Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Βάψιμο Κράνους

  1. #1
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835

    Βάψιμο Κράνους

    Μιας και 99% θα το κάνουμε το ταξιδάκι , ψάχνω κράνος για το κορίτσι, μιας και τόσο καιρό φορούσε το Arai & εγώ το Fox. Ή μάλλον δε ψάχνω κράνος, κράνη έχω βρει, δε ξέρω όμως αν κάνουν για τη δουλειά που το θέλω. Τώρα θα μου πείτε, τι αρλούμπες γράφω.. Λοιπόν, ας εξηγηθώ.

    Ψάχνω κράνος, το οποίο επιδέχεται βάψιμο & δε θα επηρεαστεί το υλικό του. Σε παλιότερα thread διάβασα ότι για παράδειγμα τα Nolan αναφέρουν ρητά ότι δε πρέπει να βαφτούν ή να κολληθούν αυτοκόλλητα επάνω. Γι'αυτό λοιπόν, αυτό που ζητάω είναι να μάθω ποιες εταιρείες δηλώνουν σαφώς ότι τα κράνη που φτιάχνουν μπορούν να βαφτούν. HJC? Arai? AGV? και πάει λέγοντας. Όποιος ξέρει, ας μας πει.

    Επίσης, από όσο γνωρίζω τα χρώματα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν, πρέπει να μην περιέχουν μέσα νίτρο. Γνωρίζει κάποιος κάτι συγκεκριμένο; Να μου πει ποιες είναι οι συγκεκριμένες προδιαγραφές που πρέπει να έχουν τα χρώματα που θα χρησιμοποιηθούν;

    Τέλος, ποιοι αναλαμβάνουν τέτοιες δουλειές & πόσο είναι το κόστος περίπου; Ξέρω το Ιρίδιο μόνο.

    Για βοηθήστε.. Ευχαριστώ

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    27

  3. #3
    Ο περιορισμός βαφής ή όχι δεν αφορά μαρκες αλλά υλικό κατασκευής. Τα κράνη που είναι από polycarbonate ή παρόμοιο ύλικο (άσχετα πως το ονομάζει η κάθε εταιρία) δεν μπορούσες να τα βάψεις. Κράνη που το εξωτερικό κέλυφος ήταν fiberglass αντιθέτως έκανες ότι ήθελες.

    Τα διαλυτικά που χρησιμοποιούσαν οι βαφείς έχουν αλλάξει πάντως προς το φιλικότερο (και δυσκολότερο για τον βαφέα) προς το περιβάλλον και ίσως πλέον μπορούν να βαφτούν και τα polycarbonate. Ο βαφέας θα σε κατευθύνει καλύτερα.
    Εκτός του ιρίδιου και του Καρέτζου, υπήρχε και κάποιος στα Ν.Λίοσια νομίζω.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #4
    Σαρδαναπαλος Το avatar του/της sotostzav
    Εγγραφή
    16/01/2011
    Μηνύματα
    638
    Καλημέρα και απο μένα.Eπειδή τυχαίνει να έχω δει δουλειά από τον συγκεκριμένο,κάνε και ένα τηλέφωνο στον Paintkiller.Βρίσκεται στο περιστέρι.
    Here I am,on the road again.......

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2013
    Μηνύματα
    1
    Φιλαρακι κανω αυτη την δουλεια.δεν θα εχεις προβλημα σε καμια περιπτωση.κανενα κρανος δεν επαθε τιποτα.τα υλικα ειναι σχεδον ολα υδατοδιαλυτα οποτε οκ.αν σε ενδιαφερει κοιτα εδω.dengialart@blogspot.com.

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dgart Προβολή μηνύματος
    Φιλαρακι κανω αυτη την δουλεια.δεν θα εχεις προβλημα σε καμια περιπτωση.κανενα κρανος δεν επαθε τιποτα.τα υλικα ειναι σχεδον ολα υδατοδιαλυτα οποτε οκ.αν σε ενδιαφερει κοιτα εδω.dengialart@blogspot.com.
    Φιλε μου καλησπερα επειδη ενδιαφερομαι και εγω γαι αυτο το θεμα περι βαφης κρανους βασικα θελω να γραψω το ονομα μου και το νουμερο που εχω στην μηχανη με κανα καλο σχεδιο! πες μου αν ειναι τιμη κοστους για την δουλεια ή δωσε μου αν ειναι το e-mail σε π.μ για να επικοινωνησουμε και να μαθω περισσοτερα......

  7. #7
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dgart Προβολή μηνύματος
    Φιλαρακι κανω αυτη την δουλεια.δεν θα εχεις προβλημα σε καμια περιπτωση.κανενα κρανος δεν επαθε τιποτα.τα υλικα ειναι σχεδον ολα υδατοδιαλυτα οποτε οκ.αν σε ενδιαφερει κοιτα εδω.dengialart@blogspot.com.
    Πες μας και περίπου πόσο είναι το κόστος για βάψιμο ενός κράνους. Το κράνος είναι μαύρο & θέλω να γίνει όλο με κάποιο glitter χρώμα & ένα μικρό σχέδιο.
    Σε ευχαριστώ.

  8. #8
    ktmikos Το avatar του/της crfouras
    Εγγραφή
    22/07/2009
    Μηνύματα
    506
    Επικοινωνησε με την Μαρια Βασιλακι, εχω δει απιστευτες δουλειες της, ποιοτικοτατες, πρωτοτυπες και μοναδικες. Κιν. 6972325215
    Εκεί που τελειώνει ο δρόμος αρχίζει η περιπέτεια....

  9. #9
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Πες μας και περίπου πόσο είναι το κόστος για βάψιμο ενός κράνους. Το κράνος είναι μαύρο & θέλω να γίνει όλο με κάποιο glitter χρώμα & ένα μικρό σχέδιο. Σε ευχαριστώ.
    Ω μεγαλοδύναμε, τι θα δουν τα ματάκια μας...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #10
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dgart Προβολή μηνύματος
    Φιλαρακι κανω αυτη την δουλεια.δεν θα εχεις προβλημα σε καμια περιπτωση.κανενα κρανος δεν επαθε τιποτα....
    Και που το ξέρεις?
    Sent from me using a computer.

  11. #11

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2006
    Μηνύματα
    290
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Και που το ξέρεις?
    Δηλαδή δε σας φαίνεται λίγο υπερβολικό να λιώσει-καταστραφεί-αποσυντεθεί στα εξ ων συνετέθειένα κράνος που κατά τα άλλα θα αντέξει σε ό,τι κακουχία του πετάξουμε?

    Τέσπα, ποτέ δεν τις κατάλαβα τέτοιες υπερβολές, όπως και τις αντίστοιχες με τα πανάκριβα κράνη.

    Εκτός και αν παλαιότερα χρησιμοποιούσαν περίεργα χημικά για να βάψουν κράνη.
    Μου έχει βάψει δύο κράνη φίλος χωρίς να ... εξατμιστεί το κρανάκι μου (και όχι, με τέτοια τιμή που το είχα πάρει δεν ήταν giberglass
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    σας βλεπω κοριτσια με ξωβυζα και μερικες μαλιστα χωρις σουτιεν
    αμα φαω καμια τουμπα εξαιτια σας, μολις σηκωθω σας μαμησα

  13. #13
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    551
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Indianos 46 Προβολή μηνύματος
    ενταξει πανακριβος ομως
    ..without engineers, science is just philosophy..

Παρόμοια θέματα

  1. βαψιμο κράνους???
    από aakkuan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2010, 17:24
  2. ριχτε ιδεα για βαψιμο κρανους!
    από gixxerpap στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2008, 17:39
  3. Αγορά κράνους μέχρι 150Ε
    από fractalbit στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2004, 23:47
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2003, 20:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF