Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 81

Θέμα: ανακατασκευη σε HONDA GLX 90cc

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaros33
    Εγγραφή
    16/03/2013
    Μηνύματα
    153

    ανακατασκευη σε HONDA GLX 90cc

    καλησπερα παιδιά
    είμαι νέο μέλος στην παρέα σας και πραγματικά ομόλογο ότι έχω εντυπωσιαστεί απο την πολύ καλή δουλειά σας στης ανακατασκευές .
    και μιας και μιλάμε για αυτές έχω και εγώ ένα glx90 που το είχα παρατημένο σχεδόν μια 10ετια.
    με αφορμή του νέου νόμου σχετικά με την ασφάλεια και τα πρόστιμα της το ξέθαψα απο την αυλή που το είχα πεταμένο για να καταθέσω την πινακίδα και την άδεια του ,το είδε κάποιος φίλος και μου πρωτινέ να το αγοραση για ανακατασκευή,και ρωτώ εγώ συμφερη να γυνή αυτή η διαδικασία ?? η να το πουλήσω στον φίλο ??

    ξέχασα να αναφέρω οτι το ολο μπάτζετ που μπορώ να διαθέσω αμεσα ειναι μετα βιας 350,00€
    το μοτέρ το πήγα σε ενα φιλο μηχανικό και αφου το έλυσε και το ελενξε εξονυχίστηκα θα χρειαστεί κάνα 100,00€ ανταλλάχτηκα (κυλινδροπιστονο - καδένα και γρανάζι ,δίσκους ,λάδια ).οποτε μου μένει ενα πόσο της τάξεως των 250,00€ με μια μικρή επιχορήγηση από τον αδερφό εαν χρειαστώ ακόμα λίγα φράγκα . και ο φίλος μου το φτιάχνει τσάμπα

    εμφανισιακά απο κόκκινο ειναι σχεδόν άσπρο θέλει 1 λάστιχο πίσω ,μπροστά φτερό , 2 σαμπρέλες ,πίσω φως ,όλα τα φλας , κοντέρ, διακόπτη μιας και δεν ξέρω που είναι τα κλειδιά του , τα 2 πλαστικά καπάκια δεξιά και αριστερά και νέα εξάτμιση μιας και αυτή έχει λιωση απο την σκουριά .
    οσο για τα εργαλεία υπάρχουν δικά μου και του φίλου που εχει το συνεργείο,πιστόλι έχω τον ξάδερφο (μπογιατζής άλλα μας κάνει ) ωρες ελεύθερες έχω αρκετές άπλα θα ήθελα την συμβουλής - γνώμη σας

    να ενημερώσω οτι το μηχανάκι η πρώτη του άδεια είναι του 05/1992

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από makaros33 Προβολή μηνύματος
    καλησπερα παιδιά
    είμαι νέο μέλος στην παρέα σας και πραγματικά ομόλογο ότι έχω εντυπωσιαστεί απο την πολύ καλή δουλειά σας στης ανακατασκευές .
    και μιας και μιλάμε για αυτές έχω και εγώ ένα glx90 που το είχα παρατημένο σχεδόν μια 10ετια.
    με αφορμή του νέου νόμου σχετικά με την ασφάλεια και τα πρόστιμα της το ξέθαψα απο την αυλή που το είχα πεταμένο για να καταθέσω την πινακίδα και την άδεια του ,το είδε κάποιος φίλος και μου πρωτινέ να το αγοραση για ανακατασκευή,και ρωτώ εγώ συμφερη να γυνή αυτή η διαδικασία ?? η να το πουλήσω στον φίλο ??

    ξέχασα να αναφέρω οτι το ολο μπάτζετ που μπορώ να διαθέσω αμεσα ειναι μετα βιας 350,00€
    το μοτέρ το πήγα σε ενα φιλο μηχανικό και αφου το έλυσε και το ελενξε εξονυχίστηκα θα χρειαστεί κάνα 100,00€ ανταλλάχτηκα (κυλινδροπιστονο - καδένα και γρανάζι ,δίσκους ,λάδια ).οποτε μου μένει ενα πόσο της τάξεως των 250,00€ με μια μικρή επιχορήγηση από τον αδερφό εαν χρειαστώ ακόμα λίγα φράγκα . και ο φίλος μου το φτιάχνει τσάμπα

    εμφανισιακά απο κόκκινο ειναι σχεδόν άσπρο θέλει 1 λάστιχο πίσω ,μπροστά φτερό , 2 σαμπρέλες ,πίσω φως ,όλα τα φλας , κοντέρ, διακόπτη μιας και δεν ξέρω που είναι τα κλειδιά του , τα 2 πλαστικά καπάκια δεξιά και αριστερά και νέα εξάτμιση μιας και αυτή έχει λιωση απο την σκουριά .
    οσο για τα εργαλεία υπάρχουν δικά μου και του φίλου που εχει το συνεργείο,πιστόλι έχω τον ξάδερφο (μπογιατζής άλλα μας κάνει ) ωρες ελεύθερες έχω αρκετές άπλα θα ήθελα την συμβουλής - γνώμη σας

    να ενημερώσω οτι το μηχανάκι η πρώτη του άδεια είναι του 05/1992
    εχω ενα ιδιο και το εχω ηδη ανακατασκευασει,πιστευω πως με λιγο ψαξιμο,αρκετη προσωπικη εργασια κλπ,θα σου περισεψουν κιολας,εχει πολλα πραγματα στο εμποριο και οριτζιναλ και ιμιτα οποτε θα καλυφθεις.παρε μια ιδεα απο εδω αλλα και μεσα στο φορουμ θα βρεις πολλα αντ/κα,μαζεψε τα κομματια σου και μετα ξεκινα την εργασια,μπαινεις στο car πατας το μοτο που σε ενδιαφερει,μετα ανταλλακτικα γι αυτο το οχημα και παρε μια γευση απο αγγελιες-http://www.car.gr/parts/view/1305291/ http://www.car.gr/parts/photos/3304894/ http://www.car.gr/parts/view/2966854/

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaros33
    Εγγραφή
    16/03/2013
    Μηνύματα
    153
    καλήμερα και ευχαριστώ
    είδη το έψαξα και εντόπισα κάποια πράγματα

  4. #4
    φυσικα και αξίζει εγω εφτιαξα το glx 90 με πρωτη αδεια 1992 με κόστος περίπου 150 ευρώ και ΠΟΛΥ προσωπική δουλειά σαν οδηγό πάντα τις ανακατασκευές του Σπύρου (να' ναι καλα),από οτι λες φαινεται να τα έχεις ολα (εργαλεια - πιστολι) τα ανταλλακτικα ειναι σχετικα φτηνα εγω αλλαξα λαστιχα - πλαστικα ολα TAIWAN ιμιτασιον αλλα αρκετα καλη ποιοτητα και εφαρμογη-φωτα πισω-σελα ιμιτασιον αλλα θα χρειαστει μελλοντικα ταπετσερη- βαλιστουλα σχαρα - λαδια μπουζι-φλασ-προστατευτικο αλυσίδας ΟΛΑ 150-170 ευρω για τιμες περιπου δες αυτο http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=131188
    aleaxzafeir

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaros33
    Εγγραφή
    16/03/2013
    Μηνύματα
    153
    καλησπερα
    η απόφαση είδη πήρε τον δρόμο της .(μετά απο αρκετό κρασί και κουβέντα με φιλαράκια ,τα οποία ανάγκασα να με βοηθήσουν )

    είδη το λύσαμε άλλα δύστυχος πριν το λύσιμο δεν εχω φώτο μιας και η ψηφιακή δεν είχε μπαταριά
    στα πλαστικά έχω εντόπιση κάποια σπασίματα ,άλλα και κάποια εσωτερικά ραγίσματα,
    δείτε της φώτο και θα καταλάβετε τη ενοω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00446-1.jpg 
Προβολές:	1329 
Μέγεθος:	96,7 KB 
ID:	285046
    και εδω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00451-1.jpg 
Προβολές:	1327 
Μέγεθος:	74,9 KB 
ID:	285047
    και εδω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00445-1.jpg 
Προβολές:	1328 
Μέγεθος:	100,6 KB 
ID:	285048
    Τελευταία τροποποίηση από makaros33; 17/03/2013 στις 15:04. Αιτία: αλαγη συνημενων

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaros33
    Εγγραφή
    16/03/2013
    Μηνύματα
    153
    και εχει και συνέχεια Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00452-1.jpg 
Προβολές:	1324 
Μέγεθος:	65,8 KB 
ID:	285049
    και μια ύποπτη σκουριά
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00435-1.jpg 
Προβολές:	1323 
Μέγεθος:	55,6 KB 
ID:	285050

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaros33
    Εγγραφή
    16/03/2013
    Μηνύματα
    153
    λοιπόν μεχρει εδώ όλα καλά (αγκαρεψα αδέρφια και φίλους και η δουλειά ξεκίνα απο την τρίτη το απόγευμα )
    άλλα μετα απο κουβέντα με άτομα που ασχολούνται με το μότο Κρος (είχαν φιλικό αγώνα στην περιοχή σήμερα ) και έχουν μια αρκετά μεγάλη εμπειρία στην αναζήτηση ανταλλακτικών και υλικόν στα Μέγαρα και στην Ελευσίνα κατέληξα στο συμπέρασμα οτι αυτα που γράφει ο οσυμφοριτης στο θεμα των 800€ για την ιδια ανακατασκευή πρακτικά ειναι αδύνατο να βρεθούν στην περιοχή μου,γιαυτό θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με το που θα βρω τα υλικά που αναφερόντανε, στην ευρύτερη περιοχή της αθηνας
    και μιλαω για τα εξης υλικα : στόκους- ελαστικοποιητες- αστάρια - ψυχρό γαλβανι - πισα - φύλο πολυεστέρα - καθαριστικό σιλικόνης - αρμοκολες πλαστικοποιητές και φυσικά το χρώμα το δικό του Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16032013127[1].jpg 
Προβολές:	1322 
Μέγεθος:	71,6 KB 
ID:	285057

  8. #8
    Το χρωμα το δικό του έχει 180 ευρω περίπου

    http://www.moto.gr/forums/showthread...&highlight=glx

    Αν βάψεις ολα τα πλαστικά εσύ θα σου έρθει πολύ πιο φτηνά αλλά θα διαλέξεις μια άλλη απόχρωση περίπου το χρώμα αυτο
    aleaxzafeir

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/12/2012
    Μηνύματα
    382
    Δεν πεζει αυτη η τιμη σε νεραδολιαλητο και η τιμες ειναι αναλογα την εταιρια χρωματων ρωτα σε χρωματοπολεια αυτοκηνητων με των κωδ που εχεις και αν δεν βρεις ακρη παρε ενα καπακι με το χρωμα να ειναι ςε καλη κατασταση να σου το βγαλουν με φασματογραφο θα ειναι 98 τοις εκατο το ειδιο

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaros33
    Εγγραφή
    16/03/2013
    Μηνύματα
    153
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexzafeir Προβολή μηνύματος
    Το χρωμα το δικό του έχει 180 ευρω περίπου

    http://www.moto.gr/forums/showthread...&highlight=glx

    Αν βάψεις ολα τα πλαστικά εσύ θα σου έρθει πολύ πιο φτηνά αλλά θα διαλέξεις μια άλλη απόχρωση περίπου το χρώμα αυτο
    και πάνω που έλεγα οτι θα κράταγα το γενικό μπάτζετ χαμηλά ,τέλος πάντων θα το ψάξω απο την τρίτη και ίδωμεν (μαμά ή μπαμπά)

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakis0547
    Εγγραφή
    02/01/2010
    Μηνύματα
    253
    και εγω που ρωτησα για το συγκεκριμενο χρωμα του εργοστασιου τοσο μου ειπανε..
    Να φύγετε... να πάτε αλλού .... και
    μεις είχαμε MZ251 αλλά δε βάζαμε
    acrapovic και Ohlins !!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaros33
    Εγγραφή
    16/03/2013
    Μηνύματα
    153
    καλησπερα

    τελικά το χρώμα παίζει απο 80€ εως 150€ στην αγορά και η τιμη ειναι ανάλογα το πόσο κοντά θα το φέρουν.
    ξεκινώντας να τρίβω για αρχή το πίσω ψαλίδι με μια συρματοβουρτσα με μαλάκια "" τρίχα "" διαπίστωσα ενα φάγωμα στο συνεμπλοκ (αν το λενε και ετσι) και παραληλα εχει και ενα αντιστοιχώ μισοφέγγαρο η βάση απο το καπάκι της αλυσίδας,πιθανών να ηταν αρκετά λάσκα η αλυσίδα αλλα και στραβοκουμπομενη η ρόδα πάνω στο ψαλίδι. Λέτε αυτό να έχει κάποια επίπτωση ?? η μήπως έχει παρη το ψαλίδι ??
    εαν ναι αυτό πως μπορώ να το εξακριβώσω ??
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	19032013136.jpg 
Προβολές:	1206 
Μέγεθος:	72,0 KB 
ID:	285202Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	19032013138.jpg 
Προβολές:	1198 
Μέγεθος:	48,1 KB 
ID:	285203

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakis0547
    Εγγραφή
    02/01/2010
    Μηνύματα
    253
    τι σημαινει ποσο κοντα θα το φερουν...η μπορουν η δεν μπορουν. ο κωδικος R4C Candy Ruby Red ειναι ενας,αν δεν μπορει να στο βγαλει πανε αλλου..
    για το ψαλιδι,μαλλον ειχε λιωσει η γλυστρα και σου εκανε ζημια στο ψαλιδι,δεν νομιζω να εχεις θεμα.τα συνεμπλοκ αλλαζουν..
    Τελευταία τροποποίηση από sakis0547; 19/03/2013 στις 19:21.
    Να φύγετε... να πάτε αλλού .... και
    μεις είχαμε MZ251 αλλά δε βάζαμε
    acrapovic και Ohlins !!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/12/2012
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sakis0547 Προβολή μηνύματος
    τι σημαινει ποσο κοντα θα το φερουν...η μπορουν η δεν μπορουν. ο κωδικος R4C Candy Ruby Red ειναι ενας,αν δεν μπορει να στο βγαλει πανε αλλου..
    για το ψαλιδι,μαλλον ειχε λιωσει η γλυστρα και σου εκανε ζημια στο ψαλιδι,δεν νομιζω να εχεις θεμα.τα συνεμπλοκ αλλαζουν..
    Συμφονω με τον sakis0547 και δεν υπαρχη στην τιμη τον 50e στα 120 και ανω ναι θα το βρεις αν δωσεις των παραπανο κωδ θα σου το βγαλουν το πως θα βγει ειναι το πως το βαφεις δηλ την διαδηκασια

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaros33
    Εγγραφή
    16/03/2013
    Μηνύματα
    153
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sakis0547 Προβολή μηνύματος
    τι σημαινει ποσο κοντα θα το φερουν...η μπορουν η δεν μπορουν. ο κωδικος R4C Candy Ruby Red ειναι ενας,αν δεν μπορει να στο βγαλει πανε αλλου..
    για το ψαλιδι,μαλλον ειχε λιωσει η γλυστρα και σου εκανε ζημια στο ψαλιδι,δεν νομιζω να εχεις θεμα.τα συνεμπλοκ αλλαζουν..
    απλα το θεμα οπως μου ειπαν ειναι εαν εχει μεσα βερνικη η οχι ,και απο κοματια του μπροστα φτερου που ειναι το μονο που δεν εχει ξεθώριασει μου ειπαν οτι το χρωμα του παει προς το κοκκινο της περλας ?????
    τωρα κατα ποσο στεκει δεν ξερω ,οσο για την γλυστρα που λες φιλε μου απλα οταν το ελυσα ΔΕΝ την βρικα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	19032013141.jpg 
Προβολές:	1182 
Μέγεθος:	44,6 KB 
ID:	285210

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Bελτιώσεις σε Honda GLX
    από Dexter007 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2005, 12:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF