Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 156

Θέμα: Balkans brainstorming

  1. #1
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832

    Balkans brainstorming

    Όπως κάθε καινούρια χρονιά, έτσι και φέτος, μην υπολογίζοντας εννοείται το ξενοδόχο (χρήματα), σχεδιάζω καλοκαιρινό ταξιδάκι με το 800. Θέλω να τα έχω όλα έτοιμα στο μυαλό μου & αν εν τέλει υπάρξει το απαραίτητο ρευστό τότε απλά να φορτώσω και να φύγω.

    Έτσι φέτος, (2013) και επειδή σίγουρα ακόμα και να υπάρχουν τα φράγκα, θα είμαι στενά, σκέφτηκα τα Βαλκάνια, μιας και πιστεύω ότι είναι πιο οικονομικά & ταυτόχρονα σίγουρα ενδιαφέροντα, όπως εξάλλου κάθε μοτοσυκλετιστικό ταξίδι. Αν είναι να πάω με μηχανή, πάω παντού... με το αεροπλάνο σκαλώνω

    Πάμε τώρα στο πλάνο.

    15 μέρες. Όλο οδικώς. Στο περίπου από Ελλάδα, διάσχιση Αλβανίας, Μαυροβούνιο, Κροατία, Σερβία, Ρουμανία, Βουλγαρία, Ελλάδα. Αν τελικά στο σχεδιασμό δω ότι οι μέρες δε φτάνουν, θα κόψω τη Ρουμανία.

    Πάμε τώρα σε ερωτήσεις.

    α) Χρειάζεται διαβατήριο ή με νέα ταυτότητα είμαι οκ;
    β) Η Βοσνία αξίζει;
    γ) Σε όλες τις χώρες πρέπει να κάνω συνάλλαγμα;
    δ) Τι παίζει με διόδια;
    ε) Αν έχετε προτεινόμενα hotels ρίξτε τα, όπου και αν βρίσκονται μέσα σε αυτές τις χώρες.
    ζ) Τιμές αμόλυβδης σε αυτά τα κράτη;


    Δεν έχω ακόμα σαφή διαδρομή & μάλλον αν γίνει το ταξίδι θα έχω απλά προορισμούς & από δρόμους όπως μου βγει. Κάπως πιο χύμα. Με ενδιαφέρει να δω πράγματα, να φάω καλό φαγητό, να πληρώσω φθηνά (δυστυχώς παιδιά πλέον είναι βασικό κριτήριο). Πάνω κάτω σκέφτομαι, καμία στάση Αλβανία, Κοτορ, Ντουμπρόβνικ, Ζάγκρεμπ, Νόβι Σαντ, Βελιγράδι, Σίμπιου, Βουκουρέστι, Κοντάντσα, Βάρνα, Πλοβντίβ, Ελλάδα.

    http://goo.gl/maps/zvN6P

    Διαβάζω όλα τα ταξιδιωτικά που έχουν σχέση με Βαλκάνια & έτσι προσπαθώ να βρίσκω ενδιαφέροντα way points. Πείτε όμως και εσείς τι δε θα πρέπει να χάσω, ο καθένας για τους λόγους του.

    Για πάμε & πιστεύω ότι φέτος θα κινηθεί πολύς κόσμος προς τα εκεί.

    Άντε και καλή μας ταξιδιωτική χρονιά!


    Τελευταία τροποποίηση από MikeG; 04/01/2013 στις 19:14.

  2. #2
    Πικραμένο μέλος Το avatar του/της guzzistas
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    851
    Για μένα, επειδή το έκανα το καλοκαίρι που πέρασε, μην κόψεις Ρουμανία... μιας και θα περάσεις κραϊόβα και σίμπιου, να κάνεις τρανφαγκαρασάν και τρανσαλπίνα....

    Διαβατήριο όχι σε Βουλγαρία και Ρουμανία, είναι ΕΕ... Στα ξενοδοχεία μόνο παίρνουν ευρώ, στα υπόλοιπα πρέπει να κάνεις συνάλλαγμα, αλλά έχεις και ευρώ πάνω σου.

    Διόδια δεν βρήκα πουθενά, ούτε είναι απαραίτητη η βινιέτα για μηχανές.

    Βενζίνη από 1,10-1,50 ευρώ.

    Εύχομαι καλά χιλιόμετρα!
    Οι μόνοι πιο ΗΛΙΘΙΟΙ από τους πολιτικούς, είναι οι ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ.



  3. #3
    To Μαυροβούνιο έχει ευρω

    Απο Κόσοβο για Σερβια δε μπαινεις εαν δεν εχεις ήδη βιζα σερβιας
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Όσο οι ταυτότητές μας είναι αυτά τα άθλια μπλε κωλοχαρτάκια, να έχεις μαζί σου διαβατήριο.
    Στα σύνορα μπορεί να μην έχεις πρόβλημα με την ταυτότητα, σε ένα μπλόκο τροχαίας ή έναν αστυνομικό έλεγχο καλύτερα να έχεις διαβατήριο.
    Εγώ στα ταξίδια μου, αν και εντός Ε.Ε. πάντα επιδεικνύω διαβατήριο αντί για ταυτότητα.

    Για χρήματα, εγώ θα πρότεινα κανά δυο προπληρωμένες πιστωτικές από διαφορετικές τράπεζες και όσο γίνεται λιγότερα μετρητά.
    Στις προπληρωμένες φρόντισε να είναι VISA και να αναγράφεται το όνομά σου ακριβώς όπως στο διαβατήριο.

  5. #5
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    To Μαυροβούνιο έχει ευρω

    Απο Κόσοβο για Σερβια δε μπαινεις εαν δεν εχεις ήδη βιζα σερβιας

    Το Κόσοβο το έχω εκτός για πολλούς λόγους. Thanks!

  6. #6
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Απο Νις για Βελιγράδι ΕΧΕΙ βαρβατα διοδια (αλλα και αντιστοιχο αυτοκινητοδρομο)

    BiH καθώς και Μαυροβουνιο να ΠΑΣ

    Προσωπικα θα αφηνα εξω Αλβανια και (ισως) Βουλγαρία και θα γυρνουσα περισσοτερο Σερβια-Βοσνια-Μαυροβουνιο-Κροατία και θα προβληματιζόμουν για τη Ρουμανια μιας και ειναι οι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ οδηγοι που εχω συναντησει οπουδηποτε μακραν!!!

  7. #7
    Μόνιμος κάτοικος..moto.gr Το avatar του/της asteris_adv
    Εγγραφή
    27/11/2011
    Μηνύματα
    70
    Ετοιμάζω παρόμοιο ταξίδι για το καλοκαίρι με τον father αλλά εμείς θα επικεντρωθούμε περισσότερο Κροατία (6 νύχτες) μιας και έχει πολλά να δεις και να κάνεις (απ όσο διαβάζω) και θέλουμε να κάνουμε και καμιά βουτιά... Επίσης ήμαστε πέρυσι στη Ρουμανία όποτε θα την περάσουμε στα γρήγορα.. Για τη Ρουμανία σου προτείνω οπωσδήποτε transfagarasan και transalpina, Sibiu, Brasov κι αν περισσέψει χρόνος Βουκουρέστι... Θα ενθουσιαστείς από τη φύση και την ομορφιά της αλλά θα τρομάξεις με τους δρόμους (όχι παντού) και με τους οδηγούς... Κατά τ' άλλα πολύ καλή η όλη ιδέα για το ταξίδι... Με το καλό και καλά χιλιόμετρα!!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Μη κάνεις το λάθος και υποτιμήσεις τη Ροδόπη. Σέρρες Πλοβντιβ. Είναι απίστευτο μέρος πολύ ομορφότερο από πολλά που έχεις εκεί μέσα.
    Ο αδελφός εν μοτογκουτσι Φάνης έχει δίκιο, το Τρανσφαγγαράσαν είναι μαστ
    Η Αλβανία είναι μεγάλη ταλεπορία.

    Ριμέμπερ
    Ποτέ την Κυριακή
    Σ αυτά τα μέρη την Κυριακή σκάνε όλοι οι τρελοί που δεν δουλεύυν με κάθε είδος αυτοκινήτο και τη βλάπουν Σουμάχερ αλά μπαλκάνα...
    Τελευταία τροποποίηση από MG-KTiNoS; 05/01/2013 στις 14:25.

  9. #9
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Γενικά τα είπαν όλα οι από πάνω...
    Οπωσδήποτε διαβατήριο...μόνο Βουλγαρία- Ρουμανία πας με ταυτότητα...
    Βοσνία να πας....φύση και ιστορία...και διαφορετικότητα λόγω θρησκευτικού στοιχείου...
    Παντού συνάλλαγμα, Βουλγαρία Ρουμανία θα την παλέψουν με ευρώ στα υπόλοιπα ζόρικα (πλην ξενοδοχείων). Κάρτες στάνταρ αλλά το νου σου, εμένα μου ακύρωσαν μια κάρτα αυτόματα γιατί η Εθνική τράπεζα εδώ θεώρησε το μηχάνημα τραπεζικών συναλλάγων που χρησημοποίησα ύποπτο...,περισσότερες από μιά κάρτες να έχεις και οπωσδήποτε και μετρητό για την δύσκολη ώρα...
    Δίοδια ότι γράψανε ήδη...
    Βενζίνες δεν γνωρίζω τι παίζει πλέον...τότε η φτηνότερη ήταν στη Βοσνία...
    Σκέψου την περίπτωση της διαδρομής αντίστροφα...Βουλγαρία, Ρουμανία κτλ...
    Βουλγαρία Βέλικο Τάρνοβο...Ρουμανία μην την κόψεις με τίποτε, θα χάσεις, όπως τα είπαν οι προλαλήσαντες...Σερβία... Μόκρα Γκόρα, δεν θα το πιστέυεις...χώρια το φαγητό...Αν κόψεις κάτι ας είναι Αλβανία...
    Απέφυγε τουριστικές περιοχές και μεγάλες πόλεις/πρωτεύουσες ...πλην Ντουμπρόβνικ μιας και είναι πραγματικά μοναδικό...μείνε έξω από τις πόλεις και μπες μόνο για βόλτα...διάλεξε 2, το πολύ 3...Ντουμπρόβνικ, Βελιγράδι άντε και Ζάγκεμπ βαριά ας πούμε.
    Αν είσαι πρώτη νύχτα Βέλικο...2 βράδια Βουλγαρία...2 Ρουμανία...3 Σερβία...1-2 Βοσνία 2-3 Κροατία, 1 Μαυροβούνιο, 1 Σκόπια μας κάνουν 12-14 διανυκτέρευσεις τουτέστιν 13-15 μέρες...και σου έδωσα και 2 μέρες "μπαλαντέρ" να γουστάρεις...το ιδανικό θα ήταν 18-20 μέρες...εγώ έτσι το ένοιωσα...
    Γενικά να είσαι έτοιμος για πολλες ώρες πάνω στη μηχανή και μικρές μέσες ωριαίες μιας και αυτοκινητόδρομοι δεν παίζουν... και τα μπόκα είναι πολλά...
    Οδηγική κουλτούρα Ρουμανία-Αλβανία ΓΑΜΑΤΑ με κεφαλαία, το ίδιο και οι δρόμοι στις χώρες αυτές...στον αντίποδα η Κροατία...οι υπόλοιποι σκέψου...Ελλάδα...

    Καλά χιλιόμετρα,
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  10. #10
    Στο Μαυροβούνιο παίζει μονο Ευρω .Αξίζει .Κάνε και το γύρο της χώρας αν μήνεις και εκεί .(μικρότερος από το γύρο του Ηρακλείου).

    Μόνος θα πας ;

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Μη κάνεις το λάθος και υποτιμήσεις τη Ροδόπη. Σέρρες Πλοβντιβ. Είναι απίστευτο μέρος πολύ ομορφότερο από πολλά που έχεις εκεί μέσα.
    Ο αδελφός εν μοτογκουτσι Φάνης έχει δίκιο, το Τρανσφαγγαράσαν είναι μαστ
    Η Αλβανία είναι μεγάλη ταλεπορία.

    Ριμέμπερ
    Ποτέ την Κυριακή
    Σ αυτά τα μέρη την Κυριακή σκάνε όλοι οι τρελοί που δεν δουλεύυν με κάθε είδος αυτοκινήτο και τη βλάπουν Σουμάχερ αλά μπαλακάνα...
    kai μια που τ αναφέραμε....

    http://forum.motoguzziclub.gr/index....ic,4125.0.html

    (ελπίζω να μην ενοχλεί το λινκ)

  12. #12
    Με ταυτοτητα περνας παντου ανενοχλητος,απλα εχε μαζι σου διαβατηριο(εαν εχεις) για να ξεμπερδευεις πιο γρηγορα!
    Βενζινες εκει που θα πας,απο 1.15 εως 1.50 μαξιμουμ
    Καψε την Αλβανια...Εχει ωραια μερη,αλλα ειναι στα βουνα,οχι χαμηλα...
    Μην χασεις τον Εθνικο Δρυμο Durmitor στο Μαυροβουνιο,και κανε μια βολτα απο Κοτορ...Η διαδρομη απο Κοτορ στο Σεραγιεβο εχει χαρακτηριστει στο τοπ 100 παγκοσμιως...Την εκανα το καλοκαιρι...Καπως ετσι ειναι...
    Βοσνια must..και μονο για την πολυπολιτισμικοτητα της και για την ιστορια της...Αν και απο φυση γ@μαει...ποταμια κιετσ..
    Εχε μαζι κανα δυο καρτες προπληρωμενες/πιστωτικες (δεν τα ξερω αυτα τα πραγματα του διαβολου) και εχε καβατζα και κανα μετρητο...
    Διοδια εχει ΚΑΙ στην Βοσνια πλεον σε καποια συγκεκριμμενα κομματια,μιας και εχουν παραδωσει εναν νεο αυτοκινητοδρομο που γ@μαει...στην υπολοιπη χωρα τσαμπε...
    Πηγαινε Κροατια,θα γουσταρεις με χιλια...

    Αυτια...καλο ταξιδι

  13. #13
    Νέο μέλος Το avatar του/της Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    05/01/2013
    Μηνύματα
    10
    Ετοιμάζω & εγώ ανάλογο ταξίδι .. καθε πληροφορία , πολύτιμη!!

  14. #14
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Άψογα! Πάμε να φτιάξουμε ένα thread με full infos για Βαλκάνια, να είναι μπούσουλας για όλους.

    Αν έχετε να προτείνεται συγκεκριμένα ξενοδοχεία, apartments ή camping είμαι όλος "μάτια". Επίσης τι παίζει με τα όρια ταχύτητας; 40 σε κατοικημένες περιοχές, 90 "εθνικές", 70 επαρχιακούς;

  15. #15
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Άψογα! Πάμε να φτιάξουμε ένα thread με full infos για Βαλκάνια, να είναι μπούσουλας για όλους.

    Αν έχετε να προτείνεται συγκεκριμένα ξενοδοχεία, apartments ή camping είμαι όλος "μάτια". Επίσης τι παίζει με τα όρια ταχύτητας; 40 σε κατοικημένες περιοχές, 90 "εθνικές", 70 επαρχιακούς;
    Βουλγαρία, Veliko Tarnovo...μείναμε στο στάδιο...κάτω από τις κερκίδες...δεν το χάνεις...οι προβολείς του ξεχωρίζουν από παντού...φτηνό, καθαρό, με κλειστό πάρκινγκ...
    Ρουμανία...στο βουνό 30χλμ πριν το Πετροζάνι...κάμπινγκ με ξύλινες καλύβες...σχεδόν τσάμπα...φαγητό Ρουμάνα μαμά...αλλά τουαλέτα Ε.Σ.(Ελληνικός Στρατός)...αν είσαι με γυναίκα λίγο "ευαίσθητη" το αφήνεις...
    Σερβία, Μόκρα Γκόρα...στους σταθμούς του τρένου καμιά τριανταρία ευρώ με πρωινό...ωραιότατο και χλιδάτο, με τα διπλά περίπου στο Μέτσαβνικ του Κοστουρίτσα αλλά με ημιδιατροφή...αν τρώτε αρκετά μπορεί και να συμφέρει αλλιώς μόνο για φαγητό και βόλτα...
    Στο Βελιγράδι δεν μπορώ να θυμηθώ το όνομα του ξενοδοχείου που πρέπει να αποφύγεις...βρώμικο και ακριβό...
    Βοσνία, Πλαγκάι (δίπλα στο Μόσταρ...) κάμπινγκ δίπλα στο ποτάμι (Μπούνα), απέναντι καφενές και ταβέρνα...
    Κροατία, Μλίνι (10 χλμ από Ντουμπρόβνικ...) κάμπιγκ πάνω από την θάλασσα...οικονομικό...
    Όρια ταχύτητας...αργά και προσεχτικά στα μπλόκα που είναι τακτικά... θα σου παίζουν φώτα οι ντόπιοι...κράτα και τίποτα "τάληρα"
    Γενικά δεν θα μπεις ευκολα στον πειρασμό να τρέξεις και όπου θα θες δεν θα μπορείς...
    Αυτά τα ολίγα....

    υ.γ. Πρώτη ίσως φορά βλέπω να συμφωνούμε σχεδόν σε όλα όλοι...φτου να μην μας ματιάσω...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

Σελίδα 1 από 11 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Balkan Tour 2009
    από mhtsorodas στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2010, 00:00
  2. Balkan Off Road Marathon
    από drmel στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2009, 17:21
  3. Event Agenda Of The Balkan Moto-rock Fest Veliko Tarnovo, Bulgaria 20 – 23 August
    από alexshadow στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2009, 08:46
  4. Balkan off road marathon
    από drmel στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2009, 19:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF