Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 55

Θέμα: F650GS LONG TERM REVIEW

  1. #1
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.944

    F650GS LONG TERM REVIEW

    Έναυσμα για τη συγγραφή του παρόντος νήματος (αγγλιστί και λαϊκιστί thread) αποτέλεσαν αφ’ ενός η συμπλήρωση σε λίγους μήνες 7 ετών συμβίωσης (αλλά ουχί φαγούρας) με την μονοκύλινδρη πρόταση της ευγενούς βαυαρικής φίρμας και αφ’ ετέρου η παρατήρηση πως είναι σε ερωτήσεις νέων μελών ή αρχαρίων για την πρώτη τους μοτοσυκλέτα, η μονοκύλινδρη BMW είναι συνήθως μέσα στις προτάσεις. Οπότε σκέφτηκα να γράψω 2-3 αράδες οι οποίες ίσως φανούν βοηθητικές σε κάποιον ο οποίος ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο μοντέλο και οι οποίες απόψεις ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΟΥ, ΤΑ ΒΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙ ΕΠΤΑ ΣΥΝΑΠΤΑ ΕΤΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΜΟΥ ΣΥΜΒΙΩΣΗ ΜΕ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ. Άρχεται το review λοιπόν…
    Λίγα στοιχεία για τον υποφαινόμενο και ιδιοκτήτη. Τωρινή ηλικία 36, ύψος περίπου 1.70-1.72 (ελπίζω ψηλότερος από τον Κούγια), 68 χιλιόγραμμα σωματικό βάρος, απόφοιτος ημεδαπού πανεπιστημίου, αγαπημένο χρώμα το μαύρο, αγαπημένη μουσική η rock. Αναβάτης δίτροχου μετά κινητήρα εσωτερικής καύσεως από τα 12-13, έμαθα με ένα Fantic και μετά με μία βέσπα 200άρα, η οποία ήταν και η μοναδική μηχανή που είχα πριν την απόκτηση της BMW. Ως οδηγό θα με χαρακτήριζα κοινώς κουλάδι, δεν στρίβω, δεν γέρνω, δεν ξύνω γόνατο, συντηρητικός με το γκάζι, μ’ αρέσουν οι χαλαροί ρυθμοί όταν καβαλάω. Η μηχανή αγοράστηκε καινούρια τον Απρίλιο του 2006 από επίσημη αντιπροσωπεία, μοντέλο λοιπόν 2006, με έξτρα το ABS, αλάρμ, κεντρικό στάντ και θερμαινόμενα χερούλια. Έχω αναφέρει σε παλαιότερο thread το λόγο για τον οποίο επέλεξα τη συγκεκριμένη φίρμα και τη συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα, πολύ περιληπτικά όταν ήμουν 16-17 χρονών και πρωτοβγήκε η Funduro απλά έπαθα πλάκα, την ερωτεύτηκα, είχα και μια λατρεία για τις BMW, είχε ο πατέρας μου μία πολύύύύ παλιά και όλο μου έλεγε πόσο μετάνιωσε που την πούλησε, προσοχή παρακαλώ δε θέλω κακεντρεχή σχόλια και ειρωνικά γέλια, θα το πω και ό,τι γίνει, χμμμ, είχα συνδέσει τον όρο μοτοσυκλέτα BMW με άθραυστα και αξιόπιστα δίτροχα με τον δικό τους ιδιαίτερο χαρακτήρα. Γενικά μου άρεσαν πάντα τα ευρωπαϊκά. Τα χρόνια πέρασαν, σπούδασα, σπούδαζα και δούλευα, μετά το πανεπιστήμιο έπιασα αμέσως δουλειά και μια μέρα μετά από χρόνια η επιθυμία μου να αποκτήσω επιτέλους το δικό μου δίτροχο ξύπνησε από το βαρύ της λήθαργο, χωρίς να το ψάξω τι άλλο κυκλοφορούσε, πήγα, μπήκα σε μια αντιπροσωπεία και παρήγγειλα τον αντικαταστάτη της λατρεμένης μου Funduro. Τόσο απλά…

  2. #2
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.944
    Ο σκοπός για τον οποίο αγοράστηκε ήταν διττός. Να είναι η πρώτη μου μοτοσυκλέτα, να κάνω με αυτή τις διαδρομές, εκδρομές, ταξίδια τα οποία σχεδίαζα χρόνια πριν στο μυαλό μου, αλλά ταυτόχρονα να είναι και το καθημερινό μου μέσο μετακίνησης (επαρχιακή πόλη με μικρές αποστάσεις δουλειά-σπίτι, χωρίς κίνηση και μποτιλιαρίσματα) και όλα αυτά με σχεδόν καθόλου συμβιβασμούς ή μηδαμινούς. Τα χιλιόμετρα που έκανα κατά μέσο όρο ήταν 5.000 ετησίως περίπου, τα τελευταία 2 έτη λόγω κρίσης αλλά κυρίως έλευσης τέκνου τα χιλιόμετρα είναι ελάχιστα και κυρίως αποκλειστικά δουλειά-σπίτι. Γενικά σιχαίνομαι το αυτοκίνητο και η μετακίνηση με αυτό είναι για μένα καταναγκαστική. Μεγαλύτερο σε απόσταση ταξίδι είναι στο εξωτερικό, γύρος Τοσκάνης σε 6 ημέρες. Από τα ανωτέρω δηλαδή ήθελα αυτό που στο δίτροχο marketing λέγεται all around επιλογή δίτροχου.

    ΣΧΕΔΙΑΣΗ – ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ
    Η ομορφιά είναι κάτι το υποκειμενικό… Το αρχικό F650 GS που είχε κυκλοφορήσει το 1999( ; ) εμφανισιακά δεν μου άρεσε τόσο, με χάλαγε ο προβολέας και το μπροστινό φτερό. Ανέκαθεν μου άρεσε η οπίσθια όψη της μηχανής με τις διπλές εξατμίσεις και το λασπωτήρα, είπαμε το τι αρέσει στον καθένα και με τι τη βρίσκει είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Με το face lifting από το 2004 και μετά κατά τη γνώμη μου έγινε εμφανισιακά άλλη μοτοσυκλέτα, το μπροστινό φτερό έγινε κομψό και όχι χοντροκομμένο και άλλαξε και η εμφάνιση του προβολέα, όπως και η σχάρα πίσω. Για να μην πολυλογώ εμένα εμφανισιακά με φτιάχνει και να την βλέπω και να την καβαλάω, ακόμα πολλές φορές ξυπνώ το πρωί για δουλειά και φτιάχνομαι με την προοπτική ότι θα καβαλήσω, πολλές φορές επιλέγοντας τη μεγαλύτερη διαδρομή σε απόσταση για να το χαρώ περισσότερο, ενώ η προθυμία μου για τις εξωτερικές δουλειές οφείλεται πάλι στον ίδιο λόγο. Ο έρωτας ακόμα κρατεί λοιπόν από μεριάς μου, αλλά ακόμα συνεχίζει να τραβάει τα βλέμματα (αν και μάλλον από αδαείς θεατές…) αραγμένη ή εν κινήσει, όπως πριν μέρες που στα φανάρια στο Άργος ο τετράτροχος που περίμενε δίπλα άνοιξε το παράθυρο να μου πει μόνο «ωραίο πολύ το εργαλείο σου». Την ποιότητα κατασκευής και το φινίρισμα θα τα χαρακτήριζα ποιοτικά, η συναρμολόγηση εξαιρετική, φίσες και καλώδια τακτοποιημένα και όχι ατάκτως ερριμμένα, δεν ακούς τριξίματα, οι βίδες δεν ξεβιδώνουν λαμβανομένης υπόψιν της ποιότητα και κατάστασης των ελληνικών δρόμων, ποιότητα βαφής καλή, γενικά μια ποιοτική κατασκευή –αν και η αλήθεια για την τιμή της θα μπορούσε να είναι ένα κλίκ παραπάνω, ας πούμε τα φλάς έχουν χάσει το χρώμα τους (αν και σε φυσιολογικά πλαίσια γενικά), ενώ για την τιμή της ο πίνακας οργάνων θα μπορούσε να είναι ποιοτικότερος από ένα απλό γκρί πλαστικό κομμάτι που οπτικά τουλάχιστο δείχνει φτηνιάρικο και δε συνάδει τόσο με την ποιότητα κατασκευής επιμέρους και συνολικά. Ανησυχητικές σκουριές ή σημάδια διάβρωσης δεν έχει εντοπίσει, μόνο η βάση του κεντρικού στάντ έχει χάσει το χρώμα της και έχει ξεφλουδίσει σε κάποια σημεία μετά τα νερά που έχει φάει 7 χρόνια τώρα, αλλά όχι κάτι το ανησυχητικό, θα έλεγα φθορά σε φυσιολογικά πλαίσια, αφού η μηχανή μένει ακάλυπτη και σκεπάζεται μόνο με κουκούλα τα βράδια. Επίσης τόσα χρόνια έχει φάει πολλά πλυσίματα για καθαριότητα, αφού μ’ αρέσει να είναι καθαρή και γυαλισμένη, έτρωγε και τρώει νερά με λάστιχο ή και με τον κουβά στον κινητήρα και παντού και αμέσως έπαιρνε και παίρνει μπρος με τη μία χωρίς διακοπές ή σβησίματα λόγω του νερού σε ηλεκτρικά και επαφές.

  3. #3
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.944
    ΕΡΓΟΝΟΜΙΑ
    Όπως προανέφερα, είμαι μετρίου αναστήματος και σωματικού βάρους, τα πόδια φτάνουν και πατάνε γερά αμφότερα στο έδαφος. Γενικά το κοινό στο οποίο η F650 GS απευθύνεται είναι νέοι σε ηλικία και εμπειρία οδηγοί, είναι το entry level όπως λέμε δίτροχο της φίρμας, ευκολοδήγητο, καλά ζυγισμένο για τα κιλά του, επίσης κλείνει το μάτι και στις γυναίκες οδηγούς και γενικά σε όσους ήθελαν ένα on/off αλλά μειονεκτούν υψομετρικά και σωματομετρικά. Η σέλα απέχει λίγο από το έδαφος, ενώ υπάρχει διαθέσιμο και κίτ χαμηλώματος από την εταιρεία, καθιστώντας την κατάλληλη ακόμα και τον Φρόντο και άλλα Χόμπιτ. Βέβαια το χαμηλό ύψος της σέλας από την μία είναι σημαντικότατο πλεονέκτημα για κοντύτερους αναβάτες, από την άλλη θέλει προσοχή γιατί βρίσκει ευκολότερα κάτω από άλλες μοτό της κατηγορίας, όπως και με 2 άτομα. Σε τέτοιες περιπτώσεις βέβαια ο κινητήρας προστατεύεται από μια γερή ποδιά. Η δε σέλα είναι «βασιλική», αρχοντική, άνετη και ξεκούραστη, ιδιαίτερα για τον συνεπιβάτη ο οποίος βρίσκεται στον προσωπικό του θρόνο και γενικά εξαρτάται από το πόσο κακομαθημένα είναι τα μαλακά μόρια του αναβάτη της για να παραπονεθεί και να ζητήσει στάση. Τολμώ να πω πως έχει μια άριστη και υποδειγματική σέλα, σημαντικότατο προσόν σε πολύωρα ταξίδια. Οι δε διακόπτες ίσως να ξενίσουν κάπως τους ιδιοκτήτες ιαπωνικών μοτό, αν και μάλλον είναι καλύτεροι από διακόπτες άλλων μοντέλων της φίρμας, τα φλάς ας πούμε βρίσκονται στο ίδιο χέρι και μπουτόν. Η εργοστασιακή μικρή ζελατίνα κάνει οριακά δουλειά σε αναστήματα έως 1.72, εγώ την άλλαξα με την ψηλότερη από το Dakar για καλύτερη προστασία και κάλυψη από τον αέρα.

    ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ
    Ίσως το δυνατό σημείο της μοτοσυκλέτας. Βασισμένος στον αειθαλή αυστριακό Rotax, σκυλί μαύρο κατά τη γνώμη μου, κύριο γνώρισμά του η ελαστικότητα και η ροπή ιδίως μετά τις 4.000+ στροφές, αμφότερα ιδιαιτέρως σημαντικά για τον τρόπο και το στυλ οδήγησης που μου αρέσει. Αν και μονοκύλινδρο, δεν έχει καμία σχέση με μονοκύλινδρα του παρελθόντος, απουσία κραδασμών μέχρι τα 120-130 χ.α.ω. και μετά από αυτά κραδασμοί φυσιολογικοί για δίτροχο και μάλιστα με ένα κύλινδρο. Λόγω σχεδίασης του κινητήρα με πολλά κινούμενα μέρη η πρώτη και η Δευτέρα είναι θορυβώδεις στην αλλαγή, ιδιαίτερα η πρώτη και σε καλομαθημένους αναβάτες ιαπωνικών με αλλαγές βούτυρο και αθόρυβες ίσως κακοφανεί. Πάντως ταχύτητες σε καμιά περίπτωση δε χάνεις, η νεκρά βρίσκεται εύκολα και είναι θέμα συνήθειας, όπως και η όλη αλλαγή ταχυτήτων, προσωπικά από τότε που βάζω Castrol GPS 15/50 (ΑΥΣΤΗΡΑ ΗΜΙΣΥΝΘΕΤΙΚΟ) οι αλλαγές έχουν γίνει ευκολότερες και σχεδόν αθόρυβες. Ο κινητήρας έχει δύναμη και με τελική γύρω στα 170-175 δε δείχνει σημεία κόπωσης, αντίθετα σε ταξίδια μπορείς να γυρνάς άνετα με 150-160 και να ψάχνεις για 6η ταχύτητα. Σε καμιά περίπτωση βέβαια δε βάζει φωτιά στην άσφαλτο κάτι που δεν είναι καν στις αναζητήσεις της φιλοσοφία της μηχανής, είναι κινητήρας φιλικός και με επαρκή δύναμη χωρίς να τρομάζει τον αρχάριο αναβάτη, ενώ είναι μια σχεδίαση 14+ ετών και είναι άδικο να συγκρίνεται άμεσα με μονοκύλινδρα του 2013. Τα ταξίδια είναι βούτυρο στο ψωμί του και θα το χαρακτήριζα την τουριστική υλοποίηση μονοκύλινδρης μοτοσυκλέτας, ζει και αναπνέει για ταξίδια. Ο ψεκασμός είναι σχεδόν άψογος, χωρίς κομπιάσματα και βηξίματα. Συντήρηση και service οικονομικά, σε επίσημη αντιπροσωπεία λίγο τσιμπημένα όπως είναι αναμενόμενο, λάδια κάθε 5.000 χιλιόμετρα και τίποτα άλλο, δεν καίει λάδι, δεν το κοιτάω καν τολμώ να πω, αναλώσιμα σε όχι για BMW εξωφρενικές τιμές, γενικά από άποψη συντήρησης ό,τι θα περίμενε κάποιος από ένα μονοκύλινδρο μηχανάκι. Αφήνω για το τέλος την οικονομία καυσίμου, η οποία σε χαλεπούς καιρούς εκτιμάται επιπλέον. Ο ήδη οικονομικός κινητήρας όταν απέκτησε 2 μπουζί έγινε ακόμα οικονομικότερος και πολλές φορές αναρωτιέσαι εάν καίει μόνο αέρα. Σε συνθήκες κίνησης αποκλειστικά μέσα στην πόλη θα έλεγα μια αυτονομία κάπου στα 250χλμ., σε συνθήκες πόλη και κοντινές βόλτες με ταχύτητα στα 110-120 βγάζει περίπου 270-280χλμ., σε ταξίδι με 2 άτομα και μ.ω.τ. αυτονομίες της τάξης των 340 είναι εφικτές, ενώ προσωπικά γυρίζοντας από Ιταλία από autostrada γέμισα εκεί, δικάβαλο με μπαγκάζια και ταχύτητες 120-130, γύρισα Ελλάδα και ακόμα να ανάψει η ρεζέρβα, νόμιζα πως είχε καεί το λαμπάκι, τελικά άναψε στα 370χλμ. Έχω ακούσει πως σε ταξίδι με 70-80 χλμ μπορεί να βγάλει και αυτονομία κοντά στα 400χλμ., χωρίς να έχεις το άγχος να βρεις βενζινάδικο.

  4. #4
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.944
    ΦΡΕΝΑ
    Όπως προανέφερα την αγόρασα με στάνταρ ABS στον εξοπλισμό. Δίσκος μονός 300 χιλιοστά μπροστά Brembo, δυνατότητα απενεργοποίησης εάν ο αναβάτης το επιθυμεί, δεν το έχει κάνει ποτέ γιατί θεωρώ την ύπαρξή του σωτήρια και πως αυξάνει δραματικά τις πιθανότητες να φρενάρεις ασφαλώς στο ελληνικό οδόστρωμα. Το ABS ενεργοποιείται όταν είναι αναγκαίο μόνο, στο πίσω φρένο λίγο συχνότερα, λείπει θα έλεγα η αίσθηση του αρχικού δαγκώματος αλλά έχει τη δύναμη να σταματήσει τη μηχανή επαρκέστατα, ένας 2ος δίσκος θα ήταν σίγουρα καλοδεχούμενος, αλλά και αυτός κάνει τη δουλειά του, ίσως χρειάζεται λίγο δύναμη παραπάνω στη μανέτα με 2 άτομα και σε κατηφόρες. To ABS το χρειάστηκα 2-3 φορές σε φρενάρισμα πανικού και σε βρεγμένο μάλιστα οδόστρωμα σε μία περίπτωση και ευγνωμονώ τους Γερμανούς που το τοποθέτησαν- πρώτοι μάλιστα σε μονοκύλινδρη μηχανή της κατηγορίας.

    ΟΔΗΓΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ
    Προανέφερα πως οδηγούσα 15-16 χρόνια μια βέσπα 200άρα και ουσιαστικά ήταν η πρώτη μου μοτοσυκλέτα. Τη μέρα που πήγα να την αγοράσω έτυχε και ήταν ένα παιδί εκεί που είχε τη Dakar και θυμάμαι πως μου είπε πως αγοράζω ένα μεγάλο παπί. Δεν είχε άδικο… Μέσα στην πόλη είναι ευκολοδήγητη, το βάρος της είναι σωστά κατανεμημένο, μεγάλο κόψιμο του τιμονιού, χωράει σχεδόν παντού σε διηθήσεις, η θέση οδήγησης σου προσφέρει ορατότητα του τι συμβαίνει μπροστά, το πόδια πατάνε σταθερά και τα δύο κάτω, οι αναρτήσεις απορροφούν τις ανωμαλίες του αστικού οδοστρώματος χωρίς να περνάνε στην σπονδυλική στήλη των αναβατών. Στην εθνική και σε επαρχιακό δίκτυο, έχει πολύ καλή ποιότητα κύλισης, είναι σταθερή και έχει συμπεριφορά μεγαλύτερης μοτοσυκλέτας ακόμα και σε ισχυρούς ανέμους. Πρόβλημα έχω αντιμετωπίσει σχετικό μικρό μόνο σε περίπτωση δυνατών πλαϊνών ανέμων λόγω της μεγαλύτερης ζελατίνας μάλλον. Σε ορεινές διαδρομές και με χαλαρούς ρυθμούς που προτιμώ είναι απολαυστική, ενώ στο θαυμάσιο οδικό δίκτυο στις εξοχές της Τοσκάνης βίωσα οδηγική νιρβάνα την οποία ακόμη αναπολώ. Κάποιες φορές ιδιαίτερα σε στροφές ίσως υπάρχει μια έλλειψη πληροφόρησης από το μπροστινό, αλλά σε καμία περίπτωση ανησυχητικό παρά μόνο εάν υπερβείς τα όριά του και το ζορίσεις όσο δεν παίρνει. Εγώ προσωπικά δε θα έλεγα ότι είμαι ο τύπος που πλαγιάζει και στρίβει, λόγω της σχεδίασης του ρεζερβουάρ και της μεγάλης γωνίας κάστερ, έχει την τάση γενικά να ανοίγει τη γραμμή της σε κλειστό στροφιλίκι και με μεγάλη ταχύτητα, αλλά είπαμε, εγώ προσωπικά είμαι κουλάδι, έχω δει σε εκδρομές ίδια μοτοσυκλέτα να πηγαίνει τάπα και να ξύνει μαρσπιέ, είναι καθαρά θέμα οδηγού. Τέλος, η θέση οδήγησης σε βάζει μέσα και όχι πάνω στη μοτοσυκλέτα, τα πόδια αγκαλιάζουν και σφίγγουν το ψευδορεζερβουάρ και έχουν κάλυψη, ενώ το τιμόνι είναι ιδανικό σε διάσταση και όπως είπα κόβει πολύ.

    ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ
    Το είπα από την αρχή, οι απόψεις μου προέρχονται από τη χρήση και την εμπειρία μου από τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ. Τη δικιά μου, όχι του γείτονα, όχι του γνωστού, όχι κάποιου που ήξερε κάποιον που την είχε ο μπατζανάκης του μπακάλη του. Είναι αντικείμενο πολλών συζητήσεων και εδώ και αλλού η αξιοπιστία της BMW, εγώ λοιπόν προσωπικά όπως είπα χωρίς να έχω διαβάσει ή ακούσει κάτι, την αγόρασα πιστεύοντας ότι αγοράζω αξιοπιστία και ΔΕΝ ΕΠΕΣΑ ΕΞΩ. 7 χρόνια (όχι στο Θιβέτ…) τώρα καθημερινής χρήσης, κυρίως σε ασφάλτινο τεραίν αλλά και αρχικά σε κάποιες χωμάτινες ανησυχίες μου κατά τις περιορισμένες μου δυνατότητες που την κακομεταχειρίστηκα, οι «βλάβες» που μου έβγαλε ήταν σε 27.000χλμ μια καμένη λυχνία φλάς και το λαμπάκι του προβολέα. ΑΥΤΑ ΜΟΝΟ. Επίσης κάποια στιγμή χρειάστηκε σε κάποιο προγραμματισμένο service να σφιχτούν τα ρουλεμάν του τιμονιού και να γρασσαριστούν περισσότερο. Αυτά λοιπόν νομίζω πως δεν είναι βλάβες καν. Την συντηρώ σωστά, την προσέχω και κάνω τα απαραίτητα και το αποτέλεσμα είναι ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ. Τελεία και παύλα. Όταν την αγόρασα μου έλεγαν γιατί πάω να μπλέξω με BMW και προβλήματα. Οι Κασσάνδρες διαψεύστηκαν, φτού σκόρδα η μοτοσυκλέτα είναι τέρας αξιοπιστίας.
    Τελευταία τροποποίηση από AUFGEBRACHT; 05/01/2013 στις 16:40.

  5. #5
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.944
    ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ
    Όσο και εάν φαίνεται περίεργο, το μοναδικό της μειονέκτημα που με εκνευρίζει είναι η παντελής έλλειψη προστασίας από νερά. Είναι ίσως από τα λίγα μηχανάκια που θα φροντίσει να σε λερώσει –και να λερωθεί- από την κορυφή μέχρι τα νύχια. Περνάς από ρυάκι με νερά και αποκτάς λερωμένο φτερό, ψυγείο, πίσω λασπωτήρα, ενώ εάν το νερό είναι περισσότερο σε λερώνει από το κράνος μέχρι το σώβρακο. Την πρώτη φορά που την οδήγησα με δυνατή βροχή έσταζα ολόκληρος από παντού, η δε πλάτη του μπουφάν και το κράνος ήταν καλυμμένα με όλη τη λάσπη του δρόμου. Τόσο το μπροστινό μικρό φτεράκι όσο και ο πίσω λασπωτήρας περισσότερο λερώνουν παρά προστατεύουν, είναι θα έλεγα διακοσμητικά. Επειδή λόγω δουλειάς είμαι αναγκασμένος να έχω συγκεκριμένο ενδυματολογικό κώδικα, όταν βρέχει ή έχει βρέξει προτιμώ να την αφήσω σπίτι ή στη δουλειά μέχρι να στεγνώσει ο δρόμος, παρά να πληρώνω καθαριστήριο. Στον τομέα αυτό λοιπόν ΜΗΔΕΝ –ΚΟΒΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΕΤΕΞΕΤΑΣΤΕΑ.
    Δεύτερο αρνητικό η έλλειψη δείκτη βενζίνης για μείωση του κόστους φαντάζομαι, όπως και η ύπαρξη της τάπας λαδιού πάνω στο ψευδορεζερβουάρ που είναι σε κοινή θέα και δεν κλειδώνει (υπάρχει aftermarket λύση)που για ψυχολογικούς λόγους κάποιον ίσως να τον φοβίζει αυτό.
    Τελευταίο αρνητικό αν μπορούμε να το πούμε έτσι, είναι πως η κατοχή μιας τέτοιας μηχανής λόγω στερεοτύπων και προκαταλήψεων σε τοποθετεί αυτόματα από πολλούς στην κατηγορία «αναβάτης BMW» η οποία δεν χαίρει εκτίμησης και αναγνώρισης, για λόγους οι οποίοι δεν είναι σκοπός του παρόντος ούτε να αναλυθούν ούτε να βρεθεί κατά πόσον ισχύουν ή όχι. Εγώ απλά το προσπερνάω και πολλές φορές αυτοσαρκάζομαι, άλλον μπορεί να τον πειράξει γιαυτό και το αναφέρω εν είδη αρνητικού στοιχείου.

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
    Το συμπέρασμα είναι πως είμαι ένας ευτυχισμένος χρήστης μοτοσυκλέτας. Χρειάζεται να το αναλύσω; Την αγόρασα έχοντας στο μυαλό μου κάποιες προδιαγραφές και δεν έπεσα έξω. Το ότι περιμένω πως και πώς να την καβαλήσω το πρωΐ για να πάω στη δουλειά μου είναι ενδεικτικό. Με φτιάχνει και τη γουστάρω. Είναι το καθημερινό μου μηχανάκι, με έχει πάει κοντινές βόλτες, με έχει πάει μακρινές, με έχει πάει σε νησιά, σε απομακρυσμένες παραλίες, στις ξερολιθιές της αγαπημένης Αμοργού και Φολεγάνδρου, με πήγε Ιταλία και όλα αυτά τα έκανε με μικρούς ή καθόλου συμβιβασμούς. Φορτώνεται σα γαϊδούρι και δικάβαλο, έχει χώρους για αποσκευές, έχει χρήσιμο εξοπλισμό (πρίζα ταξιδιού στάνταρ, τα θερμαινόμενα γκρίπ στη 2η σχάρα με χούφτες κάνουν απίστευτη δουλειά σε σημείο να μη φοράω χειμερινό γάντι), είναι οικονομική, καίει λίγο, πολύ λίγο, ζητάει λίγα και μου προσφέρει ευχαρίστηση. Είναι μονοκύλινδρη χωρίς κραδασμούς, έχει φανταστική αυτονομία άμα είσαι συντηρητικός με το γκάζι και το κυριότερο: Έχει 100% δείκτη διαθεσιμότητας μέχρι τώρα. Εδώ και καιρό υπάρχει ένα thread με την αναζήτηση της ιδανικής μοτοσυκλέτας για κάποιον. Ε λοιπόν ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΓΟΥΣΤΑ ιδανική μοτοσυκλέτα είναι αυτή που καβαλάω και είμαι ευτυχής που την βρήκα. Δε σκέφτομαι να την αλλάξω και προς το παρόν καλύπτει τον τρόπο ζωής και σκέψης μου ΑΠΟΛΥΤΑ. Είναι το αγχολυτικό μου και το μεράκι μου. Φτάσαμε στο τέλος, αρκετά έγραψα.
    Δεν θα κουραστώ να επαναλαμβάνω πως τα λεγόμενά μου είναι βάσει ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑΣ και των έως μέχρι τώρα εμπειριών μου από τη συμβίωσή μου με τη μικρή μονοκύλινδρη Βαυαρή. Ελπίζω να μην κούρασα, ελπίζω κάποιος που ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο μοντέλο να βρει το παρόν χρήσιμο και κατατοπιστικό εάν τύχει και το διαβάσει. Καλές βόλτες σε όλους με Ο,ΤΙ κι αν καβαλάει. Ελπίζω να ανταμωθούμε στους δρόμους…

  6. #6
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Πολύ καλή η παρουσίαση της μοτοσυκλέτας σου.
    Αν και είναι υποκειμενική άποψη, βρίσκω οτι συμπίπτει κατα 99% και με την δική μου υποκειμενική άποψη για την 650GS. Αν συμπίπτει και με μερικών ακόμη θα μιλάμε μάλλον για αντικειμενική κριτική στο μοντέλο.

    Απλά να πω οτι για το ABS, ειναι τέλειο που απενεργοποιείται για τους χρήστες που πηγαίνουν στο χώμα. Κάτι που, ας πούμε στο νεότερο Τρανσαλπ 700 δεν υπάρχει και το ζητάνε αρκετοί.

    Επίσης είναι η πιο αδικημένη BMW. Ειναι σαν το τραγούδι του Καζαντζίδη "Στα ξένα είμαι πρόσφυγας και στην Ελλάδα ξένος". Οι κλασσικοι BMWεδες ποτέ δεν την αναγνώρισαν σαν ισότιμο μέλος (μιας και δεν έχει boxer ή Κ κινητήρα) και οι αντι-BMWεδες έβλεπαν ακόμη μια μοτοσυκλέτα με προπέλα στο ντεπόζιτο, χαρακτηρίζοντας τους κατόχους ως BMWεδες. Κρίμα για την δεύτερη περιπτωση, επειδη ο κάτοχος F650GS έχει ελάχιστη σχεση με τον κλασσικο BMWεδακια..

    Βρίσκεται και στο δικό μου ρόστερ για τις 10 ιδανικότερες μοτοσυκλέτες για την Ελλάδα.

    Το καλύτερο όμως ειναι που 7 χρόνια μετά την χαίρεσαι και την θεωρείς ιδανική! Ωραίο και σπάνιο συναίσθημα!

  7. #7
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Είναι πάντως γεγονός πως αυτή που είναι η "λιγότερο" BMW, είναι χαλαρά η πιο αξιόπιστη BMW.

    Πάντως και αυτή δε ξεφεύγει και είναι τσιμπιμένη η τιμη της σε σχέση με τον ισάξιο ανταγωνισμό.

    (η παρουσίαση πάντως είναι πολύ καλή και χρήσιμη για μελλοντικούς αγοραστές)

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    533
    Την έχω 1,5 χρόνο και έχω κάνει 18.000 χλμ. Συμφωνώ απόλυτα με την κριτική σου. Ενδεικτικά στο θέμα της αυτονομίας θα πω ότι για 300 χλμ δεν έχω βάλει ποτέ πάνω από 12 λίτρα βενζίνης. Κουλάδι είμαι κι εγώ, οι συνθήκες βέβαια είναι σχεδόν ιδανικές (πολύ 50-70χλμ/ώρα χωρίς φανάρια και Α.Ο. με 100-120 χλμ/ώρα).

  9. #9
    Πολύ καλή παρουσίαση! Είχα και εγώ ένα F650GS για αρκετό καιρό και πραγματικά ήταν με διαφορά το τιμιότερο μηχανάκι που έχει περάσει από τα χέρια μου. Πολύ εύκολο στην οδήγηση(μεγάλο παπάκι), ΥΠΕΡΑΞΙΟΠΙΣΤΟ(117000χλμ αλλάζοντας λάστιχα, αλυσιδογράναζα κ δίσκους συμπλέκτη) και οικονομικό στη χρήση του. Πουλήθηκε πριν 3 χρόνια και ο επόμενος ιδιοκτήτης ακόμα το χαίρεται χωρίς κανένα πρόβλημα. Οδηγικά δεν προσφέρει και πολλές συγκινήσεις αν σε τρώνε τα χέρια σου(δεν νομίζω πως απευθύνεται βέβαια σε τέτοιο κοινό), αλλά αργά και σταθερά θα σε πάει παντού. Με λίγα λόγια ένα εξαιρετικό μηχανάκι!!!

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2010
    Μηνύματα
    191
    Εξαιρετική παρουσίαση για ένα εξαιρετικό μηχανάκι, όπως λένε πάρα πολλοί αναβάτες.

    Τελικά, αυτό το μηχανάκι σε αυτή τη χώρα με άλλους κατοίκους θα είχε πουλήσει πολύ περισσότερο.
    Αξιόπιστο, καίει λίγο, έχει απαραίτητα αξεσουάρ, φορτώνεται, φρενάρει, πάει εθνική, πάει χώμα...Τι άλλο μπορεί να θέλει κανείς;

    Καλές βόλτες, καλά φορτώματα και ταξίδια

  11. #11
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Κατ' αρχήν συγχαρητήρια για την παρουσίαση !
    Μέτρα κι εμένα σ' αυτούς που συμφωνούν += 1.
    3,5 χρόνια με το διάδοχο στο όνομα μόνο ( G 650 GS κ δεν μπορώ να διαφωνήσω σε κάτι που γράφεις.

    Να συμπληρώσω ότι αν κάποιος ασχολείται ή πιάνουν τα χέρια του αποτελεί καλή βάση για μαστορέματα που μπορεί να κάνει κανείς μόνος του μιας κ απουσιάζουν ηλεκτρονικά κοκοψίνια κ οι περισσότερες δουλειές γίνονται εύκολα. (Γλιτώνει κανείς κ πολλά € από την αντιπροσωπεία).

    Τέλος, να ρωτήσω, από λάδια τι έχεις δοκιμάσει ; Γιατί εγώ τα castrol 15-50 gps τα απαρνήθηκα ή να πω καλύτερα δεν τα χώνεψα από την αρχή. Για 1500 χλμ καλά είναι αλλά μετά δεν... Τώρα βάζω Torco 20-50 κ μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος, αλλά στα υπόψην είναι για δοκιμή κ τα ipone κ redline.

    Κ για μένα, για την εποχή που διανύουμε τώρα, για τον τόπο που μένω κ την αξιοποιώ επί το πλείστον κ για τη χρήση που κάνω αποτελεί την ιδανική μοτό.
    Θα ήθελα επιπλέον περισσότερη δύναμη στα προσπεράσματα. Μερικά αλογάκια παραπάνω -βλ. husky 650 terra/strada με ίδιο κινητήρα πουσαρισμένο- μάλλον καλό θα της έκαναν, αλλά να μη χαλάσει η κατανάλωση. Κ μια 6η για να πηγαίνω πιο άνετα όταν είμαι εθνική. Πολλά ζητάω ;

    Καλά χλμ εύχομαι κ να να τη χαίρεσαι πολύ ακόμα


    ΥΓ: Όσον αφορά τη βροχή/το βρεγμένο δρόμο, έχω να πω ότι το παντελόνι γίνεται πολύ χάλια από τα νερά. Για το μπουφάν δεν έχω παρατηρήσει κάτι να πω την αλήθεια. Αλλά ούτως ή άλλως είμαι με αδιάβροχα (παντελόνι στάνταρ ακόμα κ αν δεν βρέχει κ μπουφάν ανάλογα με το πόσο ρίχνει).

    ΥΓ2: Αν ασχολείσαι μόνος σου με την καλή σου (αν την έχεις ανοίξει κλπ.) θα ήθελα με p.m. να σε ρωτήσω 2 πράγματα.
    Φύγαμε...

  12. #12
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.944
    Aπό λάδια έχω δοκιμάσει εκτός από τα Castrol τα Μοτul και τα Gand Oil (αυτά έβαζε ο μάστορας, μάλλον είναι αυτά που οι μάστορες λένε "τα καλά" όταν τους ρωτάς τί είναι ). Τα Motul μακράν τα χειρότερα, το σαμάν βάραγε λες και θα διαλυόταν στις αλλαγές 1ης-2ας. Το Gand Oil αδιάφορα, επίσης θορυβώδη στις αλλαγές, με τα castrol είδα θεαματική διαφορά στο σασμάν, τόσο σε θόρυβο όσο και στο κούμπωμα των ταχυτήτων. Τώρα τα πάντα είναι υποκειμενικά. Ας πούμε τις προάλλες έλεγα για τα Tourance EXP ότι τα θεωρώ από όσα λάστιχα έχω βάλει τα καλύτερα σε κράτημα και στο πόσο γρήγορα ζεσταίνονται, o δε ΜikeG σε ίδιο μηχανάκι ό,τι χειρότερο έχει βάλει.
    Τώρα δεν ξέρω τί θες να ρωτήσεις, ασχολούμαι μαζί της σε πολύ βασικά που μάλλον τα κάνουν πάνω κάτω όλοι αλλά μάλλον κάνουν και παραπάνω από εμένα, αν εννοείς αλλαγή λαδιών, ρύθμιση βαλβίδων και τέτοια όλα σε συνεργείο. Κινητήρα ας πούμε δεν έχω ανοίξει.

  13. #13
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Με το MikeG έχουμε ασχοληθεί λίγο παραπάνω με το μηχανάκι μου, αλλά αυτός είχε το μονόμπουζο κι έχουμε παρατηρήσει κάποιες διαφορές οπότε θα ήθελα να συγκρίνω 1-2 πραγματάκια τώρα κ στο μέλλον (π.χ. για αρχή μπουζί, εισαγωγή, βαλβίδες κλπ.). Επίσης επειδή εμένα είναι μοντέλο 2009 (παραγωγή κατά το μεσοδιάστημα δηλ. μέχρι να βγει το καινούριο αλλήθωρο) θα ήθελα να δω αν έχουνε γίνει κάποιες εκπτώσεις στην ποιότητα όπως μου φαίνεται σε ορισμένα σημεία. Ίσως είναι κ ιδέα μου βέβαια... Τέσπα...

    ΥΓ: αν σκοπεύεις να αλλάξεις μάρκα λαδιού δοκίμασε Torco T4R με 9,50 € το λίτρο για την επόμενη αλλαγή (τα Castrol power 1 gps τα έβρισκα από 12 ως κ 16 € παρεμπιπτόντως) να μου πεις αν σου κάνει διαφορά μετά. Εγώ θα δοκιμάσω εν καιρώ κ τα άλλα που σου 'γραψα για να καταλήξω εν τέλει κάπου.

    ΥΓ2: σίγουρα είναι όλα υποκειμενικά, αλλά δε βλάπτει να ακούμε γνώμες. Αν δε συμπίπτουν πολλές υποκειμενικές τότε μιλάμε πλέον για αντικειμενικότητα
    Φύγαμε...

  14. #14
    jacson123 Το avatar του/της jacson123
    Εγγραφή
    28/10/2012
    Μηνύματα
    19
    Παιδιά θα θελα να ρωτήσω σχετικά με το σασμάν, εγώ έχω βέβαια τη μονόμπουζη gs αλλά αυτό που έχω προσέξει είναι ότι όταν η μηχανή είναι κρύα το σασμάν δυσκολέυει αρκετά ακόμα και να βγεί η ταχύτητα. Με το που θα δουλέψει 5-10 λεπτά στρώνει αρκετά αλλά ψιλοκάνει θόρυβο. Βέβαια και άλλη μηχανή που οδήγησα τα ίδια είναι.
    Δεν το θεωρώ πρόβλημα γιατί το συνήθησα αλλά νομίζω ότι είναι μειονέκτημα για τη μηχανή.
    Τα λάδια που βάζω είναι τα Liqui Moly 15-50. ΄
    Με το καινούργιο μοντέλο δεν ξέρω τι γίνετε απο πλευράς σασμάν είναι σαν της δικιάς μου ή το έχουν βελτιώσει?

  15. #15
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.944
    Όπως έγραψα παραπάνω το σασμάν είναι θορυβώδες και ιδιαίτερα η αλλαγή από 1η σε 2α. Αυτά τα Liqui Moly που λες είναι ημισυνθετικά; Εγώ με την αλλαγή του λαδιού είδα διαφορά, αλλά μην περιμένεις ένα εντελώς αθόρυβο κούμπωμα της πρώτης. Στο καινούριο μοντέλο η αλλαγή είναι εμφανισιακή, το σασμάν από όσον ξέρω παραμένει το ίδιο.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. site με reviews
    από gispy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2005, 02:58
  2. Reviews for Africa
    από afrotwin στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2004, 12:47
  3. sxetika me mia eksatmisi fmf (long text)
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2004, 12:14
  4. Oxford Luggage (Long Text)
    από superfour στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2004, 18:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF