Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: ohlins vs wilbers vs nitron

  1. #1

    Question ohlins vs wilbers vs nitron

    ναι, καλά το καταλάβατε, η φαγούρα που έχω δεν έχει περάσει......

    δεδομένα
    μοτό fjr 1300
    οδηγικό στυλ τουριστικό το οποίο μπορεί να γίνει και ψευτο-σπορ (δεν ξύνουμε και αυτια)
    χρήση 90% εκτός αθηνών, 10% εντός (μην τρέχουμε για μπαταρίες παλι)
    φόρτωμα 70% μονοκάβαλος, 30% δικάβαλος, δύο ή τρεις βαλίτσες σπάνια, συνήθως μία (κεντρική) και αυτή όχι τίγκα φορτωμένη

    οι ανταγωνιστές
    α. ohlins πλήρως ρυθμιζόμενη με υδραυλική προφόρτιση και ανεξάρτητο μπουκάλι αζώτου (1000 - 1100 €)
    β. wilbers πλήρως ρυθμιζόμενη με αργή και γρήγορη συμπίεση, υδραυλική προφόρτιση, ανεξάρτητο μπουκάλι αζώτου και ρυθμιστή ύψους (950€)
    γ. nitron με υδραυλική προφόρτιση, αποσβεση επαναφοράς και ανεξάρτητο μπουκάλι αζώτου (900 €)


    τι συνιστάτε? πάσα άποψη δεκτή....

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    ναι, καλά το καταλάβατε, η φαγούρα που έχω δεν έχει περάσει......

    δεδομένα
    μοτό fjr 1300
    οδηγικό στυλ τουριστικό το οποίο μπορεί να γίνει και ψευτο-σπορ (δεν ξύνουμε και αυτια)
    χρήση 90% εκτός αθηνών, 10% εντός (μην τρέχουμε για μπαταρίες παλι)
    φόρτωμα 70% μονοκάβαλος, 30% δικάβαλος, δύο ή τρεις βαλίτσες σπάνια, συνήθως μία (κεντρική) και αυτή όχι τίγκα φορτωμένη

    οι ανταγωνιστές
    α. ohlins πλήρως ρυθμιζόμενη με υδραυλική προφόρτιση και ανεξάρτητο μπουκάλι αζώτου (1000 - 1100 €)
    β. wilbers πλήρως ρυθμιζόμενη με αργή και γρήγορη συμπίεση, υδραυλική προφόρτιση, ανεξάρτητο μπουκάλι αζώτου και ρυθμιστή ύψους (950€)
    γ. nitron με υδραυλική προφόρτιση, αποσβεση επαναφοράς και ανεξάρτητο μπουκάλι αζώτου (900 €)


    τι συνιστάτε? πάσα άποψη δεκτή....
    Δεν ξέρω για wilbers και nitron, αλλά σε δύο μοτο που εχω Ohlins, είναι άψογα.
    Μάλιστα για την χρήση που θα κάνεις ισως το χωριστό τεπόζιτο να ειναι και υπερβολή. Επίσης τα Ohlins αντέχουν πολλά χλμ χωρίς service, στο Hornet (χωρίς χωριστό τεπόζιτο) έχει κάνει πανω από 50.000 χλμ χωρίς service κι εχει κανει και καμπόσα track day χωρίς σημαντική πτώση στην απόδοση.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.664
    γκουγκλαρε fg-gubellini,εχει καλα πραγματα και ποιοτητα κορυφαια,επισης πολυ καλες τιμες και υπαρχει αντιπροσωπος ελλαδα.
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    γκουγκλαρε fg-gubellini,εχει καλα πραγματα και ποιοτητα κορυφαια,επισης πολυ καλες τιμες και υπαρχει αντιπροσωπος ελλαδα.
    στα ίδια λεφτά παίρνω την αντίστοιχη ohlins....

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω για wilbers και nitron, αλλά σε δύο μοτο που εχω Ohlins, είναι άψογα.
    Μάλιστα για την χρήση που θα κάνεις ισως το χωριστό τεπόζιτο να ειναι και υπερβολή. Επίσης τα Ohlins αντέχουν πολλά χλμ χωρίς service, στο Hornet (χωρίς χωριστό τεπόζιτο) έχει κάνει πανω από 50.000 χλμ χωρίς service κι εχει κανει και καμπόσα track day χωρίς σημαντική πτώση στην απόδοση.
    ναι, στο v strom είχα ohlins και ξέρω πως είναι.....

    σε ότι αφορά στο ξεχωριστό δοχείο αζώτου, θεωρώ οτι μιάς και το φουζουρού είναι 300 κιλά πλήρων υγρών + όποιο βάρος αναβάτη, συνεπιβάτη, αποσκευών καλό είναι να υπάρχει προκειμένου να έχει καλύτερη (από όλες τις απόψεις) απόδοση το αμορτισερ....

    βέβαια, οι γνώσεις μου επί του θέματος είναι αστείες οπότε και αν κάνω λάθος επανέφερέ με σε τάξη....

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    ναι, στο v strom είχα ohlins και ξέρω πως είναι.....

    σε ότι αφορά στο ξεχωριστό δοχείο αζώτου, θεωρώ οτι μιάς και το φουζουρού είναι 300 κιλά πλήρων υγρών + όποιο βάρος αναβάτη, συνεπιβάτη, αποσκευών καλό είναι να υπάρχει προκειμένου να έχει καλύτερη (από όλες τις απόψεις) απόδοση το αμορτισερ....

    βέβαια, οι γνώσεις μου επί του θέματος είναι αστείες οπότε και αν κάνω λάθος επανέφερέ με σε τάξη....
    Σιγουρα το βάρος παίζιε ρόλο αλλά το ξεχωριστό δοχείο έχει σκοπό να κρατήσει σωστή την απόδοση σε δυσκολες συνθήκες, πχ πίστα που τρώει το απίστευτο ζόρι.
    Στο Hornet 900 εχω το απλό και δεν εχει μασήσει ούτε στην πίστα.

    Τα Gubellini ειξαι κι αυτα πολύ καλά απ οτι ξέρω και βλέπω ενα που ειναι μια χαρά στον κατάλογο.

    Bike: YAMAHA FJR 1300 - Year: 2004/2012
    Rear shock type FQE31 with 3 external adjuster: lenght (9mm), hydraulic rebound (35 click), spring initial (hydraulic)
    NO ABS
    871,20 € - 784,08 € (-10%)
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    η απουσία υδραυλικής προφόρτισης δεν είναι μείον???

    θα πρέπει κάθε φορά που ανεβάζω δεύτερο ατομο και βαλίτσες να βάζω γάντζο να προφορτίσω?

    τα gubellini έχουν ελαφρώς καλύτερες τιμές από τα αντίστοιχα ohlins.... αυτή που μου δείχνεις άρη υπάρχει σε ohlins με 800 € (με εξωτερικό μπουκαλάκι αζώτου αλλά χωρίς ρυθμιστή ύψους).....
    πιστεύω οτι και εσύ θα επελεγες ohlins...

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    η απουσία υδραυλικής προφόρτισης δεν είναι μείον???

    θα πρέπει κάθε φορά που ανεβάζω δεύτερο ατομο και βαλίτσες να βάζω γάντζο να προφορτίσω?

    τα gubellini έχουν ελαφρώς καλύτερες τιμές από τα αντίστοιχα ohlins.... αυτή που μου δείχνεις άρη υπάρχει σε ohlins με 800 € (με εξωτερικό μπουκαλάκι αζώτου αλλά χωρίς ρυθμιστή ύψους).....
    πιστεύω οτι και εσύ θα επελεγες ohlins...
    Ισως.
    Παντως η Gubellini παραπάνω εχει υδραυλική προφόρτιση. Αυτό χρειάζεσαι νομίζω.
    Αλλο ο ρυθμιστής ύψους κι άλλο η υδραυλική προφόρτιση!
    Στα Ohlins για να το εχεις αυτό παίρνεις το τούμπανο υποχρεωτικά νομίζω.

    Επίσης και τα WP ειναι κι αυτά top, αλλά δεν ξερω αν εχουν με υδραυλική προφόρτιση που θέλεις εσυ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Κατ'αρχας, οπωσδηποτε υδραυλικη προφορτιση, δευτερον, το δοχειο αζωτου προσφερει κυριως την δυνατοτητα ξεχωριστης ρυθμισης αποσβεσης συμπιεσης που βολευει. Επισης, βαλε στα υπ'οψιν και τις 'yacugar'
    http://www.yacugar.com/

    edit
    και κατι αλλο, η wilbers οταν παραγειλεις αναρτηση σε βαζει να συμπληρωσεις ενα ερωτηματολογιο με το στυλ οδηγησης σου, τα κιλα σου, τη χρηση της μηχανης κλπ ωστε να σε σαξει αναρτηση tailor-made.
    Αν αυτο εχει καποια ουσια περαν του προφανους της επιλογης του ελλατηριου, δεν γνωριζω.
    Φουλ ρυθμιζομενη με τα παντα ολα, κοστιζει 1050 ευρω.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 07/02/2013 στις 13:33.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #10
    λοιπόν....

    mail στην nitron (τι συνιστάτε ρε παιδιά?) με δεδομένα (στυλ οδήγησης, φόρτωμα κλπ) και προτιμήσεις (ανεξάρτητο μπουκαλάκι αζώτου και υδραυλική προφόρτιση) και απάντηση για ανάρτηση με υδραυλική μεν προφόρτιση χωρίς μπουκαλάκι αζώτου....
    δευτερο mail για το μπουκαλάκι...... αρτίδια απάντηση (σο φαρ)

    mail στην yacugar (όπως παραπάνω), κατευθείαν αρτίδια απάντηση (σο φαρ πάλι)

    βρήκα όλινς φτηνές, μάλλον θα παραγγείλω, και οι άλλοι να παρουντ@ρχιδι@ μου.....




    btw αν κάποιος ενδιαφέρεται για ομαδική OHLINS, να το δούμε.... μέχρι παρασκευή αν είναι θα έχω παραγγείλει....

  11. #11
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    btw αν κάποιος ενδιαφέρεται για ομαδική OHLINS, να το δούμε.... μέχρι παρασκευή αν είναι θα έχω παραγγείλει....
    Βαλτος εισαι συ....
    Ποσο παει το μαλλι?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #12
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ολινς μη σκεφτεσαι καν για κατι αλλο

    οσο καλες και να ειναι οι αλλες για ολινς βρισκεις ανταλλακτικα παντου...επισης σου κανουν σερβις παντου...οποτε απο το να βριζεις οταν ερθει η ωρα πηγαινε στην ασφαλη επιλογη να σαι σιγουρος

  13. #13
    για πες απο που και πόσο εκπτωση θα κάνει;

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Βαλτος εισαι συ....
    Ποσο παει το μαλλι?

    βρήκα την δική μου από 1285 ευραίους στον επίσημο, 1015 ευραίους...... δεν είναι κακό.....

    για το δικό σου
    - su 841 1150 euros
    - su 406 1250 euros
    Τελευταία τροποποίηση από spyrakos35; 11/02/2013 στις 15:07.

  15. #15
    Καραμελωμένο Μέλος Το avatar του/της Translatoras
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    149
    Έχει και για εμάς θείε Σπύρο;;;;;;;;;

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. cb1300 vs gsxr1400 vs xjr1300
    από adam13 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2005, 21:16
  2. Rossi Vs Gibernau Vs Melandrin
    από latris mixanis στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 90
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2005, 00:29
  3. Χριστιανοσ Vs Μουσουλμανοσ Vs Εβραιοσ.
    από maintenance στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2005, 22:26
  4. Peagaso Vs Kle500 Vs Klr650????
    από lagel στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2004, 08:53
  5. Kawasaki Z750 Vs Hornet Vs Fazer
    από Dean στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2004, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF