Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: yamaha lb 50 ή αλλιως YAMAHA CHAPPY OFF ROAD ??????????

  1. #1

    yamaha lb 50 ή αλλιως YAMAHA CHAPPY OFF ROAD ??????????

    δεν ξερω αν ανοιγω το θεμα στο σωστο μερος ή θα πρεπει να παει στις ανακατασκευες ....παρακαλω τους mods να κανουν τα μαγικά τους ... και αρχιζω


    δεδομενα : ειμαι μπαμπας δυο θηριων πεντεμισι και τρισιμισι ετων .... το μικροβιο με τα δικυκλα ειναι οικογενειακο (παππους , γιαγια , θειοι , θειες κλπ ολοι δικυκλοι ) ....so δεν παιζει να τηνγλυτωσουν ... με το δικο μου τροπο σκεψης θελω απο τωρα να τα βαλω στα δικυκλα και μιας και ειμαι και εγω χωματινος πια , θελω να μπουν πρωτα χωμα ...Απο ερευνα αγορας που εκανα για γουρουνιτσα ή μοτοκροσακι διαπιστωσα οτι ειναι ολα αχρηστα .... καμια ποιοτητα κατασκευης και φοβαμαι οτι τα 300 ευρα που θα ξοδευτουν θα ειναι για πεταμα .....
    ερωτηση το πρωτο μου μηχανακι (ημουν 8 ετων) ειναι ενα αυτοματο chappy 50 κιβυκων το οποίο μηχανικα δουλευει μια χαρα (έχει γινει σχετικα προσφατα αλλαγη πιστονιου) και το να ξαναμπει στη ζωη μας ειναι σχετικα ευκολο . μου περναει απο το μυαλο να συνεφερω το μικρο chappακι και να το δωσω στα θηριακια .... τι λετε ? σιγουρα πιο αξιοπιστο απο τις κινεζικες παπαριες αλλα λιιιιιγο μεγαλυτερο ... τι αλλαγες λετε να κανω για να δουλεψει στο χωμα ?
    Τελευταία τροποποίηση από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ; 04/02/2013 στις 00:56.
    περα δωθε , πανω κατω , πισω μπρος ..... θα το πετυχω .. πού θα παει ..

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    Αδερφε και εμενα το πρωτο μου ηχανακι(τι μου θυμισες τωρα,μονο μοτοκρος δεν ειχαμε τρεξει),εκει ξεκινησα στα 10 μου,φτιαξτω για τα πιτσιρικια να του πιουνε το αιμα,μακρυα απο κινεζιες και πατατες τετοιες,ειναι με ταχυτητες η λεβιεδακι(αργο γρηγορο,νεκρο)και πισω φρενο στο χερι?Προσωπικα αυτο θα εκανα και κανε καμια πατεντα για αρχη να βαλεις ροδακια μεχρι να το ξεπαρουνε οι μπομπιρες και αν γινεται να το χαμηλωσεις λιγο

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    Ρε κοντοσειρα τωρα ειδα οτι ειμαστε και συνωνοματοι

  4. #4
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    με μπερδεψες. chally η chappy? το ενα ειναι honda τετραχρονο και το αλλο yamaha διχρονο. κι ακομα μεγαλυτερες οι διαφορες στον σκελετο τους. αν σου πω οτι οταν ημουν 13 κι ενω ειχα pw80 ειχαμε φαει κολλημα με εναν φιλο να παρουμε ενα chappy να βγαλουμε φτερα και να το σπασουμε στα αλματα? τοτε τα πουλαγανε σε εντελως εξευτελιστικες τιμες.. μεχρι και δωρο.. ενας φιλος ειχε 3 και τελικα οταν μεγαλωσαμε τα εδωσε στον παλιατζη. παντως οποιο κι απο τα δυο κι αν εχεις εχουν επιεικως χαλια αναρτησεις για βουνο κι ειναι παρα πολυ χαμηλ με φαρδιες ροδιτσες.. για χωματοδρομο οκ. βγαλε τα φτερα και βαλε λαστιχα με τακουνια! μη σου πω αλλες ροδες... υπαρχει ενα σαιτ που πουλαει τα παντα για pw. κι εχει ιμιτασιον ροδες σε πολυ καλη τιμη. θα σε βοηθουσαν πολυ και στο περπατημα αλλα κυριως στην επιλογη ελαστικων. και το κυριοτερο φτιαξε αλλη σελα. πιο στενη. να και το σαιτ http://pwonly.com/PW80.htm αλλα προσεξε γιατι εγω ακομα θελω να τα παρω απο κει ΟΛΑ!!! χαχαχαχχαα

  5. #5
    πολυ χαιρομαι που παιζει αυτο το σεναριο και σε αλλα μοτοσυκλετιστικα μυαλα .... λοιπον ειναι το yamaha chappy 50 cc με αργο γρηγορο λεβιε και τα φρενα στο χερι ... διχρονιλα οσο δεν παιρνει και αξιοπιστια αιωνων ..... αφου επιβιωσε απο εμενα την αδερφη μου , τον αδερφο μου και τη ΜΑΝΑ μου ....... (η δε μανα μου κυκλοφορουσε με κασελα για πορτμπαγκαζ και καλαθακι μπροστα ) δεν θα αντεξει και τα θηρια μου ??????λοιπον τι πατεντες λετε ?

    κατ αρχην θα ταιριαζουν οι ζαντες του pw στο τσαπακι ????????
    Τελευταία τροποποίηση από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ; 27/01/2013 στις 16:33.
    περα δωθε , πανω κατω , πισω μπρος ..... θα το πετυχω .. πού θα παει ..

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    Bουρ για φτιαξιμο,βγαλε σχαρες,φτερα,χωματινα λαστιχα οπως προανεφερε ο πιο πανω(η αλλαγη ζαντολαστιχων).Πιστευω οτι αν ασχοληθεις προσωπικα δεν θα εχεις και πολλα εξοδα.Τα πιτσιρικια θα πρεπει να μαθουν και ισοροπια πρωτα,εκαι αφου ειναι αυτο με το πισω φρενο στο χερι θα ειναι πιο ευκολο γιαυτα να μαθουν,(αυτο ειχα σε κιτρινο χρωμα και το εδωσα σε κατι ξαδερφακια και το εκαναν παλιοσιδερα),Ναι οντως ηταν σκυλια μαυρα απο αξιοπιστια,ειχα ξεχασει ποσα ρεκτιφιε του ειχα κανει,ο κυλινδρος ειχε γινει τσιγαροχαρτο:rotflmao:

  7. #7
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ Προβολή μηνύματος
    πολυ χαιρομαι που παιζει αυτο το σεναριο και σε αλλα μοτοσυκλετιστικα μυαλα .... λοιπον ειναι το yamaha chappy 50 cc με αργο γρηγορο λεβιε και τα φρενα στο χερι ... διχρονιλα οσο δεν παιρνει και αξιοπιστια αιωνων ..... αφου επιβιωσε απο εμενα την αδερφη μου , τον αδερφο μου και τη ΜΑΝΑ μου ....... (η δε μανα μου κυκλοφορουσε με κασελα για πορτμπαγκαζ και καλαθακι μπροστα ) δεν θα αντεξει και τα θηρια μου ??????λοιπον τι πατεντες λετε ?

    κατ αρχην θα ταιριαζουν οι ζαντες του pw στο τσαπακι ????????
    ολες οι ζαντες ταιριαζουν σχεδονπαντου κι ειδικα αν βαλεις πιο στενες απο οτι ειχε. το κακο ειναι οτι θες και τα ταμπουρα μαζι οποτε ανεβαινει το κοστος. εγω θα σου προτεινα να βρεις ενα τοπζιτακι απο μηχανη κατα προτιμηση πλαστικο και αφου κολλησεις μια ενισχυτικη δοδο στο πλαισιο να το βιδωσεις πανω. ετσι θα φτιαξεις και σελα σωστη και στενη και θεση οδηγησης και θα μαθουν κιολας να στηριζονται οπως σε μια μηχανη.

  8. #8
    καπως ετσι οσκεφτομαι το προτζεκτ ... ενα τεποζιτο πανω σε μια σωληνα που θα ενωνει το λαιμο με το ηδη υπαρχων καθισμα .... διαιτα του σημειου που μπαινει το καθισμα , και ταιριασμα τηε νεας σελας - τεποζιτου ..... ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ??????? Ή ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΑΠΑΡ#ΕΣ ????????
    περα δωθε , πανω κατω , πισω μπρος ..... θα το πετυχω .. πού θα παει ..

  9. #9
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ Προβολή μηνύματος
    καπως ετσι οσκεφτομαι το προτζεκτ ... ενα τεποζιτο πανω σε μια σωληνα που θα ενωνει το λαιμο με το ηδη υπαρχων καθισμα .... διαιτα του σημειου που μπαινει το καθισμα , και ταιριασμα τηε νεας σελας - τεποζιτου ..... ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ??????? Ή ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΑΠΑΡ#ΕΣ ????????
    γινονται φυσικα! δεν βλεπεις εδω μεσα τι γινεται? απο που εισαι?

    δες ας πουμε στην υπογραφη μου οσον αφορα τις ροδες πρωτα..

  10. #10
    λιγο απειρος με τετοιου μεγεθους πατεντες .... Φωκιδα ειμαι και μαλλον λογω της μεγαλης αποστασης θα παιξει πολυ το ιντερνετ .... λοιπον αυριο (Τετσρτη) θα παραλαβω το εργαλειο .... θα επανελθω με φωτο ...
    περα δωθε , πανω κατω , πισω μπρος ..... θα το πετυχω .. πού θα παει ..

  11. #11
    λοιπον το εργαλειο παρεληφθη ... προσεξτε την πατεντα που εχει πεσει στην εξατμιση ...το τελαρακι λεω να το κρατησω .....τι λετ ε???????

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0213.jpg 
Προβολές:	673 
Μέγεθος:	104,6 KB 
ID:	280938

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0188.jpg 
Προβολές:	671 
Μέγεθος:	106,3 KB 
ID:	280939

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0219.jpg 
Προβολές:	672 
Μέγεθος:	105,2 KB 
ID:	280940
    περα δωθε , πανω κατω , πισω μπρος ..... θα το πετυχω .. πού θα παει ..

  12. #12
    Bladerunner Το avatar του/της siraxanz
    Εγγραφή
    17/07/2003
    Μηνύματα
    420
    Καλή επιτυχία
    ταξίδι νάναι και με καλή παρέα...ζητώ πολλά? :-)

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2012
    Μηνύματα
    49
    καλή δούλευα στο έργο σου, είχα και έχω (πλέων ανακατασκευασμένο http://www.moto.gr/forums/showthread...ghlight=chappy ) chappy απο πιτσιρικάς μιας που οι γονείς μου δεν μου παίρναν motocross και έσπαγα το chappy.
    το είχα υψώσει με μεγαλύτερα αμορτισέρ πίσω και κατάφερα να στραβώσω τον σκελετό σε ενα μεγάλο άλμα.

  14. #14
    λοιπον θα χαλαρωσω ίγο απο δουλειες και θα ξεκινησω το λυσιμο ....... θα σας κρατω ενημερους
    περα δωθε , πανω κατω , πισω μπρος ..... θα το πετυχω .. πού θα παει ..

  15. #15
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    καλη αρχη,βαζε οσο πιο πολλες φωτο μπορεις

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha chappy lb 50
    από honda c50 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2014, 16:06
  2. Yamaha Slider 50-Pos tha to kano toubano!!!
    από nikolas_g87 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2006, 22:23
  3. Yamaha Slider 50-Pos tha to kano toubano!!!
    από nikolas_g87 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2006, 22:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF