Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 58

Θέμα: Λακκούβες, σαμαράκια, θεωρία vs πράξη, κι άλλα ωραία

  1. #1
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813

    Λακκούβες, σαμαράκια, θεωρία vs πράξη, κι άλλα ωραία

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Στην παρατεταμενη αριστερη στροφη στην Παραλιακη (ρευμα προς Πειραια) που σε βγαζει στην διασταυρωση για Συγγρου η Πειραια ειμαι στην αριστερη λωριδα πλαγιασμενος (οσο μπορω) ως αρχαριος αναβατης... 700-800 μετρα προτου την στροφη του ιπποδρομου....
    Ναι ντε... το καταλάβαμε... Φήμες θέλουν την Παρασκευή επιφανή μέλη να περνάν σουζαριστά από το σημείο αυτό... Επίδειξη οδηγικων ικανοτήτων οι βρωμοκάγκουρες... Άθλιοι... Αίσχος.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2012
    Μηνύματα
    47
    Υπάρχει και το google maps να βάλετε ένα βεντουζόνι να καταλάβουμε και εμείς οι άσχετοι που είναι ο "γκρεμός"... οβερ

  3. #3
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    σιγά το γκρεμό βρε αδερφέ...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  4. #4
    Οι δρόμοι μας είναι γεμάτοι από τέτοιου είδους παγίδες. Δεν υπάρχει λόγος να συνεχιστεί η κουβέντα για το πού ακριβώς βρίσκεται η συγκεκριμένη.

    Αν υπάρχει απορία, σχόλιο, ανάγκη για διευκρίνηση στο αρχικό ερώτημα, πολύ ευχαρίστως να το κουβεντιάσουμε.
    Think faster than you ride

  5. #5
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Οι δρόμοι μας είναι γεμάτοι από τέτοιου είδους παγίδες. Δεν υπάρχει λόγος να συνεχιστεί η κουβέντα για το πού ακριβώς βρίσκεται η συγκεκριμένη.

    Αν υπάρχει απορία, σχόλιο, ανάγκη για διευκρίνηση στο αρχικό ερώτημα, πολύ ευχαρίστως να το κουβεντιάσουμε.

    Kατα την γνωμη μου υπαρχει λογος καθως οι δρομοι ολοι δεν ειναι ιδιοι ουτε σε ταχυτητες ,ουτε σε κυκλοφορια ..........

    Δεν ειναι ολες οι λακουβες το ιδιο....

    Εαν το βραδυ βγουν ενας. δυο , τρεις απειροι οδηγοι και αρχισουν να πλακωνονται στα φρενα στην καθε ανωμαλια της παραλιακης στην αριστερη λωριδα......


    Σε συγκεκρμενες ανωμαλιες ( σαμαρακι ) του συγκεκριμενου δρομου ( μιας και συγκεκριμενα αναφερετε το θρεντ....)

    Το να....... Φρενάρουμε όσο γίνεται ΠΡΙΝ τη λακκούβα, σαμαράκι κλπ στην αριστερη λωριδα Την στιγμη που απο πισω θα ερχεται κανονικα και θα την περασει απλα με σταθερο γκαζι και με λιγο μειωση της κλισης που εχει εκεινη την στιγμη....

    Μονο καλο δεν θα ειναι επαναλαμβανω για τον συγκεκριμενο δρομο.....



  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    ειναι ωραιο αυτο το bump, εκει περα...
    σε κανει να ταρακουνιεσαι καλα...

    αλλα ακομα καλυτερο ειναι το σημειο λιγα μετρα πιο κατω...αν εχεις επιλεξει να κινηθεις προς Πειραια, οταν περνας κατω απο την γεφυρα που αλλαζει η ασφαλτος και απο μετρια γινεται χαλια/γυαλι...
    εκει που εισαι ψιλοπλαγιασμενος και ολα καλα, μολις πατησει το μηχανακι στην χαλια ασφαλτο ντριφταρει εντυπωσιακοτατα...


    παλι καλα που υπαρχουν και αυτα και εχουμε λιγη συγκινηση στον δρομο...

    btw, το bump πρεπει να περνιεται (οπως γραφτηκε) απο τερμα δεξια και με τερμα γκαζι, προσπαθωντας να βρεις apex λιγο πιο μετα..
    δλδ χρησιμοποιεις ΟΛΟ το πλατος του δρομου...
    εναλλακτικα πας με καμια 70αρια και πολλα σου ειναι....

  7. #7
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viper4 Προβολή μηνύματος
    Δεν αφήνεις το γκάζι, ούτε όμως το πατάς επιπλέον. ....
    Θα παρακαλέσω να βγείτε από το αμάξι και να ανοίξετε ή κλείσετε το γκάζι στο μηχανάκι που θα καβαλήσετε...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2012
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Οι δρόμοι μας είναι γεμάτοι από τέτοιου είδους παγίδες. Δεν υπάρχει λόγος να συνεχιστεί η κουβέντα για το πού ακριβώς βρίσκεται η συγκεκριμένη.

    Αν υπάρχει απορία, σχόλιο, ανάγκη για διευκρίνηση στο αρχικό ερώτημα, πολύ ευχαρίστως να το κουβεντιάσουμε.
    ΟΚ ας μην πούμε εδώ επικίνδυνα σημεία σε οδοστρώματα. Δε φτιάχνουμε κανένα ποστάκι όπου θα μπορούμε να καταθέτουμε ο καθένας μας τα άσχημα και επικίνδυνα σημεία που συναντά καθημερινά? Και να βάζουμε και κανένα χάρτη να το βλέπουν όλοι.

    Εγώ πχ γυρνώντας χθες από πειραιά λαμπράκη προς φάληρο αφού έστριψα προς φάληρο βρήκα αλλοιωμένη άσφαλτο με βουναλάκια και η μηχανή πήγαινε σαν το χάρο. Και από φωτισμό μηδέν. Ούτε να τις δεις δε μπορείς.

    Και τώρα που το είπα δεν το φτιάχνω εγώ κιόλας?

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Εαν το βραδυ βγουν ενας. δυο , τρεις απειροι οδηγοι και αρχισουν να πλακωνονται στα φρενα στην καθε ανωμαλια της παραλιακης στην αριστερη λωριδα......
    Θέλω να πιστεύω ότι απευθύνομαι σε αναβάτες που έχουν έστω στοιχειώδη λογική. Αν υπάρχει περίπτωση να φρενάρει απότομα κάποιος χωρίς να ελέγξει πίσω του, επειδή το διάβασε από τον Blade στο moto.gr, τι να πω... Πρέπει να υπερ-αναλύω το κάθε τι σε τέτοιο βαθμό;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3_08_03_08_4_29_37.jpg 
Προβολές:	271 
Μέγεθος:	29,6 KB 
ID:	281206

    Ακόμα κι έτσι να είναι όμως, έγραψα επί λέξη:

    Φρενάρουμε όσο γίνεται ΠΡΙΝ τη λακκούβα, σαμαράκι κλπ.
    "Όσο γίνεται" Που σημαίνει όχι μόνο όσο μπορούμε, αλλά και όσο μας επιτρέπουν οι συνθήκες.
    Think faster than you ride

  10. #10
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Motoneos Προβολή μηνύματος
    ΟΚ ας μην πούμε εδώ επικίνδυνα σημεία σε οδοστρώματα. Δε φτιάχνουμε κανένα ποστάκι όπου θα μπορούμε να καταθέτουμε ο καθένας μας τα άσχημα και επικίνδυνα σημεία που συναντά καθημερινά? Και να βάζουμε και κανένα χάρτη να το βλέπουν όλοι.

    Εγώ πχ γυρνώντας χθες από πειραιά λαμπράκη προς φάληρο αφού έστριψα προς φάληρο βρήκα αλλοιωμένη άσφαλτο με βουναλάκια και η μηχανή πήγαινε σαν το χάρο. Και από φωτισμό μηδέν. Ούτε να τις δεις δε μπορείς.

    Και τώρα που το είπα δεν το φτιάχνω εγώ κιόλας?
    Live your myth in Greece...

    Παιδιά στην Ελλάδα ζούμε και στους ελληνικούς δρόμους οδηγάμε. Έλεος. Άμα μπούμε στη διαδικασία να χαρτογραφήσουμε και να ποστάρουμε κάθε επικίνδυνο σημείο που πετυχαίνουμε θα πέσει το site και δε θα ξανασηκωθεί.
    (Δεν ποστάρουμε λέω εγώ καλύτερα τα κομμάτια δρόμου που είναι νορμάλ? Δυο τρεις σελίδες νηματάκι θα βγει μετά βίας )

    Το θέμα είναι να γινόμαστε εμείς καλύτεροι οδηγοί, όχι να προσπαθούμε να απομνημονεύσουμε όλες τις λακούβες του εθνικού οδικού δικτύου. Ένα ποστ ή ένα thread "επιμορφωτικού" τύπου όπως αυτά του blade πχ, αξίζουν όσο χίλια ποστ για όλα τα επικίνδυνα σημεία και τις λακούβες. Τις βασικές αρχές μαθαίνουμε κι ο καθένας ανάλογα με τις ικανότητές του εφαρμόζει και προσαρμόζει αναλόγως.

  11. #11
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    ...
    Εμένα πειράζει που το αλφαβητάρι μου θύμιζε πάντα γλωσσοδέτη? Αν προσπαθήσεις να τα πεις γρήγορα αυτά που γράφουν αυτές οι δυο σελίδες θα δαγκώσεις τα εσωμάγουλά σου

    ΥΓ. Για τα υπόλοιπα δε σχολιάζω καν. Το έχω ξαναπεί. Βάλε ένα disclaimer για υπογραφή να τελειώνει η ιστορία.

  12. #12
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Θέλω να πιστεύω ότι απευθύνομαι σε αναβάτες που έχουν έστω στοιχειώδη λογική. Αν υπάρχει περίπτωση να φρενάρει απότομα κάποιος χωρίς να ελέγξει πίσω του, επειδή το διάβασε από τον Blade στο moto.gr, τι να πω... Πρέπει να υπερ-αναλύω το κάθε τι σε τέτοιο βαθμό;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3_08_03_08_4_29_37.jpg 
Προβολές:	271 
Μέγεθος:	29,6 KB 
ID:	281206

    Ακόμα κι έτσι να είναι όμως, έγραψα επί λέξη:



    "Όσο γίνεται" Που σημαίνει όχι μόνο όσο μπορούμε, αλλά και όσο μας επιτρέπουν οι συνθήκες.



    Ξερεις πολυ καλα οτι σε καταστασεις σαν της Παρασκευης το βραδυ που περιεγραψε παραπανω ο sniper....

    Με μια ξαφνικη ανωμαλια του δρομου ενω εισαι πλαγιασμενος ....

    Μονο ευκολο δεν ειναι να ελεγχεις πισω σου .......

    Θελω να πιστευω οτι ενας απειρος οδηγος δεν θα παει ταπα στο συγκεκριμενο σημειο, και θα βγαινει την αλλη μερα στο mοτο να ρωταει γιατι τον εβγαλε το σαμαρακι εξω απο την λωριδα του......

    Ασε με να πιστευω οτι ο ανθρωπος πηγαινε φυσιολογικα με τα 100--120 χιλιομετρα του......

    Eιπαμε ... Δεν ειναι ολα τα μηχανακια και οι λακουβες τα ιδια........

    Με την ιδια ευκολια που θα διαφωνησω στα γραφομενα σου σε 10 λακουβες που μου ερχονται στο νου....

    Αλλη τοση ευκολια θα συμφωνησω στα γραφομενα σου σε αλλα 10 διαφορετικα σημεια που μου ερχονται στο νου.....

    Απλα νομιζω οτι η απαντηση σου παραπανω ηταν γενικη .....!!

    Και εγω οπως εγραψα και παραπανω... "" Μονο καλο δεν θα ειναι επαναλαμβανω για τον συγκεκριμενο δρομο.....""



  13. #13
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    .... Ασε με να πιστευω οτι ο ανθρωπος πηγαινε φυσιολογικα με τα 100--120 χιλιομετρα του...... ...
    Ο άνθρωπος μόλις αγόρασε ένα 675 μετά απο virago. Ας μας πει εκείνος με πόσα πήγαινε.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #14
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Να Αρωτήξω γιατί αναλύουμε τα φυσικά φαινόμενα..??

    Για να βαλουμε ( εκ των υστερων ) φωτο την Λολα με τα μηλα......

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    [...] ρε tdaf.. [...]
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κι άλλα γενέθλια σήμερα
    από powerphot στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2005, 08:38
  2. Κι αλλα παλια...
    από ΚΡΗΤΙΚΟΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2005, 13:22
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2005, 21:45
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2005, 21:59
  5. Παιχνιδάκια! Κι άλλα παιχνιδάκια!
    από milaber στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2004, 15:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF