Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Takakia?

  1. #1

    Takakia?

    Molis sta 2300 klm me to KLE mou eniosa to mprostino freno na exei xalarosei arketa kai piga sto synergio na to koitakso. O mixanikos mou eipe thelo nea takakia kai oti eimai o protos pou eide sto sygekrimeno montelo na xreiazete toso grigora takakia.

    Prospatho sto frenarisma na tiro to 75-25 mprosta-piso kai oute liono to mixanaki mou opos isxiristike o mixanikos.

    Kamia gnomi?

  2. #2
    Krish proswpikothtas
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    31

    Όταν λες ότι είχε....

    χαλαρώσει το φρένο εννοείς ότι δεν έπιανε όπως πιο παλιά ή ότι η μανέτα έπιανε πιο κοντά στο grip?
    Γιατί αν είναι το 2ο τότε θέλει εξαέρωση το φρένο και όχι αλλαγή τακάκια....
    Some people get a cheap laugh breaking up the speed limit
    Scaring the pedestrians for a minute
    Crossing up progress driving on the grass
    Leaving just enough room to pass
    Sunday driver never took a test
    Oh yeah, once upon a time in the west

  3. #3
    To deutero

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231

    Re: Takakia?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
    Molis sta 2300 klm me to KLE mou eniosa to mprostino freno na exei xalarosei arketa kai piga sto synergio na to koitakso. O mixanikos mou eipe thelo nea takakia kai oti eimai o protos pou eide sto sygekrimeno montelo na xreiazete toso grigora takakia.

    Prospatho sto frenarisma na tiro to 75-25 mprosta-piso kai oute liono to mixanaki mou opos isxiristike o mixanikos.

    Kamia gnomi?
    Εχω ακουσει μια παρομοια περιπτωση με την δικια σου, και μου εκανε εντυπωση.
    Ο συγκεκριμενος δεν ειχε προλαβει να κανει κατι, αλλα μαλλον θα ψαξει για aftermarket τακακια.
    Για κανε και εσυ μια δοκιμη και πες μας.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  5. #5
    Αν η μανετα πιανει πιο κοντα στο grip τοτε θες σιγουρα εξαερωση. Μπορεις να δεις αν τα τακακια σου εχουν παστα ή αν θελουν αλλαγη?

  6. #6
    Krish proswpikothtas
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    31
    Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
    To deutero
    Οπότε πας για εξαέρωση....

    Γενικά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να φαγωθούν μπροστινά τακάκια σε 2300 χλμ...Με μια εξαέρωση θα είσαι οκ λογικά
    Some people get a cheap laugh breaking up the speed limit
    Scaring the pedestrians for a minute
    Crossing up progress driving on the grass
    Leaving just enough room to pass
    Sunday driver never took a test
    Oh yeah, once upon a time in the west

  7. #7
    Μηνύματα: 113463 Το avatar του/της sadengr
    Εγγραφή
    28/09/2005
    Μηνύματα
    71
    Μη ξεχασεις να κοιταξεις αν φαγωνεται μονόπατα οποτε κοιτας και τη δαγκανα, ή αν (για καποιο λογο πχ ξεχασμενο δισκοπεταλακι) εχει στραβωσει ή φαγωθει η δισκοπλακα.
    Παντως το πιο πιθανο ειναι η εξαερωση
    Και φυσικα αν δε σε πεισει ο πρωτος μαστορας παιρνεις και δευτερη γνωμη απο αλλο μαστορα...

  8. #8

    Question να ρωτήσω κάτι σχετικό-άσχετο;

    Στη δικιά μου KLE 400, τα μπροστινά τακάκια, παρόλο που ο προηγούμενος τα είχε αλλάξει πρόσφατα, κάνουν πολύ θόρυβο, τρίζουν (όχι από καθαριότητα ), στο φρενάρισμα (εννοείται )



    Πήγα στο Brake Shop στην Καλλιρόης, ο τύπος μου επιβεβαίωσε οτι είναι καινούρια, μου είπε οτι μάλλον ακούγονται λόγω μάρκας - εννοώντας οτι είναι φτηνά...



    Γνώμες; Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο;

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #9
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της GyPsy
    Εγγραφή
    28/01/2003
    Μηνύματα
    373

    Re: Takakia?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
    Molis sta 2300 klm me to KLE mou eniosa to mprostino freno na exei xalarosei arketa kai piga sto synergio na to koitakso. O mixanikos mou eipe thelo nea takakia kai oti eimai o protos pou eide sto sygekrimeno montelo na xreiazete toso grigora takakia.

    Prospatho sto frenarisma na tiro to 75-25 mprosta-piso kai oute liono to mixanaki mou opos isxiristike o mixanikos.

    Kamia gnomi?
    Το ιδανικό φρενάρισμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 75-25%

    Είναι 50-50 στην δύναμη που ασκούμε

    και σαν ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ έχουμε το περίφημο 75-25%

    που ακούμε και δεν ξέρουμε τι είναι...

    Εάν ασκείς 75-25 τότε το μπροστά όντως τρώει ΟΛΟ το ζόρι,

    και φθείρεται γρήγορα....
    Πωλείται XX 98' Full Extra.

    Πωλήθηκε...

  10. #10
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της GyPsy
    Εγγραφή
    28/01/2003
    Μηνύματα
    373

    Re: να ρωτήσω κάτι σχετικό-άσχετο;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Στη δικιά μου KLE 400, τα μπροστινά τακάκια, παρόλο που ο προηγούμενος τα είχε αλλάξει πρόσφατα, κάνουν πολύ θόρυβο, τρίζουν (όχι από καθαριότητα ), στο φρενάρισμα (εννοείται )



    Πήγα στο Brake Shop στην Καλλιρόης, ο τύπος μου επιβεβαίωσε οτι είναι καινούρια, μου είπε οτι μάλλον ακούγονται λόγω μάρκας - εννοώντας οτι είναι φτηνά...



    Γνώμες; Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο;

    ΔΕΝ τρίζουνε μόνο τα φθηνά....
    Πωλείται XX 98' Full Extra.

    Πωλήθηκε...

  11. #11
    Μηνύματα: 113463 Το avatar του/της sadengr
    Εγγραφή
    28/09/2005
    Μηνύματα
    71
    Βασικα και στο δικο μου ακουγεται ενας συριστικος ηχος ειδικα σε φρεναρισμα σε κατηφορα αλλα και η δισκοπλακα και τα τακακια ειναι ενταξει. Το φρεναρισμα ικανοποιητικο ποτε δε νομιζω να ειναι προβλημα οπως μου ειπε και ο μαστορας.

  12. #12
    Και σε μένα το φρενάρισμα είναι ικανοποιητικό, και ο τύπος στο Brake Shop μου είπε οτι δε θέλουν αλλαγή.

    Τί να πω...

    Πάντως έχουν και ένα καλό, ειδικά όσο ο καιρός επιτρέπει ανοιχτά παράθυρα στα αυτοκίνητα: Λειτουργούν σαν back-up κόρνα !

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #13
    Molis gyrisa apo to synergeio, piga kai se allon gia deuteri gnomi. Telika itan takakia, itan entelos fagomeno to mprostino. Mou eipe oti genikos to kanei se afto to montelo kai oti ta gnisia tis Kawa den einai toso sklira.

    Evala kati pio sklira, Vesrah legonte, kai einai 10 euro ftinotera apo ta tis Kawasaki (20 euro).

    Os tora emena den mou etrizan katholou pantos.

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659


    Στο "σφύριγμα" των τακακιών ΔΕΝ παίζει ρόλο ή μάρκα ή η τιμή τους, αλλά το υλικό τριβής....

    Τα οργανικά ΔΕΝ ακούγονται καθόλου (και φρενάρουν περίφημα αλλά "τρώγονται" σε χρόνο dt...)

    Τα μεταλλικά κάνουν ακριβώς τα αντίθετα !!!

    Γι'αυτό, μια καλή μέση λύση μεταξύ διάρκειας ζωής, κόστους και θορύβου είναι τα ημι-μεταλλικά.....

    Επίσης στο "σφύριγμα" παίζει ρόλο και η μορφή του δίσκου (μασίφ, τρυπητός, "μαργαρίτα" κ.λ.π.).

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


    Στο "σφύριγμα" των τακακιών ΔΕΝ παίζει ρόλο ή μάρκα ή η τιμή τους, αλλά το υλικό τριβής....

    Τα οργανικά ΔΕΝ ακούγονται καθόλου (και φρενάρουν περίφημα αλλά "τρώγονται" σε χρόνο dt...)

    Τα μεταλλικά κάνουν ακριβώς τα αντίθετα !!!

    Γι'αυτό, μια καλή μέση λύση μεταξύ διάρκειας ζωής, κόστους και θορύβου είναι τα ημι-μεταλλικά.....

    Επίσης στο "σφύριγμα" παίζει ρόλο και η μορφή του δίσκου (μασίφ, τρυπητός, "μαργαρίτα" κ.λ.π.).

    thanks mate!

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Takakia . . ? Ti einai pali touto ?
    από xapos_kil στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2007, 16:41
  2. Takakia
    από FAZER79 στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2007, 14:31
  3. Takakia Honda Gia Bmw?
    από yianvoul στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2006, 16:18
  4. Takakia
    από cineman στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2005, 02:13
  5. Takakia Sintrofoi
    από PALADIN στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2004, 19:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF