω, ναι! Από ΧΤ660 μεν, αλλά δε βαριέσαι. Να 'ναι καλά ο μοτομανιακός που μας εμπνέει με τα εμπνευσμένα μαστορέματά του! Ευτυχώς, ενώ είχα την εντύπωση ότι η ποδιά ήταν μεταλλική - πριν τη δω από κοντά - είναι τελικά πλαστική και ευτυχώς θα την τροποποιήσω πιο εύκολα. Στρώνουμε λοιπόν, πωπουδάκι κάτΟΥ και αρχιΝΑμε!

    Είπα να προσαρμόσω πρώτα το μεντεσέ, ούτως ώστε να έχω μετά ένα σταθερό σημείο μήκους-φάρδους, για να δω τι θα κάνω με το μπροστινό τμήμα μετά, που φαινόταν πιο δύσκολο. Ναι, αλλά... πού θα εφαρμόσει ο μεντεσές, οέο;!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03521-.jpg 
Προβολές:	248 
Μέγεθος:	63,1 KB 
ID:	280418

    Δεν πτοούμαστε λέμε! Πλαστική λέμε! Πάμε λέμε!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03525-.jpg 
Προβολές:	249 
Μέγεθος:	62,3 KB 
ID:	280419

    Μετά από λίγο τάισμα του λειαντικού κάτι κάναμε.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03528-.jpg 
Προβολές:	249 
Μέγεθος:	80,7 KB 
ID:	280420

  15. #105
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Από αυτήν την οπτική, φαίνεται να κάθεται βέβαια πολύ στραβά, αλλά στην πραγματικότητα η θέση της είναι καλή, αφού δεν εμποδίζει κανένα λεβιέ ποδιού και καλύπτει επαρκώς όλη την κάτω επιφάνεια του κινητήρα. Το πρόβλημα θα είναι να βρω έναν τρόπο να μπορέσω να δέσω καλά το μπροστινό κομμάτι. Γιατί οι υποδοχές βιδών του πλαισίου δεν ταιριάζουν καθόλου με αυτές της ποδιάς. ... με συνδεόμενα λαμάκια ίσως... Θα το κοιτάξω εν καιρώ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03529-.jpg 
Προβολές:	247 
Μέγεθος:	65,7 KB 
ID:	280421

    Θα ήθελα να κατόρθωνα να έβαζα μία ενιαία βίδα-πείρο, αλλά δεν περνούσε με τίποτα. Δεν πειράζει όμως και οι δύο ασύμμετρες βίδες που έβαλα με κόντρα παξιμάδι ( ), μια χαρά φαίνονται ότι θα κάνουν τη δουλειά τους!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03533-.jpg 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	77,1 KB 
ID:	280422

    Το μπροστά τώραααα. Το κενό που θέλουμε να καλύψουμε.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03536-.jpg 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	71,1 KB 
ID:	280423

Σελίδα 7 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τα πραγματα οπως θα ειναι το 2100
    από ftsmf στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2010, 17:29
  2. Ακούστε το..!! Οπως+δήποτε..
    από lampros_fazer στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 03:37
  3. Το Rcv211 όπως δεν το είδατε ποτέ
    από sapila racing στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2006, 00:31
  4. K5 εξατμιση οπως το Μ1 του Valentino.
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2006, 22:20
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 15:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF