Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Απόψεις ….. ασφαλείας…

  1. #1

    Απόψεις ….. ασφαλείας…

    Απόψεις ….. ασφαλείας…

    Της Απόψεις μου σας της γράφω πάνω σε ένα θέμα που συζητήθηκε σε μια παρέα μοτοσηκλετηστων. Και της είπα και εκεί. Δεν σας λέω το τι είπαν. απλά θα ήθελα να πείτε της δικές σας Απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα όπως το βλέπω εγώ αν είναι σωστός ο τρόπος που σκέφτομαι η αν είναι λάθος. Και αν θέλετε να γράψετε και εσείς της δικές σας σκέψεις.

    Το θέμα είναι ο προστατευτικός εξοπλισμός γενικά από κράνος έως… ότι θεωρεί κάθε ένας από εσάς ότι χρειάζεται για την ασφάλεια του.

    Το θέμα προέκυψε στο ότι κάποιοι φίλοι 2-3 τον τελευταίο μήνα αγόρασαν καινούριες μοτο. Αποφάσισαν να πάρουν 3 ίδια μοντέλα από την μοτο που τους άρεσε. Όλα καλά αλλά τουλάχιστον γιατί δεν πήραν κράνος? Ένα μπουφανακι με προστατευτικά? Ένα ζευγαράκι μποτουλες? Γαντακια? Κλπ?
    Η απάντηση ήταν ότι δεν είχαν λεφτά. Ακόμα και της μοτο της πήραν χωρίς προκαταβολή βάζοντας 60 δόσεις των 360 ευρώ.
    Ναι αλλά δεν έχετε κράνος … αυτό που έχετε των 20 ευρώ που το είχατε πάρει πριν αμνημονεύτων ετών όπως είπατε το πήρατε να μην σας γραφούν με το παπί.
    Η κουβέντα ηρθε και στο ότι << γιατί να μας γραφούν για κράνος ? δικό μας είναι το κεφάλι και ότι θέλουμε το κάνουμε>>.
    Σας αναφέρω τα δικά μου επιχειρήματα να τους πίσω ότι κάνουν λάθος έτσι που σκέπτονται.

    Φίλε μου όταν φοράς κράνος και γενικά προστατευτικό εξοπλισμό και γίνει η στραβή και πέσεις κατά μεγάλο ποσοστό θα πάθεις από μικρή έως ασήμαντη ζημιά. Και δεν λέω για τρακάρισμα αλλά απλά να γληστρησης σε μια στροφή και να πέσεις. Αυτό έχει σας αποτέλεσμα μικρό κόστος για το κράτος για την περίθαλψη σου και την άδεια που πιθανών να πάρεις από την δουλειά σου, και μικρό κόστος από την έλλειψη παραγωγγικοτητος στην δουλειά σου.

    όταν δεν φοράς κράνος και γενικά προστατευτικό εξοπλισμό και γίνει η στραβή και πέσεις κατά μεγάλο ποσοστό θα πάθεις μεγάλη έως πολύ μεγάλη ζημιά. Αυτό έχει σαν αντίκτυπο να υπάρξει μεγάλο κόστος για την νοσηλεία σου και την αποθεραπεία σου. Το κόστος αυτό πρέπει να πληρωθεί από τους φόρους που δίνουμε όλοι μας.

    Αν όμως ήσουν σωστά εξοπλισμένος και δεν πάθαινες τίποτα τα χρήματα αυτά θα μπορούσαν να δοθούν για την κάλυψη των χρόνια πασχωντων ασθενών, για την βελτίωση των διαλυμένων νοσοκομείων μας, και γενικά για κάτι που θα ήταν καλό για το γενικό σύνολο.
    Γιατί θα πρέπει την δικιά σου ανεγκεφαλιά να την πληρώνουμε εμείς?

    Και σου λέω το άλλο έβαλες για 60 μήνες 360 ευρώ δόση για την μοτο που πήρες. Ας έλεγες του έμπορα το εξής .
    Φίλε μαζί με την μοτο θέλω να μου δόσεις, κράνος, μπότες, μπουφάν, παντελόνι, γάντια, κλπ.
    Και μαζί με την μοτο σου η δόση σου από 360 θα γινόταν 370 η 380 ευρώ και θα ήσουν και κύριος και μάγκας.
    Γιατί δεν το έκανες?
    Το θεώρησες περιττό ε? και μετά σε πείραξε που σου έδωσαν κλήση για κράνος..
    Ηθελεστα και παθεστα Φίλε μου… περαστικά σου……

    Αυτή ήταν η άποψη μου περιμένω να δω τη θα λέγατε εσείς..

  2. #2
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Εγω απο οτι καταλαβα μεσα στα χρονια μου ειναι οτι πριν αποφασισεις να βγεις στο δρομο με διτροχο ετσι και δεν αισθανεσαι ασφαλης για σενα και για τους αλλους (π.χ. συνεπιβατες) καλυτερα ειναι να κατσεις σπιτι σου και να βλεπεις μοτο στις διαφημησεις !

    Θεωρω οσους εχω δει (ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ) που οδηγουν ξεκρανωτοι μηχανες και εχουν και ξεκρανωτους συνεπιβατες τελειως ανευθυνους. Βεβαια το καλοκαιρι δεν επιτρεπει τα βαρια ρουχα (αν και υπαρχουν καλοκαιρινα ρουχα με προστασια για το βραδυ -που συνηθως τα ατυχηματα αυξανουν -αν σκατε απο τη ζεστη την ημερα) , αλλα μποτες και προστατευτικα ποδιων, γοφων και χεριων ειναι απαραιτητα και υποχρεωτικα.

    Επισης πιστευω οτι κανενα μαγαζι δεν θαπρεπε να πουλαει μηχανες σε μη κατοχους προστατευτικου εξοπλισμου και κατ επεκταση εξοπλισμο που δεν εχει και τις αναλογες ευρωπαϊκες προδιαγραφες.

    Αλλα βεβαια ολα ειναι θεμα παιδειας . . .
    Δε μπορεις να επιβαλλεις ποινες αν δεν εισαι σιγουρος οτι ολοι ειναι γνωστες για πιο λογο η ποινη επιβαλλεται . . .
    Ειναι θεμα συνειδησης τελικα προσωπικης πειθαρχιας και ευθυνης στον εαυτο μας και σε οσους αγαπαμε . . .


  3. #3
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    ολα σωστα μεχρι εδω εκτος του κρανους το οποιο πρεπει να φοραμε ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ για εμας , για την ασφαλεια μας.
    απο εκει και περα το προστιμο ειναι αδικο (οπως και η ζωνη) γιατι οντως εγω κανω τη ζωη μου οτι θελω και σε περιπτωση ατυχιματος τα χρηματα δεν ειναι απο τους φορους αλλα απο τις δουλεμενες ισφορες στα ασφαλειστηκα ταμεια (δινουμε πολυ περισοτερα χρηματα απο αυτα που θα παρουμε) αλλα λογο του οτι μας βλεπουν σαν μηχανες παραγωγης χρηματων δεν συμφερει το κρατος διπλα να ειμαστε κατω (και μας επιστρεφει και δεν μας περνει ).
    το θεμα του κρανους μπορει να περιλαμβανετε στον ΚΟΚ αλλα δεν πρεπει να εχουν τοση μανια, οπως εχω ξανα πει πρεπει να βρουν αλλου τροπους για να μας προστατεψουν (καλυτερους δρομους κλπ)
    πρεπει να φροντισει το κρατος πρωτα να μην πεσω και μετα τι θα παθω αν πεσω.


    απο την αλλη οσω επικυνδινο ειναι να μη φορας κρανος αλλο τοσο ειναι να το φορας με 40 βαθμους και μποτιλιαρισμα αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.


    τελος δεν μου λεει τιποτα ενα κρανος με σορτσακι ή δεκα ποντους τακουνι και αλλα πολλα.


    η ουσια ειναι μια οτι κανουμε να το κανουμε για εμας και την ασφαλεια μας και οχι γιατι πρεπει και γιατι ειναι μοδα , γιατι και τα dainese και τα arai στην καφετερια μοδα ειναι και οχι προστασια , οπως και τα μηχανακια που πειραν οι φιλοι σου για μουρη τα πειραν και οχι γιατι τα γουσταρουν , ΑΝ ΓΟΥΣΤΑΡΑΝ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΚΡΑΝΟΣ....
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  4. #4
    Κρητικό χώμα Το avatar του/της DirtRider
    Εγγραφή
    15/09/2005
    Μηνύματα
    43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
    Βγαλτη γρηγορα !!

    βλεπωωωωωωωωω να ρχεται ΒΑΝ !!

    Ασε που δεν ειναι απο μοτο ατυχημα !!!


    Καλέ μου φίλε...

    Άμα δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος...νομίζω;;;

    Ξέρεις ΠΟΛΥ καλά ότι σε ατυχήματα ΧΩΡΙΣ κράνος η μάπα σου γίνεται ΕΤΣΙ και δεν σηκώνω κουβέντα (φαντάζομαι ότι τις έχεις δει και συ τις φωτό ατυχημάτων που εννοώ). Το ότι η συγκεκριμένη δεν είναι από μοτοατύχημα σε μάρανε;;;

    Ο λόγος που την έβαλα είναι μήπος κανένα από τα πιτσιρίκια (και όχι μόνο αυτοί) το ξανασκεφτούν ΔΕΚΑΠΛΑ πριν καβαλήσουν χωρις κρανος...καπίσε;;;

    Η ΣΟΚ-Θεραπεία μερικές φορές δουλεύει καλλίτερα από οποιδήποτε κύριγμα. ψέμματα;;;

    Τώρα αν οι "δημοκρατικοί" κανόνες των εδώ κυριαρχούντων το βλέπουν αλλιώς...ας πράξουν όπως νομίζουν αυτοί...εμένα μου περισσεύει...

    ΦΟΡΑΤΕ ΚΡΑΝΟΣ ΡΕΕΕ
    Είμαστε πάντα χωμένοι στα σκατά...Μόνο το βάθος αλλάζει !

  5. #5
    Κρητικό χώμα Το avatar του/της DirtRider
    Εγγραφή
    15/09/2005
    Μηνύματα
    43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
    ΑΝ ΓΟΥΣΤΑΡΑΝ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΚΡΑΝΟΣ....
    ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ !!! Τέρμα....
    Είμαστε πάντα χωμένοι στα σκατά...Μόνο το βάθος αλλάζει !

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Αγαπητέ Γιώργο,

    Δεν έχουμε γνωριστεί (προς το παρόν ελπίζω) αλλά θα διαφωνήσω με το χαρακτηρισμό σου "παρέα μοτοσυκλετιστών"...

    Οι τύποι (να είναι πάντα καλά και όρθιοι, προς Θεού) για μένα δεν είναι μοτοσικλετιστές...

    Είναι απλά τύποι που θέλουν να πουλάνε μόστρα και φούμαρα πως και καλά είναι "ελεύθεροι και ωραίοι καβαλάρηδες"...

    Όσον αφορά στο αν και πότε πρέπει να φοράς εξοπλισμό θα πω τα εξής:
    1. Έμαθα να οδηγώ με γάντια και μία φορά που δοκίμασα να οδηγήσω χωρίς δεν είχα καμία αίσθηση συμπλέκτη και φρένου...
    2. Δεν έχω διανοηθεί να οδηγήσω χωρίς κράνος...
    3. Έμαθα να οδηγώ με προστατευτικό μπουφάν και χθες που "πετάχτηκα" να πάρω κάτι αναλώσιμα για το γραφείο χωρίς αυτό αισθανόμουν γυμνός...
    4. Θέλω να πάρω ένα δεύτερο ζευγάρι μπότες γιατί φοράω κάθε μέρα τις ίδιες...
    5. Μου λείπει ένα καθημερινό παντελόνι με ενισχύσεις για να αντικασταστήσω τα 501...

    Γουστάρω να καβαλάω και να κυκλοφορώ με τη μηχανή μου (καλά, καλά μηχανάκι!)...
    Γουστάρω όμως περισσότερο να είμαι ζωντανός και αρτιμελής για να χαίρομαι όση ζωή μου έχει μείνει με αυτές κι αυτούς που αγαπώ και με αγαπάνε...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Ας βγάλει κάποιος από κει αυτή τη φωτογραφία.

    Εδώ δεν είναι rotten.

    Για να μην πω περισσότερα...
    Θάνος..

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Για να συνεχίσω τη σκέψη μου, με κάτι που ξέχασα προηγουμένως...

    Για μένα "μηχανόβιος" σημαίνει "ζω με τη μηχανή μου και τις εμπειρίες που αυτή μου προσφέρει"...

    Αν δεν είμαι σωστά εξοπλισμένος όταν είμαι μαζί της, δεν είμαι μηχανόβιος...
    Είμαι "μαλ@κας μηχανορισκόβιος"...


    ΥΓ1: Γιώργο, γιατί το έβαλες στις διαμάχες;
    ΥΓ2: Συμφωνώ να βγει η φωτογραφία...

  9. #9
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ????.... Το avatar του/της matmat
    Εγγραφή
    06/07/2003
    Μηνύματα
    1.273
    Κάπου θα διαφωνήσω και κάπου θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα .
    Σίγουρα ο κάθε ένας ειναι υπεύθηνος για τον εαυτό του και τίς πράξεις του ομως αλλο τόσο είναι και για τόν περίγυρό του και δυστιχός τις περισότερες φορές ειναι αυτός ο περίγυρος που πληρώνει τα δικά μας λάθη και απροσεξείες.
    Συνέπεια μιάς απώλειας η ενός " απλού " ατυχήματος ειναι η επιβαρυνση που θα έρθη στους γύρω μας.
    Η υπερεκτίμηση πολές φορές προς τις δυνατότητές μας και η ηθελημένη αγνεια του κυνδήνου οδηγούν σίγουρα σε ολέθρια αποτελέσματα.
    Για εμένα προσωπικά ( δεν θα πώ για ολο τον εξοπλισμό ) η ελιπση κρανους απο το κεφάλι ενός μοτοσυκλετιστή συμένη ελιψη σεβασμού τόσο για το ίδιο το άτομο οσο και για το περιβάλον του γιατί αν κάποιος ο οποίος δεν σέβεται την ζωή του και δεν την προφυλαση τότε δεν εχει σεβασμό για τίποτα και καμιά αξία!!!

    "Αν είναι να φύγω ας φύγω πρωί
    στη σωστή εποχή σε λάθος στροφή"

    Θάνος Ανεστόπουλος / Διάφανα Κρίνα

    http://smutradio.listen2myradio.com/

  10. #10
    Ευτυχισμένη Μαγισσούλα Το avatar του/της evvou
    Εγγραφή
    07/06/2005
    Μηνύματα
    938
    εχω φρικαρει με τη φωτο....τελειος ομως!! τεσπα στο θεμα μας....

    σαν συνοδηγος θεωρω πως το λιγοτερο που μπορω να κανω για τον εαυτο μου, ειναι να φορεσω κρανος, μπουφαν, γαντια, μποτες, επιγονατιδες...μεχρι πριν απο λιγο καιρο ανεβαινα στη z του κουμπαρου μου χωρις καμια προστασια...μεχρι που ανακαλυψα το moto.gr και αλλαξα (εβαλα) μυαλα
    γιατι καταλαβα πως οι τουμπες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μεμονομενα περιστατικα...ειναι στη καθημερινοτητα μας απο τη στιγμη που καβαλαμε μηχανες, ειτε τις οδηγουμε, ειτε μας πανε βολτα


    απο κει και περα ο καθ'ενας κανει οτι νομιζει...και οι γυρω του το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να ελπιζουμε πως ολα θα του πανε καλα.
    το original α-μηχανο™ μελος

  11. #11
    O καθε ενας μας εχει την ευθηνη του κεφαλιου του,και να φοραει ή να μην φοραει κρανος και προστατευτικο εξοπλισμο.Μπορει επισης να"ειναι"μοτοσυκλετιστης περισσοτερο απο αλλους που φορουν τον εξοπλισμο.Για μενα δεν ειναι αυτο το κριτηριο,αλλα το πως αισθανεται μέ και γιά την μηχανη.Θα ηταν καλο ωστοσο να κανει την επιλογη του αφου χρησιμοποιησει κρανος και προστατευτικο εξοπλισμο για δυο τρια χρονια και να επιλεξει αργοτερα οντως με συνειδηση και οχι επειδη απλα "εγω δεν αντεχω αυτο το πραγμα ,στο κεφαλι μου"οπως λενε μερικοι που δεν ξερουν καν τι ειναι το κρανος.

    Εγω εχω πεσει περιπου 40 φορες,το 95% απο δικη μου μαλακια η κακη ασφαλτο.Στην πλειοψηφια των περιπτωσεων ηταν χυμες χαζες και δεν τραυματιστηκα επειδη φορουσα δερματινο μηχανης,τα ποδια μου εχουν γλυτωσει απο σοβαροτερα τραυματα 2-3φορες,εχω αφησει μαλιστα το αιμα πανω στην μποτα για να θυμαμαι
    Εκτος απο 2-3 φορες,ολες τις αλλες φορουσα κρανος.Το κρανος μου εχει σωσει το κεφαλι,και την ζωη δυο φορες,σε σοβαρα πεσηματα.
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  12. #12
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    μου λέτε από τι είδους ατύχημα είναι σας παρακαλώ?
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  13. #13
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    μου λέτε από τι είδους ατύχημα είναι σας παρακαλώ?
    Αν εννοεις τη φωτογραφια ;

    Δεν ειναι ατυχημα !! Ο τυπος φοραει μπαλασκες με γεμιστηρες απο καποιο μυδραλλιο . . .

    Μαλλον για γιουγκοσλαβια μερια φαινεται το σκηνικο και τουχει φυγει το κεφαλι απο ντουμ-ντουμ σφαιρα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Αρχικά δημιουργήθηκε από a-mixani
    σαν συνοδηγος θεωρω πως το λιγοτερο που μπορω να κανω για τον εαυτο μου, ειναι να φορεσω κρανος, μπουφαν, γαντια, μποτες, επιγονατιδες...μεχρι πριν απο λιγο καιρο ανεβαινα στη z του κουμπαρου μου χωρις καμια προστασια...μεχρι που ανακαλυψα το moto.gr και αλλαξα (εβαλα) μυαλα
    γιατι καταλαβα πως οι τουμπες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μεμονομενα περιστατικα...ειναι στη καθημερινοτητα μας απο τη στιγμη που καβαλαμε μηχανες, ειτε τις οδηγουμε, ειτε μας πανε βολτα


    απο κει και περα ο καθ'ενας κανει οτι νομιζει...και οι γυρω του το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να ελπιζουμε πως ολα θα του πανε καλα.
    Ορίστε τι σημαίνει συνειδητοποιημένη μηχανόβια!
    Ακόμα και χωρίς μηχανή (ακόμα)...


  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Το εχω ξαναπει.Το ελαχιστο σε προστασια(και οχι απαραιτητα αρκετο)ειναι κρανος και μπουφαν με ενισχυσεις.Οσοι κατα την γνωμη μου δεν τα φορουν ειναι χαμηλης αντιληψεος και δεν ξερουν ή δεν εχουν συνειδητοποιησει σε τι ζουγκλα βγαινουν.Κανουν τη "μοστρα" τους "Ναι εγω ειμαι με βλεπετε με το νεο μου εργαλειο δεν κανετε λαθος".Κινδυνευουν καθε στιγμη απο τους αλλους οδηγους,τους δρομους και φυσικα τους εαυτους τους.Οταν μας τους εφερναν στις εφημεριες ανασκελα και με ανοιγμενα κεφαλια,οι φιλοι τους να κλαινε και να οριονται "γιατι γιατι" αντε να τους πεις για κρανος.Το πιο ευαισθητο σημειο του σωματος μας κατα την πτωση με ταχυτητα ειναι το κεφαλι και μαλιστα εαν χτυπησει θα ειναι και στις περισσοτερες περιπτωσεις μοιραιο.Κριμα να χανουμε τοσους νεους ανθρωπους καθε μερα στην ασφαλτο επειδη δεν φορεσαν ενα κρανος για να κανουν μοστρα ή να δηλωσουν οτι "δικο μου το κεφαλι και οτι θελω το κανω"!Το κρατος καλα κανει και βαζει προστημα και η γνωμη μου ειναι να αυξυσει το προστημο χ2,χ3 και στους επαναλαμβανομενους παραβατες να περνει διπλωματα,πινακιδες για καποιο χρονικο διαστημα,μπας και βαλουν μυαλο!Στο Ellada ειμαστε λιγο εως πολυ ξεροκεφαλοι και ο Ελληνας καμια φορα θελει το "Γερμανο" του.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περί ατυχημάτων&#8230; με τα δικά μου μάτια
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2011, 11:11
  2. Καύσιμα από &#8230;fast food!
    από Κανένας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2005, 11:43
  3. Α ρε Γάβροι πάλι την γλιτώσατε&#8230;..
    από free rider στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2004, 01:24
  4. Χρηστοοοο ΠολυΧρονοσ &#8230;.
    από angel-m στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2004, 13:55
  5. Παμε Τρικυκλο&#8230;..
    από Nefeli στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2004, 12:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF