Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 46

Θέμα: kalhspera

  1. #16
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faithless Προβολή μηνύματος
    εγω οι μονες που βρηκα ειναι αυτες http://www.fmfracing.com/Products/Bi..._HONDA_CRF250L ολοσωμη γυρω στα 600 ευρω...
    ψάχτο λίγο και σε άλλα site εκτός του official FMF, θα βρείς σίγουρα καλύτερη τιμή


    εγώ την δικιά μου την είχα πάρει απο το ktm-parts.com (για ΚΤΜ αλλά ισώς με τον κωδικό να βρείς και αυτήν που θέλεις απο εκεί)


    να ξέρεις οτι μετά θα θέλεις και ρύθμισμα carb και ίσως ένα ποιο ανοιχτό φίλτρο αέρα για να αποδώσει σωστά η μοτοσικλέτα... εάν δεν τα κάνεις ίσως να είσαι χειρότερα απο τώρα.


    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    97
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Julius Προβολή μηνύματος
    ψάχτο λίγο και σε άλλα site εκτός του official FMF, θα βρείς σίγουρα καλύτερη τιμή


    εγώ την δικιά μου την είχα πάρει απο το ktm-parts.com (για ΚΤΜ αλλά ισώς με τον κωδικό να βρείς και αυτήν που θέλεις απο εκεί)


    να ξέρεις οτι μετά θα θέλεις και ρύθμισμα carb και ίσως ένα ποιο ανοιχτό φίλτρο αέρα για να αποδώσει σωστά η μοτοσικλέτα... εάν δεν τα κάνεις ίσως να είσαι χειρότερα απο τώρα.


    μονο εσυ καταλαβες την αληθινη μου ερωτηση.δεν εχω καρμπυρατερ αλλα injection.Τι ρυθμισμα θα θελει αυτο? Αλλο προγραμμα ? Το φιλτρο το κανονιζω και μονος μου.

  3. #18
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faithless Προβολή μηνύματος
    μονο εσυ καταλαβες την αληθινη μου ερωτηση.δεν εχω καρμπυρατερ αλλα injection.Τι ρυθμισμα θα θελει αυτο? Αλλο προγραμμα ? Το φιλτρο το κανονιζω και μονος μου.

    Ώπ δεν το πρόσεξα..... δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι κάτι ανάλογο σε ρύθμισμα (το οποίο πρέπει να κάνει συνεργείο).

    Η FMF στο σίτε της δέν δίνει στοιχεία?? Εφόσον βγάζει μοντέλο για την μηχανή σου λογικά θα έχει και στοιχεία λειτουργίας και ρυθμίσεις.

    Θυμάμαι για το δικό μου έλεγε “προτεινόμενες” ρυθμίσεις για το carb
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  4. #19
    Για το μηχανάκι το συγκεκριμένο δεν έχω ιδέα, αλλά από βελτιώσεις κάτι σκαμπάζω.

    Αλλάζοντας την εργοστασιακή εξάτμιση θα κερδίσεις σίγουρα σε βάρος το οποίο μάλιστα δεν είναι αμελητέο. Από 'κει και πέρα, για να πάρεις το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα από την εξάτμιση, θα πρέπει να δώσεις στο μηχανάκι περισσότερο καύσιμο και οξυγόνο. Αυτό θα πετύχεις με κάποιον παράλληλο εγκέφαλο και την κατάλληλη χαρτογράφηση. Πολύ πιθανόν να χρειαστείς άλλο φίλτρο αέρα και ίσως κάποιες μετατροπές στο φιλτροκούτι.
    Think faster than you ride

  5. #20
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Ας μείνουμε στο θέμα plz
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    97
    http://bestdualsportbikes.com/dual-s...-honda-crf250l


    Αυτη ειναι η πιο αξιοπιστη πηγη που εχω βρει για το μηχανακι.προσφερει διαφορα κιτακια.Ακουω γνωμες

  7. #22
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faithless Προβολή μηνύματος
    Σοβαρες ερωτοαπαντησεις.Αναρωτιεμαι αν ειμαι ο μονος ποθ διεκρινα αυτη την ειρωνεια του στυλ "τα ξερω ολα" και "λες μαλακειες".Θα μπορουσες να αιτιολογησεις το γιατι δεν παιρνεις 4-5 αλογα.Επισης δεν αναρωτηθηκα για το αν θελω εξατμιση ουτε ηθελα τη γνωμη κανενος για το τι επιδιωκω.Αντιθετως εσυ μπηκες στο κοπο να με ρωτησεις και παραλληλα να με ειρωνευτεις.Εγω εξαλλου ενας random user ειμαι.Εσυ με αυτη τη θεση θα επρεπε να προσεχεις τι λες.
    το ΟΚ ειναι απαντηση 12 χρονου παιδιου.ΝΟ OFFENCE φιλος peace. το θεμα εληξε νομιζω.
    Αφού το πάμε έτσι... 4-5 άλογα δεν παίρνει ΚΑΝΕΝΑ 250αρι φίλε μου ΜΟΝΟ με εξάτμιση όσο και αν είναι φιμωμένη λόγω euro 1/2/3 όπως λες σε παραπάνω ποστ, θέλει αρκετή δουλειά, πρόγραμμα (το οποίο όμως θα δουλεύει ΣΩΣΤΑ και είναι μια ιστορία αυτό μόνο του...) φίλτρο (ΠΟΙΟ όμως γιαυτό και η πλάκα. Εάν ήταν τόσο απλά τα πράγματα όλοι θα ανεβάζαμε τα αλογάκια μας, σωστά;
    Αν όπως είπε ο σκοπευτής, ρωτούσες τι μπορείς να κάνεις για να δυναμώσεις το μηχανάκι Χ άλογα θα σου έδιναν κάποιες κατευθύνσεις τα παιδιά εδώ.
    Τέσπα, για να μην μακρυγορώ, ρίξτο κι εσυ λίγο στην πλάκα, κανέναν δεν σκοτώνει.

    Και καλώς ήρθες (αν αποφασίσεις τελικά να μείνεις θα δεις ότι δεν είμαστε και τόσο κακά παιδιά )
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #23
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faithless Προβολή μηνύματος
    http://bestdualsportbikes.com/dual-s...-honda-crf250l


    Αυτη ειναι η πιο αξιοπιστη πηγη που εχω βρει για το μηχανακι.προσφερει διαφορα κιτακια.Ακουω γνωμες
    Το κόστος σε όλες αυτές τις μετατροπές/βελτιώσεις ειδικά σε μικρά μηχανάκια είναι χωρίς νόημα, (άλλο είναι βελτιώνω ένα 1000αρι και εντελώς άλλο ένα 250αρι) είναι προτιμότερο να τα μαζέψεις και πουλώντας κάποια στιγμή αυτό που έχεις να πάρεις κάτι μεγαλύτερο το οποίο και πιο ασφαλές θα είναι (καλύτερο πλαίσιο, φρένα, ικανά να διαχειριστούν περισσότερα άλογα) και με μεγαλύτερη αντοχή σε βάθος χρόνου
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faithless Προβολή μηνύματος
    Ακουω γνωμες
    Εξαρτάται από το πόσα μπορείς να ξοδέψεις και από το πόσο κοστολογείς την ευχαρίστηση που θα κερδίσεις από τα 4-5 άλογα. Πιο απλά, το κάθε άλογο θα σου στοιχίσει περίπου 180-200 ευρώ. Αν μπορείς να τα διαθέσεις και κοστολογείς παραπάνω την ευχαρίστησή σου από την συγκεκριμένη μετατροπή, προχώρα!
    Think faster than you ride

  10. #25
    Τα άλογα δεν είναι στραγάλια και τα λεφτά δεν είναι χαρτοπετσέτες, με 600 τόσα ευρώ αγοράζεις και ένα παπάκι να γουστάρεις, σόρυ για τον τόνο αλλά 4-5-6 άλογα σε 250αρι δεν βλέπεις ούτε σε 500 χρόνια, να κονομήσουνε θέλουν οι έμποροι...

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    97
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το κόστος σε όλες αυτές τις μετατροπές/βελτιώσεις ειδικά σε μικρά μηχανάκια είναι χωρίς νόημα, (άλλο είναι βελτιώνω ένα 1000αρι και εντελώς άλλο ένα 250αρι) είναι προτιμότερο να τα μαζέψεις και πουλώντας κάποια στιγμή αυτό που έχεις να πάρεις κάτι μεγαλύτερο το οποίο και πιο ασφαλές θα είναι (καλύτερο πλαίσιο, φρένα, ικανά να διαχειριστούν περισσότερα άλογα) και με μεγαλύτερη αντοχή σε βάθος χρόνου
    οχι το 250αρι κανει μια χαρα τη δουλεια του.Ειναι στα 24 αλογα και πιθανως στα 30 αλογα να μπορουσα να το παω βουνο και να "σκαβω".τωρα το 1000αρι ειναι για μενα σαν ενα αμαξι.Πολυεξοδο αγαθο απο ολες τισ πλευρες.Βενζινη-ασφαλεια-τελη-service.

    Με αυτο το κιτακι σου προσφερεται ενα μηχανακι δυνατο στις χαμηλες στροφες.Εκει εστιαζω γιατι απο τελικη εχω δει 160 στο κοντερ :P

  12. #27
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faithless Προβολή μηνύματος
    http://bestdualsportbikes.com/dual-s...-honda-crf250l


    Αυτη ειναι η πιο αξιοπιστη πηγη που εχω βρει για το μηχανακι.προσφερει διαφορα κιτακια.Ακουω γνωμες


    2 άλογα παραπάνω δίνει το διάγραμμα μετά απ'ολες τις μετατροπές που έχουν γίνει σε αυτό το μηχανάκι. Με πολύ καλύτερη καμπύλη απόδοσης ομολογούμενος.

    Τώρα όσο αφορά το κόστος και εάν αξίζει.... το θέμα είναι υποκειμενικό. Εγώ δέν θα το έκανα μάλλον.
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  13. #28
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faithless Προβολή μηνύματος
    απο τελικη εχω δει 160 στο κοντερ :P
    Με μανίσια εξάτμιση και γρανάζωμα ..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    97
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Με μανίσια εξάτμιση και γρανάζωμα ..??
    nai ola mama.160 km monos m

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    97
    Μετα απο 5 χρονια καταφερα να βαλω fmf ολοσωμη και wjk προγραμμα μαζι με φιλτρο αερα dna.Το αποτελεαμα ηταν παρα πολυ καλο και νομιζω οτι η μηχανη επιτελους πηρε αυτο που του αξιζε.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	received_581748882247590.jpg 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	106,3 KB 
ID:	402851

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kalhspera sas
    από Zouzouniara στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 17:18
  2. Kalhspera
    από kalant στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2005, 06:43
  3. Kalhspera
    από kalant στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2005, 19:01
  4. kalhspera se olous...
    από ramon στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2005, 09:22
  5. Kalhspera!!!!doste Kana Fos
    από wolfman13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2004, 11:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF