Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 59

Θέμα: Ασφαλιστικές εταιρίες που κλείνουν: Ενημέρωση

  1. #31
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Χθες, Παρασκευή, περίπου 12:00 το μεσημέρι, έπαιρνα τηλέφωνα σε ασφαλιστικές - ασφαλιστικά γραφεία για να πάρω προσφορά για το BMW για νέα ασφάλεια. Παίρνω λοιπόν ένα από τα μεγαλύτερα ασφαλιστικά γραφεία στο Ηράκλειο,μπλα μπλα , μου προτείνουν την evima με 214 euros το χρόνο. & ήδη είχε κλείσει...


    (Για να μη βάλω κανά άλλο emoticon)...

  2. #32
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/06/2012
    Μηνύματα
    20
    τις προαλλες επιτελους πηρα μηχανακι (προχθες)
    χωρις να το πολυψαξω , πηγα στο πλησιεστερο ασφαλιστικο που βρηκα και εκανα (ΕΥΤΥΧΟΣ) μια τριμηνη στην εβιμα
    τωρα φρικαρω που λετε πως ξαφνικα εκλεισε (καμια σχεση με τους προλαλισαντες .... τι να πω .... υπομονη!)

    ειναι απλα τραγικο , ειμαι 21 χρονο , και καθε μερα βλεπω ποσο Γ.Τ.Π ειναι η ανθρωπινη κοινωνια , εχω βαρεθει να απογοητευομαι ολο και περισσοτερο καθε πρωι .
    θα μπορουσαν να την "κλεισουν" απο αποψη οτι δεν ξαναβγαζει νεες ασφαλειες , και να εκλεινε οριστηκα μετα απο 1 χρονο , εφοσον καλυφθει το οριο χρονου καθε συμβολαιου.
    Και μετα ερχοντε και σου λενε "ραβασακι" για οσους δεν εχουν ασφαλειες ,.....



    (ακυρων , την τριμηνη την εχα παρει 43ε , θεωριτηκα οπως αναφερθηκε , μπορω να ειμαι οκευ για εναν μηνα ακομα πρωτου κανω καποια καινουργια , μπορει να πει καποιος πια μαρκα να επιλεξω , και τι τιμη αντιστοιχη θα χει ? )

  3. #33
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Γνωστός συνφωρουμήτης είναι υπάλληλος, την Παρασκευή από το πουθενά τους σφράγισαν σε 2 ώρες μέσα.

    Μέχρι την Πέμπτη εργαζόταν σε μια καλή εταιρία και την Δευτέρα ψάχνει να βρεί δουλειά.... γαμωκατάσταση
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  4. #34

  5. #35
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimmis5 Προβολή μηνύματος
    Οι ανασφαλιστοι φταινε να τους καρφωσουμε ολους
    Αυτο ειναι κρατος ρε με ελεγχο που προστατευτει το πολιτη...
    Μετα αναρωτιομαστε γιατι καποιος ξηγιεται αλλιωτικα και δεν πληρωνει
    +1000!!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jezuz
    Εγγραφή
    18/04/2012
    Μηνύματα
    303
    Με ειχε βαλει ο ασφαλιστης (φιλος απο παλια υποτι8εται) στην evima, το αυτοκινητο μου και του πατερα μου, για καλυτερα υποτιθεται, χωρις να του το εχουμε ζητησει εμεις... τωρα εσκασε και ειχαμε μεχρι 1η Ιουλιου, χανουμε ποσους μηνες δηλαδη... λες και δεν το ηξερε τι θα γινει, μεσα στη δουλεια ειναι... τι να πω... και ουτε πηρε κανεις τηλ να μας ενημερωσει, απο εδω το εμαθα...

  7. #37
    της γειτονιας σας Το avatar του/της BELZEBOYLIS
    Εγγραφή
    09/11/2005
    Μηνύματα
    872
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Ωραίος!!


    ΤτΕ: Ανακαλείται η άδεια λειτουργίας της ασφαλιστικής Evima Group
    Ημερομηνία δημοσίευσης: 08/02/2013
    Η Επιτροπή Πιστωτικών και Ασφαλιστικών Θεμάτων (ΕΠΑΘ) της Τράπεζας της Ελλάδος αποφάσισε σήμερα την οριστική ανάκληση της άδειας λειτουργίας της ασφαλιστικής εταιρείας με την επωνυμία «EVIMA GROUP ΑΝΩΝΥΜΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ» (πρώην «ΠΡΩΤΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ») και τη θέση της σε ασφαλιστική εκκαθάριση, σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.Δ. 400/1970. Πρόκειται για μια ασφαλιστική εταιρεία με δραστηριότητα στην Ελλάδα, κυρίως στον κλάδο αστικής ευθύνης από χερσαία αυτοκίνητα οχήματα.
    Η εταιρεία δεν ήταν σε θέση να διατηρεί επαρκές περιθώριο φερεγγυότητας (εποπτικά κεφάλαια), απαίτηση, η οποία, σύμφωνα με το νόμο, είναι αναγκαία για τη διαφύλαξη των συμφερόντων των ασφαλισμένων και κάθε άλλου δικαιούχου ασφαλίσματος. Παράλληλα, δεν είχε σχηματίσει επαρκή τεχνικά αποθέματα και παρουσίαζε έλλειμμα στην ασφαλιστική τοποθέτηση.
    Από την ημερομηνία ανάκλησης της άδειας λειτουργίας της εταιρείας αναστέλλεται η υποχρέωσή της για καταβολή ασφαλισμάτων ή άλλων πληρωτέων παροχών.
    Η Τράπεζα της Ελλάδος έχει ενεργοποιήσει όλες τις προβλεπόμενες από το θεσμικό πλαίσιο διαδικασίες για τη διασφάλιση των συμφερόντων των ασφαλισμένων και κάθε άλλου δικαιούχου ασφαλίσματος. Για την τήρηση των νόμιμων διαδικασιών διορίστηκε επόπτης ασφαλιστικής εκκαθάρισης ο δικηγόρος κ. Ιωάννης Γερμανός, ο οποίος με τη σειρά του θα καταθέσει στο αρμόδιο δικαστήριο αίτημα περί διορισμού εκκαθαριστή.

  8. #38
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jezuz Προβολή μηνύματος
    Με ειχε βαλει ο ασφαλιστης (φιλος απο παλια υποτι8εται) στην evima, το αυτοκινητο μου και του πατερα μου, για καλυτερα υποτιθεται, χωρις να του το εχουμε ζητησει εμεις... τωρα εσκασε και ειχαμε μεχρι 1η Ιουλιου, χανουμε ποσους μηνες δηλαδη... λες και δεν το ηξερε τι θα γινει, μεσα στη δουλεια ειναι... τι να πω... και ουτε πηρε κανεις τηλ να μας ενημερωσει, απο εδω το εμαθα...
    Και αυτοί ξαφνικά το μάθανε πάντως. Ξαφνικά την παρασκευη που μας πέρασε έπεσε το σύστημα που βγάζανε συμβόλαια και πήρανε τηλέφωνο την εταιρία και τους είπανε τα μαντάτα. Ολοι πέσανε απο τα σύννεφα αφού και οι ίδιοι οι υπάλληλοι δεν γνώριζαν τίποτα και μάλιστα η εταιρία θεωρείτο και πολύ υγιείς. Πρέπει να κρύβονται πολλά συμφέροντα απο πίσω παιδιά και μάλλον κλείσανε μια εταιρία εν μια νυχτί χωρίς δικαιολογία και πολλές εξηγήσεις σε κέρδος των ξένων εταιριών. Ετσι ακούγεται στους κύκλους των ασφαλιστών δεν είναι δικά μου λόγια.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  9. #39
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    εγω επισης απο ασφαλιστη εμαθα οτι η εταιρια προβλημα ρευστου δεν ειχε.εφαρμοζε το συστημα προπληρωμης των συμβολαιων για την εκδοση τους.και το προβλημα εγινε απο ενα ή παραπανω στελεχη της που ειχαν λιγο... μακρια χερια.και η υποθεση θα παει στα δικαστηρια αμεσα,κατι σαν αυτοφωρη διαδικασια.τα λεω λιγο μπακαλικα γιατι ετσι μου τα ειπε ο αδερφος μου που ειχε ασφαλισμενο το μηχανακι εκει.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  10. #40
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από paramedic Προβολή μηνύματος
    Και αυτοί ξαφνικά το μάθανε πάντως. Ξαφνικά την παρασκευη που μας πέρασε έπεσε το σύστημα που βγάζανε συμβόλαια και πήρανε τηλέφωνο την εταιρία και τους είπανε τα μαντάτα. Ολοι πέσανε απο τα σύννεφα αφού και οι ίδιοι οι υπάλληλοι δεν γνώριζαν τίποτα και μάλιστα η εταιρία θεωρείτο και πολύ υγιείς. Πρέπει να κρύβονται πολλά συμφέροντα απο πίσω παιδιά και μάλλον κλείσανε μια εταιρία εν μια νυχτί χωρίς δικαιολογία και πολλές εξηγήσεις σε κέρδος των ξένων εταιριών. Ετσι ακούγεται στους κύκλους των ασφαλιστών δεν είναι δικά μου λόγια.
    Τα ονόματα Λαυρεντιάδης και Ψωμιάδης (ξανά μανά...) που ήταν πίσω από την Evima δεν χρειάζονται συστάσεις... το επιχείρημα ότι έκλεισε για να κερδίσουν οι ξένοι είναι βολικό αλλά έωλο... λίγο πρίν κλείσει η General Union ο ασφαλιστής επέμενε να κάνω ανανέωση και ότι αυτά που ακούγονταν ήταν από φοβισμένους ανταγωνιστές λόγω της ισχυρής General Union :a31: Όταν μετά από λίγο καιρό έκλεισε και τον πέτυχα τυχαία, η δικαιολογία του ήταν πως τη General Union την έκλεισε λόγω πολιτικών συμφερόντων το ΠΑΣΟΚ για να κερδίσει τις εκλογές :a31: :a31: Επειδή λόγω επαγγέλματος συναναστρεφόμουν και συναναστρέφομαι με ασφαλιστές, δε μπορείς να φανταστείς πόσο απατεώνες είναι οι περισσότεροι ασφαλιστικοί πράκτορες και πόσο κόσμο κοροϊδεύουν... Στην πόλη μου π.χ. ασφαλιστής διαφημίζει πως εάν κάποιος ασφαλίσει το όχημά του σε αυτόν του παρέχει δωρεάν πράσινη κάρτα ασφάλισης, κάτι που ως γνωστόν παρέχεται ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ Δ-Ω-Ρ-Ε-Α-Ν. Δεν μπορείς να φανταστείς τί έχουν δει τα μάτια μου όλα αυτά τα χρόνια. Οπότε τις δικαιολογίες των ασφαλιστών τις ακούω βερεσέ...

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/02/2013
    Μηνύματα
    4
    Υπάρχουν δύο πλευρές στο θέμα των ανθρώπων της EVima και της ΤΤΕ.

    Η Evima έχει προχωρήσει σε δικαστικό αγώνα και αναμένεται η απόφαση του ΣτΕ μέσα στην επόμενη εβδομάδα, οι άνθρωποι της εταιρείας λένε ότι όλα είναι ψέματα και θα κερδίσουν, οπότε και θα ξαναπάρουν την άδεια λειτουργίας πίσω και δεν θα έχει κανένας πρόβλημα.
    Η ΤΤΕ λέει από την άλλη ότι το άνοιγμα της Evima για αποζημιώσεις αγγίζει τα 50εκ. € και την έκλεισαν αφού της είπαν να βάλει τα 10εκ € που έλειπαν για να κλείσει την τρύπα και δεν τα έβαλαν. Το επικουρικό από την άλλη ήδη άρχισε τις επαφές να την πουλήσει και αυτήν την στιγμή μιλάνε με μια Γερμανική εταιρεία που θέλει να την εξαγοράσει, μαζί με τις ζημίες της. Οπότε αν γίνει αυτό κανείς δεν χάνει το συμβόλαιο του και τα χρήματα του απλά θα αλλάξει επωνυμία της εταιρείας.

    Όσον αφορά τους ασφαλιστές που ακόμα μιλάνε υπέρ General Union, ΑΣΠΙΣ, Evima κτλ για ρωτήστε τους αυτοί που έχουν κάνει την δική τους ασφάλεια επαγγελματικής ευθύνης; Δεν πιστεύω να βρείτε έναν που να την έχει κάνει εκεί... Θα έχουν πάει κάπου που θα είναι σίγουροι ότι δεν θα μείνουν ξεκρέμαστοι.

    Α κάτι ακόμα, όποιος τρακάρει με κάποιον που έχει Evima και φταίει ο άλλος μην ανησυχεί θα πάρει τα λεφτά του από την εταιρεία που είναι ασφαλισμένος. Αρκεί να φωνάξει την τροχαία αλλά και την φροντίδα ατυχήματος της εταιρείας του να καταγράψει το ατύχημα.
    Ένα δεύτερο που είδα είναι ότι κάποιος έγραψε δεν με ενδιαφέρει αν είναι κάποια φθηνή και δεν πληρώνει τις ζημιές γιατί πρόβλημα θα έχει ο άλλος που θα τρακάρω και όχι εγώ... Λοιπόν να σας πω ότι πλέον ισχύει ο νόμος περί συνευθύνης και αν δεν πληρώσει η εταιρεία που είσαι ασφαλισμένος τότε η νομική προστασία του άλλου κυνηγάει εσένα. Επίσης αν τρακάρεις με ανασφάλιστο τρέξε βγάλε εσύ άκρη με την ίδια την φθηνή επιλογή σου για να σε αποζημιώσει.

    Οι ασφαλισμένοι στην εταιρεία μπορούν να ενημερώνονται από την ιστοσελίδα της (http://www.evima.gr), καθώς και από υπαλλήλους της εκκαθάρισης, καθημερινά, από ώρα 10.00 έως 14.00 στα τηλέφωνα της εταιρείας και από τον επόπτη ασφαλιστικής εκκαθάρισης στο τηλέφωνο 6949 962802.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokar
    Εγγραφή
    11/07/2012
    Μηνύματα
    248
    το πρόβλημα είναι πολύ μεγαλύτερο από όσο φαίνεται....

    http://news247.gr/eidiseis/oikonomia...x.2125341.html

    http://www.megatv.com/megagegonota/a...pubid=30552501

  13. #43
    Νέωψ Το avatar του/της Verde
    Εγγραφή
    27/08/2012
    Μηνύματα
    96
    το πρωί που πήγα και έκανα ασφάλεια για το mt (40ε το 3μηνο Ιντερσαλονικα) η υπάλληλος μου είπε ότι το νέο μέτρο το κάνουν για να μαζευτούν λεφτά για το επικουρικό γιατί δεν έχει φράγκο να πληρώσει και είναι στην αναμονή πολύς κόσμος..

  14. #44
    Π@π@ριές σου είπε . Γνώριμο χάρισμα των ασφαλιστών .

    Το νέο μέτρο το κάνουν γιατί είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να οικονομήσει το κράτος , εύκολα και αεριτζίδικα σε πρώτη φάση αλλά επίσης για να πιέσει και να σταματήσει το φαινόμενο των ανασφάλιστων .

    Δλδ , εντ σαμπου εντ κοντισιονερ .

  15. #45
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokar Προβολή μηνύματος
    το πρόβλημα είναι πολύ μεγαλύτερο από όσο φαίνεται....

    http://news247.gr/eidiseis/oikonomia...x.2125341.html

    http://www.megatv.com/megagegonota/a...pubid=30552501
    Και γιατί δεν λένε ποιες ειναι αυτές οι εταιρίες τα άρθρα? Λόγια του αέρα!!! Μάλλον άλλα είναι τα συμφέροντα απο μεγαλοεταιρίες. Εμένα χθες με πήρε τηλέφωνο μια "καλή" κυρία από την Interamerican και με ρώτησε αν είμαι ασφαλισμένος στην Evima(ήμουν μέχρι την ήμερα που έκλεισε και μάλιστα ήταν να παραλάβω το νέο συμβόλαιο εκείνη την ημέρα αλλά την γλίτωσα) και οταν της είπα οτι ήδη εκανα άλλη ασφάλεια μου είπε "Α ευτυχώς". Πέσανε ηδη τα κοράκια να πάρουν τους πελάτες. Παρεπιπτόντως κάνει και η Interamerican 3μηνη ασφάλεια πια.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Οικονομική ενημέρωση έψαχνα και κοίτα πού έπεσα!!
    από nicksior στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2016, 02:23
  2. συνεργεια που συνεργαζονται με ασφαλιστικες θεσ/νικη
    από kalamaria στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2015, 16:19
  3. Απαντήσεις: 200
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2010, 11:31
  4. ασφαλιστικες εταιριες
    από darko athens στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2009, 21:27
  5. Πολλα μπραβο στα παιδια που
    από YZF-R1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF