Σελίδα 7 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 227

Θέμα: 150 ημέρες στη Νότια Αμερική

  1. #91
    Μετά το uyuni σειρά είχε η πόλη Potosi. Eμπειρία! Χτισμένη στα 4.070 μέτρα, στις πλαγιές του Cerro Rico («πλούσιο βουνό») είναι μια πόλη που σφύζει από ζωή. Κόσμος στους δρόμους πάει και έρχεται πρωί, μεσημέρι, βράδυ. Νομίζεις πως είναι κάποια γιορτή αλλά όχι, έτσι είναι η καθημερινότητα στο τόπο αυτό. Όχι όμως όπως στις μεγαλουπόλεις που ξέρουμε. Είναι αλλιώτικα. Μικροπωλητές παντού, σε κάθε γωνιά, σε κάθε πεζοδρόμιο. Μικρομάγαζα, καμαρούλες 2×2, να ξεχειλίζουν από το εμπόρευμα. Εμπορικά κέντρα και μεγάλα πολυκαταστήματα δεν υπάρχουν εδώ. Υπάρχουν τα μαγαζιά της γειτονιάς, υπάρχουν τα παζάρια και οι αγορές, κεντρικές ή συνοικιακές, άλλες υπαίθριες άλλες κλειστές. Καντίνες με βρώμικα που σπάνε τη μύτη, χειροποίητα τσιπς που τηγανίζονται εκείνη την ώρα μπροστά σου.

    η συνέχεια στο: Potosi & Sucre

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	blogRS-9577.jpg 
Προβολές:	565 
Μέγεθος:	50,3 KB 
ID:	289310
    Τελευταία τροποποίηση από road spirit; 29/05/2013 στις 21:08.

  2. #92
    Ωχώχ...τα πλευρά μου Το avatar του/της bonepeeler
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    888
    Είμαι στη μέση του ωκεανού και έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό.

    Μπράβο ρε παιδιά για το κουράγιο σας.

    Άντε με το καλό να δω μπας και αποφασίσω φέτος να φύγω για Nordkapp.
    Όλες οι μνήμες είναι ίχνη δακρύων.

    Jurobei Chikanatsu


  3. #93
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 8avos
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    143
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bonepeeler Προβολή μηνύματος
    Είμαι στη μέση του ωκεανού και έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό.

    Μπράβο ρε παιδιά για το κουράγιο σας.

    Άντε με το καλό να δω μπας και αποφασίσω φέτος να φύγω για Nordkapp.
    σου το εύχομαι ολόψυχα,αλλά μόλις το κάνεις διαπιστώνεις σύντομα οτι δεν έγινε και τίποτα
    όταν διαβάζεις τέτοια ταξίδια,που δεν μπορούμε να πάμε ούτε με αρεόπλανο,πόσο μάλλον με
    την καλή μας(και εννοώ την μοτό ) χωρίς να θέλω να θίξω την τρελοκοτσιδού

  4. #94
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 8avos Προβολή μηνύματος
    πόσο μάλλον με την καλή μας(και εννοώ την μοτό ) χωρίς να θέλω να θίξω την τρελοκοτσιδού
    Αν υπήρχε η δυνατότητα, σίγουρα κι εγώ θα επέλεγα να πάω με την καλή μου

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  5. #95
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Το Potosi, όπως έγραψε και ο Γιάννης ήταν η πιο βίβιτ πόλη.

    Το χρώμα κυριαρχεί παντού
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	blogrs-1559.jpg 
Προβολές:	504 
Μέγεθος:	58,3 KB 
ID:	289767

    Μοιάζουν αρκετά με τους λουκουμάδες
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	blogrs-9528.jpg 
Προβολές:	506 
Μέγεθος:	34,7 KB 
ID:	289768

    Η αγαπημένη συνήθεια των ντόπιων, η οποία έγινε και δική μας (παρά τα στομαχικά προβλήματα :a04
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	blogrs-9481.jpg 
Προβολές:	508 
Μέγεθος:	37,4 KB 
ID:	289769

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  6. #96
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Η κίνηση στους δρόμους δεν σταματά ποτέ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	blogrs-9530.jpg 
Προβολές:	509 
Μέγεθος:	57,9 KB 
ID:	289770

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  7. #97
    Scientist Το avatar του/της herc89
    Εγγραφή
    13/04/2013
    Μηνύματα
    32
    Πολλά μπράβο και από εμένα! Είμαι ένας από αυτούς που θα δίσταζαν να πάρουν την απόφαση για ένα μεγάλο ταξίδι και για αυτό σας χαίρομαι που το πράξατε κι ας μη σας γνωρίζω προσωπικά! Πάντα τέτοια! BTW εξαιρετικές και οι φωτό!
    It’s not what you ride, it’s your attitude that it counts.

  8. #98
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051

    Αναζητώντας τον Che

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	blogRS-9715.jpg 
Προβολές:	456 
Μέγεθος:	34,2 KB 
ID:	290176

    "... χωθήκαμε στη υποτροπική ζώνη της κεντρικής Βολιβίας πιστεύοντας ότι θα φτάναμε στην La Higuera πριν νυχτώσει. Αυτό που ακολούθησε ήταν μια μικρή περιπέτεια! Υπολογίζαμε μέχρι το χωριό εκείνο 120 χιλιόμετρα, σε αγνώστου κατάστασης χωματόδρομο. Αν μπορούσαμε να κρατήσουμε μια μέση ωριαία 30 χ.α.ω. θα φτάναμε ίσα ίσα πριν πέσει η νύχτα. Ο χωματόδρομος αποδείχθηκε βατός, όμως η απόσταση δεν ήταν όπως την είχαμε υπολογίσει. Ανεβήκαμε και κατεβήκαμε βουνά με τη βλάστηση να οργιάζει σε κάποια τμήματα. Ήμασταν σε ένα διαφορετικό πλανήτη σε σχέση με το νοτιοδυτικό ερημικό altiplano με τις όψεις της κορδιλιέρας Oriental να γεμίζουν τον ορίζοντα από άκρη σε άκρη. To υψόμετρο ήταν χαμηλό, κάτω από τα 1000 μέτρα και η υγρασία σε συνδυασμό με την έντονη ζέστη πια, έκαναν την οδήγηση μια καθόλου ευχάριστη διαδικασία. Μετά από 1 ώρα περίπου, σε ένα οικισμό ρωτήσαμε για την La Higuera. Μας είπαν 3 ώρες. Στην ερώτηση για πόσα χιλιόμετρα, μας απάντησαν ξανά «3 ώρες». Μια ώρα αργότερα διασταυρωθήκαμε με 2 αναβάτες, καβάλα σε 250άρια κινέζικα εντούρο που πήγαιναν στην αντίθετη κατεύθυνση με μας. Ερχόντουσαν από την Higuera και μας είπαν ότι απείχε … 3-4 ώρες! Έμοιαζε λες και η απόσταση αντί να μικραίνει, να αυξανόταν. Η νέα πληροφορία από τους δίτροχους ταξιδιώτες μας τοποθετούσε στον επιθυμητό προορισμό μας μετά τις 19:00, δηλαδή έχοντας νυχτώσει πλέον, εάν καταφέρναμε να τον βρούμε. Ο ήλιος έδυε στις 18:00 αλλά εξαιτίας των ψηλών βουνοκορφών στα δυτικά μας, το φως θα χανόταν πολύ γρήγορα. Βρισκόμασταν στη κοιλάδα του Rio Grande και είχαμε, για άλλη μια φορά σε αυτή τη χώρα, άγνωστο αριθμό χιλιομέτρων να καλύψουμε και τουλάχιστον ένα ακόμα βουνό να ανεβούμε, ο καιρός έκλεινε, ενώ ταξιδεύαμε σε αχαρτογράφητα νερά! Η La Higuera δεν υπήρχε σε κανέναν από τους 3 χάρτες του GPS, όπως δεν υπήρχε και καμία ένδειξη δρόμου. Eίχαμε μόνο συντεταγμένες τις οποίες είχα βρεί κατά το στάδιο προετοιμασίας του ταξιδιού και έλπιζα να είναι σωστές...."

    Όλο το ποστ εδώ

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  9. #99
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bonepeeler Προβολή μηνύματος
    Είμαι στη μέση του ωκεανού και έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό.

    Μπράβο ρε παιδιά για το κουράγιο σας.

    Άντε με το καλό να δω μπας και αποφασίσω φέτος να φύγω για Nordkapp.
    Για αρχή, καλές θάλασσες!!
    Ελπίζω να τα καταφέρεις όχι μόνο το Nordkapp αλλά και ότι άλλο έχεις στο νου

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  10. #100
    ζηλεύω, ζηλεύω, ζηλεύω, ζηλεύω, ζηλεύω, ζηλεύω, ζηλεύω θα σκάσω ρε πόυστη μου. Τι άλλο να πω είστε παράδειγμα πρός μίμηση, μπράβο.
    Ταξίδεψε ψυχή μου, ταξίδεψε. . .

  11. #101
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από oute200 Προβολή μηνύματος
    ζηλεύω, ζηλεύω, ζηλεύω, ζηλεύω, ζηλεύω, ζηλεύω, ζηλεύω θα σκάσω ρε πόυστη μου. Τι άλλο να πω είστε παράδειγμα πρός μίμηση, μπράβο.
    μη λες χαζα.
    2 παπαριδες και μισοι ειναι (2 ο ροαντ και μιση η λατρα)

    ρωτα κι εμας που τους ξερουμε...!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  12. #102
    Destination is the trip Το avatar του/της Corvo
    Εγγραφή
    13/09/2008
    Μηνύματα
    1.299
    ειλικρινα χανομαι στις φωτο σου λατρη
    You start with a bag full of luck and an empty bag of experience. The trick is to fill the bag of experience before you empty the bag of luck.

  13. #103
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051

    Από την Ruta del Che στην La Paz

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	blogRS-1862.jpg 
Προβολές:	364 
Μέγεθος:	84,4 KB 
ID:	291588

    Αυτό που προσδίδει στη Βολιβία μια έξτρα νότα «περιπέτειας» είναι η αβεβαιότητα που καλύπτει τις περισσότερες διαδρομές. Οι αποστάσεις δεν μετρώνται σε χιλιόμετρα αλλά σε χρόνο. Η κατάσταση των δρόμων είναι πολλές φορές άγνωστη ακόμα και μεταξύ των ντόπιων, ενώ συχνά αν ρωτήσεις διαφορετικούς ανθρώπους θα πάρεις διαφορετικές απαντήσεις. Οι χάρτες είτε σε ψηφιακή είτε σε έντυπη μορφή είναι ελλιπείς. Τέλος η ύπαρξη βενζίνης ή ακόμα περισσότερο η διαθεσιμότητα της σε ξένους αποτελεί γρίφο. Η βενζίνη στη Βολιβία χαίρει γενναίας επιδότησης από το κράτος, μόνο όμως προς του πολίτες αυτής της χώρας οι οποίοι έτσι την αγοράζουν πάμφθηνα (περίπου 30 λεπτά ανά λίτρο). Οι ξένοι καλούνται να πληρώσουν την τριπλάσια τιμή. Το πρόβλημα όμως έγκειται στο γεγονός ότι τα πρατήρια επιτρέπεται να πουλήσουν στην “precio por extranero” μόνο αν διαθέτουν τα κατάλληλα παραστατικά ή βιβλία. Για λόγο που δεν γνωρίζουμε, τα περισσότερα βενζινάδικα (χοντρικά, περίπου 4 στα 5) δεν είχαν αυτή τη δυνατότητα, οπότε και προέβαλαν σθεναρή άρνηση να μας δώσουν βενζίνη!

    Έχοντας όλα αυτά κατά νου, το 2ο βράδυ στην La Higuera προσπαθήσαμε να βγάλουμε ένα πλάνο για την συνέχεια της πορείας μας. Στο δείπνο συζητούσαμε με έναν Γάλλο που γυρνούσε ντοκιμαντέρ για τον Che και την διαδρομή του στην Βολιβία. Μας είπε ότι μέχρι την Valle Grande, όπου και θα είχαμε τη μόνη μας δυνατότητα για ανεφοδιασμό, ήταν 4 ώρες και από εκεί μέχρι την Cochabamba θα ήταν «full day’s work» σε κακό δρόμο, καθώς και ότι δεν υπάρχει τίποτα στο ενδιάμεσο για να διανυκτερεύσουμε. Εν τέλει, το επόμενο πρωινό φθάσαμε στη Valle Grande μετά από δυόμιση ώρες οδηγώντας ως επι το πλείστον σε άσφαλτο και περνώντας από καταπληκτικά τοπία. Εκεί, όπως και σε αρκετά άλλα μέρη στη Βολιβία, αρνήθηκαν να μας δώσουν βενζίνη και στα 3 πρατήρια αυτού του χωριού...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	blogRS-1910.jpg 
Προβολές:	361 
Μέγεθος:	93,2 KB 
ID:	291589

    ...

    H συνέχεια στο blog: Από την ruta del che στην La Paz


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	blogRS-9814.jpg 
Προβολές:	360 
Μέγεθος:	82,0 KB 
ID:	291590

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  14. #104
    Για όσους ξεκινούν το διάβασμα στο θρεντ απο το τέλος, να θυμίσω ότι στην πρώτη σελίδα υπάρχει ευρετήριο* με όλα τα ποστ του blog.


    * To οποίο παρεμπιπτόντως χρειάζεται ενημέρωση, αν κάποιος moderator είχε την ευγενή καλοσύνη ... edit: done, thanks!
    Τελευταία τροποποίηση από road spirit; 31/05/2013 στις 13:48.

  15. #105
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Συγκλονιστικό!!!



    Περιμένουμε εναγωνίως την συνέχεια!
    ​The journey is the reward!

Σελίδα 7 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2013, 23:05
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2013, 20:11
  3. on-off Εκδρομή στη νότια Εύβοια.
    από marulis στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2008, 22:55
  4. Πάμε μια βόλτα στη........στη........
    από Capo_Di_Capi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 01:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF