Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: OGK-KABUTO γνωμες

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2012
    Μηνύματα
    34

    OGK-KABUTO γνωμες

    ειδα αυτα τα κρανη σε μαγαζι στην καλλιροης.αρκετα ομορφα και δοκιμασα ενα ff5
    εντυπωσιακο στην αισθηση το υλικο της επενδυσης
    αν εχει κανενας αν θελει να μας πει την γνωμη του η προβληματα που εχει αντιμετωπισει

  2. #2
    Για δες εδώ που έχει ξανακουβεντιαστεί το θέμα με τα OGK

    http://www.moto.gr/forums/showthread...&highlight=OGK



  3. #3
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mlv Προβολή μηνύματος
    ειδα αυτα τα κρανη σε μαγαζι στην καλλιροης.αρκετα ομορφα και δοκιμασα ενα ff5
    εντυπωσιακο στην αισθηση το υλικο της επενδυσης
    αν εχει κανενας αν θελει να μας πει την γνωμη του η προβληματα που εχει αντιμετωπισει

    εσυ δεν εψαχνες Shoei προχθες?
    Accipere quam facere praestat injuriam

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2012
    Μηνύματα
    34
    βρηκα...απλα ετυχε και περασα απο εκει

  5. #5
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    τα OGK ειναι μια χαρα κρανη , αλλα ειναι πιο ιδιαιτερα απο Shoei , Shark , Xlite κλπ ....
    Accipere quam facere praestat injuriam

  6. #6
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SVX Προβολή μηνύματος
    τα OGK ειναι μια χαρα κρανη , αλλα ειναι πιο ιδιαιτερα απο Shoei , Shark , Xlite κλπ ....
    Αν εννοείς το καλούπι, εμένα το FF4 μου είχε κάτσει πολύ καλύτερα από το Shark μου, οπότε εξαρτάται και τι σουλούπι είναι η καούκα του αναβάτη.

    @mlv: το FF5 σε τι τιμή το βρήκες και πού; Στην eagle oil/proride;

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2012
    Μηνύματα
    34
    250 το δινε

  8. #8
    Πέρα από την εμφάνιση που είναι υποκειμενικό θέμα, στα θετικά του βάζω τον πολύ καλό εξαερισμό και κυρίως, την αεροδυναμική του. Ακόμα και σε μεγάλες ταχύτητες πολύ σταθερό. Και το κεφάλι να γυρίσεις στο πλάι φεύγει ο αέρας. Ο θόρυβος είναι λίγο πολύ όπως και με τα άλλα κράνη της κατηγορίας. Ούτε πολύ ενοχλητικός ούτε και τέρμα ησυχία. Αν θα έβαζα ένα μείον, αυτό θα ήταν σε κάποια σημεία της συναρμολόγησης στα μαξιλαράκια. Κατά τη γνώμη μου είναι από τα καλά σε value for money κράνη...Η συμπεριφορά του αφορά σκυφτή θέση οδήγησης.

  9. #9
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telihawk Προβολή μηνύματος
    Πέρα από την εμφάνιση που είναι υποκειμενικό θέμα, στα θετικά του βάζω τον πολύ καλό εξαερισμό και κυρίως, την αεροδυναμική του. Ακόμα και σε μεγάλες ταχύτητες πολύ σταθερό. Και το κεφάλι να γυρίσεις στο πλάι φεύγει ο αέρας. Ο θόρυβος είναι λίγο πολύ όπως και με τα άλλα κράνη της κατηγορίας. Ούτε πολύ ενοχλητικός ούτε και τέρμα ησυχία. Αν θα έβαζα ένα μείον, αυτό θα ήταν σε κάποια σημεία της συναρμολόγησης στα μαξιλαράκια. Κατά τη γνώμη μου είναι από τα καλά σε value for money κράνη...Η συμπεριφορά του αφορά σκυφτή θέση οδήγησης.
    Για εμας με τα γυμνα που τρωμε και πολυ ξυλο να το κοιταξουμε?
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Για εμας με τα γυμνα που τρωμε και πολυ ξυλο να το κοιταξουμε?
    Ναι βέβαια...Ούτως ή άλλως μετά τα 140 - 150 πάλι σκυφτός είσαι. Δεν ξέρω για ορθάδικα με ζελατίνα στους στροβιλισμούς πως συμπεριφέρεται. Εννοώ Varadero, Transalp, V-strom, κτλ... Αν έχει κάποιος εμπειρία, θα μας πει...

  11. #11
    Ωχώχ...τα πλευρά μου Το avatar του/της bonepeeler
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    888
    Ωραίο κράνος αλλά αυτή η ζελατίνα δε ρυθμίζεται με τίποτα.
    Επίσης η μία βίδα μετά την πρώτη ρύθμιση,ψιλολασκάρει.
    Πάντως από αεροδυναμική δεν παίζεται.
    Στα 250 και βάλε και το αισθανόμουν μιά χαρά (σε λογικά πλαίσια πάντα).
    Όλες οι μνήμες είναι ίχνη δακρύων.

    Jurobei Chikanatsu


  12. #12
    Ωχώχ...τα πλευρά μου Το avatar του/της bonepeeler
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    888
    Επίσης τα μοντέλα που έχει ο αντιπρόσωπος είναι πιό παλιά γιατί έχουν βγει καινούργια με πολύ δυνατό design και με νέες ζελατίνες.
    Δηλαδή ο αντιπρόσωπος τελευταία φορά που είχα πάει είχε μεχρι το FF5 ενώ έχει βγει και FF5-V.
    Τώρα γιατί το δικό μου λέγεται zero,δεν έχω ιδέα.
    Όλες οι μνήμες είναι ίχνη δακρύων.

    Jurobei Chikanatsu


  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της foler
    Εγγραφή
    21/10/2009
    Μηνύματα
    263
    Εγω εχω το ff5v και το θεματακι με την ζελατινα υπαρχει...δεν εφαρμοζει τελεια απο την δεξια μερια του κρανους. Δεν ασχοληθηκα και πολυ, κανα μισαωρο αλλα ιδανικη ρυθμιση δεν βρηκα..
    Περα απο αυτο ομως το xr1100 που ειχα πριν σε ολα πλην τον εξαερισμο ηταν

  14. #14
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    έχω το zero, ένα arai chaser, κι ένα shoei xr1100 ! Το OGK αν και με μικρή διαφορά από το SHOEI βγαίνει πρώτο.Για το ARAI δεν το συζητάμε !

  15. #15
    έχω ένα kabuto zero εδώ και δύο χρόνια, αγορασμένο από το κατάστημα proride. Πολύ ευχαριστημένος από το κράνος, στο κεφάλι μου ταίριαζε τέλεια,έχοντας δοκιμάσει σχεδόν όλες τις μάρκες που κυκλοφορούν, μέχρι ενός ποσού ~400€.
    Να διευκρινίσω ότι το κράνος δεν έχει υποστεί πτώση,παρα μόνο από την σέλα σε στάση, όπου βρήκε με την μύτη του κράνους,προκαλώντας μόνο ελαφριές γραντζουνιές. Επίσης το κράνος ποτέ δεν οδηγήθηκε πάνω από 160χλμ, γιατί μέχρι τόσο πάει το τωρινό μηχανάκι μου.
    Πριν μερικές μέρες σε ταξίδι μιάμισης ωρας ,με μια λογική ζεστή θερμοκρασία καλοκαιριού, και αρκετό αέρα σε φυσιολογικά πλαίσια πάντα. ξεκόλλησε η αεροτομή πίσω του κράνους ολόκληρη! Εγώ κατάλαβα μόνο μια παράξενη αντίσταση στο κρανος και μετά από κάποια δευτερόλεπτα να ακούγεται περισσότερο ο αέρας στο κεφάλι μου. Κάνω με το χέρι να καταλάβω μπας κ ξεκουμπωσε η ζελατίνα από την άκρη (παθών πριν χρόνια με προηγούμενη μηχανή ) και πασπατευοντας νιώθω "καραφλό " το κράνος! Εκείνη την στιγμή δεν υπήρχε περίπτωση να σταματήσω καν, λόγω εθνικής με μια λωρίδα και κορινες , ο Θεός να την κάνει εθνική, Κορίνθου -Πατρών.
    Ξενερωμενος φουλ, έψαξα για το κατάστημα στην Καλλιρρόης αλλά διαπίστωσα ότι έχει κλείσει εδώ και πολύ καιρό.
    Έχω μείνει με ένα λειψό κράνος αγορασμένο 350ευρώ σε προσφορά,(αξίας κανονικής αρκετά πάνω από 400 αν θυμάμαι καλά), που υποτίθεται είναι για υψηλές ταχύτητες ,και στα δύο χρόνια βγαίνει off,χωρίς να πιεστει καν σε τελικές. Τα πλαστικά και οι αεροτομές είναι κατά την γνώμημου ελαφριά κολλημένα πάνω στο κέλυφος ,με ένα πολύ μικρό λαστιχακι να το μονώνει περιμετρικά για να μην μπαίνουν νερά . Αν το ξερα θα το ξεκολλουσα εγώ κ θα το κολλούσα έστω με μια καλή κολλα στιγμής.
    Τώρα που μπορώ να απευθυνθώ? Υπάρχει περίπτωση να βρω από κανά site ιαπωνικό αυτά τα κομμάτια σαν ανταλλακτικά? Είχα βρει ένα όταν το χα αγοράσει που είχα παραγγείλει φιμε ζελατίνα και είχε μόνο την επένδυση τα μαξιλαράκια,υποσιαγωνα κτλ,όχι κάτι παραπάνω.
    life is short... ride hard
    ride hard... die free

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμες για τα Ogk κράνη ?
    από PortisHead στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2011, 13:45
  2. honda cbr 125cc (γνώμες)
    από KyleKatarn στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2008, 11:04
  3. OGK Kabuto
    από doomantia στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2008, 10:42
  4. Θέλω γνώμες παιδιά!!!!
    από periklisk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 118
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2004, 22:24
  5. Aκούω γνώμες.....
    από ctpanoramix στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2004, 17:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF