Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Επιλογή κράνους με βάση κάποια κριτήρια και αγορά απο εξωτερικό ;

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της Allias
    Εγγραφή
    13/02/2013
    Μηνύματα
    5

    Question Επιλογή κράνους με βάση κάποια κριτήρια και αγορά απο εξωτερικό ;

    Καλησπέρα και απο εμένα,

    Είμαι καινούργιο μέλος,σας παρακολουθώ καιρό τώρα. Αλλά ποτέ δεν έτυχε να γράψω ορίστε που τώρα πλέον θα χρειαστώ την βοήθεια σας.

    Έχω ένα CBR600RR του 2008,και έχω όμορφα και καλά χλμ. με αυτή την μηχανή καθώς είχα ένα ελαφρύ πέσιμο όμως,απο γλύστριμα σε νερό και σαπούνι (δικό μου φταίξιμο),φοβήθηκα,παρότι είχα και έχω καλό κράνος AGV

    Πλέον μάζεψα, περίπου στα 400€ για να πάρω ένα καλό κράνος, το μυαλό μου γυρνάει συνέχεια όπου και αν διαβάσω για τα Shoei .

    Οπότε μάλλον και εγώ κατά εκεί κλείνω.

    Το θέμα και με βάση κάποια κριτήρια μου :
    1.Η μηχανή προορίζεται , βόλτες αρκετές και εκτός πόλεως (Θεσσαλονίκη) σε γρήγορους ρυθμούς.
    2.Ευτηχώς ακόμα,διαθέτω χρήματα,και συνεχίζω και μπαίνω πίστα κανονικά και με τον νόμο.
    3. Επειδή είχα κάνει μια εγχείριση στο κεφάλι μου, ή όποια ακόμα είναι υπο-ανάρωση, θα ήθελα εν μέρη κάτι πιο δυνατό γιατί "φοβάμαι" και δεν θα ήθελα να έχω κάτι πολύ απλό σε ποιότητα κατασκευής.

    Τι πιστεύεται οτι αξίζει να πάρω , γνώμη σας με βάση κάποια κριτήρια τα οποία μοιράστηκα μαζί σας ;
    (Έχω δεί τα εξής που μου άρεσαν :

    1. http://www.helmetcity.co.uk/products...i-TC1-Red.html 440€
    2.http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...lectSubProduct

    Προτίμηση ποια;
    ΧR1100 , η Χ-Spirit . Τι ειναι "πιο ασφαλες" αν και σε αυτην την κατηγορια χρηματων ειναι πολυ καλη.

    Επίσης ,θα πάρει και σύντομα η "καινουργια" κοπέλα μου ,κρανος γιατι δεν της κανει πλεον,και διαθετει περιπου 200 με 250 €.Τι προταση παιζει κατα εκει σε καλο ;

    Ευχαριστώ πολύ
    Καλώς ήρθα!!

  2. #2
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    επειδή έριξα και εγώ αρκετό διάβασμα, η πρόταση η δική μου τουλάχιστον, αφού μπορείς να πας σε τέτοιο budget θα ήταν το kiyionari, το οποίο είναι πιο "σπορ" από το XR, και είναι και πανέμορφο (κατά τη γνώμη μου)
    για την "κυρά" σου, θα πρότεινα το HJC RPHA 10, το είχα φορέσει και μου άρεσε πάρα πολύ, απλά κατέληξα στο XR1100 λόγω (σχετικά) μικρής διαφοράς τιμής

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  3. #3
    Prisoner Of The Road Το avatar του/της rider
    Εγγραφή
    27/08/2012
    Μηνύματα
    442
    καλα θυμομουν οτι καπου ειχα πετυχει αγγελια για ενα Shoei X-Spirit 2 Kiyonari TC1 Red

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132408
    Never ride faster than your guardian angel can fly...

  4. #4
    Νέο μέλος Το avatar του/της Allias
    Εγγραφή
    13/02/2013
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    επειδή έριξα και εγώ αρκετό διάβασμα, η πρόταση η δική μου τουλάχιστον, αφού μπορείς να πας σε τέτοιο budget θα ήταν το kiyionari, το οποίο είναι πιο "σπορ" από το XR, και είναι και πανέμορφο (κατά τη γνώμη μου)
    για την "κυρά" σου, θα πρότεινα το HJC RPHA 10, το είχα φορέσει και μου άρεσε πάρα πολύ, απλά κατέληξα στο XR1100 λόγω (σχετικά) μικρής διαφοράς τιμής
    Κατάλαβα,σε ευχαριστώ πολύ.

    Γνωρίζεις μήπως κυρίως την διαφορά ανάμεσα σε X-Spirit με XR ? και κυρίως αν είναι όντως καλά ...
    Κάποια άλλη εταιρία δεν υπάρχει σε τέτοια χρήματα που να είναι πχ καλύτερα σε ασφάλεια κυρίως;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rider Προβολή μηνύματος
    καλα θυμομουν οτι καπου ειχα πετυχει αγγελια για ενα Shoei X-Spirit 2 Kiyonari TC1 Red

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132408
    Αγορίνα σε ευχαριστώ πολύ πολύ,αλλά καινούργιο το παίρνω 440€ με μεταφορικά μέσα.

  5. #5
    Prisoner Of The Road Το avatar του/της rider
    Εγγραφή
    27/08/2012
    Μηνύματα
    442
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Allias Προβολή μηνύματος

    Αγορίνα σε ευχαριστώ πολύ πολύ,αλλά καινούργιο το παίρνω 440€ με μεταφορικά μέσα.
    να ξεκαθαρισω οτι δεν εχω σχεση με την αγγελια απλά θυμομουν οτι την ειχα δει στο φορουμ... και στο link σου δεν προσεξα την τιμή! μια χαρά φαινεται! αντε χτυπα το και αγρατζουνιστο. να σε γνωριζουμε αν σε πετυχαινουμε στην πολη!
    Never ride faster than your guardian angel can fly...

  6. #6
    Νέο μέλος Το avatar του/της Allias
    Εγγραφή
    13/02/2013
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rider Προβολή μηνύματος
    να ξεκαθαρισω οτι δεν εχω σχεση με την αγγελια απλά θυμομουν οτι την ειχα δει στο φορουμ... και στο link σου δεν προσεξα την τιμή! μια χαρά φαινεται! αντε χτυπα το και αγρατζουνιστο. να σε γνωριζουμε αν σε πετυχαινουμε στην πολη!
    Ναι,βρε ενταξει κανενα προβλημα,απλα είδα 550€ και λέω ....... ενώ μπορώ να το πάρω 440€

    Όσο για την πόλη δεν έχω δεί κανέναν να φοράει X-Spirit 2 Hiyo.

  7. #7
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    εφοσον μπαινεις πιστα τακτικα παρε το x-spirit και τα 2 ειναι κορυφαια κρανη απλα το x-spirit εχει περισσοτερους αεραγωγους που θα σε βοηθησουν σε ποιο θερμα κλιματα μεσα στη πιστα.Για την κοπελα σε αυτα τα λευτα η παιρνεις μονοχρωμο shoei η κοιτα και τα shark.
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της Allias
    Εγγραφή
    13/02/2013
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από EVI Προβολή μηνύματος
    εφοσον μπαινεις πιστα τακτικα παρε το x-spirit και τα 2 ειναι κορυφαια κρανη απλα το x-spirit εχει περισσοτερους αεραγωγους που θα σε βοηθησουν σε ποιο θερμα κλιματα μεσα στη πιστα.Για την κοπελα σε αυτα τα λευτα η παιρνεις μονοχρωμο shoei η κοιτα και τα shark.
    Tακτικά αν και έχω να μπώ καιρό , απλά όσο μπορώ θα ξεκλέβω χρόνο και χρήμα για να μπαίνω

    Όσο για την κυρά,δε τη ενδιαφέρει το χρώμα.Το Shoei σαν μονόχρωμο , είναι καλής ποιότητας κράνος σε θέμα προστασίας ; Γιατί θέλει όσο μεγαλύτερη ασφάλεια γίνεται δεν την ενδιαφέρει να είναι με 1 τόνο αεραγωγούς κτλ. για εκείνην προέχει η ασφάλεια παραπάνω απο την άνεση ,ξέρω και σε εμάς το ίδιο,αλλά εκείνη κοιτάει μόνο για ασφάλεια.Οπότε τι λετε ;

  9. #9
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Allias Προβολή μηνύματος
    Tακτικά αν και έχω να μπώ καιρό , απλά όσο μπορώ θα ξεκλέβω χρόνο και χρήμα για να μπαίνω

    Όσο για την κυρά,δε τη ενδιαφέρει το χρώμα.Το Shoei σαν μονόχρωμο , είναι καλής ποιότητας κράνος σε θέμα προστασίας ; Γιατί θέλει όσο μεγαλύτερη ασφάλεια γίνεται δεν την ενδιαφέρει να είναι με 1 τόνο αεραγωγούς κτλ. για εκείνην προέχει η ασφάλεια παραπάνω απο την άνεση ,ξέρω και σε εμάς το ίδιο,αλλά εκείνη κοιτάει μόνο για ασφάλεια.Οπότε τι λετε ;
    σκέψου η σειρά x-spirit έχει 6 στρώσεις υλικών στην δομή του κράνους εξού και το υψηλό κόστος
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Allias Προβολή μηνύματος
    Όσο για την κυρά,δε τη ενδιαφέρει το χρώμα.Το Shoei σαν μονόχρωμο , είναι καλής ποιότητας κράνος σε θέμα προστασίας ; Γιατί θέλει όσο μεγαλύτερη ασφάλεια γίνεται δεν την ενδιαφέρει να είναι με 1 τόνο αεραγωγούς κτλ. για εκείνην προέχει η ασφάλεια παραπάνω απο την άνεση ,ξέρω και σε εμάς το ίδιο,αλλά εκείνη κοιτάει μόνο για ασφάλεια.Οπότε τι λετε ;
    η κυρά λοιπόν να πάρει το ΧR1100 μονόχρωμο (για να πέσει το κόστος)

    και οι αεραγωγοί, μόλις ζεστάνει λίγο ο καιρός θα δεις που θα την ενδιαφέρουν....

  11. #11
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Allias Προβολή μηνύματος
    Το Shoei σαν μονόχρωμο , είναι καλής ποιότητας κράνος σε θέμα προστασίας ;
    Το χρώμα δεν έχει να κάνει με το επίπεδο ασφάλειας και προστασίας ενός κράνους.

  12. #12
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    σκέψου η σειρά x-spirit έχει 6 στρώσεις υλικών στην δομή του κράνους εξού και το υψηλό κόστος
    ΑΙΜ+ (αυτό με τις 6 στρώσεις) είναι το κέλυφος και στο XR1100 και στο X-SPIRIT.

    Το X-SPIRIT έχει περισσότερη προσοχή στους αεραγωγούς και στην αεροδυναμική. Είναι πιο racing oriented. Από πλευράς ασφάλειας δε διαφέρει κάπου με το xr (Δε δουλεύω στη Shoei. Μιλάω με βάση αυτά που έχω δει επειδή το έχω ψάξει και το έχω ψάξει αρκετά).

    Το ότι το spirit είναι πιο ακριβό και πιο "αγωνιάρικο" δεν το κάνει απαραίτητα και πιο "καλό". Αν ο φίλος μπαίνει πίστα 5 φορές το χρόνο δε νομίζω να έχει κάποιο πρόβλημα με το XR το οποίο θα τον καλύπτει πλήρως και στην καθημερινή του μετακίνηση. Σε αντιθέση με το X-Spirit που καλό χρυσό για τα εικοσάλεπτα στην πίστα λόγω των "υπερβολικών" αεραγωγών, αλλά αν σε μια καθημερινή διαδρομή από το θόρυβο του αέρα του πρίζονται τα συκώτια δε νομίζω να εκτιμήσει και πολύ τις χάρες του.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    η κυρά λοιπόν να πάρει το ΧR1100 μονόχρωμο (για να πέσει το κόστος)

    και οι αεραγωγοί, μόλις ζεστάνει λίγο ο καιρός θα δεις που θα την ενδιαφέρουν....
    +400

    Με 250ευρά XR1100 (έστω και μονόχρωμο) πού το βρήκατε να πάρω 5-6? Αν μιλάτε για internet πάσο. Κάποιο site θα υπάρχει.

  13. #13
    Νέο μέλος Το avatar του/της Allias
    Εγγραφή
    13/02/2013
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    σκέψου η σειρά x-spirit έχει 6 στρώσεις υλικών στην δομή του κράνους εξού και το υψηλό κόστος
    Άνα μπράβο αυτό θέλω να πω θέλω πληροφορίες να μάθω διαφορές κτλ . απο άτομα που τα ξέρουν γιατί ειναι καλύτερο τι απο τα 2 κτλ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    η κυρά λοιπόν να πάρει το ΧR1100 μονόχρωμο (για να πέσει το κόστος)

    και οι αεραγωγοί, μόλις ζεστάνει λίγο ο καιρός θα δεις που θα την ενδιαφέρουν....
    ναι βρε εντάξει , απλά σου λέω δεν την καίει το θέμα χρώμα αρκεί να είναι υψηλών προδιαγραφών κράνος για ασφάλεια

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Το χρώμα δεν έχει να κάνει με το επίπεδο ασφάλειας και προστασίας ενός κράνους.
    Ναι , το γνωρίζω σαν παράδειγμα το είπα, για να καταλαβετε τι εννοω.


    Αλλα γενικοτερα ετσι πιο αναλυτικα καποιος να ασχοληθει να μου πει καποια πραγματα για το X-spirit ,to XR1100 γενικα, οσα μου ειπατε... αλλα περισσοτερα σαν γνωμες αποψεις κτλ.

  14. #14
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Το χρώμα δεν έχει να κάνει με το επίπεδο ασφάλειας και προστασίας ενός κράνους.
    Ποιος στο'πε?

    Φόρα ένα κάτασπρο που θα γράφει πάνω με κόκκινα γραμματάκια την ομάδα αίματός σου και κάνε μια βόλτα από Εξάρχεια

  15. #15
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    συμφωνω οτι οι πολλοι αεραγωγοι εχουν περισσοτερο θορυβο . εγω Exo to xr1000 kai to x-spirit δεν μου κανει διαφορα εθνικη για ηχο ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ. .. δε μιλησα για χρ1100 στα 250 ευρω δε ξερω αν υπαρχει αλλα υπαρχουν και αλλα μοντελα εκτος απο αυτα τα 2 στη μαρκα
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα απο εξωτερικο και τελωνειο
    από RaGe_Raptor στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2008, 21:04
  2. Αγορα απο εξωτερικο
    από jennik στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2006, 02:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF