Σελίδα 3 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 156

Θέμα: Balkans brainstorming

  1. #31
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vassilis88 Προβολή μηνύματος
    αυτο το τρανσφαγκαρασαν που ακριβως βρισκεται ρε παιδες...... δλδ ξεκιναει απο την κουρτεα κ τελειωνει που
    http://goo.gl/maps/U9Q20

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Βασικά από πιο πριν αρχίζει αλλά δεν λέει κάτι.
    Το καλό κομμάτι είναι απ την Κουτερά ντ Άρτζες, καβαλάς το βνο Φαγκαράς και πέφτεις απ την άλλη.
    Θεωρητικά τελειώνει στο Σιμπίου αλλά η πλάκα τελειώνει λίγο πριν βγεις στην εθνική Ε68

    http://en.wikipedia.org/wiki/Transf%...%C8%99an#Route

  3. #33

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της wildbilly
    Εγγραφή
    17/01/2006
    Μηνύματα
    174
    Απίστευτο! Ακριβώς την ίδια διαδρομή έχω σχεδιάσει για φέτος...Θα πάω μάλλον αρχές Ιουλίου, άντε θα σε πετύχω κάπου τελικά...

  5. #35
    Νέο μέλος Το avatar του/της Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    05/01/2013
    Μηνύματα
    10
    Αλήτες .. Καθάρματα .. Μηχανόβιοι ..

  6. #36
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Πρόταση....

    Κάνε Αθήνα-Σαλονίκη (η κάπου κοντά).
    Από Σαλονίκη τράβα Σερβία όπου φτάσεις , και άσε έξω το Νις δεν λέει...τα χλμ βγαίνουν , οι δρόμοι καλοί.
    Κάνε Αδριατική και μετά ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΤΟ ΝΟΒΙ-ΣΑΝΤ (και ας είσαι με γυναίκα.....θα σε καταλάβει πίστεψε με)
    Το Βελιγράδι δεν είναι για μια μέρα...άστο για κανένα τριήμερο αργότερα με φίλους

    Από Νόβι - Σαντ πας Τιμισοάρα , μένεις μια μέρα και φεύγεις για Σιμπίου.Θα πρότεινα επίσκεψη στην Σιγκισοάρα την πραγματική πόλη του Βλάντ Τσέπες.

    Το κάστρο του Μπραν όπως και το πραγματικό κάστρο στο Κουρτέα Άρτζες είναι ΜΠΟΥΡΔΕΣ ...stay away , εκτός αμα θες να πάρεις τίποτε μπλουζάκια, τσολιαδάκια και τέτοια.
    Κατέβα Βουκουρέστι από Transalpina ή Fagaras...μείνε όπου θες εκτός από το Hotel IBIS , και οπωσδήποτε να πας να φας στο CAROU CU BERE.

    Από Βουλγαρία θα πρότεινα να κάνεις και Πύργο (Burgas) και να μπεις Ελλάδα από Svilengrad, να δεις το δάσος της Δαδιάς και να κάνεις διανυκτέρευση κάπου κοντά στην Αλεξανδρούπολη ......μετά η Εγνατία θα σε πάει σπίτι σου.

    Ξενοδοχεία έχω να προτείνω καλά και φτηνά.
    Ότι θες ρώτα......
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  7. #37
    Νέο μέλος Το avatar του/της Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    05/01/2013
    Μηνύματα
    10
    Κύριοι να αναφέρουμε ταξιδιωτικά που έχουμε διαβάσει για Βαλκάνια στο δικό μας η σε άλλα forum , υπο την μορφή link ωστε να είναι μαζεμένα ή αντιβαίνει κανόνες ??

  8. #38
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Καλύτερα να γράφει ο καθένας τις προσωπικές του εμπειρίες
    Mη πάρει κανείς στο λαιμό του τον άλλον χωρίς λογο

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2008
    Μηνύματα
    145
    faraway, και εγώ την ίδια διαδρομή θα κάνω πάνω κάτω, απλά από Βουδαπέστη λέω να ανέβω λίγο πιο βόρεια (σύνορα Πολωνίας) και μετά να γυρίσω απο Βιέννη και επιστροφή Γιάννινα απο Βενετία....

  10. #40
    Ωραία , ωραία .... μιλάμε θα έχει λαό φέτος εκεί πάνω , θα είναι σαν να πηγαίνεις ΣΚ στην Εύβοια

    Εγώ είμαι στη φάση αυτή τη στιγμή να χαρτογραφώ όλα τα camping γύρω και κοντά από τα σημεία που έχω στο μυαλό μου ως πιθανές στάσεις , και μόλις τελειώσει αυτό θα αρχίσω και την επικοινωνία μαζί τους για να εξακριβώσω τιμές καλύψεις και τα σχετικά .

    Είναι ίσως ( για μένα ) το πιο σημαντικό βήμα για να προσδιορίσω με μεγαλύτερη ακρίβεια το budget μου .

  11. #41
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faraway Προβολή μηνύματος
    Ωραία , ωραία .... μιλάμε θα έχει λαό φέτος εκεί πάνω , θα είναι σαν να πηγαίνεις ΣΚ στην Εύβοια

    Εγώ είμαι στη φάση αυτή τη στιγμή να χαρτογραφώ όλα τα camping γύρω και κοντά από τα σημεία που έχω στο μυαλό μου ως πιθανές στάσεις , και μόλις τελειώσει αυτό θα αρχίσω και την επικοινωνία μαζί τους για να εξακριβώσω τιμές καλύψεις και τα σχετικά .

    Είναι ίσως ( για μένα ) το πιο σημαντικό βήμα για να προσδιορίσω με μεγαλύτερη ακρίβεια το budget μου .
    Τα κάμπινγκ στα βαλκάνια είναι λιγοστά και ειδικά σε Βουλγαρία, Ρουμανία, Αλβανία και Σκόπια...Κροατία, Μαυροβούνιο, Βοσνία έχει αρκετά περισσότερα, για Σερβία δεν έχω εικόνα... όπως και να έχει το ποιο σημαντικό είναι να αποφασίσεις που θες να πας και τι θες να δεις/κάνεις...
    Οι πρώτες χώρες που δεν παίζουν κάμπινγκ είναι με διαφορά φτηνότερες από τις υπόλοιπες σε όλα τους (πλην καυσίμων που δεν έχουν μεγάλες διαφορές...), επομένως το μπάτζετ κρατιέτε ευκολα χαμηλά, με το που μπεις Κροατία πχ ξεχνάς φτηνό παραδοσιακο φαγητό και φτηνό ποτό...και στήνεις σκηνή σε τιμές Ελλάδας...

    υ.γ. Επίσης μην μασάτε με τις μηχανές...δεν κλέβουν περισσότερο από την Ελλάδα πουθενά...γενικά όσο ποιο "δυτικά πολιτισμένα" τόσο τα μάτια 14....
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  12. #42
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Ξαναρωτάω όσον αφορά τα κλειστά parking.
    Θεωρείτε σημαντικό τα ξενοδοχεία να έχουν κλειστό parking; Οκ, σε μικρά μέρη πιστεύω ότι δεν έχει τόσο ρόλο. Τι λέτε όμως για Σαράγεβο, Βελιγράδι, Σίμπιου, Βουκουρέστι, Βέλικο Τέρνοβο;

    Επίσης 3 βράδια Βουκουρέστη, 1 νύχτα Σαράγεβο & 2 νύχτες Βελιγράδι, είναι καλά; Επίσης σκέφτομαι για 2 νύχτες Κοτόρ. Σε όλα τα υπόλοιπα μέρη από 1, εκτός αν βρίσκουμε ξενοδοχεία με max 25 euros τη βραδιά και τα 2 άτομα (να βλέπονται ε), οπότε τα λεφτά θα φτάσουν για παραπάνω μέρες.

    Το θέμα parking όμως με προβληματίζει πολύ. Τι λέτε;

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    καταρχας το θεμα parking δεν θα σε απασχολησει καθολου.και στις μεγάλες πόλεις που ανεφερες τα πραγματα είναι πολυ ήσυχα.
    για το βελιγράδι μονο βρες ένα καλό ξενοδοχείο με παρκινγκ.


    αφου ρωτάς για το πλανο της διαδρομής,,,γνωμη μου...

    τα 3 βραδια βουκουρεστι,μπορείς να τα κανεις 2 και βαλε και ενα brasov.
    τις 2 νυχτες κοτορ,μπορείς να το κανεις 1 κοτορ,1 ντουμπρόβνικ.εξαλλου το κοτορ,αν και πανεμορφο δεν ειναι για δυο μοτοσυκλετιστικά βραδια.υπαρχουν τοσα που [πρεπει να δεις εκει γυρω...


    Στο σιμπιου,αντι για διανυκτερευση στην πόλη,ξεκινα για τρανσαλπίνα και στους προποδες των βουνων (αλλα και ψηλα)θα βρεις εκατονταδες ρουμανους με αντισκηνα να γουσταρουν φυση.μπορεις να κοιμηθεις χαλαρα αντισκηνο εξω στην φυση χωρις να χρειαζεται να γαμωπληρωσεις για να ακουμπας την γη,να γνωρισεις νεους ανθρωπους,να γευθεις την δικια τους ρακί,να τσουγκρισεις ποτηρια και να σου μείνει αξέχαστο.

    ΠΡΟΣΟΧΗ!
    Τρασφαγκαρασαν και τρανσαλπινα ΠΟΤΕ Σαβ/κο!!ο κακός χαμός απο αυτοκινητα.

    Αν θελεις να την βγαλεις φθηνα,προτίμησε το free kamping και στο κοτορ.εγω αραζω λιγο πριν τα συνορα με την κροατια .ακομα και στην ουδετερη ζωνη αναμεσα στα δυο φυλακια (μαυροβουνιο-κροατια) που ειναι περίπου 3 χιλιομετρα,υπαρχει ενα πανεμορφο δασος με βατους χωματοδρομους,που αμα ανεβεις λιγο ψηλα,εχεις πιατο όλη την αδριατικη.



    Επισης...
    Καλο θα ηταν,
    οποιος θελει να πει πληροφοριες,να το κανει για εκει που εχει παει και όχι αερα πατερα...
    διαβασα μερικά για αλβανια και κοσοβο και.....
    Ειμαι σιγουρος πως...
    ΑΝ ξερατε που να πατε κοσοβο,,,θα δινατε μεχρι και το ενα σας νεφρο για να ξαναπατε...
    αν σας αρεσουν και τα κοντα φουστανια...τοτε κλαφτα!

    Αντε και καλα ταξιδια να εχουμε ολοι μας να γουσταρουμε...
    Τελευταία τροποποίηση από tsompanis; 29/01/2013 στις 23:59.

  14. #44
    καλησπερα κ απο εμενα .
    λοιπον αγορινα αυτο το ταξιδι το εκανα περυσι με φιλουσ (βεσπεσ) κ μονο απο πρασινεσ διαδρομεσ κ μονο επαρχιακουσ γιατι εκει κρυβεται η μαγεια . ξεκινησαμε απο ελλαδα - πλοβτιβ απο επαρχιακουσ με ωραια μερη κ εδω να συμφωνισω με τον φιλο για την διαδρομη στο προσ πλοβτιβ , εκει μειναμε hotel leipzig . επομενοσ σταθμοσ 2 ημερεσ βελικο . απο εκει παλι απο επαρχιακο με κατευθυνση το βουκουρεστι . μειναμε εκει 3 ημερεσ . φυγαμε για μπρασοβ . μια μερα κ βουρ τρασφαγαρασαν κ τρασαλπινα με ενδιαμεση διαμονη σιμπιου . ωραιο το σιμπιου . απο εκει ζεγκεν ουγγαρια μια διαμονη κ 3 στην βουδαπεστη στο μοτοσικλετιστικο καμπινγκ το οποιο εχει μεγαλη ιστορια κ ειναι σουπερ . αξιζει κ για γυναικα . απο εκει 3 ημερεσ βελιγραδι κ επιστροφη ελλαδα. σουπερ .
    αν μου ελεγεσ ναι το ξαναεκανα . φτηνο ταξιδι με πολυ μαγεια πολλα πραγματα να κανεισ κ να δεισ καθωσ κ να ταξιδεψεισ με το κοριτσι ειναι σουπερ ασφαλεσ . κ ναι στα βαλκανια μπορεισ να τα κανεισ ολα ανετα χωρισ να παρεισ γραμμη οτι ειναι βαλκανια . δυστηχωσ εδω στην ελλαδα ειμαστε πολυ πισω .
    ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΖΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ
    ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ

  15. #45
    ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΖΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ
    ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Balkan Tour 2009
    από mhtsorodas στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2010, 00:00
  2. Balkan Off Road Marathon
    από drmel στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2009, 17:21
  3. Event Agenda Of The Balkan Moto-rock Fest Veliko Tarnovo, Bulgaria 20 – 23 August
    από alexshadow στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2009, 08:46
  4. Balkan off road marathon
    από drmel στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2009, 19:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF