Σελίδα 1 από 17 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 250

Θέμα: Σέροου: Συμμάζεμα-σουλούπωμα-φρεσκάρισμα, όπως θέτε πέτε το!

  1. #1
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302

    Σέροου: Συμμάζεμα-σουλούπωμα-φρεσκάρισμα, όπως θέτε πέτε το!

    [FONT=Comic Sans MS]Καλησπερίζω!

    Έχω ένα Σέροου του '98, με δισκάκι πίσω και αποτελεί το σωτήρα μου μες στην πόλη το τελευταίο δυο-μισά-χρονο. Επειδή λοιπόν τα πολυ-εργαλεία είναι πολυ-χρήσημα και το συγκεκριμένο αποφάσισα ότι μου κάνει και θα το κρατήσω, είπα αυτήν την περίοδο - εφόσον βολεύουν και τα οικονομικά - να βαλθώ να το συμμαζέψω κομμάτι, γιατί δε με συμφέρει καθόλου να αρχίσει να γκρινιάζει! Από πέρσι λοιπόν, χρησιμοποιεί καινούρια καμπάνα και το Νοέμβρη του έβαλα καινά λαστιχάκια (Bridgestone Trailwing, μόνο με 120 γιούρα το ζευγάρι, μαζί με χοντρές ανθεκτικές σαμπρέλες και τοποθέτηση-ζυγοστάθμιση! ). Στην πορεία έχουμε:

    1. Αλλαγή ολόκληρης της εξάτμισης, γιατί η κυρά-σκουριά έχει αρχίσει και εξαπλώνεται επικίνδυνα.
    2. Αφράτεμα σέλας σε όλες τις διαστάσεις, με αντιολισθητικό υλικό πλέον και πιθανή αλλαγή χρώματος σι μπλιδάκι (?), οι άλλες επιλογές είναι κόκκινο ή μαύρο.
    3. Καινούριο ελατήριο+αμορτισέρ πίσω και πλήρης επισκευή-ανανέωση μπουκάλων. Μακάρι να μην ήταν τόσο ακριβά τα εν λόγω αφτερμάρκετ ανταλλακτικά, για να το ψήλωνα και λίγο. Άσε που στο Σέροου ταιριάζουν αποκλειστικά και μόνο ανταλλακτικά για Σέροου!! Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων από TTR250, YZ125 και 250, τα υπόλοιπα απαιτούν ψιλοδύσκολες για μένα μόντες, γιατί δεν υπάρχει ούτε ο κατάλληλος χώρος ούτε τα κατάλληλα εργαλεία και ανάλογα την τροποποίηση ούτε η ανάλογη εμπειρία ή γνώσεις. Τες πα'...
    4. Επισκευή ρουλεμάν τιμονιού.
    5. Αλλαγή εμπρόσθιας δισκόπλακας.
    6. Αλλαγή ή επισκευή πλεξούδων, ανάλογα με τη συνολική τους κατάσταση. Όχι ότι έχει ηλεκτρολογικά προβλήματα, αλλά έχω εντοπίσει μερικές ασχημούτσικες παντέτες (από τους πρώην) στις φίσες, συν κάποια φαγώματα και τσακίσματα σε ορισμένα σημεία. Όπως και να 'χει, πλήρη άποψη θα έχω όταν θα λυθεί το μηχανάκι γι' αυτόν το λόγο.
    Αυτά είναι τα κυριότερα και ό,τι άλλο περιφερειακό ή μη ψιλολοΐδι χρειάζεται ή ανακαλυφθεί στην πορεία ότι χρειάζεται αλλαγή/επισκευή θα αναφερθεί κατά την εξέλιξη του θέματος. Ό,τι μπορώ απ' όλ' αυτά θα το φΚιάξω μονάχος μου, (εάν δεν είναι κινητήρας, σαμάν-καμπάνα-δίσκοι, καρμπιρατέρ, μπουκάλες, ή συναγΙΑρμός από τα υπόλοιπα κάτι ψιλοσκαμπάζουμε ).

    Επιτέλους, μετά από αυτήν την (ελπίζω όχι πολύ βαρετή) εισαγωγή ας βάλουμε και καμιά φωτό. Εδώ είμαΝε με φρέσκιες γομολάστιχες:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	201210 Σέροου δουλειά 04.jpg 
Προβολές:	1725 
Μέγεθος:	103,9 KB 
ID:	277936

    Σήμερα καταπιάστικα με τοποθέτηση αντίβαρων και προστατευτικού παπουτσιού για το λεβιέ. Το προηγούμενο προστατευτικό που είχα αγοράσει, κάποιος πούσ... κούριερ απ' τις εταιρίες της πολυκατοικίας, θεώρησε ότι το αγόρασα για το δικό του μηχανάκι!!!
    Ας είναι... στο θέμα μας. Σκεφτόμουν να συνδυάσω αντίβαρα με καθρεφτάκια, δεν το αποφάσιζα όμως, γιατί με την παραμικρή κόντρα στο τιμόνι θα τα έκλαιγα. Έριξα τυχαία μια ματιά σήμερα στο <<αποθεματικό>> μου και το μισό πρόβλημα λύθηκε, μιας και βρήκα ένα ζευγάρι ξεχασμένα αντίβαρα από τον πρώην συμπολεμιστή μου (CBR600 F4). Με τους καθρέφτες θα δούμε αργότερα τι θα καΜΩΣουμε. Ας αλλάξω πρώτα διακόπτες, που έχουν και σωστές βάσεις για καθρέφτες και βλέπουμε. Μια πρώτη εικόνα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03310.jpg 
Προβολές:	1733 
Μέγεθος:	77,9 KB 
ID:	277937 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03311.jpg 
Προβολές:	1730 
Μέγεθος:	83,1 KB 
ID:	277938[/FONT]
    Τελευταία τροποποίηση από ereynitis; 30/12/2012 στις 20:55. Αιτία: συμπληρωματικά για τα λάστιχα...

  2. #2
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    [FONT=Comic Sans MS]Συνέχεια...

    Τα αντίβαρα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03314.jpg 
Προβολές:	1720 
Μέγεθος:	63,0 KB 
ID:	277939

    Προτίμησα, αντί να κόψω όλο το εξωτερικό κομμάτι της χειρολαβής, απλά να το τρυπήσω στη μέση και για καλαισθησία, αλλά και για καλύτερη υδρομόνωση.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03315.jpg 
Προβολές:	1720 
Μέγεθος:	72,7 KB 
ID:	277940 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03316.jpg 
Προβολές:	1718 
Μέγεθος:	92,9 KB 
ID:	277941
    [/FONT]

  3. #3
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    [FONT=Comic Sans MS]Συνεχίζουμε...

    Με την γκαζιέρα όμως υπήρχε ένα μικρό προβληματάκι...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03317.jpg 
Προβολές:	1703 
Μέγεθος:	73,0 KB 
ID:	277942 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03318.jpg 
Προβολές:	1690 
Μέγεθος:	68,9 KB 
ID:	277943
    [/FONT]
    Τελευταία τροποποίηση από ereynitis; 30/12/2012 στις 16:03.

  4. #4
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    [FONT=Comic Sans MS]Και δώσε...

    Παξιμάδι χωρίς πατούρα είχα, τσιμουχάκι λεπτότερο όμως πού να το βρώ;! Αναγκαστικά, έπρεπε μπει χειρουργείο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03319.jpg 
Προβολές:	1675 
Μέγεθος:	60,4 KB 
ID:	277944

    Ευχάριστα νέα! Η εγχείρηση πέτυχε! Το πετσόκοψα βέβαια, δε κοβόταν εύκολα το άτιμο, αλλά αφού έσφιξε η βίδα και το αντίβαρο είναι ακλόνητο, όλα καλά!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03320.jpg 
Προβολές:	1681 
Μέγεθος:	68,2 KB 
ID:	277945

    Βέβαια, όπως πάντα σύμφωνα με τον κ. Μέρφι, μέτα το άγχος και την ταλαιπωρία, ένα αυτούσιο, αλώβητο και χαριτωμένο τσιμουχάκι, πετάχτηκε πάνω από το σωρό παξιμαδοειδή και μου έκανε <<Τσα !>>

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03324.jpg 
Προβολές:	1667 
Μέγεθος:	47,6 KB 
ID:	277946
    [/FONT]

  5. #5
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    [FONT=Comic Sans MS]Και τράβα... και τέλος...

    Παρ' όλ' αυτά, το τελικό αποτέλεσμα με ικανοποίησε κι ας έγινε κι η θυσία.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03325.jpg 
Προβολές:	1668 
Μέγεθος:	76,0 KB 
ID:	277947 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03326.jpg 
Προβολές:	1646 
Μέγεθος:	89,8 KB 
ID:	277948

    Και αφήσαμε το λεβιέ που ήταν πιο εύκολος, τελευταίο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC03328.jpg 
Προβολές:	1642 
Μέγεθος:	89,5 KB 
ID:	277949

    Αυτά προς το παρόν και στο επανιδείν. Καλή χρονιά, καλή Πρωτοχρονιά!
    [/FONT]

  6. #6
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    καλη χρονια και σε σενα ωραια μαζεματακια

    αφου ξεκινησες ομως,περνα με το jif το κιτρινο ολα τα ασπρα πλαστικα να ξανανοιωσουν,και οτι γυαλιζετε με πανοβουρτσακια και glanol.βγαλε και τιποτα μπλιμπλικια που βαφοντε,τριφτα απλα με λιγο scotch βαφτα με ενα spray και βουαλα

  7. #7
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Για γυάλισμα-προστασία πλαστικών και πλέον επιφανειών, το σπρέι σιλικόνης κάΜει;

    Πολύ καλή δουλειά στα πλαστικά ξέρω ότι κάνει και το Overlai κρέμα για ξύλινες επιφάνειες. Το μειονέκτημά του είναι ότι συγκεντρώνει πολύ στατικό ηλεκτρισμό και τραβάει τη σκόνη σα μαγνήτης. Αλλά μετά το πλύσιμο, η μυρωδιά του κεριού σε κάνει να νομίζεις ότι μόλις το έβγαλες από την αντιπροσωπεία το μηχανάκι!

  8. #8
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannnhs Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Για γυάλισμα-προστασία πλαστικών και πλέον επιφανειών, το σπρέι σιλικόνης κάΜει;

    Πολύ καλή δουλειά στα πλαστικά ξέρω ότι κάνει και το Overlai κρέμα για ξύλινες επιφάνειες. Το μειονέκτημά του είναι ότι συγκεντρώνει πολύ στατικό ηλεκτρισμό και τραβάει τη σκόνη σα μαγνήτης. Αλλά μετά το πλύσιμο, η μυρωδιά του κεριού σε κάνει να νομίζεις ότι μόλις το έβγαλες από την αντιπροσωπεία το μηχανάκι!
    για να φυγουν οι μαυριλες-γρατζουνιτσες θελουμε λιγο υποβιβασμο.τα προιοντα που ενεφερες δεν υποβιβαζουν αλλα γυαλιζουν.δοκιμασε το jif ειναι παλιο κολπο μαντραδων οταν φερνανε τα εισαγωγης απο ιαπωνια

  9. #9
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Ααα, συσωραίος ( = εσυ είσαι ωραίος) ! Φχαριστώ ξανά.

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Εγώ γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν γλυτώνει το καρδιακό/εγκεφαλικό επεισόδιο ο παλιΟγερΟς;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Φάε τη γλώσσα σου αδερφέ! Γιατί το λες αυτό;! Όσον καιρό το έχω, η μόνη σοβαρή ζημιά που μου έβγαλε ήταν η καμπάνα, όπου τώρα φορά καινούρια και από κινητήρα και ηλεκτρολογικά απολύτως τίποτΙΣ! Και οι φλατζούλες του, όλες φρεσκο-αλλαγμένες και σταγόνα λάδι πουθενάΣ!

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannnhs Προβολή μηνύματος
    Φάε τη γλώσσα σου αδερφέ! Γιατί το λες αυτό;! Όσον καιρό το έχω, η μόνη σοβαρή ζημιά που μου έβγαλε ήταν η καμπάνα, όπου τώρα φορά καινούρια και από κινητήρα και ηλεκτρολογικά απολύτως τίποτΙΣ! Και οι φλατζούλες του, όλες φρεσκο-αλλαγμένες και σταγόνα λάδι πουθενάΣ!

    Δεν ήταν για σένα η το μΕχανάκι σου αλλά για τον mod της κατηγορίας (oldman) που έχει "αδυναμία" στο μοντέλο σου....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    ΠαρΑξήγησης-παρΑξήγησης, όλα καλά!

  14. #14
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Στο λεβιέ έβαλες δεματικά; Μήπως να τα έκοβες εκεί που προεξέχουν γιατί θα γδέρνουν το παπούτσι πιθανόν...Μια άλλη γρήγορη λύση που έγκειται στην αισθητική του καθενός είναι ανταλλακτικό από ρολάκι για βάψιμο, συνήθως ταιριάζουν στο λεβιέ και είναι σταθερά.

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της Tsimuhas
    Εγγραφή
    23/05/2012
    Μηνύματα
    46
    Ωραιο το εργαλειο! Καλα μαστορεματα! Τα βαρίδια του πηγαν μια χαρα...
    15.000 RPM....

Σελίδα 1 από 17 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τα πραγματα οπως θα ειναι το 2100
    από ftsmf στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2010, 17:29
  2. Ακούστε το..!! Οπως+δήποτε..
    από lampros_fazer στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 03:37
  3. Το Rcv211 όπως δεν το είδατε ποτέ
    από sapila racing στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2006, 00:31
  4. K5 εξατμιση οπως το Μ1 του Valentino.
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2006, 22:20
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 15:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF