Σελίδα 3 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 163

Θέμα: Θα μου εξηγήσει κανείς τι είναι το TC- μπροστά απο τα Shoei ;

  1. #31
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	helmet_guide_motoraid.gif 
Προβολές:	115 
Μέγεθος:	17,0 KB 
ID:	282525
    Sent from me using a computer.

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δεν γίνεται στο ένα μαγαζί το Medium να σε ενόχλησε και στο άλλο όχι.
    Αυτό είναι το περίεργο δεν ξέρω τι παίχτηκε,λες να μην το έβαλα καλά ;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αυτό βρήκες 490 απ' έξω?
    Ναι,αλλά τελικά έψαξα και είδα οτι δεν είναι πρόσφατο μοντέλο το Cimmerian ήταν στους καταλόγους του 2011.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foler Προβολή μηνύματος
    εγω το ειχα παρει ακριβως αυτο πριν κανα χρονο απο ιμπει γερμανιας 415 κομπλε και με μια φιμε οριτζιναλ ζελατινα δωρο..
    Δεν μου αρεσε ομως και το εδωσα
    Ακριβώς δίνουν δωράκια απο έξω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	helmet_guide_motoraid.gif 
Προβολές:	115 
Μέγεθος:	17,0 KB 
ID:	282525
    Ναι,μεζούρα δεν έχω τέτοια και πήρα μέτρο μεταλλικό και το λύγιζα γύρω γύρω :P χαχαα!

    Αύριο θα πάω στα ΙΚΕΑ να πάρω τέτοια μεζούρα να δώ τι παίζει.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της foler
    Εγγραφή
    21/10/2009
    Μηνύματα
    263
    και κατι ακομα...Ειχα δοκιμασει το S και δεν μου εκανε με τιποτα ετσι πηρα το Μ το οποιο στα "πολλα" αποδειχτηκε ευρυχωρο
    Το ακουσα και απο αλλους και αυτος που το πουλησα μαλιστα ειχε το ιδιο προβλημα και φορουσε το Μ με τα μαξιλαρακια του S.
    Παντως αν το θελεις για σσ χρηση ΜΗΝ το παρειςμ ειναι σπορτ-τουρινγκ κρανος...

  4. #34
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    Ναι,μεζούρα δεν έχω τέτοια και πήρα μέτρο μεταλλικό και το λύγιζα γύρω γύρω :P χαχαα!

    Αύριο θα πάω στα ΙΚΕΑ να πάρω τέτοια μεζούρα να δώ τι παίζει.
    Δεν είναι ανάγκη να τρέχεις στα ΙΚΕΑ και στα Praktiker.

    Τύλιξε μία κορδέλα ή κάτι παρόμοιο στο κεφάλι σου όπως δείχνει η φωτό, και απλά κράτα με το δάχτυλό σου το σημείο που η άκρη ενώθηκε με το υπόλοιπο για να μην το χάσεις. Μετά άπλωσέ το και μέτρα την απόσταση με το μέτρο σου. Την ίδια δουλειά με τη μεζούρα θα κάνεις μόνο που η κορδέλα δεν έχει γραμμούλες γι'αυτό και θα μετρήσεις μετά. Δεν είναι όμως και για να βασιστείς κάτι τέτοιο. Καλύτερα να σε μετρήσει κάποιος που ξέρει παρά εσύ.

    Σε γενικές γραμμές πάντως ένα κράνος πρέπει να είναι σχετικά σφιχτό. Συνολικά όμως σφιχτό. Να νιώθουμε σχεδόν την ίδια πίεση σε όλο το κεφάλι μας σε κάθε σημείο που μας ακουμπάει το κράνος. Σα να μας αγκαλιάζει. Το σημείο που θα αισθανόμαστε λιγότερη πίεση είναι το πάνω μέρος του κεφαλιού, αλλά και πάλι πρέπει να αισθανόμαστε το "αγκάλιασμα".

    Αυτό που δεν πρέπει να αισθανόμαστε είναι σημεία έντονης πίεσης. Αφού δηλαδή φορέσουμε το κράνος (κι ακόμα καλύτερα το κρατήσουμε και για κανά 10λεπτο) να νιώσουμε αυξημένη πίεση σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο του κεφαλιού μας. Αν για παράδειγμα το κράνος το νιώθουμε νορμάλ γενικά αλλά νιώθουμε έντονη πίεση ή και πόνο στο πίσω μέρος του κεφαλιού μας πχ, τότε μάλλον πρέπει να κοιτάξουμε σε άλλη εταιρεία.

    Τα μάγουλα και τα μαξιλαράκια θα "κάτσουν", και το εσωτερικό του κράνους κάποια λίγα χιλιοστά σου τα "παραχωρεί" με τον καιρό. Κοινώς, αν είσαι στο όριο στα cm μεταξύ δύο μεγεθών καλύτερα είναι να πας στο μικρότερο (εφ'όσον έχεις σιγουρευτεί για τα παραπάνω. Ότι το κράνος ταιριάζει στο κεφάλι σου, δεν υπάρχουν σημεία πίεσης κλπ). Αλλά και πάλι δεν ισχύει για κάθε περίπτωση.

    Δες κι αυτό το βίντεο μπας και σε βοηθήσει: http://sharp.direct.gov.uk/content/how-fit-your-helmet

  5. #35
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    ....
    στο μέτωπο γιατί να μπαίνει δάχτυλο και να έχει κενό ? (ε ρε γλέντια να ανακαλύψει τέτοια ατάκα κάνας Oldman).....
    τπτ δεν θα πει ο ολντμαν.καλο ειναι να χωραει το νυχι στο κουτελο με φορεμενο κρανος ακριβως οπως καλο ειναι να μην ακουμπαει το νυχι του ποδιου σου στη μυτη ενος παπουτσιου
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  6. #36
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    τπτ δεν θα πει ο ολντμαν.καλο ειναι να χωραει το νυχι στο κουτελο με φορεμενο κρανος ακριβως οπως καλο ειναι να μην ακουμπαει το νυχι του ποδιου σου στη μυτη ενος παπουτσιου
    ε άλλο νύχι άλλο δάχτυλο

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  7. #37
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    ε άλλο νύχι άλλο δάχτυλο
    το νυχι εσυ που το εχεις?
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  8. #38
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Troop με έβαλες να δοκιμάζω τα κράνη μου ρε συ! Εμένα δακτυλάκι εκεί μέσα δεν χωράει σε κανένα. Μπαίνει τόσο λίγο που το νύχι φαίνεται. (Τον προκαλώ αλλά δεν μας κάνει την χάρη).

    Βέβαια εγώ είμαι πάντα στο δεύτερο νούμερο, απ' το 55-56, οπότε ή μου έρχεται στο όριο ή δεν μου κάνει καθόλου. Ίσως παίζει και αυτό το ρόλο του.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foler Προβολή μηνύματος
    και κατι ακομα...Ειχα δοκιμασει το S και δεν μου εκανε με τιποτα ετσι πηρα το Μ το οποιο στα "πολλα" αποδειχτηκε ευρυχωρο
    Δεν το κατάλαβα. Στα πολλά το κράνος κουνάει είτε επειδή είναι ευρύχωρο, άρα και λάθος μέγεθος, είτε λόγο λάθους αεροδυναμικής, οπότε κουνιέται μαζί με το κεφάλι.
    Sent from me using a computer.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της foler
    Εγγραφή
    21/10/2009
    Μηνύματα
    263
    Κοιτα να δεις τι παιζει: Το κεφαλι μου δεν συμβαδιζει απολυτα με τα νουμερα του 1100 ή τα νουμερα του 1100 δεν συμβαδιζουν απολυτα με το κεφαλι μου!
    Η ουσια ειναι οτι το S μου ηταν τρομερα στενο (πονοκεφαλος απο το πρωτο λεπτο) και το Μ το ενιωθα υπερβολικα ανετο οταν το πιεζε ο αερας ειδικα.
    Το ποιο σημαντικο ειναι ομως οτι εγω εψαχνα κατι σκληροπηρυνικο που να μην κουναει ακομα και στα 250χλμ και το 1100 μπορει να ειναι ποιοτικο, σχετικα ησυχο, ασφαλες με κορυφαιο εξαερισμο αλλα ΔΕΝ ειναι racing κρανος! Δηστυχως δεν βρεθηκε κανενας να μου το πει και βρεθηκα να πουλαω κρανος 1 μηνα!
    Η racing σειρα της Σοει ειναι το x-spirit ii....

  10. #40
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foler Προβολή μηνύματος
    Κοιτα να δεις τι παιζει: Το κεφαλι μου δεν συμβαδιζει απολυτα με τα νουμερα του 1100 ή τα νουμερα του 1100 δεν συμβαδιζουν απολυτα με το κεφαλι μου!
    Η ουσια ειναι οτι το S μου ηταν τρομερα στενο (πονοκεφαλος απο το πρωτο λεπτο) και το Μ το ενιωθα υπερβολικα ανετο οταν το πιεζε ο αερας ειδικα.
    Το ποιο σημαντικο ειναι ομως οτι εγω εψαχνα κατι σκληροπηρυνικο που να μην κουναει ακομα και στα 250χλμ και το 1100 μπορει να ειναι ποιοτικο, σχετικα ησυχο, ασφαλες με κορυφαιο εξαερισμο αλλα ΔΕΝ ειναι racing κρανος! Δηστυχως δεν βρεθηκε κανενας να μου το πει και βρεθηκα να πουλαω κρανος 1 μηνα!
    Η racing σειρα της Σοει ειναι το x-spirit ii....
    Οι κεφάλες μας έχουν διαφορετικό σχήμα, ανάλογα με τις καρπαζιές που τρώγαμε μικροί. (Γιατι τώρα γίναμε μηχανόβιοι και μοιάζουμε με killer machines)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	head-shapes.jpg 
Προβολές:	87 
Μέγεθος:	28,3 KB 
ID:	282610

    Οι εταιρείες όμως το ξέρουν αυτό και έχουν προνοήσει για όλους μας.

    http://www.webbikeworld.com/motorcyc...met-shapes.htm

    Shape Designations: NA = Narrow; MN = Medium Narrow; SN = Slightly Narrow; N = Neutral; SR = Slightly Round; MR = Medium Round; R = Round; UNK = Unknown.

    Το ότι κούναγε στα 250 δεν σημαίνει πως φταίει το κράνος απ' την στιγμή που δεν ήταν το νούμερό σου.
    Sent from me using a computer.

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παιδιά όλα καλά πήγα στο Store της Dianese ,Βασ.Ολγας το Outlet ,και το παλικάρι εκεί πέρα με έκανε μέτρηση ,και διάφορα άλλα , και με έβαλε να φοράω το κράνος για περίπου 30' λεπτά , ωστε αν νιώσω ενοχλήση.

    Ακριβώς έχω 58.3 εκ. διάμετρο κεφαλιου.

    Οπότε , Medium Πάμε αλλά οχι 485 € που το πουλάνε εκεί αλλά 309€ απο εκεί που βρήκα.

    Το ίδιο παίζει να πάρει και η κοπέλα μου ώστε να έχω το κεφάλι μου "ήσυχο" ,και το δικό της.

    Σας ευχαριστώ πολύ πολύ όλους σας,με τις ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΕΣ , υποδείξεις και οδηγίες.

    Αλλά σήμερα μετά τα 30' απλά ήταν άνετο,και ένιωθα πολύ άνετα οπότε έμεινα ευχαριστημένος με το παραπάνω

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι ανάγκη να τρέχεις στα ΙΚΕΑ και στα Praktiker.

    Τύλιξε μία κορδέλα ή κάτι παρόμοιο στο κεφάλι σου όπως δείχνει η φωτό, και απλά κράτα με το δάχτυλό σου το σημείο που η άκρη ενώθηκε με το υπόλοιπο για να μην το χάσεις. Μετά άπλωσέ το και μέτρα την απόσταση με το μέτρο σου. Την ίδια δουλειά με τη μεζούρα θα κάνεις μόνο που η κορδέλα δεν έχει γραμμούλες γι'αυτό και θα μετρήσεις μετά. Δεν είναι όμως και για να βασιστείς κάτι τέτοιο. Καλύτερα να σε μετρήσει κάποιος που ξέρει παρά εσύ.

    Σε γενικές γραμμές πάντως ένα κράνος πρέπει να είναι σχετικά σφιχτό. Συνολικά όμως σφιχτό. Να νιώθουμε σχεδόν την ίδια πίεση σε όλο το κεφάλι μας σε κάθε σημείο που μας ακουμπάει το κράνος. Σα να μας αγκαλιάζει. Το σημείο που θα αισθανόμαστε λιγότερη πίεση είναι το πάνω μέρος του κεφαλιού, αλλά και πάλι πρέπει να αισθανόμαστε το "αγκάλιασμα".

    Αυτό που δεν πρέπει να αισθανόμαστε είναι σημεία έντονης πίεσης. Αφού δηλαδή φορέσουμε το κράνος (κι ακόμα καλύτερα το κρατήσουμε και για κανά 10λεπτο) να νιώσουμε αυξημένη πίεση σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο του κεφαλιού μας. Αν για παράδειγμα το κράνος το νιώθουμε νορμάλ γενικά αλλά νιώθουμε έντονη πίεση ή και πόνο στο πίσω μέρος του κεφαλιού μας πχ, τότε μάλλον πρέπει να κοιτάξουμε σε άλλη εταιρεία.

    Τα μάγουλα και τα μαξιλαράκια θα "κάτσουν", και το εσωτερικό του κράνους κάποια λίγα χιλιοστά σου τα "παραχωρεί" με τον καιρό. Κοινώς, αν είσαι στο όριο στα cm μεταξύ δύο μεγεθών καλύτερα είναι να πας στο μικρότερο (εφ'όσον έχεις σιγουρευτεί για τα παραπάνω. Ότι το κράνος ταιριάζει στο κεφάλι σου, δεν υπάρχουν σημεία πίεσης κλπ). Αλλά και πάλι δεν ισχύει για κάθε περίπτωση.

    Δες κι αυτό το βίντεο μπας και σε βοηθήσει: http://sharp.direct.gov.uk/content/how-fit-your-helmet
    κυρίως ακολουθησα και το βίντεο που ειδα και "κινούμενα" τι παίζει κτλ. και με τις μεζούρες κτλ , αλλά μ'αρεσε που το παλικαρι, στο Dainese Mega Outlet, έδειξε περισσότερο προσοχή στο να μας ελένξει τι να πάρουμε κτλ. μας έβαλε να τα φοράμε όσο μιλούσαμε για 30' και γενικότερα έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος απο την εξυπηρέτηση Μόνο το κόστος με χάλασε :P

  13. #43
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος

    Αλλά σήμερα μετά τα 30' απλά ήταν άνετο,και ένιωθα πολύ άνετα οπότε έμεινα ευχαριστημένος με το παραπάνω
    Καλά βρε αθεόφοβε, πήγες σε μαγαζί και το φόρεσες 30 λεπτά ?

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Καλά βρε αθεόφοβε, πήγες σε μαγαζί και το φόρεσες 30 λεπτά ?
    Ναι, το παλικάρι μου πρότεινε περίπου ένα 20' να το αφήσουμε και λέω λίγο παραπάνω δεν γίνεται για σιγουριά ;και μου λέει καλυτερα είναι όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο ώστε να βεβαιωθείς οτι το μέγεθος είναι ακριβώς,και έτσι και το κράτησα εκείνος είπε λιγότερο χρόνο μήπως και κουραστώ...αλλά ΜΠΑ!

    και εγώ και η κοπέλα μου , το φορέσαμε αν και εκείνη της έχει κολλήσει το AGV-K3 με κάτι ροζ λουλουδάκια !! :P Αλλά που θα πάει θα την πείσω και εκείνη για το XR-1100 απο άποψη ασφαλείας :P

  15. #45
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    Ναι, το παλικάρι μου πρότεινε περίπου ένα 20' να το αφήσουμε και λέω λίγο παραπάνω δεν γίνεται για σιγουριά ;και μου λέει καλυτερα είναι όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο ώστε να βεβαιωθείς οτι το μέγεθος είναι ακριβώς,και έτσι και το κράτησα εκείνος είπε λιγότερο χρόνο μήπως και κουραστώ...αλλά ΜΠΑ!

    και εγώ και η κοπέλα μου , το φορέσαμε αν και εκείνη της έχει κολλήσει το AGV-K3 με κάτι ροζ λουλουδάκια !! :P Αλλά που θα πάει θα την πείσω και εκείνη για το XR-1100 απο άποψη ασφαλείας :P
    καφέ σε κέρασε ?
    παξιμαδάκι ?
    το Κ3 έχει το πλεονέκτημα ότι κοστίζει το 1/3 από το 1100, όσο να ναι είναι κι αυτό ένα ζήτημα

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ξέρει κανείς τι είναι αυτα?
    από xtapodias στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2006, 06:55
  2. Τι ειναι το Spam?
    από costas81 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2006, 12:49
  3. ξερει κανεις τι ειναι αυτο?
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2005, 14:47
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2004, 05:45
  5. τι είναι το ram air;
    από cityfly στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 15:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF