Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 55

Θέμα: Οδήγηση στο όριο.

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    Παρ όλα αυτά έχει ενδιαφέρον το θέμα αλλά θα βοηθούσε περισσότερο συζήτηση/κρασοκατάνυξη από κοντά και ακόμα καλύτερα αν αυτό ήταν σε πίστα (χωρίς όμως τσίπουρα εκεί )
    Δεν ξέρεις τι χάνεις...

    Εφόσον συμφωνούμε λοιπόν στην "μεταβολή ορίων" και στην "ανάπτυξη των ικανοτήτων σε ασφαλές περιβάλλον" ας αναρωτηθούμε με ποιο τρόπο θα τα καταφέρουμε.

    Και επαναλαμβάνω: Στο δρόμο αφήνουμε πάντα περιθώριο για το αναπάντεχο. Όσο όμως πιο ικανοί είμαστε τόσο μεγαλύτερο (μπορεί να) είναι αυτό το περιθώριο. Άρα τόσο πιο ασφαλής.
    Think faster than you ride

  2. #17
    Μία προσέγγιση κατ εμέ είναι κόβοντας την πίστα σε κομμάτια ενδιαφέροντος ανάλογα το αντικείμενο που είναι προς διερεύνηση,
    π.χ. αριστερή/δεξιά στροφή με άνοιγμα γραμμής, κτλ
    κΕ επικέντρωση σε αυτά χωρίς να μας απασχολεί η υπόλοιπη "πίστα".
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  3. #18
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Οπότε πρέπει αφενός να τα αναγνωρίσεις και αφετέρου να τα αλλάξεις.

    Πώς το επιτυγχάνεις λοιπόν αυτό;
    Ε μα αυτό είπα ότι ξεκίνησα να γράφω, κι αναγκαστικά έπρεπε να αναφερθώ στη μεταβλητή φύση του "ορίου", στη διαφορά των εννοιών "όριο" και "γνωστό όριο", όπου επί της ουσίας όταν λέμε όριο θεωρώ πως στο δεύτερο αναφερόμαστε, γιατί αν υπήρχε το πρώτο και ήταν αμετακίνητο δε θα μπορούσαμε να μιλάμε για βελτίωση. Πήγα να αναφερθώ στην παρεξηγημένη έννοια του φόβου ο οποίος συχνά μας εμποδίζει να προβούμε σε μια πράξη (εμποδίζοντάς μας έτσι να βελτιώσουμε την οδήγησή μας), και μέσα σε όλες αυτές τις αναλύσεις έφτασα να ποστάρω links για την αμυγδαλή, το fear conditioning, ε και κάπου εκεί "λέω σύνελθε θα φας ντομάτες" και το έσβησα

    Τέσπα. Συνοπτικά, θεωρώ ότι για να μπορέσουμε να μιλήσουμε για τα όρια κάποιου (του εαυτού μας εν προκειμένω) πρέπει να υπάρχει ένα σχετικό consistency (επαναληψημότητα να το μεταφράσω τώρα αυτό?) στις αντιδράσεις μας, αναλόγως το ερέθισμα φυσικά.
    Αυτό το consistency είναι που θα μας δείξει ότι αντιδρούμε με ένα συγκεκριμένω τρόπο σε μία συγκεκριμένη κατάσταση. Αυτή μπορεί να είναι το να βλέπω στην τηλεμετρία ότι κάθε φορά πριν μια συγκεκριμένη στροφή φρενάρω στο τάδε σημείο και μπαίνω πάντα με Χ +/- 1χλμ/ώρα, ή μπορεί να είναι ότι κάθε φορά που βλέπω ένα εμπόδιο στο δρόμο πανικοβάλομαι και τσαρουχώνω τα φρένα.

    Από τη στιγμή που υπάρχει αυτό το consistency το οποίο, μιας και οι περισσότεροι από εμάς δεν ανήκουμε στην πρώτη κατηγορία που θα μας πει η τηλεμετρία σε μια πίστα τί και πώς το κάνουμε, θα το αντιληφθούμε δια της μεθόδου της παρατήρησης, τότε πλέον μπορούμε να μιλήσουμε για αναγνώριση ορίων (τα οποία όμως ποικίλουν. Άλλη κουβέντα αυτό.)

    Εγώ λοιπόν παρατηρώ ότι όποτε βλέπω νερά σε μια στροφή κλειστή κοντά στο σπίτι μου (τύπου 70-80 μοιρών στενάκι στο δρόμο), πανικοβάλομαι, κλείνω πολύ το γκάζι, κι ενω αρχικά είχα κλειστή τροχιά, αρχίζω να την ανοίγω πολύ φοβούμενος μην πέσω, με κίνδυνο να έρχεται κάποιο αμάξι κι όπως έχω ανοιχτεί τόσο πολύ να πέσω πάνω του. Μιλάμε για λίγα χιλιόμετρα φυσικά. Αυτό όμως είναι ένα γνωστό μου όριο γιατί το έχω παρατηρήσει αρκετές φορές ώστε να το χαρακτηρίσω ως σταθερή κατάσταση.

    Αυτή η κατάσταση μπορεί να οδηγήσει (και σωστά) σε συγκεκριμένες γενικεύσεις και να βγουν γενικότερα συμπεράσματα για τα όριά μου και να με βοηθήσουν να αναγνωρίσω περισσότερα όρια, ή πιο σωστά κάποια από τα όρια μου σε μια ευρύτερη και γενικότερη κατηγορία.

    Αυτό που χρειάζεται για να βελτιώσω τα όριά μου, είναι (όπως και στο οτιδήποτε) ο σωστός συνδυασμός θεωρητικής και πρακτικής γνώσης. Theory and practice.

    Αντί για τη στροφή με τα νερά θα μπορούσα να φέρω ως παράδειγμα μία στροφή που πάντα μπαίνω με 130, κι αν προσπαθήσω να μπω με περισσότερα φοβάμαι (γιατί δεν ξέρω πώς) να πλαγιάσω κι άλλο, ανοίγω τροχιά φρενάρω και δε συμμαζεύεται. Ο λόγος που έφερα το συγκεκριμένο (γελοίο) παράδειγμα με τη στροφή με το βρεγμένο οδόστρωμα που μπαίνω με 30χλμ/ώρα, είναι για να καταστήσω σαφές αυτό που νομίζω εννοείς κι εσύ. Όταν λέμε όρια, δεν εννοούμε μόνο το αν μπαίνω με 210 και πώς θα μπω με 215. Αλλά γενικότερα το πώς μπορούμε να βελτιώσουμε την οδήγησή μας. Γιατί σε μια γενικότερη θεώρηση, κάθε φορά που κάνουμε κάτι λάθος μπορούμε να πούμε ότι κάποιο όριο υπερβήκαμε (οδηγικής ικανότητας, ικανότητας αντίληψης, κι ένα σωρό άλλα).

    Εγώ το κατάλαβα με την τόσο ευρεία και γενική έννοια γι'αυτό κι απάντησα έτσι. Μπορεί να κάνω και λάθος.
    Αλλά θέμα που βρήκες να ανοίξεις κι εσύ. Δε μας λες τί κάνουμε άμα μας πιάσει λάστιχο στα 120χλμ/ώρα που το έχω απορία?

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Δε μας λες τί κάνουμε άμα μας πιάσει λάστιχο στα 120χλμ/ώρα που το έχω απορία?
    (Αποφορτίζουμε τον συγκεκριμένο τροχό μεταφέροντας το βάρος μας στον άλλον και ελαττώνουμε σταδιακά ταχύτητα μέχρι να σταματήσουμε με ασφάλεια.)

    Στο θέμα μας τώρα
    Think faster than you ride

  5. #20
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Στο θέμα μας τώρα
    Ε όλο το σεντόνι στο θέμα μας δεν ήταν?

    Εκτός κι αν δεν κατάλαβα τι ήθελες να πεις εξ'αρχής κι έγραφα αρλούμπες και γι'αυτό το άφησες ασχολίαστο

  6. #21
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Ε όλο το σεντόνι στο θέμα μας δεν ήταν?

    Εκτός κι αν δεν κατάλαβα τι ήθελες να πεις εξ'αρχής κι έγραφα αρλούμπες και γι'αυτό το άφησες ασχολίαστο
    Δεν έγραψες αρλούμπες, ίσα ίσα που έχεις αναλυτική σκέψη και τα λες ωραία.
    Τι βαζεις την πίπα που καπνίζεις?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν έγραψες αρλούμπες, ίσα ίσα που έχεις αναλυτική σκέψη και τα λες ωραία.
    Αυτό ακριβώς
    Think faster than you ride

  8. #23
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Πάντως κάθε φορά που ξεπερνάς το υποθετικό όριο σου (είτε τυχαία είτε θεμιτά), είναι ύπουλη κατάσταση.

  9. #24
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    (Αποφορτίζουμε τον συγκεκριμένο τροχό μεταφέροντας το βάρος μας στον άλλον και ελαττώνουμε σταδιακά ταχύτητα μέχρι να σταματήσουμε με ασφάλεια.)

    Στο θέμα μας τώρα
    Σουζα δλδ...


  10. #25
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Οταν πιανεις τα ορια σου .....

    Πιανεις τα ορια σου ...!! Τελος !!!

    Δεν υπαρχουν ορια χαμηλου- υψηλου ρισκου......

    Τα ορια σου τα εχεις καταλαβει οτι τα εχεις πιασει μονο οταν δεχεσαι εκεινη την ανατριχιαστικη μπουνια στο στομαχι.....

    Οταν καταλαβαινεις το πονο στα ματια σου αφου αυτα εκεινη την στιγμη εχουν πεταχτει κατα το ημισυ απ εξω...!!

    Οταν ολα πια θα ειναι στο 50-50...!!

    Εαν δεν νιωσεις τα παραπανω συναισθηματα τοτε μιλαμε εκ του ασφαλους και απλα... Δεν εχεις πιασει τα ορια σου ισως να κοντευεις αλλα δεν τα εχεις πιασει....!!!


    Τα ορια σου μπορουν να ανεβουν μακροχρονια μονο οσο ανεβαινει η εμπειρια σου και θα το καταλαβεις μετα απο καιρο...!!!

    Εαν θα το κανεις αυτοσκοπο και σε αυτο το θεμα μιλαω για πιστα και μονο...

    Αναλαμβανεις και τα ρισκα σου....!!!



  11. #26
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Τι βαζεις την πίπα που καπνίζεις?
    Είμαι καθαρός λέμε

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    (...)Όταν λέμε όρια, δεν εννοούμε μόνο το αν μπαίνω με 210 και πώς θα μπω με 215. Αλλά γενικότερα το πώς μπορούμε να βελτιώσουμε την οδήγησή μας. Γιατί σε μια γενικότερη θεώρηση, κάθε φορά που κάνουμε κάτι λάθος μπορούμε να πούμε ότι κάποιο όριο υπερβήκαμε (οδηγικής ικανότητας, ικανότητας αντίληψης, κι ένα σωρό άλλα) (...)
    Απομόνωσα τα παραπάνω, όχι γιατί διαφωνώ με τα υπόλοιπα, αλλά διότι θέλω να αναλύσουμε λίγο παραπάνω το συγκεκριμένο.

    Κινούμαστε καθημερινά φροντίζοντας πάντα να έχουμε περίσσευμα χρόνου αντίδρασης. Τουλάχιστον αυτό θέλω να πιστεύω ότι κάνει η πλειοψηφία. Όπως πολύ σωστά έγραψες κι εσύ, το όριο του καθενός είναι προσωπικό του και διαφορετικό από κάποιου άλλου. Οπότε, όταν δύο διαφορετικοί αναβάτες κινούνται με ακριβώς τα ίδια χιλιόμετρα στις ίδιες ακριβώς συνθήκες, τα περιθώρια αντίδρασής τους διαφέρουν.

    Το θέμα μου (το πρώτο) είναι το εξής:
    Πολλές φορές έχουμε πέσει, τρακάρει, κινδυνέψει από υπερ-εκτίμηση των ικανοτήτων μας - ορίων. Πώς λοιπόν, με ποιο τρόπο, πρακτικά, μπορούμε να αναγνωρίσουμε ότι κινούμαστε επικίνδυνα κοντά ή και πάνω από τα όρια μας;
    Think faster than you ride

  13. #28
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    εγώ δεν έχω ιερό και όριο!

    θέλω να πω πως δεν μπορώ να αναγνωρίσω κάτι που θα το πω «όριο» για εμένα και τη μηχανή. αν υπάρχει κάτι το οποίο θα μπορούσα να το πω «όριο», είναι η αρχή ενός ανεξέλενκτου γλυστρήματος και η απώλεια του ελέχου. αλλά δεν είναι κάτι το συγκεκριμένο, μπορεί να συμβεί κάτω από ποικίλλες συνθήκες χωρίς κατ'ανάγκη να πιέζω για χρόνους ή να βιάζομαι, ή να την ψάχνω. μπορεί το «όριό» μου να αποκαλυφθεί όταν θα κάνω ακούσιο παντιλίκι πάνω σε νερά ή λάδια με 50 χ.α.ω, ή όταν θα φάω tank slapper.

    ίσως διαφέρουν τα περιθώρια αντίδρασής μου από άλλους αναβάτες, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα γνωρίζω. και να ήξερα π.χ. ότι το περιθώριο αντίδρασής μου είναι 250ms, και ότι είναι 50ms περισσότερα από του τάδε, αυτή η πληροφορία δεν θα μου χρησίμευε, ούτε θα έψαχνα τρόπους βελτίωσης για να το κατεβάσω στα 180. γιατί απλώς δεν γίνεται γιατί δεν είμαι ρομποτ. μπορώ να ξέρω μόνο αν αισθάνομαι έτοιμος με αυτοπεποίθηση ή αν έχω αμφιβολίες.

    οπότε το λεγόμενο όριό μας είναι χονδρικά το «στα πόσα χέζεσαι πάνω σου» ή κάτι παρόμοιο; ή π.χ. το πόσους γύρους έχεις στην τάδε και τη δείνα πίστα και αν οι χρόνοι σου είναι γύρω από τον μέσο όρο; (τηρουμένων των αναλογιών)
    γιατί ίσως λογικά μπορώ να στρίψω ξύνοντας τους αγκώνες, αλλά π.χ. δεν θέλω γιατί είναι ανούσιο ρίσκο (εκτός άμα κάνω αγώνα). δεν σημαίνει ότι αν χρειαστεί δεν μπορώ να το κάνω. οπότε ποιό είναι το όριό μου, είναι μέχρι εκεί που δεν πέφτω ή μέχρι εκεί που δεν θέλω;

  14. #29
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Το θέμα μου (το πρώτο) είναι το εξής:
    Πολλές φορές έχουμε πέσει, τρακάρει, κινδυνέψει από υπερ-εκτίμηση των ικανοτήτων μας - ορίων. Πώς λοιπόν, με ποιο τρόπο, πρακτικά, μπορούμε να αναγνωρίσουμε ότι κινούμαστε επικίνδυνα κοντά ή και πάνω από τα όρια μας;


    Όταν επεμβαίνουν τα survival reactions ? (αφού μάθουμε ποια είναι και τα αναγνωρίζουμε ενώ οδηγούμε; )
    Give me fuel, Give me fire

  15. #30
    νομίζω οτι τα όριά μας μεταβάλλονται αναλογως των συνθηκών ανεξαρτήτως αν κινείσαι σε δημόσιο δρόμο ή πίστα... αν δλδ στην υλίκη το όριό σου είναι τα 300, όταν είναι βρεγμένα είναι πολύ παρακάτω.... αλλες μεταβλητές όπως η "κίνηση" δεν αυξάνουν/μειώνουν τα οδηγικά όριά μας αλλά τον βαθμό επικινδυνότητας του τρόπου οδήγησής μας...

    εάν δεν πρόκειται για πίστα, και αφού υπάρχει η γενική παραδοχή για "βαθμό επικiνδυνότητας" ποιος ο λόγος να μιλάμε για υπέρβαση των προσωπικών μας ορίων σε δημόσιο δρόμο? εξάλλου ο ρόσσι είπε οτι είπε για "εντος πίστας χρήση"....

    για μέσα στην πίστα λοιπόν θα απαντήσω....
    προπόνηση και πάλι προπόνηση....

    Τελευταία τροποποίηση από spyrakos35; 02/03/2013 στις 02:39.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. οδηγηση στο χωμα με βαρυ street μηχανακι
    από intruder στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2011, 23:42
  2. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 10:20
  3. Σεμινάριο - Οδήγηση στο βρεγμένο!
    από DUKASII στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2004, 14:45
  4. Χαμος στο wild thing!!!!!!!!!!!!!!!!!
    από BIKENEST στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 14:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF