Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 55 από 55

Θέμα: Οδήγηση στο όριο.

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Η παρακάτω αναφορά σου στο στρατό και τη στρατιωτική εκπαίδευση και πώς γίνεται να μη φοβούνται τα κομμάντα νομίζω πως δεν έχει σχέση με το φόβο και τα όρια στο πλαίσιο που τα κουβεντιάζουμε.

    Η αναφορά μου στο Στρατό δεν έγινε όπως μπορείς να δεις για εκπαίδευση "να μη φοβούνται τα κομμάντα" αλλά για εκπαίδευση γενικώς.

    Το ότι υπάρχει εκπαίδευση για να ξεπερνάς το φόβο είναι άλλο σοβαρό και σύγχρονο συνεχώς εξελισσόμενο κεφάλαιο που σε μας μεταφράζεται σαν "combat stress" και το βάζω με size 1 γιατί δεν είναι αυτό το θέμα μας.

    Τώρα, αν η λιτή απάντηση εκπαίδευση στο αρχικό ερώτημα του 1ου ποστ εκλαμβάνεται ως ανεδαφική και εκτός νοήματος, δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω τπτ παραπάνω....

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Αν και νομίζω λίγο ατυχές το παράδειγμα, το ότι κάποιος φτάνει μέχρι τον 1ο όροφο σε ένα στοιχειωμένο σπίτι γιατί φοβάται να πάει παραπάνω, ενώ ο άλλος φτάνει μέχρι το ρετιρέ κάνοντας και το τσιγαράκι του ανεβαίνοντας, δε σημαίνει ότι δε φοβάται γενικά ή ότι αψηφά το φόβο. Απλά ακόμα δεν έχει φτάσει στο δικό του όριο ώστε να φοβηθεί. Αν τον πας σε ένα πιο στοιχειωμένο σπίτι κι αρχίσουν να πετάνε τριγύρω του μάγισσες με σκούπες μπορεί εκεί να φοβηθεί, που σημαίνει οτί κάπου εκεί κοντά βρίσκεται το όριό του (είτε το πλησιάζει, είτε το έχει ξεπεράσει και θα κατουρηθεί σύντομα επάνω του).
    Ατυχές-ατυχές, αλλά πολύ καλύτερα από μένα τόπιασες και το εξέλιξες, το αντιγράφω να το μεταφέρω όπου πρέπει.

    Bottom line - φόβος σημαίνει ανασφάλεια και για να την ξεπεράσεις γίνεται μόνο όταν νοιώσεις ότι πατάς καλά στα πόδια σου...

    και για να το νοιώσεις αυτό πρέπει να βελτιώσεις τον εαυτό σου. Αν αυτό δεν είναι εκπαίδευση, τότε τι είναι;

  3. #48
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Κάτι έχεις μπερδέψει σοβαρά εσύ, ή το κάνεις επίτηδες για να μπερδέψεις εμάς.

    Τα όρια δεν μεταβάλλονται στιγμιαία....
    εγω παλι πιστευω οτι μεταβαλονται.λεμε τωρα εισαι τσιμισκη(θεσ/νικη) και πηγαινεις με 50-60χλμ,και ξαφνικα αρχιζεις κυνηγητο μαλιοκουβαρα,εγνατια-πανεπιστημια-αχεπα-καστρα με καταληξη στην μουδανιων ειναι η δεν ειναι στιγμιαια μεταβολη αυτο?καποτε θυμαμαι σε μαθηματα γρηγορης οδηγησης στα μεγαρα με οδηγο δασκαλο-πλοηγο τον μπουστα.ο οποιος στην πιστα πηγαινε κοματια εριχνε τρελο γυρολογιο,και ομως παραδεχτηκε οτι σε συνθηκες πολης-καταδιωξης δεν θα το εκανε ποτε.στο λιτο και αποστειρωμενο περιβαλλον μιας πιστας ολα ειναι μελι γαλα.εξω ομως?

  4. #49
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Η αναφορά μου στο Στρατό δεν έγινε όπως μπορείς να δεις για εκπαίδευση "να μη φοβούνται τα κομμάντα" αλλά για εκπαίδευση γενικώς.

    Το ότι υπάρχει εκπαίδευση για να ξεπερνάς το φόβο είναι άλλο σοβαρό και σύγχρονο συνεχώς εξελισσόμενο κεφάλαιο που σε μας μεταφράζεται σαν "combat stress" και το βάζω με size 1 γιατί δεν είναι αυτό το θέμα μας.

    Τώρα, αν η λιτή απάντηση εκπαίδευση στο αρχικό ερώτημα του 1ου ποστ εκλαμβάνεται ως ανεδαφική και εκτός νοήματος, δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω τπτ παραπάνω....
    Το ποστ μου δεν αναφερόταν στο πώς γίνεται να μη φοβούνται τα κομμάντα. Εσύ το έκανες size 1 κι εγώ το ανέφερα στην τελευταία μου πρόταση. Περί combat stress reaction και management ας μην επεκταθούμε γιατί θα βγούμε εκτός, κι όπως είπα, γενικότερα (το τονίζω γενικότερα) η στρατιωτική εκπαίδευση ουδεμία σχέση έχει με την εκπαίδευση στην οδήγηση όπως θα μπορούσε να εννοηθεί, εάν ήταν αυτή το κυρίως θέμα του thread.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Ατυχές-ατυχές, αλλά πολύ καλύτερα από μένα τόπιασες και το εξέλιξες, το αντιγράφω να το μεταφέρω όπου πρέπει.

    Bottom line - φόβος σημαίνει ανασφάλεια και για να την ξεπεράσεις γίνεται μόνο όταν νοιώσεις ότι πατάς καλά στα πόδια σου...

    και για να το νοιώσεις αυτό πρέπει να βελτιώσεις τον εαυτό σου. Αν αυτό δεν είναι εκπαίδευση, τότε τι είναι;
    Άντε πάλι.
    Εν προκειμένω δεν αναφερόμαστε στην εκπαίδευση ως βασικό θέμα. Αυτό είναι γνωστό και χιλιοειπωμένο. Εκπαίδευση=πίστα. Για να γίνεις πιο γρήγορος, πιο στριφτερός, πιο πιο πιο...

    Έγραψε κάτι ο blade που πέρασε στα ψιλά. Ας το τονίσω μπας και περάσει στα χοντρά:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος

    Η αναγνώριση των "σημαδιών" (φόβου) κατά την οδήγησή μας στο δημόσιο δρόμο κυρίως θα μας οδηγήσει στο να πάρουμε τα κατάλληλα μέτρα ώστε να εξαλείψουμε τα σημάδια αυτά. Στην πράξη, να μειώσουμε ταχύτητα. Να αυξήσουμε την ασφάλειά μας δηλαδή.
    Το θέμα του thread δεν είναι να γίνουμε πιο γρήγοροι. Είναι να αναγνωρίσουμε τα όριά μας με πρωταρχικό σκοπό να κινούμαστε κάτω από αυτά ώστε να έχουμε περιθώρια (και ασφάλειας και βελτίωσης). Αφού γίνει αυτό τότε είναι άλλη ιστορία το να ανεβάσουμε ταχύτητα. Ανεβάζω όρια δε σημαίνει απαραίτητα ανεβάζω ταχύτητα. Ανεβάζω όρια μπορεί να σημαίνει πηγαίνω με 30χλμ/ώρα. Τα όριά μου τη δεδομένη στιγμή έχουν "ανέβει" τραγικά γιατί κινούμαι πολύ κάτω από αυτά. Το είπαμε νομίζω ουκ ολίγες φορές ότι τα όρια είναι (ή έστω στο πλαίσιο μέσα στο οποίο τα κουβεντιάζουμε τα ορίζουμε ως) μεταβλητά. Αποτελούν μέρος μιας συνάρτησης. Δεν είναι κάτι το απόλυτο.

    Για να νιώσεις ότι πατάς καλά στα πόδια σου λοιπόν, μπορείς αφ'ενός να εκπαιδευτείς (αυτό είναι μια άλλη ιστορία αλλιώς θα είχε δοθεί αρχικά η απάντηση "πάμε στην πίστα και κάνουμε σχολείο" και θα κλείδωνε το θέμα) κι αφετέρου μπορείς να "κατέβεις σκαλοπάτι" μέχρι να νιώσεις ότι πατάς καλά στα πόδια σου. Να νιώσεις ασφαλής.

    Νομίζω ότι η φιλοσοφία της οδήγησης είναι παντού η ίδια είτε πρόκειται για πίστα είτε για δρόμο. Το συγκεκριμένο thread όμως εστιάζει κυρίως στην οδήγηση σε δημόσιους δρόμους κι όχι στο πώς θα πάμε κομμάτια αλλά στο πώς θα νιώσουμε και θα είμαστε πιο ασφαλείς, κινούμενοι κάτω από τα όριά μας κάτι το οποίο θεωρώ ότι είναι σαφώς και ευεργετικό για την εξέλιξη κάποιου ως αναβάτη κι όχι απλά "πήγαινε πιο αργά θα σκοτωθείς".

    Εγώ τουλάχιστον αυτό έχω αντιληφθεί και πιο απλά δεν μπορώ να το δώσω. Μπορεί να κάνω και λάθος. Ο καθένας ας κρατήσει ό,τι νομίζει/έχει καταλάβει. Θα μπει κάποια στιγμή ο blade να μας διαφωτίσει και να πάμε και παρακάτω.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος

    Εκπαίδευση=πίστα.
    Aχ,... όταν καταλάβετε ότι δεν είναι αυτό,

    οι δρόμοι δεν θα μπλοκάρουν στη παραμικρή νεροποντή, δεν θα μας βρίζουν οι κουτάκηδες και οι υπόλοιποι συνειδητοποιημένοι θα πηγαίνουμε ασφαλείς σπίτια μας η στις δουλειές μας
    Τελευταία τροποποίηση από dimmie_72; 02/03/2013 στις 23:33.

  6. #51
    Η κουβέντα τείνει να πάρει άκρως ενδιαφέροντα μονοπάτια.

    (...)Υπόψη ότι εκπαίδευση δέχεται και η αύξηση των ορίων του φόβου(...)
    (...)Ισχύει μεν και το αρχίζω να φοβάμαι όταν φτάσω στα όριά μου, αλλά και το φτάνω στα όριά μου λόγω φόβου.(...)
    Παρ' όλο τον τεράστιο πειρασμό να γυρίσουμε την κουβέντα στο πιο ...φιλοσοφικό, θα επιμείνω στο πρακτικό κομμάτι ώστε να καταλήξουμε κάπου που θα είναι εύκολα κατανοητό και εφαρμόσιμο στην καθημερινότητά μας.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72
    Bottom line - φόβος σημαίνει ανασφάλεια και για να την ξεπεράσεις γίνεται μόνο όταν νοιώσεις ότι πατάς καλά στα πόδια σου... και για να το νοιώσεις αυτό πρέπει να βελτιώσεις τον εαυτό σου.
    Φανταστείτε έναν αναβάτη να απολαμβάνει τη βόλτα του σε ένα επαρχιακό στροφιλίκι. Ο ρυθμός του είναι τέτοιος που λίγο πολύ αισθάνεται άνετα. Αυτό που δεν υπολόγισε όμως είναι η αμέσως επόμενη κλειστή και κατηφορική αριστερή στροφή. Αμέσως οι σφυγμοί ανέβηκαν στον Θεό, οι μυς συσπάστηκαν σε σημείο που τα χέρια κλείδωσαν με το τιμόνι, το βλέμμα καρφώθηκε στο χωράφι δεξιά.

    Κάτι μου λέει ότι το παραπάνω σενάριο δεν είναι και τόσο επιστημονική φαντασία για πολλούς από 'μας.

    Πώς θα μπορούσε να το είχε αποφύγει ο φίλος μας;

    Να είχε έναν αρκετά χαμηλότερο ρυθμό ώστε να μπορούσε να διαχειριστεί την ξαφνική "δύσκολη" στροφή ή/και να είχε φροντίσει ώστε να μην ήταν τόσο "δύσκολη" για τον ρυθμό του.

    Πρώτα όμως, όπως ξανά αναφέρθηκε, πρέπει να αναγνωρίσει ότι υπάρχουν και "δύσκολες" για εκείνον στροφές. Τα υπόλοιπα είναι -σχετικά- εύκολα.
    Think faster than you ride

  7. #52
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    ή/και να είχε φροντίσει ώστε να μην ήταν τόσο "δύσκολη" για τον ρυθμό του
    αυτο!και αν το βλεμα καρφωθηκε εκει και η μηχανη παει αλλου γι αλλου?

  8. #53
    Το κλειδί κατ'εμέ είναι να γνωρίζει κάποιος τί κάνει όταν οδηγεί μοτοσυκλέτα και γιατί το κάνει.αυτό προϋποθέτει και θεωρητική γνώση των πραγμάτων.αν βασίζεται μόνο στα αντανακλαστικά του και στην υπερεκτιμημένη ιδέα που έχει για τον εαυτό του(επειδή ακριβώς δε γνωρίζει τι και πως) τότε ούτε που είναι το όριο θα δει καθαρά μα ούτε και να εξελιχθεί μπορεί σαν οδηγός αυξάνοντας την ασφάλειά του στο δρόμο και μειώνοντας το γυρολόγιό του στην πίστα.

  9. #54
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    δυσκολο ειναι το αγνωστο.

    αν βλεπεις (εντος η εκτος εισαγωγικων το βλεπεις) κατι δεν ειναι τοσο αγνωστο.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Αφού η ορατότητα είναι μόνο σε ένα 20% τών στροφών η λύση είναι το κράτος να φτιάξει πίστες όπως έχει γήπεδα ποδοσφαίρου τεννις μπάσκετ. Εστω πίστες μικρές διπλάσιες απο αυτές τών κάρτ.
    Κατ τα άλλα μόνο τα κατάλληλα λάστιχα που είναι για δημόσιο δρόμο με κορώνες πλατιές που δεν σε αφήνουν να πέσεις ευκολα,που γλιστράνε απο πολύ νωρίς και συνεχίζουν να γλιστράνει το ίδιο και οταν πάς πιο γρήγορα μπορούν να βοηθήσουν να πλησιάζει κανείς τα όρια. Αλλιως αν βάλει κανείς αγωνιστικά λάστιχα που να πιάσει τα όρια στο δρόμο.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. οδηγηση στο χωμα με βαρυ street μηχανακι
    από intruder στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2011, 23:42
  2. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 10:20
  3. Σεμινάριο - Οδήγηση στο βρεγμένο!
    από DUKASII στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2004, 14:45
  4. Χαμος στο wild thing!!!!!!!!!!!!!!!!!
    από BIKENEST στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 14:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF