Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 48

Θέμα: Πως μαθαινω με ασφάλεια τα όρια;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Τί λάστιχα έβαλες; Για να σε φοβίζουν θα είναι μαπα.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Πολυμήχανος Προβολή μηνύματος
    Βρες ένα μέρος με ίσιο χωματάκι. Πιάσε μια ταχύτητα π.χ. 20 χμ/ω με το bros και κάνε το εξής:

    Για μισό δευτερόλεπτο, για μια στιγμή, πάτα με όλη την δύναμη το μπροστά φρένο και αμέσως αμόλα το. Γραπωσέ το με όση δύναμη έχεις και άστο όσο πιο γρήγορα μπορείς.

    Μην φοβηθείς, δεν πέφτεις, δεν προλαβαίνει για τόσο λίγο να φύγει από την ισοροπία η μοτοσυκλέτα. Ο τροχός για πολύ λίγο θα μπλοκάρει, και θα προλάβεις να το νοιώσεις τι αίσθηση σου δίνει όσο μπλοκάρει.

    Κάντο μερικές φορές, και σιγά σιγά, κερδίζοντας εμπιστοσύνη, άσε και λίγο ακόμη παραπάνω μπλοκαρισμένο τον τροχό.

    Η αίσθηση του πως νοιώθεις ένα μπλοκαρισμένο μπροστινό, θα γραφτεί στις έτοιμες προυπολογισμένες καταστάσεις+αντιδράσεις στον εγκέφαλό σου.

    Την επόμενη φορά που θα φρενάρεις με πανικό στον δρόμο, μόλις μπλοκάρει, η ''έτοιμη'' μνήμη θα επέμβει πριν καν το σκεφτείς συνειδητά, και θα σε σώσει.


    Υπάρχουν πολλές ακόμα ασκήσεις να κάνεις, αυτή είναι η πιο βασική όμως, για να βάλεις ένα ''εσωτερικό'' abs στα δακτυλά σου.
    Αυτό, αλλά κάνε το ακόμα πιο προοδευτικά.
    Φρέναρε, πιο δυνατά, πιο δυνατά, μέχρι να το μπλοκάρεις.
    Και 20 χλμ πολλά είναι που λέει ο λόγος, ίσα να τσουλάς. Το θέμα είναι να δεις πως είναι όταν πλησιάζει, πως νοιώθεις όταν γίνεται.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  3. #18
    Δεν έχω να προσθέσω κάτι ουσιαστικό για τα φρένα. Ό,τι σου έγραψαν παραπάνω. Χώμα και προοδευτικά φρένα μέχρι να αποκτήσεις καλή αίσθηση.

    Για το δεύτερο σου ερώτημα σχετικά με πτώση μέσα στη στροφή, αν αυτή οφείλεται σε "χάσιμο" του μπροστινού, ελάχιστα πριν θα αισθανθείς το τιμόνι να ελαφρώνει αισθητά και όταν αρχίσει να διπλώνει ΑΜΕΣΩΣ μετά, έχει την ίδια αίσθηση που έχεις όταν πατάς το σαπούνι μέσα στη μπανιέρα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις εκείνη τη στιγμή είναι να ανοίξεις το γκάζι σηκώνοντας ταυτόχρονα το μηχανάκι. Βέβαια, είναι εξαιρετικά πιθανό α)να μην αισθανθείς τίποτα από τα παραπάνω και να πέσεις, β)να το καταλάβεις ότι πέφτεις και να μη προλάβεις να κάνεις τίποτα και γ)να το καταλάβεις και να αρχίσεις να διορθώνεις αλλά παρ΄όλα αυτά να πέσεις!

    Η μόνη ουσιαστική συμβουλή που μπορώ να δώσω στην παρούσα φάση είναι, γράψε όσα περισσότερα χιλιόμετρα μπορείς παρατηρώντας τις αντιδράσεις της μηχανής και τις δικές σου.
    Think faster than you ride

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    .............
    Η μόνη ουσιαστική συμβουλή που μπορώ να δώσω στην παρούσα φάση είναι, γράψε όσα περισσότερα χιλιόμετρα μπορείς παρατηρώντας τις αντιδράσεις της μηχανής και τις δικές σου.
    χωρις να πεσεις εεεεεεεεεεεεεεεεεε?


  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της omrtlegol
    Εγγραφή
    18/02/2013
    Μηνύματα
    84
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kinhsh Προβολή μηνύματος
    Τί λάστιχα έβαλες; Για να σε φοβίζουν θα είναι μαπα.
    Κατι Bridgestone Battlax BT εχω βαλει! Δεν μπορω να πω οτι με φοβιζουν γτ δεν εχουν κληθει ποτε να κανουν το κατι παραπανω!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nihristo Προβολή μηνύματος
    αν οδηγούσες ένα εντουράκι σε χώμα, λάσπη κλπ θα έβλεπες εύκολα κ "ανώδυνα" πως είναι να μην έχεις πρόσφυση στο φρένο, στην μπάντα κλπ. Εξαιρετικό σχολείο για μένα, να περάσεις από οδήγηση σε χώμα.
    To track day δεν αντικαθίσταται όμως πιστεύω, παρόλο που δεν έχω κάνει.

    Υπαρχει ενα XT που καπου βολοδερνει στο χωριο,οταν καποια στιγμη κατεβω,θα γινει η επιχειρηση :P
    Οσον αφορα την πιστα,να σου πω την αληθεια μου,ντρεπομαι λιγο προς το παρον

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Πολυμήχανος Προβολή μηνύματος
    Βρες ένα μέρος με ίσιο χωματάκι. Πιάσε μια ταχύτητα π.χ. 20 χμ/ω με το bros και κάνε το εξής:

    Για μισό δευτερόλεπτο, για μια στιγμή, πάτα με όλη την δύναμη το μπροστά φρένο και αμέσως αμόλα το. Γραπωσέ το με όση δύναμη έχεις και άστο όσο πιο γρήγορα μπορείς.

    Μην φοβηθείς, δεν πέφτεις, δεν προλαβαίνει για τόσο λίγο να φύγει από την ισοροπία η μοτοσυκλέτα. Ο τροχός για πολύ λίγο θα μπλοκάρει, και θα προλάβεις να το νοιώσεις τι αίσθηση σου δίνει όσο μπλοκάρει.

    Κάντο μερικές φορές, και σιγά σιγά, κερδίζοντας εμπιστοσύνη, άσε και λίγο ακόμη παραπάνω μπλοκαρισμένο τον τροχό.

    Η αίσθηση του πως νοιώθεις ένα μπλοκαρισμένο μπροστινό, θα γραφτεί στις έτοιμες προυπολογισμένες καταστάσεις+αντιδράσεις στον εγκέφαλό σου.

    Την επόμενη φορά που θα φρενάρεις με πανικό στον δρόμο, μόλις μπλοκάρει, η ''έτοιμη'' μνήμη θα επέμβει πριν καν το σκεφτείς συνειδητά, και θα σε σώσει.


    Υπάρχουν πολλές ακόμα ασκήσεις να κάνεις, αυτή είναι η πιο βασική όμως, για να βάλεις ένα ''εσωτερικό'' abs στα δακτυλά σου.
    Θεος!!Πρωτα λοιπον στο χωματακι οπως ειπες,(για να παρω μια γενικη εικονα) και μετα στο παρκιγκ οπως ειπε ο Runner Ducati για να δω πιο συγκεκριμενα τι κανει η δικια μου μηχανη! Γτ φανταζομαι στο χωματακι ολες οι μηχανες πανω κατω την ιδια συμπεριφορα θα εχουν!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Βρες οσα thread εχει ανοιξει το μελος bladerunner και ξεκινα το διαβασμα. Θα σου λυθουν ολες οι αποριες.
    The dude abides
    Αν ο bladerunner ειχε γραψει βιβλια για μαθηματικα,τοσο πολυ που τον εχω διαβασει,θα ειχα παρει το πτυχιο μου τωρα :P

  6. #21
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από omrtlegol Προβολή μηνύματος
    .........
    Οσον αφορα την πιστα,να σου πω την αληθεια μου,ντρεπομαι λιγο προς το παρον .............
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  7. #22
    Τρικαλινός Το avatar του/της SoulGR
    Εγγραφή
    30/09/2008
    Μηνύματα
    701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από omrtlegol Προβολή μηνύματος
    Κατι Bridgestone Battlax BT εχω βαλει! Δεν μπορω να πω οτι με φοβιζουν γτ δεν εχουν κληθει ποτε να κανουν το κατι παραπανω!
    και γω αυτα φοραω στο βροσακι,κανενα προβλημα απο γλιστριματα μεσα σε στροφες

    2 χρονια που το κυκλοφορω καθε μερα( δεν εχω αλλο μεσο μεταφορας :P ) το μπροστινο μου χει γλιστρήσει 5-6 φορες μεσα στην πόλη-σε ασφαλτο γυαλι με μικρες ταχυτητες- την γλίτωσα αφήνοντας φρενο και πατωντας ποδι κατω για να την σηκώσω-δεν ξερω αν ειναι σωστο-λαθος,την γλίτωσα παντως :P

    ολα θα σου βγουν με τα χλμ..

    πιστα ουτε εγω εχω μπει ακομα...φετος το καλοκαιρι θα μπω
    open your mind and your ass will follow
    for sale!
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146280

  8. #23
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Οπως ειπε κι ο Κομφουκιος, 'τα ορια δεν προσεγγιζονται με ασφαλεια'. Οποτε διαλεγεις σε ποια πλευρα του φραχτη θελεις να εισαι.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Aφού τα λάστιχα αυτά είναι ικανοποιητικά,BT σκέτο δεν υπάρχει εχουν και νούμερο μετα πχ 20 που τα καθορίζει αν ειναι προς το εκδρομικά η προς το πιο σπόρ η γόμμα τους, για την αρχική ερώτηση που έκανες στο πόστ αυτό που έχω δει εγώ ειναι οτι δέν ρισκάρουμε μπλοκάρισμα του μπροστινού παρά το αφήνουμε αυτό να συμβεί σε κάποια τυχαία στιγμή ανάγκης. Γιατί ανάλογα το μοντέλο μηχανής στην όρθια θέση ενα μπλοκάρισμα μπροστινού μπορεί να είναι ακίνδυνο αν η μηχανή εχει πολύ σταθερή γεωμετρία η επικίνδυνο αν εχει πιο γρήγορη γεωμετρία. Το bross πρέπει να ειναι καπου στη μεση η γεωμετρία του οπότε αν μπλοκάρει στην όρθια θέση δεν θα πέσεις κατα 70% αλλα υπάρχει και το 30% οπότε δεν το ρισκάρουμε αλλά βοηθάμε και με το πίσω φρένο πατώντας το .
    Μέσα στή στροφή τα λάστιχα σού λένε πόση πρόσφυση έχουν,αν δέν νοιώθεις εμπιστοσύνη να τα πλαγιάσεις ειναι γιατί δεν εχεις αρκετή πρόσφυση,αν πάς σε καλύτερη άσφαλτο θα στο πούν. Μια διερεύνηση της πρόσφυσης μπορείς να κανεις με το γκαζι στην έξοδο να δεις αν εχει ταση να γλιστρήσει. Σε μία στροφή πχ που το λάστιχο αρχίζει και χάνει προσφυση οταν τρέχουμε με 70 χλμ/ωρα θα γλιστρήσει τελείως αν πάμε με 76 χλμ δηλαδή το εύρος του ορίου της πρόσφυσης ειναι μικρό οπότε και σ αυτό το θέμα δεν χρειάζεται ρίσκο αλλα πολύ σταδιακή βελτιωση της ικανότητας.

  10. #25
    Μέλος Το avatar του/της omrtlegol
    Εγγραφή
    18/02/2013
    Μηνύματα
    84
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Οπως ειπε κι ο Κομφουκιος, 'τα ορια δεν προσεγγιζονται με ασφαλεια'. Οποτε διαλεγεις σε ποια πλευρα του φραχτη θελεις να εισαι.
    Οχι απο αυτη

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της omrtlegol
    Εγγραφή
    18/02/2013
    Μηνύματα
    84
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kinhsh Προβολή μηνύματος
    Aφού τα λάστιχα αυτά είναι ικανοποιητικά,BT σκέτο δεν υπάρχει εχουν και νούμερο μετα πχ 20 που τα καθορίζει αν ειναι προς το εκδρομικά η προς το πιο σπόρ η γόμμα τους, για την αρχική ερώτηση που έκανες στο πόστ αυτό που έχω δει εγώ ειναι οτι δέν ρισκάρουμε μπλοκάρισμα του μπροστινού παρά το αφήνουμε αυτό να συμβεί σε κάποια τυχαία στιγμή ανάγκης. Γιατί ανάλογα το μοντέλο μηχανής στην όρθια θέση ενα μπλοκάρισμα μπροστινού μπορεί να είναι ακίνδυνο αν η μηχανή εχει πολύ σταθερή γεωμετρία η επικίνδυνο αν εχει πιο γρήγορη γεωμετρία. Το bross πρέπει να ειναι καπου στη μεση η γεωμετρία του οπότε αν μπλοκάρει στην όρθια θέση δεν θα πέσεις κατα 70% αλλα υπάρχει και το 30% οπότε δεν το ρισκάρουμε αλλά βοηθάμε και με το πίσω φρένο πατώντας το .
    Μέσα στή στροφή τα λάστιχα σού λένε πόση πρόσφυση έχουν,αν δέν νοιώθεις εμπιστοσύνη να τα πλαγιάσεις ειναι γιατί δεν εχεις αρκετή πρόσφυση,αν πάς σε καλύτερη άσφαλτο θα στο πούν. Μια διερεύνηση της πρόσφυσης μπορείς να κανεις με το γκαζι στην έξοδο να δεις αν εχει ταση να γλιστρήσει. Σε μία στροφή πχ που το λάστιχο αρχίζει και χάνει προσφυση οταν τρέχουμε με 70 χλμ/ωρα θα γλιστρήσει τελείως αν πάμε με 76 χλμ δηλαδή το εύρος του ορίου της πρόσφυσης ειναι μικρό οπότε και σ αυτό το θέμα δεν χρειάζεται ρίσκο αλλα πολύ σταδιακή βελτιωση της ικανότητας.
    BT-090 Ειναι για την ακριβεια!
    Τωρα οσον αφορα το θεμα αυτο καθεαυτο,το προβλημα ειναι οτι ψαχνω πως μπορω να διερευνησω την διαθεσιμη προσφυση,γτ τωρα τα λαστιχα μπορει να μου μιλανε αλλα εγω δεν τα ακουω νομιζω!! Γιατι οταν τα πραγματα πανε οπως τα εχεισ σχεδιασει στο μυαλο σου (η στοφη ειναι ετσι,θα πρεπει να μπω αναλογα κλπ) ολα ειναι καλα! Επειδη ομως καποιες φορες (ανθρωποι ειμαστε) μπορει να εκτιμησεις λαθος την κατασταση,να εχω μια βασικη γνωση οσον αφορα τις αναμενομενες αντιδρασεις της μοτο! Δηλαδη,πως η εκπληξη που θα νιωσεις σε μια τετοια περιπτωση να ειναι οσο το δυνατον μικροτερη αφηνοντας σου πιο καθαρο μυαλο για να πραξεις τα ενδεδειγμενα!

  12. #27
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από omrtlegol Προβολή μηνύματος
    BT-090 Ειναι για την ακριβεια!
    Τωρα οσον αφορα το θεμα αυτο καθεαυτο,το προβλημα ειναι οτι ψαχνω πως μπορω να διερευνησω την διαθεσιμη προσφυση,γτ τωρα τα λαστιχα μπορει να μου μιλανε αλλα εγω δεν τα ακουω νομιζω!! Γιατι οταν τα πραγματα πανε οπως τα εχεισ σχεδιασει στο μυαλο σου (η στοφη ειναι ετσι,θα πρεπει να μπω αναλογα κλπ) ολα ειναι καλα! Επειδη ομως καποιες φορες (ανθρωποι ειμαστε) μπορει να εκτιμησεις λαθος την κατασταση,να εχω μια βασικη γνωση οσον αφορα τις αναμενομενες αντιδρασεις της μοτο! Δηλαδη,πως η εκπληξη που θα νιωσεις σε μια τετοια περιπτωση να ειναι οσο το δυνατον μικροτερη αφηνοντας σου πιο καθαρο μυαλο για να πραξεις τα ενδεδειγμενα!
    Κοιτα....το ποιο βασικο (κατα την γνωμη μου) σε καθε περιπτωση ειναι να μπορεις να μετακινησεις το σωμα σου πανω στην μηχανη. Οποτε αν το πιεζεις καπου, εσω ετοιμος να κουνηθεις, με το ποπο να μην ακουμπαει βαρια στη σελα. Ειδικα στα σκυφτα μηχανακια.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #28
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από omrtlegol Προβολή μηνύματος
    Τωρα οσον αφορα το θεμα αυτο καθεαυτο,το προβλημα ειναι οτι ψαχνω πως μπορω να διερευνησω την διαθεσιμη προσφυση,γτ τωρα τα λαστιχα μπορει να μου μιλανε αλλα εγω δεν τα ακουω νομιζω!! Γιατι οταν τα πραγματα πανε οπως τα εχεισ σχεδιασει στο μυαλο σου (η στοφη ειναι ετσι,θα πρεπει να μπω αναλογα κλπ) ολα ειναι καλα! Επειδη ομως καποιες φορες (ανθρωποι ειμαστε) μπορει να εκτιμησεις λαθος την κατασταση,να εχω μια βασικη γνωση οσον αφορα τις αναμενομενες αντιδρασεις της μοτο! Δηλαδη,πως η εκπληξη που θα νιωσεις σε μια τετοια περιπτωση να ειναι οσο το δυνατον μικροτερη αφηνοντας σου πιο καθαρο μυαλο για να πραξεις τα ενδεδειγμενα!
    Οι στραβές είναι άπειρες. Το μπλοκάρισμα του μπροστινού και πώς σε προειδοποιεί σε ένα δυνατό φρενάρισμα με όρθια τη μοτοσυκλέτα το δοκιμάζεις με λίγα χλμ στο χώμα κλπ. Το από πού μπορεί να έρθει ένα low, ένα high, ένα χάσιμο μπροστινού μέσα στη στροφή, ένα "μπήκα με πολλά ο μλκς και τώρα πώς θα κλείσω την τροχιά μου για να μη φάω τη μπαριέρα" δεν μπορεις (ή έστω δεν ξέρω εγώ τον τρόπο) να τα βάλεις στον "εξομοιωτή".
    Η καλύτερη λύση (και ό,τι πιο κοντινό υπάρχει στον "εξομοιωτή") είναι η πίστα και τα μαθήματα και αυτά που θα μάθεις εκεί θα μπορέσεις να τα μεταφέρεις στην καθημερινότητά σου. Και πάλι υπάρχουν 1.000 τρόποι για να πέσεις κάτω σαν τα σκατά πριν προλάβεις να το καταλάβεις, αλλά όση περισσότερη εμπερία και γνώση αποκτάς τόσο μειώνεις τις πιθανότητες.

    Αν δε θες ακόμα να μπεις στη διαδικασία πίστα-σχολείο κλπ νιώσε λίγο τα φρένα σου για να μπορούν να σε βοηθήσουν σε ένα απότομο φρενάρισμα, πράγμα πολύ συχνό στην οδήγηση εντός πόλης. Είτει γιατί ένας κόπανος ταρίφας κοκκάλωσε για να πάρει πελάτη και δεν έχεις έξοδο διαφυγής, είτε γιατί πήγαινες με πολλά και το φανάρι πορτοκάλισε την πιο ακατάλληλη στιγμή, και πάει λέγοντας. Κάνε αυτό που σου είπαν με το χώμα δηλαδή.

    Την εξερεύνηση των ορίων της πρόσφυσης των ελαστικών σου από θέμα πλαγιάσματος και στροφών θα έλεγα ότι είναι καλύτερο να την αφήσεις για την πίστα. Μελέτα λίγο τη σωστή στάση σώματος και τα λοιπά βασικά ώστε να στρίβεις "σωστά", αλλά το πόσο γρήγορα μπορείς να στρίψεις ας το μάθεις καλύτερα σε ασφαλές περιβάλλον.

    Γνώμη μου τα παραπάνω.

  14. #29
    Μέλος Το avatar του/της omrtlegol
    Εγγραφή
    18/02/2013
    Μηνύματα
    84
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος

    Γνώμη μου τα παραπάνω.
    Μα αναζητοντας αυτη ανοιξα το post!!

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.995
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από omrtlegol Προβολή μηνύματος
    Επειδη ομως καποιες φορες (ανθρωποι ειμαστε) μπορει να εκτιμησεις λαθος την κατασταση,να εχω μια βασικη γνωση οσον αφορα τις αναμενομενες αντιδρασεις της μοτο! Δηλαδη,πως η εκπληξη που θα νιωσεις σε μια τετοια περιπτωση να ειναι οσο το δυνατον μικροτερη αφηνοντας σου πιο καθαρο μυαλο για να πραξεις τα ενδεδειγμενα!
    οπως εχουν πει αρκετοι χεραδες: "αν δεις οτι το χανεις, ανοιξε ΤΕΡΜΑ γκαζι...μπορει να μην διορθωσει το προβλημα, αλλα σιγουρα θα παρει τελος η αγωνια σου!"

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Με δίκυκλο στην πόλη: Κάν’το με ασφάλεια!
    από the_passenger στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2007, 03:18
  2. Πώς ερμηνεύουν οι γυναίκες τα σήματα
    από slacker στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2006, 11:50
  3. Με σταματησαν τα παιδια της ομαδας...
    από Runner Ducati στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2005, 21:28
  4. Ξέρετε πως έλεγαν οι 'παλιοί' τα πρώτα dragster?????
    από SF στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 22:11
  5. τα όρια ταχύτητας ...
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2005, 15:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF