Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 64

Θέμα: Yamaha και ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ

  1. #31
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    ρε μητσο ζητα απο κανενα fazerακια να σου κανει μια κοπια...

    εχουν δικιο οι αποπανω... ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΤΟ ΔΩΣΕΙ ΤΣΑΜΠΑ??? ο τσαμπας πεθανε χροοονια τωρα

    οσο για τους φιλους χοντακιδες....
    εδω ΔΕ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΣΤΗ ΧΟΝΔΑ ΑΜΑ ΔΕ ΔΩΣΕΙΣ ΑΡΙΘΜΟ ΠΛΑΙΣΙΟΥ >>> ΜΑΝΟΥΑΛ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ????

    πωπω φασαριοζοι!!!
    TO KΑΘΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΙΔΙΟΤΡΟΠΙΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΕΧΕΙ Η YAMAHA ΠΧ
    ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΤΗΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΜΑΡΚΑΣ, ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΩ ΖΗΤΑΝΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΒΑΡΙΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΣΠΑΝΕ ΤΑ Α......Α
    ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΠΕΛΑΤΗΣ.

  2. #32
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

    Πέραν του Θρασύβουλα, η μόνη υπεύθυνη είναι η μαμά YAMAHA (Japan) και έτερος ουδείς !!!
    Εδω κανεις λαθος, ο _μονος_ υπευθυνος εινα ο κ. Θρασυβουλος. H μαμα Yamaha (Japan) δεν εχει καμια ευθυνη απο τη στυγμη που εχει αντιπροσωπεια εδω.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alfa156
    Εγγραφή
    06/06/2004
    Μηνύματα
    180
    ενταξει ρε παιδια να το δεκτω οτι δεν το πηρε το μηχανακι απο την μοτοδυναμικη..τι θα εχαναν δηλαδη αν εστελνααν ενα βιβλιαρακι??
    ανταλακτικα απο που θα ψωνιζει μετα ο κατοχος??εισαγωγης παντος αποκλειεται..η τουλαχιστον ειναι αρκετα δυσκολο..
    οππτε παλι θα του τα παρει η μαμα γιαμαχα...
    εξαλου ειναι της πασης γνωστο οτι δεν βγαζουν πολλα απο την πωληση αλλα απο τα ανταλακτικα...

  4. #34
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Πάντως θα είχε ενδιαφέρον, ως πείραμα, κάποιος κάτοχος μοτοσικλέτας (εισαγωγης από επισημη αντιπροσωπία) να επικαλεστεί απώλεια του εγχειριδίου χρήσης-στα ελληνικά μιλάμε πάντα-και να ζητήσει νέο από την αντιπροσωπία...

    Έχει συμβεί ποτέ αυτό σε κάποιον;;Εχω την υποψία πως δεν το αντικαθιστούν (ουτέ φυσικά το πουλούν)...

    Μετά την διαδικασία που απαιτείται για τα Suzuki πάντως, πείστηκα
    για την αξία του owner's manual και το έχω πλέον σε θυρίδα....
    :rotflmao: :rotflmao:

    ΥΓ: το βιβλιαράκι αυτό αποτελεί το ισχυρό όπλο της επίσημης αντιπροσωπίας απέναντι στα παράλληλης εισαγωγής.Τα έχουμε ξαναπεί..Προσπαθούν να μειώσουν με κάθε τρόπο την μεταπωλητική αξία των μηχανών αυτών (άρνηση εξυπηρέτησης σε εξουσιοδοτημένα με το πρόσχημα έλλειψης βιβλίου service, άρνηση κάλυψης εγγύησης, διότι η μήχανή δεν ελέγχθηκε από το επίσημο δικτυο πριν την παράδοση..κ.α.).
    Δεν είναι λοιπόν ένα απλό βιβλιαράκι..
    'Ενα Jameson με πάγο...

  5. #35
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
    Εδω κανεις λαθος, ο _μονος_ υπευθυνος εινα ο κ. Θρασυβουλος. H μαμα Yamaha (Japan) δεν εχει καμια ευθυνη απο τη στυγμη που εχει αντιπροσωπεια εδω.
    Εδώ και αρκετά χρόνια έχει καταργηθεί (νομικά και δεοντολογικά...) η έννοια του Αντιπρόσωπου (Representative) στην Ε.Ε.

    Υπάρχουν εξουσιοδοτημένοι διανομείς (distributors) και "σκέτοι" διανομείς (dealers).

    Κανείς από τους παραπάνω (εάν δεν εμπλέκεται στην πώληση) ΔΕΝ φέρει ευθύνη για το προϊόν ή τα παρελκόμενά του.

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alfa156
    Εγγραφή
    06/06/2004
    Μηνύματα
    180
    εγω οταν πηρα το δικο μου μηχανακι μεταχειρισμενο,τους πηρα τηλ.τους εδωσα αριθμο πλαισιου και μου το εστειλαν σε μια εβδομαδα ...yamaha r6 ..

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaronachis
    Εγγραφή
    09/04/2005
    Μηνύματα
    200
    Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
    Πάντως θα είχε ενδιαφέρον, ως πείραμα, κάποιος κάτοχος μοτοσικλέτας (εισαγωγης από επισημη αντιπροσωπία) να επικαλεστεί απώλεια του εγχειριδίου χρήσης-στα ελληνικά μιλάμε πάντα-και να ζητήσει νέο από την αντιπροσωπία...

    Έχει συμβεί ποτέ αυτό σε κάποιον;;Εχω την υποψία πως δεν το αντικαθιστούν (ουτέ φυσικά το πουλούν)...

    Μετά την διαδικασία που απαιτείται για τα Suzuki πάντως, πείστηκα
    για την αξία του owner's manual και το έχω πλέον σε θυρίδα....
    :rotflmao: :rotflmao:
    Το δικό μου owners manual και η εγγύηση μαζί είχε χαθεί από μαλακία της courier.Τηλέφωνο στη Suzuki και μου τα ξαναέστειλαν χωρίς μα μου σου του.Βέβαια μου ζήτησαν αριθμό πλαισίου κτλ κτλ.Το μηχανάκι είναι ατιπροσωπείας και μας έχουν φακελωμένους και τους δυο (μηχανάκι και εμένα)
    Τρώω άρα υπάρχω.Τρώω περισσότερο,υπάρχω περισσότερο.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaronachis
    Εγγραφή
    09/04/2005
    Μηνύματα
    200
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Εδώ και αρκετά χρόνια έχει καταργηθεί (νομικά και δεοντολογικά...) η έννοια του Αντιπρόσωπου (Representative) στην Ε.Ε.

    Υπάρχουν εξουσιοδοτημένοι διανομείς (distributors) και "σκέτοι" διανομείς (dealers).

    Κανείς από τους παραπάνω (εάν δεν εμπλέκεται στην πώληση) ΔΕΝ φέρει ευθύνη για το προϊόν ή τα παρελκόμενά του.

    +1
    Ρε σεις γιατί να μην πάρει ένα τηλέφωνο την γενική γραμματεία καταναλωτή να μας λύσει το μυστήριο.Επίσης ένα μυνηματάκι σε όσους προσφέρθηκαν να κοπιάρουν το owners manual:
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΒΑΛΕΤΑΙ ΛΙΓΟ?????ΟΥΤΕ ΝΑ ΜΑΛΩΣΕΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!!!!ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΡΥΘΜΟ.....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Τρώω άρα υπάρχω.Τρώω περισσότερο,υπάρχω περισσότερο.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alfa156
    Εγγραφή
    06/06/2004
    Μηνύματα
    180
    http://www.sportbikes.com/wwwthreads...?Number=868689 παρτε και ενα λινκ με manual για τα σοβαροτερα μηχανακια της αγορας...mazi kai to fazer pou zitaei o filos//

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alfa156
    Εγγραφή
    06/06/2004
    Μηνύματα
    180
    bebaia exei kai ducati mesa...alla ti na kanoyme...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: alla oi pio thermoemoi tha mou peite,,,ducati den tha exei??????????!!!

  11. #41
    Κουφάλογες Γριές!!!! Το avatar του/της kapeos
    Εγγραφή
    16/05/2002
    Μηνύματα
    260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Δεν εχουν υποχρεωση να στο δωσουν δωρεαν εφοσον δεν εχουν εισαγει οι ιδιοι την μοτοσυκλετα, εχουν ομως υποχρεωση να στο δωσουν εναντι χρηματων.

    Οπως εχω ξαναπει, η μοτοδυναμικη, ειναι μια επιχειρηση(δεν μιλαω μονο για την μοτοδυναμικη, αυτο ισχυει για ολες τις αντιπροσωπιες)!
    Αυτο σημαινει οτι πρεπει να πουλησει για να σταθει σαν εταιρια!


    Δηλαδή εσύ και οι υπόλοιποι, από την απάντηση της ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗΣ, βγάλατε το συμπέρασμα ότι εννοούσαν


    "Σας ευχαριστούμε που επιλέξατε YAMAHA, αλλά επειδή η μοτοσυκλέτα είναι παραεισαγωγής δεν μπορούμε να σας το προμηθευσουμε δωρεαν, αλλά πολύ ευχαρίστως θα σας το δίναμε αντι μερικών ευρώ;"





    Καλά πρέπει να είμαι κουφιοκέφαλος. ΟΚ Θα πάω τότε στην ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ να το αγοράσω.


    εδώ λέμε ότι ουτε καν το πουλάνε προκειμένου όπως αναφέρθηκε να χτυπήσουν τα παραεισαγωγής.:ZZZ:
    www.exormisi.gr η πύλη στα ελληνικά αξιοθέατα...

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kapeos
    Δηλαδή εσύ και οι υπόλοιποι, από την απάντηση της ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗΣ, βγάλατε το συμπέρασμα ότι εννοούσαν


    "Σας ευχαριστούμε που επιλέξατε YAMAHA, αλλά επειδή η μοτοσυκλέτα είναι παραεισαγωγής δεν μπορούμε να σας το προμηθευσουμε δωρεαν, αλλά πολύ ευχαρίστως θα σας το δίναμε αντι μερικών ευρώ;"





    Καλά πρέπει να είμαι κουφιοκέφαλος. ΟΚ Θα πάω τότε στην ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ να το αγοράσω.


    εδώ λέμε ότι ουτε καν το πουλάνε προκειμένου όπως αναφέρθηκε να χτυπήσουν τα παραεισαγωγής.:ZZZ:

    Φίλε μου θα σε στεναχωρήσω αλλά η Μοτοδυναμική στο συγκεκριμένο θέμα έχει δίκιο...
    Για κάθε μοντέλο που εισάγει και πουλάει δίνει κάποια λεφτά σε τυπογράφους για να τυπώσει τα Ελληνικά εγχειρίδια χρήσης, πράγμα ΠΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ δεν το κάνει ο ανεξάρτητος εισαγωγέας...Από κάτι τέτοια βγαίνει φθηνότερος από την τιμή της Μοτοδυναμικής.
    Αγοράζοντας εισαγωγής μηχανάκι τους έγραψες κανονικά και δεν είσαι πελάτης τους. Γιατί λοιπόν εκείνοι να την κάνουν "γαργάρα" και να σε εξυπηρετήσουν και μάλιστα δωρεάν ??? Εμπόριο κάνουν δεν είναι κοινωφελές ίδρυμα...

    Πρός ενημέρωσή σου, παλιότερα που ζήτησα το εγχειρίδιο χρήσης ενος ΧΤ600 που αγοράστηκε από φίλο ελαφρά μεταχειρισμένο και χωρίς να του παραδοθεί το βιβλιαράκι από την προηγούμενο ιδιοκτήτη, αφού τσεκαρίστηκε ο αριθμός πλαισίου και είδαν ότι το μηχανάκι είναι δικό τους, μου έστειλαν ΔΩΡΕΑΝ (με πληρωμένη την ταχυμεταφορά από αυτούς) στο σπίτι μου το νέο βιβλιαράκι....

  13. #43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Φίλε μου θα σε στεναχωρήσω αλλά η Μοτοδυναμική στο συγκεκριμένο θέμα έχει δίκιο...
    Για κάθε μοντέλο που εισάγει και πουλάει δίνει κάποια λεφτά σε τυπογράφους για να τυπώσει τα Ελληνικά εγχειρίδια χρήσης, πράγμα ΠΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ δεν το κάνει ο ανεξάρτητος εισαγωγέας...Από κάτι τέτοια βγαίνει φθηνότερος από την τιμή της Μοτοδυναμικής.
    Αγοράζοντας εισαγωγής μηχανάκι τους έγραψες κανονικά και δεν είσαι πελάτης τους. Γιατί λοιπόν εκείνοι να την κάνουν "γαργάρα" και να σε εξυπηρετήσουν και μάλιστα δωρεάν ??? Εμπόριο κάνουν δεν είναι κοινωφελές ίδρυμα...

    Πρός ενημέρωσή σου, παλιότερα που ζήτησα το εγχειρίδιο χρήσης ενος ΧΤ600 που αγοράστηκε από φίλο ελαφρά μεταχειρισμένο και χωρίς να του παραδοθεί το βιβλιαράκι από την προηγούμενο ιδιοκτήτη, αφού τσεκαρίστηκε ο αριθμός πλαισίου και είδαν ότι το μηχανάκι είναι δικό τους, μου έστειλαν ΔΩΡΕΑΝ (με πληρωμένη την ταχυμεταφορά από αυτούς) στο σπίτι μου το νέο βιβλιαράκι....
    Πολυ σωστος!
    Η Μοτοδυναμικη ειναι μια επιχειρηση!
    Ξερεις ποσο χρηματα εχει σπαταλησει για να στηθει ολο το δικτυο πωλησεων--service?
    Εσυ τους ''πουλησες'' αγοραζοντας απο καπου αλλου, αυτοι γιατι να σε εξυπηρετησουν!
    Οταν αγορασες παραεισαγωγης, δεν ηξερες τις συνεπειες?

    Μηπως αν αγορασεις casio απο γυφτο και δεν δουλευει, θα πας στην EΛΜΗ να στο αντικαταστησουν?

  14. #44
    Απο που κι΄ως που "πουλαω" καποιον οταν εχω το δικαιωμα να ψωνισω απο εκει που θελω?

    Και σε οτι αφορα τις αντιπροσωπειες, αλλο να υποστιριζεις το δικτυο σου, και αλλο να σαμποταρεις αλλες επιχειρησεις...


  15. #45
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gollum
    Απο που κι΄ως που "πουλαω" καποιον οταν εχω το δικαιωμα να ψωνισω απο εκει που θελω?


    Ακριβως, για αυτο ζητας να σε καλυψουν οι ''απο εκει που θελεις''.

    Στα δυσκολα θυμομαστε ολοι την αντιπροσωπια και ''ειναι υποχρεωμενοι απο την Ευρωπαικη ενωση'' να μας καλυψουν?
    Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα...


    Δεν καταλαβα το δευτερο σκελος της απαντησης σου

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha και λάδια ... lost in translation
    από TRX124 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2006, 10:29
  2. ........και του χρόνου Yamaha
    από ruyjin στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2005, 22:36
  3. Εθελούσια ανάκληση-Yamaha & MBK - Y125, Y150 και Y180
    από BadCluster στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2005, 17:23
  4. honda και yamaha με άξονα
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 22:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF