Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: Αποσταθεροποιηση μηχανης μεσα στη στροφη λογω λακουβας...

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/01/2013
    Μηνύματα
    78

    Αποσταθεροποιηση μηχανης μεσα στη στροφη λογω λακουβας...

    Καλημερα... ενας προβληματισμος απο τη χθεσινη βολτα!

    Στην παρατεταμενη αριστερη στροφη στην Παραλιακη (ρευμα προς Πειραια) που σε βγαζει στην διασταυρωση για Συγγρου η Πειραια ειμαι στην αριστερη λωριδα πλαγιασμενος (οσο μπορω) ως αρχαριος αναβατης... Ενα υψωματακι ομως που βρισκεται στο εσωτερικο της στροφης ανασηκωνει την μηχανη ενω αυτη ειναι υπο κλιση και στιγμιαια νιωθω πως χανω την προσφυση... Η τροχια ανοιγει αναποφευκτα (ισως επειδη αφησα λιγο το γκαζι) αμεσως μετα την προσγειωση και σχεδον φλερταρω με το αμαξι της μεσαιας λωριδας...

    Και ρωτω λοιπον... ποια ειναι η σωστη αντιδραση σε μια τετοια περιπτωση; Ποσο μεγαλος ο κινδυνος να μην ειχε πατησει σωστα η μηχανη στο κατεβασμα και να εφευγα ευθεια; Ειναι μονο η αισθηση λογω απειριας που τρομαζει; Με την virago ολα αυτα μου φαινοντουσαν ισιωμα... ξαφνικα με το ss ανακαλυπτω πως οι δρομοι που περνουσα τοσα χρονια ειναι γεματοι "εκπληξεις"...
    And those who dance where thought to be quite insane by those who could not hear the music...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    ΣΤΑΘΕΡΟ (όσο μπορεις) γκαζι και ΧΑΛΑΡΑ (επίσης οσο μπορεις) χέρια!
    Μη σφιξεις τα χέρια σου στο κλιπον, αυξανεις δραματικα τις πιθανοτητες να παει κατι στραβα!

    *τα "οσο μπορεις" τα λεω γιατι λογω απειρίας, δεν ειναι ευκολο να το πραξεις!
    Μου εχει τυχει λογω αυτου σε γραμμες τραμ να χ3στω πανω μου!


  3. #3
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    κατ' αρχάς δεν σηκώθηκε ο μπροστινός. Αν σηκωνόταν θα πήγαινες εξωφρενικά γρήγορα που δεν πήγαινες απ' ότι κατάλαβα. Απλά λόγω της ανωμαλίας στο δρόμο δούλεψαν οι αναρτήσεις σου, εσύ δεν το περίμενες και στιγμιαία το 'χασες. Σωστά αυτα που λέει ο Τσίου από πάνω. Να συμπληρώσω ότι αν ανοιγει η τροχιά τότε στρίβουμε, οπότε θα πρέπει να έχεις περιθώρια για να το κάνεις. Γενικά μια κι είσαι άπειρος και μόλις πηρες το μηχανάκι, μάθε το μχανάκι σου και μάθε να το οδηγείς. Βιράγκο είχες, όχι SS. Να σκέφτεσαι ότι μέχρι προχθες δεν καβάλαγες μηχανή και μαθαίνεις απο την αρχή τωρα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2012
    Μηνύματα
    47
    Τώρα εγώ που δεν είμαι έμπειρος να ρωτήσω μήπως πήγαινες λίγο γρήγορα (σε σχέση με την εμπειρία σου πάντα)? Επιπλέον όποτε έχω βρεί υψωματάκι ή λακούβα είναι δύσκολο να κρατήσω το γκάζι γτ το σώμα μου δέχεται κραδασμό που περνάει και στο χέρι το δεξί.

  5. #5
    στην τέρμα δεξιά λοΥρίδα το σκαλοπάτι είναι πιο μικρό και ομαλό.Πέρνα το απο εκεί και μετά το κόβεις προς Πειραιά.
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Motoneos Προβολή μηνύματος
    Τώρα εγώ που δεν είμαι έμπειρος να ρωτήσω μήπως πήγαινες λίγο γρήγορα (σε σχέση με την εμπειρία σου πάντα)? Επιπλέον όποτε έχω βρεί υψωματάκι ή λακούβα είναι δύσκολο να κρατήσω το γκάζι γτ το σώμα μου δέχεται κραδασμό που περνάει και στο χέρι το δεξί.

    σε εκεινο το σημειο, με ενα ss και με καπως σφιχτες ισως αναρτησεις και με 50 να πηγαινε, το ενοιωσε!
    Το οτι το ενοιωσε ομως, δε σημαινει οτι εγινε και κατι κακο!

    Σε αυτο που αναφερεις τωρα, αν σφιγγεις τα ποδια στο τεποζιτο οπως πρεπει, τα χερια μια χαρα χαλλαρα ειναι στο γκριπ αρα και μπορεις να ελεγξεις τη σταθεροτητα του!

    Να θυμαστε οτι παντα θα μαθαινουμε και θα βελτιωνομαστε, όλοι μας!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.792
    Μήπως το έχετε παρακάνει με τις αποσβέσεις?
    Βέβαια αν μιλάμε για το υψωματάκι στη γέφυρα πάνω απο την ορφέως ούτε μικρό είναι ούτε ακίνδυνο.

  8. #8
    Τα SuperSport μηχανάκια είναι έτσι σχεδιασμένα ώστε να αντιδρούν όσο πιο άμεσα γίνεται στις δυνάμεις που ασκούνται πάνω τους. Αυτό είναι πλεονέκτημα όταν οι δυνάμεις ασκούνται ηθελημένα από τον αναβάτη (γρήγορη αλλαγή κατεύθυνσης π.χ), αλλά υπό συνθήκες γίνεται και μειονέκτημα (ανωμαλίες στο οδόστρωμα).

    • Το πρώτο όπλο για την αντιμετώπιση τέτοιων καταστάσεων είναι η πρόληψη.

    Κατ΄αρχάς οι αναρτήσεις θα πρέπει να είναι σωστά ρυθμισμένες για χρήση δρόμου ώστε να είναι ενδοτικές στις ανωμαλίες και να κρατούν διαρκώς την επαφή των ελαστικών με το έδαφος.

    Σωστή ταχύτητα και θέση στο δρόμο. Κινούμενοι στη μέση της λωρίδας μας με ταχύτητα που μπορούμε να διαχειριστούμε, έχουμε περιθώριο χρόνου και χώρου για να αποφύγουμε μια λακκούβα ή σαμαράκι.

    Κοιτάμε μπροστά και μακριά. Όσο πιο γρήγορα αντιληφθούμε το εμπόδιο τόσο περισσότερο χρόνο έχουμε για να το αντιμετωπίσουμε.

    • Αν δεν μπορούμε να το αποφύγουμε.

    Φρενάρουμε όσο γίνεται ΠΡΙΝ τη λακκούβα, σαμαράκι κλπ. Αν πέσουμε στη λακκούβα φρεναριστοί, το ήδη συμπιεσμένο από τα φρένα πιρούνι κατά πάσα πιθανότητα θα τερματίσει με αρκετά δυσάρεστα αποτελέσματα.

    Ελάχιστα πριν τη λακκούβα αφήνουμε τα φρένα κι ανοίγουμε ελαφρώς το γκάζι.* Αποφορτίζουμε και ισορροπούμε τις αναρτήσεις ώστε να μπορέσουν να διαχειριστούν καλύτερα την βίαιη αλλαγή που θα δεχτούν.

    Φροντίζουμε τα χέρια μας να είναι χαλαρά και να μη σφίγγουν το τιμόνι. Αν υποκύψουμε στο φόβο μας και σφίξουμε το τιμόνι, οι όποιες ταλαντώσεις του πιρουνιού θα μεταφερθούν μέσω του σώματός μας στο πλαίσιο διογκώνοντας το πρόβλημα. Επίσης, δεν θα μπορέσει το πιρούνι να διορθώσει μόνο του και ίσως μεταβληθεί η κατεύθυνση της μοτοσυκλέτας μας. Ειδικά αν είμαστε υπό κλίση.

    Συνοψίζοντας:

    Σωστά ρυθμισμένες αναρτήσεις, κατάλληλη ταχύτητα και θέση στο οδόστρωμα, κοιτάμε μακριά. Φρενάρουμε όσο μπορούμε ΠΡΙΝ τη λακκούβα και την περνάμε χαλαροί με ελαφρώς επιταχυνόμενο γκάζι.

    *Η τεχνική να περάσουμε με σούζα το εμπόδιο είναι "εκτός ύλης" αυτού του θέματος.
    Think faster than you ride

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2012
    Μηνύματα
    47
    Τσίου μερσί. Θα εφαρμόσω πάραυτα

  10. #10
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Μήπως το έχετε παρακάνει με τις αποσβέσεις? Βέβαια αν μιλάμε για το υψωματάκι στη γέφυρα πάνω απο την ορφέως ούτε μικρό είναι ούτε ακίνδυνο.
    Δεν ξέρω που λες εσύ αλλά το παλικάρι πήγαινε από Συγγρού για Πειραιά. Περνάει κάτω από γέφυρα κι όχι από πάνω. Από εκεί περνάνε άλλοι μηχανάκια με 70 και χαροπαλεύουν κι άλλοι με 130-140 και χαμογελάνε. Είναι μια δύσκολη στροφή (βασικά κατηφορικό και μετά ανηφορικό S είναι) με κακό οδόστρωμα. Βάλε και την απειρία κι έχεις συνταγή γι ατύχημα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω που λες εσύ αλλά το παλικάρι πήγαινε από Συγγρού για Πειραιά. Περνάει κάτω από γέφυρα κι όχι από πάνω. Από εκεί περνάνε άλλοι μηχανάκια με 70 και χαροπαλεύουν κι άλλοι με 130-140 και χαμογελάνε. Είναι μια δύσκολη στροφή (βασικά κατηφορικό και μετά ανηφορικό S είναι) με κακό οδόστρωμα. Βάλε και την απειρία κι έχεις συνταγή γι ατύχημα.
    Λαθος σημειο καταλαβες Νικο



    Ερχεται απο Ποσειδωνος προς Πειραια ή Συγγρου

    Αριστερη ανηφορικη ειναι

  12. #12
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    .... *Η τεχνική να περάσουμε με σούζα το εμπόδιο είναι "εκτός ύλης" αυτού του θέματος.
    Κρατήθηκα στο θρεντ με το γατί, κρατήθηκα κι εδώ κι εσύ πας και το γράφεις... Η τεχνική είναι καλή κι εφαρμόστηκε μ' απόλυτη επιτυχία στην έξοδο της Κ1 όταν ένας μπαστουνόβλαχος ξέχασε να φρενάρει και χώθηκε πολύ βαθειά στη στροφή κι αφού κατάφερε και το 'στριψε αντί να κοιτάξει μακρυά στην έξοδο, κοίταξε τα λάστιχα...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #13
    Έχε, επίσης, πάντα στο νου σου ότι κινείσαι σε ελληνική άσφαλτο - ναρκοπέδιο (λειτουργεί και ως καθρέφτης), οπότε κρατήρες-λοφάκια-χαράδρες-γλίτσα κλπ όμορφα είναι στην ημερήσια διάταξη.
    Από όπου δεν έχεις ξαναπεράσει για αναγνωριστική, πολλή προσοχή.
    safety doesn't happen by accident

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    (...)Η τεχνική είναι καλή κι εφαρμόστηκε μ' απόλυτη επιτυχία (...)
    Έγραψα ότι είναι εκτός ύλης, όχι κακή...
    Think faster than you ride

  15. #15
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimChios Προβολή μηνύματος
    Λαθος σημειο καταλαβες Νικο Ερχεται απο Ποσειδωνος προς Πειραια ή Συγγρου Αριστερη ανηφορικη ειναι
    Α.... Ε τι έχει αυτός ο δρόμος; Μια χαρά είναι.. Ρωτήστε Byron/Harris_x/TROOPER. Μια χαρά τον πέρασαν την Παρασκευή...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μεσα στη στροφη ?
    από PortisHead στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2009, 15:41
  2. Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2008, 10:31
  3. Θεση σωματος/ποδιων στη στροφη
    από Ταξιδευτής στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 106
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2007, 19:58
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2006, 15:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF