Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 50

Θέμα: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΕ ΙΤ250 ΚΑΙ BANDIT 400

  1. #1
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317

    ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΕ ΙΤ250 ΚΑΙ BANDIT 400

    Oπως λεει και ο τιτλος ανακατασκευη σε yamaha IT250 82-83????(δεν ειμαι σιγουρος καθως οταν το αγορασα πρωτη φορα(το 91)ο μαστορας απο ναουσα εψαχνε τα χαρτια του-ακομα τα ψαχνει-το ξαναειδα λοιπον μετα απο 21 χρονια!!!!!!!!!!1 και αφου αλλαξε ενα ματσο ιδιοκτητες,οι τελευταιοι ηταν οι κοτες της αυλης που ηταν παρατημενο.μου το εδωσαν για να καθαρισει ο χωρος,γιατι θα το πετουσαν
    και ενα bandit v 400(αυτο με την κοκκινη κεφαλη)το οποιο το αγορασα το περασμενο σεπτεμβρη,γιατι το ειχα αχτι
    το ΙΤ λοιπον ηταν η πρωτη μου αληθινη μεγαλη μοτο,μεχρι τοτε ειχα Τ50,και μετα glx 90(το οποιο εχω ακομα ανακατασκευασμενο,και δεν το εχω τελειωσει ακομα,θελω να βαλω το μπροστινοπου εχω παρει,με συμβατικα καλαμια και δισκο και δισκο.παντως κινειται(το μονο απο τα υπολοιπα)το ΙΤ το εχω μεσα στην καρδια μου μιλαμε για καψουρα,και ας ηταν αυτο που με σακατεψε τοτε(εξαρθρωση δεξιου ωμου)αλλα δεν εφταιγε αυτο,η μλκια που με εδερνε.βλεπετε τοτε δεν υπηρχε κανενας να μου πει οτι οι εξαερωτηρες στα πηρουνια δεν ειναι για να βαζεις αερα!!!!!!!!!!!!!!το ΙΤ μου λοιπον αφου πλυθηκε καλα,εφυγαν απο πανω κατι κιλα κουτσουλιες,λυθηκε σε κοματια μεχρι την τελευταια βιδα,βαφτηκε ο σκελετος,το τεποζιτο(εγινε πλαστικοποιηση και εγραψα τα γραμματα του επανω ΙΤ.οταν το ειχα παρει ηταν ζωγραφισμενο με λαδομπογια,το camel οπως τα τσιγαρα καμηλα πυραμιδες κλπ,τοτε αλλαξα τεποζιτο και πλαστικα,εκεινο το απαισιο πισω γυρτο φτερο με το στρογγυλο φαναρι και την μασκα με το επισης στρογγυλο φαναρι,τωρα εχω παρει μασκα απο απο wr 400/02.ψαλιδι απο yz 250 98 με δισκο,και ειμαι σε αναζητηση αναλογου μπροστινου.απευθυνομαι σε οποιον μπορει η ξερει να βοηθησει,αν παιζει πουθενα καπακι βολαν,γιατι απ οταν το ειχα ακομα ειχε λασκαρει μια βιδα και μου τιναξε τα γραματα Υ και Α απο το YAMAHA(o σιδηροστοκος που ειχα βαλει τοτε δεν κρατησε)τα υπολοιπα τα εχω(μαλλον
    το bandit λυθηκε και αυτο(σ.σ ειναι μαυρο και αραχνο)τα πλαστικα ολα ντυθηκαν carbon,τα καλαμια βγηκαν αλλαχτηκαν τσιμουχες,και περιμενουν βαψιμο,carbs αγοραστηκαν αλλα με καινουργιες μεμβρανες και δουλευει τελεια,διαβαζω στα δικα σας restoring για το πως θα τριψω-βαψω δαγκανες-μοτερ,πως θα γυαλισω κλπ,αλλα τελευταια μου εχουν μπει κατι ιδεες για την ουρα,να το κανω μονοσελο?(αυτη η σειρα cafe racer στο ΟΤΕ tv χαλαει το μυαλο,η να το αφησω ετσι?η πως να το κανω τελικα? ααααα φωτο και απ τα δυο προσεχως
    γνωμες και προτασεις δεκτες και χρησιμες.ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2

  3. #3
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    φωτο...

  4. #4
    ΜΕΛΛΩΝ ΤΖΕΝΤΑΪ... Το avatar του/της tifoso4ever
    Εγγραφή
    13/05/2004
    Μηνύματα
    471
    ΙΤ....Τι μου θυμιζεις τωρα..... Τεσπα....Βαλε φωτο....
    ΑΝ ηταν ΕΤΣΙ οταν το πηρες, ηταν το δικο μου, αν και, απ' ο,τι θυμαμαι, το ειχε παρει καποιος απο καποιο νησι....Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	YMAHA IT 250 '82 NGC RIGHT 640X480.JPG 
Προβολές:	912 
Μέγεθος:	57,1 KB 
ID:	283215
    Α, αυτο το μοντελο ειναι το 'J' '81 - '82 με cantilever πισω αναρτηση, οπως τα ΧΤ 550...Το επομενο, το 'Κ', '82 - '83 ηταν με monocross, με μοχλικο, οπως τα (πρωτα) ΧΤ 600, και ειχαν τελειως διαφορετικο κοστουμι και μασκακι με τετραγωνο μικρο φαναρι, ιδιο με ΤΤ 600....
    Παντα εψαχνα να βρω ενα ιδιο και να το ανακατασκευασω, αλλα δυστυχως, οσα εβρισκα ηταν πραγματικα για τα σκουπιδια... Καλη συνεχεια!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    γεω παλι πολυ το γουσταρω το 400αρι το bandit κι ας εχει κακη φημη λογω των καρμπς! ευχομαι να καταφερεις να το φτιαξεις και να γινει τρομερο!

    βαζ και καμια φωτο, εστω και απο το πως ειναι τωρα
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  6. #6
    θυμαμαι ενα γνωστο που ειχε το it και στο κλεισιμο του γκαζιου μετα απο σκισιμο,παταγε και συμπλεκτη για μη λειψει λαδι και κολλησει,μιας και το λαδι ηταν μεσα στη βενζινα.
    Ακομα εχω μεινει με τη απορια.

  7. #7
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    το ΙΤ μου τοτε το ειχα αγορασει απο την ναουσα ημαθιας(υπαρχει και της παρου)μοτο λαφαρας λεγοτανε,ηταν ζωγραφισμενο οπως περιεγραψα παραπανω,camel με λαδομπογια,καμηλες πυραμιδες κλπ,και ειναι αυτο που εχεις στην φωτο με cantilever(απαισιο)ψαλιδι-πισω αναρτηση,στρογγυλο φαναρι μπρος πισω κλπ.εχω θεματα με αρκετα,αλλα οποτε κατεβαινω θεσ/νικη παιρνω και κατι.αλλα επειδη ειναι πολλα κομματια οταν σταθει στις ροδες του θα ανεβασω φωτο-προχτες απο ενα φιλο πηρα ενα μπροστινο wp απο ktm exc 250-92(ασπρο)και θελει λιιιγο δουλιτσα να κατσει στον λαιμο,και θα το φωτογραφισω

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dynagrego Προβολή μηνύματος
    θυμαμαι ενα γνωστο που ειχε το it και στο κλεισιμο του γκαζιου μετα απο σκισιμο,παταγε και συμπλεκτη για μη λειψει λαδι και κολλησει,μιας και το λαδι ηταν μεσα στη βενζινα.
    Ακομα εχω μεινει με τη απορια.
    μπααααααααααα μυθος,εγω που το ειχα 4 χρονια σχεδον δεν θυμαμαι κατι τετοιο,απλα ηθελε καλο λαδι στην μιξη,και οχι 2τ για αλυσοπριονα που εβαζα εγω στις αρχες.αλλα το ειχα μαθει μολις τσιμπουσε και κολλουσε το ελατηριο,σβησιμο κατυθειαν.στο σπιτι ανοιγμα κεφαλης,τριψιμο με γυαλοχαρτο-κλεισιμο-μανιβελα-δροοοομοοοοοοοο....
    κατι που λεγανε τοτε για δυο ροπες????????ισχυει ηηηηηηηηηηηηη

  9. #9
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    γεω παλι πολυ το γουσταρω το 400αρι το bandit κι ας εχει κακη φημη λογω των καρμπς! ευχομαι να καταφερεις να το φτιαξεις και να γινει τρομερο!

    βαζ και καμια φωτο, εστω και απο το πως ειναι τωρα
    με την πρωτη ευκαιρια μολις παω απο την αποθηκη θα το φωτογραφισω.βασικα ανοιξα το θεμα μιας και εχω αμφιβολιες για την ουρα να το εφτιαχνα καπως<αλλιως>αλλα δεν βρισκω αναλογες ιδεες,οπως και ψαχνω αυτην την μασκα-http://imageshack.us/photo/my-images/600/suzukigsf400banditlimit.jpg/
    Uploaded with [URL=http://[/URL]-και δεν ξερω αν αυτη-http://www.car.gr/parts/view/2026117/ ειναι ιδια η αν οχι αν θα ταιριαξει,επισης σε ενα αλλο θεμα ειδα ενα carbon hayabusa και το εφαγα με τα ματια,τα πλαστικα μου ολα τα εντυσα με carbon αυτοκολλητο,αλλα δεν εχει το αποτελεσμα που περιμενα,θελω να το ψαξω μηπως τα κανω οπως του μπουσα.και για να ταιριαζει με την κοκκινη κεφαλη,καπως ετσι-http://imageshack.us/photo/my-images/22/1130422429.jpg/
    το μοτερ παντως σε δοκιμες στατικες και μη με τα καινουργια-μεταχειρα-καρμπς που πηρα και με τις καινουργιες μεμβρανες δουλευε οκ,αν και λιγο ξερυθμιστο...θα δουμε εχω πολυ δρομο ακομα...
    Τελευταία τροποποίηση από SHOOTER045; 26/02/2013 στις 02:43.

  10. #10
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    δωσε φωτο.. απο Ναουσα εισαι?

  11. #11
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    δωσε φωτο.. απο Ναουσα εισαι?
    Απο AΡΙΔΑΙΑ.το περασμενο σαββατο ημουν βεεροια για δουλεια.λοιπον πηγα χτες στην αποθηκη να βγαλω φωτο,αλλα απο την προχτεσινη νεροποντη εχει νερο ως την μεση της γαμπας μου -αφου εβαλα αντλια μεσα να τα τραβηξω-ενας χαμος μιλαμε,εβγαλα ευαισθητα και χρωματιστα και τα απλωσα στον ηλιο και τωρα ιδομεν οποτε το φοτο-σουτινγκ αναβαλεται...
    Τελευταία τροποποίηση από SHOOTER045; 27/02/2013 στις 10:26.

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    να επαναφερω λιγο το θεμα
    λοιπον στο bandit εχω ντυσει ολα τα πλαστικα με αυτοκολλητο carbon(ματ μαυρο)θελω να κανω και κατι αντιστοιχο στο τεποζιτο,φοβαμαι το αυτοκολλητο εκει ομως λογω βενζινας(αν πεσει πανω θα το διαλυσει)μπορω να το κανω καποια βαφη εγω?
    υπαρχει καποιος εδω μεσα που μπορει να το κανει αν δεν μπορω εγω-με το αζημιωτο παντα,μιλαμε για βαφη carbon ματ

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    να επαναφερω λιγο το θεμα
    λοιπον στο bandit εχω ντυσει ολα τα πλαστικα με αυτοκολλητο carbon(ματ μαυρο)θελω να κανω και κατι αντιστοιχο στο τεποζιτο,φοβαμαι το αυτοκολλητο εκει ομως λογω βενζινας(αν πεσει πανω θα το διαλυσει)μπορω να το κανω καποια βαφη εγω?
    υπαρχει καποιος εδω μεσα που μπορει να το κανει αν δεν μπορω εγω-με το αζημιωτο παντα,μιλαμε για βαφη carbon ματ
    Το νου σου, γιατί τα πλαστικά ντεπόζιτα ΔΕΝ τα πάνε καλά με βαφές και αυτοκόλλητα. Μπορεί να υπάρχει κάποιο ειδικό υλικό βέβαια για βαφή...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #14
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    βρε τον νου μου τον εχω,αλλα τωρα ηδη εντυσα το υπολοιπο μηχανακι καρμπον
    λοιπον ξερει κανενας απο δω που μπορω να φτιαξω-βαψω το τεποζιτο απ το bandit σε αποχρωση carbon-ματ?και ποσο περιπου θα στοιχισει?

  15. #15
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    απο που ειπαμε εισαι?

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προβλημα με συγχρονισμο καρπυρατερ σε bandit 400
    από Zbandit750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2017, 12:17
  2. Καλημερα Σε Ολουσ Και Ξαναπροτεινω......
    από kalgeorge στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2003, 21:54
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF