Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Ερωτησεις περι Μεγαρων και συμβουλες

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    820

    Ερωτησεις περι Μεγαρων και συμβουλες

    Καλησπερα!
    Μολις ανοιξει λιγακι ο καιρος θελω να μπω Μεγαρα με το Cagiva να κανω κανα γυρο.
    Ξερει κανεις το κοστος για ενα 20 λεπτο?
    Για ολοκληρη μερα?(που πας με ομαδα απο οτι διαβασα και ειναι 4-5 20λεπτα?)
    Εψαξα για κοστη και δεν βρηκα κατι συγκεκριμενο.
    Επισης απο εξοπλισμο τι χρειαζεται.διαβασα καπου οτι θελει δερματινα.δερματινα τι?ολα?η μονο παντελονι μπουφαν?
    γιατι μπουφαν δερματινο εχω,γαντια οχι.μπορω να νοικιασω πχ παντελονι η ολοκληρη στολη?(αν και θελω το πιο οικονομικο μιας και εχω ηδη μπουφαν)

    Τελος η μηχανη τι προετοιμασια θελει?τα λαστιχα καταστρεφονται στη πιστα?Γιατι τα εχω 2000χλμ πανω και ειναι σχεδον καινουργια και δεν θελω να βγω και να θελουν αλλαγη.
    οπως καταλαβατε οτι συμβουλη εχετε για ενα αρχαριο στη πιστα,ριχτε την!

  2. #2
    Ο μόνος τρόπος για να χρησιμοποιήσεις την πίστα των Μεγάρων είναι μέσω οργανωμένων track-days.
    Υπάρχουν διάφορες εταιρίες που οργανώνουν. Ενδεικτικά:

    Εxtremetrackdays

    Supersportfans

    Motorcycle Riding Academy

    Στις παραπάνω ιστοσελίδες θα βρεις αναλυτικές πληροφορίες για το κόστος, τις απαιτήσεις σε εξοπλισμό και τις τυχόν δυνατότητες ενοικίασης.

    Ενδεικτικά να σου πω ότι οι τιμές παίζουν από 40 ως 60 ευρώ περίπου.

    Από εξοπλισμό θα χρειαστείς δερμάτινη φόρμα ή παντελόνι που να ενώνεται με φερμουάρ με μπουφάν. Εννοείται δερμάτινα με ενισχύσεις. Επίσης, μπότες, γάντια, κράνος.

    Η φθορά των ελαστικών εξαρτάται κυρίως από τον τύπο τους και το στυλ οδήγησής σου. Φυσικά πρέπει να δουλέψουν με τις κατάλληλες για τις συνθήκες πιέσεις καθώς και με λειτουργικές αναρτήσεις. Αν είναι πολιτικά, κι απ' ότι καταλαβαίνω πρώτη φορά θα μπεις πίστα, δεν θα χρειάζονται αλλαγή άμεσα.
    Think faster than you ride

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    820
    Αρα πρεπει οταν οργανωνονται track days να παω(ενταξει αυτο το ηξερα )

    Στη μηχανη τσεκαρω πιεσεις και γρασωματα(μιας και ολα τα αλλα ειναι σε αριστη κατασταση)

    Απο εξοπλισμο αφου το δερματινο μου δεν εχει φερμουαρ για να παει με παντελονι,θα πρεπει η να νοικιασω η να βρω ολοσωμη φορμα δερματινη και μποτες με γαντια?

    Ελαστικα εχω τα Bridgestone S20.Σαν hypersport τα δινει η εταιρεια...

    αρα πιστα και εξοπλισμος που πρεπει να νοικιασω παω ανετα σε ενα 100αρικο...

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Απο εξοπλισμο αφου το δερματινο μου δεν εχει φερμουαρ για να παει με παντελονι,θα πρεπει η να νοικιασω η να βρω ολοσωμη φορμα δερματινη και μποτες με γαντια?
    Το πόσο ελαστικότητα των κανονισμών υπάρχει, εξαρτάται από τον κάθε διοργανωτή. Έχω δει να μπαίνουν άτομα με κορντούρες και καλοκαιρινά γαντάκια!

    Η πίστα μπορεί να σου προσφέρει εξαιρετική διασκέδαση με τη μηχανή σου, καθώς και τέτοια δόση αδρεναλίνης που θα κρατήσει γι αρκετό καιρό. Για να τη χαρείς όμως με τη μέγιστη δυνατή ασφάλεια μη ρισκάρεις να μπεις με κάτι λιγότερο από ολόσωμη ή διαιρούμενη φόρμα, μπότες μηχανής και γάντια με προστασίες. Το full-face κράνος φυσικά δε χρειάζεται να το αναφέρω.
    Think faster than you ride

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    820
    Ναι εννοειται.
    Εχω μπουφαν κορντουρα με προστασιες οπως και δερματινο με προστασιες.και γαντια επισης με προστασιες μονο που δεν ειναι δερματινα.και κρανος φουλ
    αρα φανταζομαι πρεπει να επικοινωνησω με το διοργανωτη για να δω αν ζηταει ολα δερμα η οχι.

    Σε ευχαριστω για τη βοηθεια!

  6. #6
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    [...]
    Το κόστος για ένα 20λεπτο είναι συνήθως €20

    Ενοικίαση εξοπλισμού γίνεται κατόπιν συνεννόησης, υπολόγιζε γύρω στα €30

    Το συνολικό σου κόστος αν χρειαστείς και φόρμα θα είναι περίπου €130 (Καύσιμα €30, Φόρμα €30, ΤD €50) επιπλέον υπολόγιζε και 10-20€ για αγορά φωτογραφιών (μη μου πεις πως δεν τις θες ).

    Για να πάρεις μια ιδέα δες εδώ και εδώ

  7. #7
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    θες γαντια,μποτες και η διαιρουμενη η ολοσωμη.
    μετα το td τα λαστιχα σου δεν θα θελουν αλλαγη.
    η μηχανη σου πρεπει να ειναι σε καλη κατασταση.

    και οτι ειπαν απο πανω τα παιδια.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    820
    Ευχαριστω πολυ παιδια!
    Αν ειναι μεταφερε τε το και αυτο μεσα στο αλλο θεμα που ανοιχτηκε για τους πρωταρηδες.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Αυτό το δημοσίευμα περί ελεύθερης πρόσβασης για τους αναβάτες στην πίστα των Μεγάρων τις ημέρες που δεν υπάρχει κάποιο προγραμματισμένο γεγονός, ξέρουμε αν έχει κάποια βάση ή όχι;

  10. #10
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Αυτό το δημοσίευμα περί ελεύθερης πρόσβασης για τους αναβάτες στην πίστα των Μεγάρων τις ημέρες που δεν υπάρχει κάποιο προγραμματισμένο γεγονός, ξέρουμε αν έχει κάποια βάση ή όχι;
    Οι πηγές μου λένε οτι έχει βάση. Ειναι κάτι που ήθελε να το κάνει εδώ και καιρό ο ιδιοκτήτης της πίστας. Τώρα, το αν θα υλοποιηθεί τελικά, και πόσο θα κρατήσει, κανείς δεν μπορεί να ξέρει.
    Φυσικά όταν λέμε 'ελεύθερη' εννοούμε 'επι πληρωμή'. Μοντέλο Σερρών δηλαδή. Δεν θα υπάρχει ασθενοφόρο (το παράνομο της πίστας δεν μετράει, αφού χρειάζεται και οδηγό και νοσηλευτές), δε θα υπάρχουν κριτές παρά μόνο ένας να ελέγχει την είσοδο...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλά ναι,εννοείται επί πληρωμή...για την έλλειψη ασθενοφόρου+πληρώματος δε γνωρίζω το νομικό πλαίσιο ωστόσο θα ήταν καλό(ή μάλλον επιβεβλημένο) να υπάρχει.
    Συνολικότερα μια τέτοια κίνηση θα μπορούσε να είναι μια καλή διέξοδος για μοτοσυκλετιστές που θέλουν να ξεδώσουν ελεύθερα και σε ασφαλέστερο περιβάλλον συγκριτικά με τον Κηφισό ή τη Βουλιαγμένης...
    Ακούγεται επίσης λογικό και αναμενόμενο,πριν συμβεί και αν συμβεί αυτό,να υπάρξουν οι αναγκαίες βελτιώσεις στην πίστα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nathair Προβολή μηνύματος
    Οι πηγές μου λένε οτι έχει βάση. Ειναι κάτι που ήθελε να το κάνει εδώ και καιρό ο ιδιοκτήτης της πίστας. Τώρα, το αν θα υλοποιηθεί τελικά, και πόσο θα κρατήσει, κανείς δεν μπορεί να ξέρει.
    Φυσικά όταν λέμε 'ελεύθερη' εννοούμε 'επι πληρωμή'. Μοντέλο Σερρών δηλαδή. Δεν θα υπάρχει ασθενοφόρο (το παράνομο της πίστας δεν μετράει, αφού χρειάζεται και οδηγό και νοσηλευτές), δε θα υπάρχουν κριτές παρά μόνο ένας να ελέγχει την είσοδο...
    κατσε να τα δουμε στην πραξη. ειναι πολύ καλη φαση παντως. επιτελους!

  13. #13
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλά ναι,εννοείται επί πληρωμή...για την έλλειψη ασθενοφόρου+πληρώματος δε γνωρίζω το νομικό πλαίσιο ωστόσο θα ήταν καλό(ή μάλλον επιβεβλημένο) να υπάρχει.
    Συνολικότερα μια τέτοια κίνηση θα μπορούσε να είναι μια καλή διέξοδος για μοτοσυκλετιστές που θέλουν να ξεδώσουν ελεύθερα και σε ασφαλέστερο περιβάλλον συγκριτικά με τον Κηφισό ή τη Βουλιαγμένης...
    Ακούγεται επίσης λογικό και αναμενόμενο,πριν συμβεί και αν συμβεί αυτό,να υπάρξουν οι αναγκαίες βελτιώσεις στην πίστα.
    1) Βελτιώσεις στην πίστα; Γλαρόσουπα
    2) Ασθενοφόρο δεν υπάρχει ούτε στις Σέρρες όταν ανοίγει χωρίς track day. Εκεί τουλάχιστον το νοσοκομείο είναι κοντά και έρχεται άμεσα...
    3) Μακάρι περισσότεροι να χρησιμοποιούσαν τις πίστες, παρά την Βουλιαγμένης κλπ. Δεν ειμαι σίγουρος όμως οτι θα τραβήξει περισσότερο κόσμο έτσι η πίστα... Θα δείξει! Και να σου πω την αλήθεια δεν θα ήθελα να μπαίνω στα Μέγαρα μαζί με ανεξέλεγκτους Κάγκουρες....

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nathair Προβολή μηνύματος
    1) Βελτιώσεις στην πίστα; Γλαρόσουπα
    2) Ασθενοφόρο δεν υπάρχει ούτε στις Σέρρες όταν ανοίγει χωρίς track day. Εκεί τουλάχιστον το νοσοκομείο είναι κοντά και έρχεται άμεσα...
    3) Μακάρι περισσότεροι να χρησιμοποιούσαν τις πίστες, παρά την Βουλιαγμένης κλπ. Δεν ειμαι σίγουρος όμως οτι θα τραβήξει περισσότερο κόσμο έτσι η πίστα... Θα δείξει! Και να σου πω την αλήθεια δεν θα ήθελα να μπαίνω στα Μέγαρα μαζί με ανεξέλεγκτους Κάγκουρες....
    για το 3ο. πριν μερικα χρονια και στα td παλι με αυτους ησουν. πλεον δεν ξερω. ισως να βγαινει και καμια μαυρη

  15. #15
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    για το 3ο. πριν μερικα χρονια και στα td παλι με αυτους ησουν. πλεον δεν ξερω. ισως να βγαινει και καμια μαυρη
    Εχω ακούσει για γεμάτη πίστα, τερατώδη γκρούπ κλπ. Εγώ δεν οδηγούσα μηχανάκι βέβαια τότε...
    Μια τέτοια κατάσταση, αν υπήρχε σήμερα, θα δημιουργούσε βάση για δυνατότητα είτε αναβάθμισης/βελτίωσης της πίστας, είτε δημιουργίας νέας, και φυσικά και την δυνατότητα καλύτερης οργάνωσης των πάντων. Σήμερα με τις ισχνές αγελάδες...μας βλέπω καταδικασμένους στα χάλια των Μεγάρων. Τεσπα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2006, 11:47
  2. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2005, 22:15
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 16:08
  4. Περι Καμερών και Μπλόκων
    από psaroulis στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2004, 23:48
  5. Περι δημοκρατιας και λοιπα.
    από hornet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2004, 11:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF