Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 55

Θέμα: F650GS LONG TERM REVIEW

  1. #16
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jacson123 Προβολή μηνύματος
    Παιδιά θα θελα να ρωτήσω σχετικά με το σασμάν, εγώ έχω βέβαια τη μονόμπουζη gs αλλά αυτό που έχω προσέξει είναι ότι όταν η μηχανή είναι κρύα το σασμάν δυσκολέυει αρκετά ακόμα και να βγεί η ταχύτητα. Με το που θα δουλέψει 5-10 λεπτά στρώνει αρκετά αλλά ψιλοκάνει θόρυβο.
    Είναι κλασικό στα bmw μας. Προτείνω καλό ζέσταμα πριν ξεκινήσεις + άλλη μάρκα στα λάδια αν θέλεις να πειραματιστείς κ να δοκιμάσεις κάτι άλλο. Όταν το ζεσταίνω πρώτα βλέπω βελτίωση. Είναι σπαστικό βέβαια όταν βιάζεται κανείς, οπότε εκεί έχεις τα ΓΚΝΤΟΥΠ, αλλά δε βαριέσαι... συνηθίζεται.
    Εγώ τώρα πια μετά από 3,5 χρόνια προβληματίζομαι όταν ΔΕΝ μου το κάνει κ μπαινοβγαίνουν οι ταχύτητες βούτυρο
    Φύγαμε...

  2. #17
    jacson123 Το avatar του/της jacson123
    Εγγραφή
    28/10/2012
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Είναι κλασικό στα bmw μας. Προτείνω καλό ζέσταμα πριν ξεκινήσεις + άλλη μάρκα στα λάδια αν θέλεις να πειραματιστείς κ να δοκιμάσεις κάτι άλλο. Όταν το ζεσταίνω πρώτα βλέπω βελτίωση. Είναι σπαστικό βέβαια όταν βιάζεται κανείς, οπότε εκεί έχεις τα ΓΚΝΤΟΥΠ, αλλά δε βαριέσαι... συνηθίζεται.
    Εγώ τώρα πια μετά από 3,5 χρόνια προβληματίζομαι όταν ΔΕΝ μου το κάνει κ μπαινοβγαίνουν οι ταχύτητες βούτυρο
    Ακριβώς όπως το περιγράφεις . Ποια λάδια προτύνεις για καλύτερα ?

  3. #18
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jacson123 Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς όπως το περιγράφεις . Ποια λάδια προτύνεις για καλύτερα ?
    Δες εδώ 3η παράγραφο. Χωρίς όμως να έχω δοκιμάσει τα δικά σου.
    Φύγαμε...

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της BUSA MAKIS
    Εγγραφή
    10/05/2007
    Μηνύματα
    203
    πολύ ωραία περιγραφή και Συμφωνώ μαζί σου.
    Το δικό μου 2001 μοντέλο το πήρα με 35000 χιλιόμετρα και τώρα μετά απο + 3 χρόνια έχει 75000.
    Τα προβλήματα που μου έβγαλε είναι το ψυγείο και μια τρόμπα νερού.
    Θα το ξανά έπαιρνα.
    Μάκης


  5. #20
    πότε θα παλιώσω κι εγώ;!
    Εγγραφή
    08/04/2006
    Μηνύματα
    46
    Αν και καθυστερημένος, δε μπορώ παρά να συμφωνήσω! Είχα δύο dakar μέχρι τώρα, δίμπουζο και μονόμπουζο. Η μόνη διαφορά που είχα παρατηρήσει ήταν η ελαφρά αυξημένη κατανάλωση στο μονόμπουζο, αλλά αυτό το είχα "πειράξει" είχε και remus κι όσο να'ναι με πρίζωνε, οπότε λογικό να καίει κάτι παραπάνω .

    Πολύ ευχαρίστως το ξαναέπαιρνα κι ίσως το κάνω, ιδίως σε τέτοιους καιρούς δεν νομίζω ότι βρίσκεται άλλη μηχανή τα κάνω όλα και συμφέρω τόσο οικονομική στη χρήση και συντήρηση!
    η ζωή είναι ωραία!!!

  6. #21
    Πολυ ωραιο θεμα.Παιδια διαβασα οτι το μονομπουζο με συγκεκριμενο μπουζι ιριδιου εχει καταναλωση ιδια με το διμπουζο.Ισχυει κατι τετοιο?

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2012
    Μηνύματα
    113
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ
    Όσο και εάν φαίνεται περίεργο, το μοναδικό της μειονέκτημα που με εκνευρίζει είναι η παντελής έλλειψη προστασίας από νερά. Είναι ίσως από τα λίγα μηχανάκια που θα φροντίσει να σε λερώσει –και να λερωθεί- από την κορυφή μέχρι τα νύχια. Περνάς από ρυάκι με νερά και αποκτάς λερωμένο φτερό, ψυγείο, πίσω λασπωτήρα, ενώ εάν το νερό είναι περισσότερο σε λερώνει από το κράνος μέχρι το σώβρακο. Την πρώτη φορά που την οδήγησα με δυνατή βροχή έσταζα ολόκληρος από παντού, η δε πλάτη του μπουφάν και το κράνος ήταν καλυμμένα με όλη τη λάσπη του δρόμου. Τόσο το μπροστινό μικρό φτεράκι όσο και ο πίσω λασπωτήρας περισσότερο λερώνουν παρά προστατεύουν, είναι θα έλεγα διακοσμητικά. Επειδή λόγω δουλειάς είμαι αναγκασμένος να έχω συγκεκριμένο ενδυματολογικό κώδικα, όταν βρέχει ή έχει βρέξει προτιμώ να την αφήσω σπίτι ή στη δουλειά μέχρι να στεγνώσει ο δρόμος, παρά να πληρώνω καθαριστήριο. Στον τομέα αυτό λοιπόν ΜΗΔΕΝ –ΚΟΒΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΕΤΕΞΕΤΑΣΤΕΑ.
    ευτυχής νέος κάτοχος ενός f650gs του 07. Έχω ξεκινήσει ήδη τις πρώτες βόλτες και ταξίδια και τη χαίρομαι.
    2 πράγματα με χαλάνε.
    1. Η σέλα. Ψάχνω πιο ψηλή για να είμαι πιο άνετα σε ταξίδια. (αν θέλει κάποιος με dakar ανταλλαγή, εδώ είμαστε ) διαφορετικά θα πάω για μετατροπή σε σελά.
    2. η κάλυψη από τα νερά!!! η οποία είναι τραγική.

    αυτή τη στιγμή το μηχανάκι έχει πάνω το στάνταρ χαμηλό φτερό της BMW μπροστά, όπως και τον λασποτήρα πίσω. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάποια άλλη λύση aftermarket που να λύνει το πρόβλημα?

  8. #23
    Φιλε Αουφγκερμπραχτ, (η καπως ετσι) μπραβο για την παρουσιαση, πραγματικα μπορει να ειναι ιδιαιτερα χρησιμη για οσους ενδιαφερονται για το συγκεκριμενο μοντελο.
    Και ετσι για να γινεται κουβεντα, επειδη αναφερεις οτι δεν θα την αλλαζες με τιποτα, δεν σκεφτηκες ποτε
    "πω πω ρε φιλε να ειχα τα φραγκα να παρω το 1200gs";
    Αυτο το ρωταω γιατι ειναι κατι που κατα καιρους με απασχολει σε συναρτηση με τη μανια για καταναλωση που μας πιανει , ειδικα στο θεμα τι μηχανακι οδηγαμε.
    Με λιγα λογια μπορουμε ποτε να κατασταλαξουμε και να πουμε αυτο θα οδηγαω και τελος;
    Οπως ειπα και παραπανω ετσι κουβεντα να γινεται...

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    τα φραγκα οταν πηρα το δικο μου ντακαρ υπηρχαν για 1200 gs,επελεξα το μικρο γιατι ηθελα οικονομικο,να πηγαινει χωμα,και αν χαλασει να μην στησω κ@λο...μας εφαγαν τα προμοσιον και γεμισε ο τοπος αχρηστα κυβικα...και αυριο να μου το χαριζαν το 1200 θα το πουλουσα την αλλη μερα...το 650 το εχω 4 χρονια,εφτασε τις 100.000 χλμ και δεν προκειται να το αλλαξω.

  10. #25
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.777
    Τι του λείπει? Τι του λείπει?

    Φωτογραφία έβαλες?


    Nice review! Χαρά στο κουράγιο σου.
    Sent from me using a computer.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από archi Προβολή μηνύματος
    ευτυχής νέος κάτοχος ενός f650gs του 07. Έχω ξεκινήσει ήδη τις πρώτες βόλτες και ταξίδια και τη χαίρομαι.
    2 πράγματα με χαλάνε.
    1. Η σέλα. Ψάχνω πιο ψηλή για να είμαι πιο άνετα σε ταξίδια. (αν θέλει κάποιος με dakar ανταλλαγή, εδώ είμαστε ) διαφορετικά θα πάω για μετατροπή σε σελά.
    2. η κάλυψη από τα νερά!!! η οποία είναι τραγική.

    αυτή τη στιγμή το μηχανάκι έχει πάνω το στάνταρ χαμηλό φτερό της BMW μπροστά, όπως και τον λασποτήρα πίσω. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάποια άλλη λύση aftermarket που να λύνει το πρόβλημα?
    Η κάλυψη από τα νερά είναι χάλια όντως. Θυμάμαι τις πρώτες φορές που την έπλυνα σκεφτόμουν ότι πρώτη φορά έβλεπα τόσο λερωμένη....τη βαλίτσα. Μετά κατάλαβα ότι αν δεν υπήρχε η μπαγκαζιέρα όλες αυτές οι λάσπες θα έρχονταν πάνω μου...

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/10/2012
    Μηνύματα
    113
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Η κάλυψη από τα νερά είναι χάλια όντως. Θυμάμαι τις πρώτες φορές που την έπλυνα σκεφτόμουν ότι πρώτη φορά έβλεπα τόσο λερωμένη....τη βαλίτσα. Μετά κατάλαβα ότι αν δεν υπήρχε η μπαγκαζιέρα όλες αυτές οι λάσπες θα έρχονταν πάνω μου...
    αυτό το διαπίστωσα και εγώ. κάτι κόβει η βαλίτσα πίσω.
    Με τον μπροστινό τροχό τι κάνουμε είναι το θέμα. Έχω διαβάσει το σχετικό νήμα εδώ και σκέφτομαι τη λύση της touratech στα 85€. Αλλά θέλω να ακούσω και καμιά άποψη από εδώ.

    Άσχετο, αλλά να αναφέρω ότι σε ταξιδάκι πρόσφατο Επίδαυρο με εθνική, κίνηση λόγο ΣΚ και επαρχιακό, με βαλίτσες και δικάβαλο είδα κατανάλωση 4,1 L/ 100km και δεν το πίστευα.

  13. #28
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από archi Προβολή μηνύματος
    αυτό το διαπίστωσα και εγώ. κάτι κόβει η βαλίτσα πίσω.
    Με τον μπροστινό τροχό τι κάνουμε είναι το θέμα. Έχω διαβάσει το σχετικό νήμα εδώ και σκέφτομαι τη λύση της touratech στα 85€. Αλλά θέλω να ακούσω και καμιά άποψη από εδώ.

    Άσχετο, αλλά να αναφέρω ότι σε ταξιδάκι πρόσφατο Επίδαυρο με εθνική, κίνηση λόγο ΣΚ και επαρχιακό, με βαλίτσες και δικάβαλο είδα κατανάλωση 4,1 L/ 100km και δεν το πίστευα.

    Σε συζήτηση που είχα με κάποιον που είχε βάλει aftermarket φτερό (δεν θυμάμαι δυστυχώς αν ήταν αυτό της Touratech) έλεγε ότι είδε αρκετή βελτίωση και δε γινόταν τόσο χάλια. Για την κατανάλωση έχω δει και 3,6-3,7 σε σημείο να νομίζω ότι έχει καεί το λαμπάκι της ρεζέρβας.

  14. #29
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sahara Προβολή μηνύματος
    Φιλε Αουφγκερμπραχτ, (η καπως ετσι) μπραβο για την παρουσιαση, πραγματικα μπορει να ειναι ιδιαιτερα χρησιμη για οσους ενδιαφερονται για το συγκεκριμενο μοντελο.
    Και ετσι για να γινεται κουβεντα, επειδη αναφερεις οτι δεν θα την αλλαζες με τιποτα, δεν σκεφτηκες ποτε
    "πω πω ρε φιλε να ειχα τα φραγκα να παρω το 1200gs";
    Αυτο το ρωταω γιατι ειναι κατι που κατα καιρους με απασχολει σε συναρτηση με τη μανια για καταναλωση που μας πιανει , ειδικα στο θεμα τι μηχανακι οδηγαμε.
    Με λιγα λογια μπορουμε ποτε να κατασταλαξουμε και να πουμε αυτο θα οδηγαω και τελος;
    Οπως ειπα και παραπανω ετσι κουβεντα να γινεται...
    Κοίτα, μπορεί να έχουν υπάρξει στιγμές να έχω σκεφτεί "μακάρι να είχα μερικά κυβικά/κυλίνδρους παραπάνω" σε κάποιο ταξιδάκι αλλά μέχρι εκεί, δεν έχω μπει στη λογική "αχ να είχα το 1200"... τα φράγκα για το 1200 υπάρχουν, απλά δε βρίσκω το λόγο να δώσω μια μικρή περιουσία για να κάνω κάτι που το κάνω και τώρα (έστω και με μερικούς συμβιβασμούς ίσως σε κάποιους τομείς), αλλά από την άλλη με τη χρήση που της κάνω και αυτά που μου ζητάει είναι η χρυσή τομή και πολύ παραπάνω. Προς το παρόν καλύπτει με το παραπάνω τις ανάγκες μου και δε βρίσκω κανένα λόγο να την αλλάξω, το βρίσκω ανούσιο να έχω μια μηχανή 1000 και 1200 κυβικά για να λέω μόνο και μόνο ότι την έχω και να "εκμεταλλεύομαι" αυτά τα κυβικά μια φορά το δίμηνο και αν και να την καταστρέφω να κάνει το σκούτερ μέσα στην πόλη.

  15. #30
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τι του λείπει? Τι του λείπει?

    Φωτογραφία έβαλες?


    Nice review! Χαρά στο κουράγιο σου.
    Έχει μπει φωτό στο αντίστοιχο thread

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. site με reviews
    από gispy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2005, 02:58
  2. Reviews for Africa
    από afrotwin στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2004, 12:47
  3. sxetika me mia eksatmisi fmf (long text)
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2004, 12:14
  4. Oxford Luggage (Long Text)
    από superfour στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2004, 18:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF