Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 34

Θέμα: Νεο Cbf 250

  1. #16
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    έτσι λέω κι εγώ
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  2. #17
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Σε σχέση με την δύναμη του κινητήρα του CBF250 - 2006:

    Επειδή δεν τα πάω καλά με τα KW. Πόσους παραπάνω ιππους έχει ο κινητήρας του "2006" σε σχέση με το προκάτοχο του ;

  3. #18
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    1KW = 1,34 HP diladi to moter paei apo 21 anakoinomenous ippous stous 22,5 anakoinomenous peripou (ayksisi 4% ippodynamis peripou) an kai den ksero pou ofeiletai, toulaxiston mexri na anakoino8oun ta dynamometrismata.

    Pantos aporia tora... giati akrivos to lene ''NEO'' cbf250... siga tis allages diladi... klasika honda
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  4. #19
    Honda CBF 250 Το avatar του/της Alexander
    Εγγραφή
    25/01/2005
    Μηνύματα
    611
    Δε νομίζω 1 ίππος να είναι κάτι το τόσο σημαντικό...
    Ίσως να είναι και αποτέλεσμα στρογγυλοποίησης... η μηχανή να βγάζει 15,5 περίπου kW και να αναφέρονται ως 15 στην '05 και ως 16 στην '06...
    Ή και για λόγους marketing...
    "For no one, no one in this world can you trust - not men, not women, not beasts ... this you can trust."

  5. #20
    To πρωτο μου μηχανακι ηταν CB250RS του 84' εβγαζε 26 αλογα ανακοινωμενα ειχε δυο εξατμισεις,καλα κρατηματα,διπλα αμορτισερ ,δισκοφρενο μπροστα, ταμπουρο πισω και ηταν ασπαστο.
    Δεν μπορω να καταλαβω πως μετα απο 21 χρονια εξελιξης καταφεραν να βγαλουν 5αλογα λιγοτερα και τη μονη "βελτιωση που πετηχαν ηταν το μονο αμορτισερ και καλητερο φρενο μπροστα
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  6. #21
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Η διαφορα ειναι μηδαμηνη και δεν εχει κανενα νοημα να κλετε.
    Η μαυρη ζαντα εμενα δεν μου αρεσει τοσο. Προτιμω την ασημενια,αυτο το διπλο κοψιμο στο φερινγκ δεν μου λεει απολυτος τιποτα. 1-5 αλογα παραπανω δεν ειναι τπτ. Απο τις φωτο το μηχανακι ειναι ιδιο και απαραλαχτο. Ζιγα μην κατσουν να σχεδιασουν η να αναιωσουν το cbf250.

    Εμενα προσωπικα το 1.5 αλογο δεν μου κανει τπτ. Αν κατσω και κανω λιγο διαιτα, και απο 130 κιλα, παω πχ 110, θα κερδισω αυτο το χαμενο 1.5 αλογο. τριχες νεο CBF250!

  7. #22
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
    To πρωτο μου μηχανακι ηταν CB250RS...

    Δεν μπορω να καταλαβω πως μετα απο 21 χρονια εξελιξης καταφεραν να βγαλουν 5αλογα λιγοτερα
    Αν δεν κάνω λάθος εκείνο είχε δύο κυλίνδρους έτσι δεν είναι ; Επίσης μάλλον θα είχε διαφορετικά κράματα μετάλου και διαφορετική τεχνολογία οπότε πιθανότατα το νέο 250άρι τους σαν πιο σύγχρονο και πιο ελαφρύ θα έχει και μικρότερη κατανάλωση . Επίσης 1 κύλινδρος 250κε λογικά πρέπει να βγάζει λογότερους ίππους από 2 κυλίνδρους των 125κε. Μάλλον γι αυτό είναι μικρότερη η ιπποδύναμη.

  8. #23
    Banned
    Εγγραφή
    10/01/2004
    Μηνύματα
    354
    Εμένα αυτό που μου αρέσει είναι ότι είναι υδρόψυκτο. Υδρόψυκτο=καλό.

    Αν, δε, ήταν και δικύλινδρο με ανάποδο μπροστά, ψεκασμό (για πείραγμα) και πλήρες φέρινγκ θα είχαμε ένα best seller.

  9. #24
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Αναφέρεσε στο CBF250?

    Εγώ θυμάμαι ότι δεν έχει ψυγείο νερού . Αερόψυκτο δεν είναι

  10. #25
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Εμένα αυτό που μου αρέσει είναι ότι είναι υδρόψυκτο. Υδρόψυκτο=καλό.
    Εκτος Τοπου και χρονου

  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
    Αν δεν κάνω λάθος εκείνο είχε δύο κυλίνδρους έτσι δεν είναι ; Επίσης μάλλον θα είχε διαφορετικά κράματα μετάλου και διαφορετική τεχνολογία οπότε πιθανότατα το νέο 250άρι τους σαν πιο σύγχρονο και πιο ελαφρύ θα έχει και μικρότερη κατανάλωση . Επίσης 1 κύλινδρος 250κε λογικά πρέπει να βγάζει λογότερους ίππους από 2 κυλίνδρους των 125κε. Μάλλον γι αυτό είναι μικρότερη η ιπποδύναμη.
    To RS που λεω ηταν μονοκυλινδρο και φορουσε το ιδιο μοτερ με το πρωτο XL250 , το δικυλινδρο λεγοταν CB250N και ηταν πιο βαρυ πιο φαρδυ και πιο αργο.
    Αλλα δεν ειναι τα 5αλογα διαφορας
    Τα ΑΧ250 ,ΝΧ250 και τελευτεα XLR ειχan αν θυμαμε καλα 29αλογα (+8).
    Γιατι λοιπων εβγαλαν πιο αργο μοτερ;
    Δεν πρεπει να ειναι θεμα αξιοπηστιας γιατι το RS ηταν μηχανακι για 300000χλ.
    τα XR-XL το ιδιο ,αρκει να τα λιπαινεις και να μην τα σκιζεις,οπως ολα τα μηχανακια.
    Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι για λογους οικονομιας καυσιμου και ομαλοτερης ροπης
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  12. #27
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin

    Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι για λογους οικονομιας καυσιμου και ομαλοτερης ροπης [/B]
    Εγώ το μόνο που μπορώ να σκεφτώ αν και αρκετά Hondaκιας, είναι ότι τελευταία η Μαμά βγάζει πολλά μηχανάκια απαράδεκτα αδύναμα. Σίγουρα θα έχει τους λόγους της, όπως το ότι το fmx και cbf είναι γα entry level, αλλά και το ER-6n διαφημίζεται σαν μηχανή για όλους, στο βιντεάκι μάλιστα το οδηγεί και κοπέλα...
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  13. #28
    Γιατι ετσι σας αρέσει Το avatar του/της Alchimistis
    Εγγραφή
    17/11/2004
    Μηνύματα
    375
    H μεγαλύτερη αλλαγή θα είναι η καινούργια ευρωπαική ταψο-πινακίδα που την βλέπω πανω σε μηχανάκια και πεθαίνω στο γέλιο...
    Σιγά την αλλαγη στο καινούργιο μοντέλο...
    Όντως παιδια καλο, αξιόπιστο το cbf αλλα ντεκαβλε εντελώς...οταν θέλω λίγο γκάζι ακομα...δεν

  14. #29
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    Εγώ το μόνο που μπορώ να σκεφτώ αν και αρκετά Hondaκιας, είναι ότι τελευταία η Μαμά βγάζει πολλά μηχανάκια απαράδεκτα αδύναμα. Σίγουρα θα έχει τους λόγους της, όπως το ότι το fmx και cbf είναι γα entry level, αλλά και το ER-6n διαφημίζεται σαν μηχανή για όλους, στο βιντεάκι μάλιστα το οδηγεί και κοπέλα...
    sosti paratirsi... pistevo oti deixnei oti oi palies kales eley8eres epoxes teleionoun siga siga... ir8an ta nea diplomata ir8an oi prodiagrafes ir8an ta euro 1 2 3 ir8ana ta abs kai cbs kai aerosakoi kai den ksero go ti ir8an oi neoi KOK ir8an oi nees pinakides erxetai kai to blackbox stis mixanes (perioristis taxytitas sta 80-120klm/h max) erxetai kai to project zero (midamina atyximata se odiko dikto pou katargei tis mixanes entelos) 8a mas gamisoune entelos sto telos... einai metavatiki periodos tora opou ola ta moteria ginontai stadiaka pio adynama kai xalara mexri na ginoun apla mesa metakinisis gia ti lysi tou kykloforiakou kai tipote ma tipote parapano...
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
    ... ir8an ta euro 1 2 3...
    ισως αυτος να ειναι ο λογος μειωσης της ιπποδυναμης,λογω υπερταπομενης εξατμισης για να ειναι συμβατο με τα euro 2 και 3 .Επισης μπορει να θελει να τραβηξει πελατες στην μεγαλητερη κατηγορια,οχι οτι ολα τα αλλα που αναφερει ο Rezeguet δεν εχουν καποια βαση,αλλα αργοτερα, την εποχη που η Kawa βγαζει ZZR1400 με 192 αλογα,η honda βγαζει κομενα μηχανακια;
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda CBF-250 vs Cagiva Planet 125
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2004, 21:44
  2. Hyosong Comet Gt 125-250 ή Honda Cbf 250
    από stam75 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 19:31
  3. Το πήρα λέμε !! (cbf 250)
    από johnpan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 20:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF