Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 46

Θέμα: ZUNDAPP KS50 WATERCOOLED

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    ps αν ρωτας για το MBX αν είχε εισαχθεί, ναι το έφερε ο Σαρακάκης, και το είχε ενας συμμαθητής. Ηταν πολύ καλό μηχανάκι, αλλά κόστιζε ακριβώς όσο κι ενα CB250RS που τα ειχαν φέρει παραεισαγωγη σε προσφορά από Αγγλία.
    Δεν το ήξερα.... Το RZ 50 LC εισήχθη ποτέ;

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    252
    Τι καθεστε και συγκρινετε το 4τ 50αρι με το 2τ ? Ανομοια πραγματα..το ενα ηταν η κυριλα της εποχης που δεν σε εβρηζε η γκομενα οτι βρομαει αλλα ηταν χελωνα και το αλλο ηταν γιαπωνεζικο ρεισονι. Παρτε κ ενα βιντεο που ειδα χτες
    http://www.youtube.com/watch?feature...&v=g0fXDslYCkE

    Σας ευχαριστω ολους παιδια για τις ευχες..το μονο σιγουρο ειναι οτι μεσα στο στρατοπαιδο θα σκεφτομαι και αμμοβολες-βαψηματα-πιστονια εκτος απο γυναικες
    Ευχαριστω Lio5 για το λινκ

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostakis125 Προβολή μηνύματος
    το μονο σιγουρο ειναι οτι μεσα στο στρατοπαιδο θα σκεφτομαι και αμμοβολες-βαψηματα-πιστονια εκτος απο γυναικες
    Μη μασάς φίλε... Εγώ αυτό τόκανα 30 χρόνια!!!

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2012
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν θέλω να χαλασω το thread, αλλά θα τα πω οπως τα θυμαμαι. Δεν μιλαμε για κλειστα μοντελα.
    Το ΜΒ ηταν πολύ πιο γρήγορο σε επιταχυνση από το CB, αλλά σε τελική επιανε 90 και κατι ψιλα ενω το CB επιανε 85 σε ευθεία. Επρεπε να δουλευει πανω απο 10.000 συνεχεια βεβαια .
    Αν μιλάγαμε για πολύ ωρα τερμα γκάζι, το MB έπρεπε να σταματήσει να κρυώσει, ενω το CB συνεχιζε.
    Τα ειχαμε ολα στην παρέα, και CB και MB και ΜΤ και MBX, και πολλά φτιαγμένα παπιά αλλά στο τέλος πιο γρήγορο στις εκκινήσεις ηταν το Vespino του Λουκα, αλλά είχε αποκτήσει πολλά κυβικά.

    Τα Γερμανικά απο την άλλη μας φαίνονταν τότε άσχημα και γεροντικά, αλλά βεβαια τα αποφευγαμε γιατι μας εσκιζαν. Επίσης ηταν κανονικές μοτοσυκλέτες με στιβαρό πλαίσιο, και με σαφώς μεγαλύτερες διαστάσεις απο ολα τα Japan που ηταν μικρά σε μεγεθος.
    Σε αυτα ανεβαιναν και δυο μεγαλόσωμοι δικάβαλλο και ηταν ΟΚ, ενω τα διάφορα CB, MB, RD οτι θες ηταν σε κλίμακα.

    ps αν ρωτας για το MBX αν είχε εισαχθεί, ναι το έφερε ο Σαρακάκης, και το είχε ενας συμμαθητής. Ηταν πολύ καλό μηχανάκι, αλλά κόστιζε ακριβώς όσο κι ενα CB250RS που τα ειχαν φέρει παραεισαγωγη σε προσφορά από Αγγλία.
    Εδώ θα διαφωνήσω σειρά, τα CB με ένα γραναζάκι, με πρώτο ρεκτιφιέ και με λίγο ζιγκλέρωμα έφταναν τα 110 χλμ τελικής, ναι , στις επιταχύνσεις έχαναν απο τα ΜΒ (τα ανοιχτά γιατί είχε έρθει μια τεράστια παρτίδα κλειστών που σέρνονταν). Το ΜΒΧ ήρθε πολύ αργότερα το 82-83 θυμάμαι και πάλι δεν πήγαινε. Εν αντιθέση το πιό γρήγορο της εποχής απο όλα ανεξαιρέτως ήταν τα Kawasaki AR (αυτά με τον ανάποδο λεβιέ ταχυτήτων που κέρναγαν σουπίτσα τα πάντα). Επίσης μην ξεχνάτε τους μπόμπους και τα παπιά (τα 6βολτα) με το 5αρι σασμάν απο SS με καρμπυρατέρ καθέτου ροής πάλι απο SS που έφταναν (θεωρητικά πάντα ) στα 102 κυβικά. Θυμηθείτε τα ER (και ειδικά τα 21) που 125άριζαν χαλαρά με λίγο φάγωμα αλλά και τα ρεκτιφιαρισμένα MR που έσπερναν πανικό.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της FRAGISCOS
    Εγγραφή
    22/07/2006
    Μηνύματα
    1.433
    Ωραιο το ζουνταπ,καλο μηχανακι στην εποχη του,γρηγορο οπως ειπωθηκε παραπανω,αλλα παιδια το πιο γρηγορο ΝΟΡΜΑΛ πενηνταρι ηταν το SACHS HERCYLES ULTRA 50 AC.
    Παντα τα γερμανικα ηταν πιο γρηγορα απο τα γιαπωνεζικα,αλλη σχολη η μεν ,αλλη η δε.
    Καλη αρχη ,καλο τελος και καλη θητεια!!

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    252
    Επιστροφη απο την καλιμπρα!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100_1060[1].jpg 
Προβολές:	643 
Μέγεθος:	104,2 KB 
ID:	279994

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	100_1062[1].jpg 
Προβολές:	645 
Μέγεθος:	106,6 KB 
ID:	279995

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.502
    Το εβαλε στην καλιμπρα η το εφερε με την ματσολα?Οτι πληρωσεις παιρνεις..

    Υ.γ.Μπα σε καλο σου δεν μπορω να κρατηθω ποια..

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    252
    Δεν εχετε μονο στην πατρα καλιμπρες ρε..μια χαρα εγινε αν και υπηρχε ο φοβος να ξεκολλησει το πισω-χυτο αλουμινενιο τμημα απο το υπολοιπο. Προχωραμε σε κανα μηνακι οποτε

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.502
    Ενταξει μαστορα και 100% να μην το φερατε τουλαχιστον να αφηνεις τα χερια και να πηγαινει ευθεια μην το κοβει σ' αλλη γη σ' αλλα μερη..

    Υ.γ.Το τιμονι γιατι εχει γειρει μπροστα βολευει στο ψαρακι..?

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    252
    και μετα τη θητεια επιστρεφουμε σιγα σιγα κ πιανουμε δουλεια

    τα τζαμακια των κοντερ ηταν καπως ετσι

    http://i40.tinypic.com/2s9cc35.jpg

    οποτε ανοιγμα το κοντερ και το στροφομετρο κατι το οποιο δεν ηταν εκολο, τα ειχαν φτιαξει λιγο fixed οι γερμανοι.

    http://i39.tinypic.com/2lt2d51.jpg

    http://i39.tinypic.com/vhx7jl.jpg

  11. #41
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostakis125 Προβολή μηνύματος
    και μετα τη θητεια επιστρεφουμε σιγα σιγα κ πιανουμε δουλεια

    τα τζαμακια των κοντερ ηταν καπως ετσι

    http://i40.tinypic.com/2s9cc35.jpg

    οποτε ανοιγμα το κοντερ και το στροφομετρο κατι το οποιο δεν ηταν εκολο, τα ειχαν φτιαξει λιγο fixed οι γερμανοι.

    http://i39.tinypic.com/2lt2d51.jpg

    http://i39.tinypic.com/vhx7jl.jpg
    Μπράβο ρε Κωστάκη, καλή αρχή, διότι ΤΩΡΑ ξεκινάς!! Δίνε μας πληροφορίες και όσες φωτό μπορείς, αυτό το μηχανάκι είναι και δική μου καψούρα, μαζί με τη Φλορέτα RS Elektronik, μικρά αριστουργήματα της εποχής, που δείχνουν ακόμη και σήμερα τα δόντια τους στην κατηγορία τους! Εγώ με το ταπεινό Simson μ'ονο λαδοκαπνίλα μπορώ να φάω από αυτά!
    Eλπίζω να μη βιαστείς, αξίζει να το κάνεις πραγματικά σαν καινούργιο, θα σου συνιστούσα να αποφύγεις κάθε είδους καγκουριές και προχειρότητες, μείνε κατά το δυνατόν στην 100% ορίτζιναλ μορφή και βέβαια ετοιμάσου για χοντρό μακροβούτι στην τσέπη σου!!
    Αξίζει όμως!!!!
    ...το νου σου!!

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    252
    Τι εγινε φιλαρακι μου? Επειδη το τελευταιο που λες( μακροβουτι στην τσεπη) δεν το επιθυμω, θα παει οσο πιο αργα και οσο πιο οικονομικα μπορω. Επειδη απο ανταλλακτικα ειμαι φουλ( 3 μοτερ, ψυγεια, σελες κλπ) τα περισσοτερα χρηματα θα φυγουν για βαφες και νικελ οπου χρειαζεται. Θελω να γινουν σωστα αυτα που δεν πρεπει να λυνονται κ καθε μερα οπως πλαισιο, μοτερ, ροδες κλπ και οι λεπτομερειες οπως τα οργανα η η φανοποιεια ερχονται δευτερα. Δεν την εχω στο μυαλο μου να γινει καινουργια αλλα ενα ωραιο zundapp χωρις σκουριες κ κατι ασχημο στο ματι. Δυστυχως στις μερες μας και οταν εχεις κ αλλες αρκετες μηχανες το σκεφτεσαι να ριξεις τοσο πολλα χρηματα. Οσο για το γκαζι τους οντως για την εποχη του ηταν απο τα πιο δυνατα 50αρια. Ουσιαστικα εβγαζε περισσοτερη δυναμη γιατι στροφαρε αρκετα πιο ψηλα απο τα υπολοιπα, nicasil μονο ελατηριο 50cc αυτο τα λεει ολα.

  13. #43
    Συνταξιούχος Το avatar του/της kokkiklhs
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    704
    ...το νου σου!!

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της FRAGISCOS
    Εγγραφή
    22/07/2006
    Μηνύματα
    1.433
    Σχεδον εξι χρονια μετα,χει γινει τιποτα με το ζουνταπ????

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από FRAGISCOS Προβολή μηνύματος
    Σχεδον εξι χρονια μετα,χει γινει τιποτα με το ζουνταπ????

    καλημερα καλημερα...οπως το ειπες τα χρονια περασαν σαν γαργαρο νερακι..το ζουνταπ εχει παρει μπροστα εχει φτασει σε ενα αρκετα καλο σημειο αλλα χρειαζεται χρονο για τις τελικες πινελιες, συμαζεμα ηλεκτρικων κλπ

    Προσπαθω να ανεβασω φωτο του αλητικου look που εχει παρει αλλα δεν τα καταφερνω.

    Εντομεταξυ για να μην φανω αδικαιολογητος απο το 2013 εχω ξεκινησει αλλες 6 ανακατασκευες απο τις οποιες οι 4 εχουν ερθει σε περας και εχω φρεσκαρει πολλα μηχανακια δικα μου και φιλων τα οποια ηταν παραμελημενα. Δυστυχως το ζουνταπακι ειναι η τελευταια τρυπα του κλαρινου και ασχολουμαι για μια εβδομαδα καθε ετος και αν περισεψει χρονος. Πρεπει να βρω τροπο να ανεβασω φωτο και απο τα αλλα μοτο.
    Τελευταία τροποποίηση από kostakis125; 14/11/2019 στις 11:13.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Zundapp τι μου θύμισες τώρα
    από super_toto στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2007, 11:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF