Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 48

Θέμα: Πως μαθαινω με ασφάλεια τα όρια;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της omrtlegol
    Εγγραφή
    18/02/2013
    Μηνύματα
    84

    Πως μαθαινω με ασφάλεια τα όρια;

    Ο τιτλος κατ'αρχην ειναι λιγο αστοχος! Γι'αυτο λοιπον στο "σεντονι" θα προσπαθησω να το θεσω πιο σωστα!

    Μετα απο 4 χρονια στον "παπιο" καναμε το upgrade και πηρα και ενα bros για να ξεκινησω τα πρωτα "δειλα" βηματα!!

    Τους τελευταιους 2 μηνες εχω διαβασει σχεδον οτι Post υπαρχει στο forum αλλα εξακολουθω να εχς τις αποριουλες μου!
    (Να πω οτι τα οσο οδηγω δεν εχω πεσει-τρακαρει ουτε εχω κινδυνεψει καν για καποιο απο τα 2 πλην κανα 2 περιπτωσεων ) Αυτο με κανει να εχω πλεον,τεραστιο φοβο προς αυτο το "αγνωστο" πεδιο!! Το αντιπαρερχομαι και προχωρω στο "κυριως"

    Ερωτω λοιπον:
    Οταν για παραδειγμα φρεναρω δυνατα (εχω διαβασει ολα τα σχετικα ποστ για το συγκεκριμενο) υπαρχει μια "λεπτη γραμμη" οπου φευγει η μπροστα ροδα και μπουμ "παστελι" στην ασφαλτο, ή η οποια αποσταθεροποιηση συμβαινει προοδευτικα; Δηλαδη,εχω ακομα μεγαλο περιθωριο προσφυσης απο αυτο που εγω θεωρω οριακο; Μπορω να αρχισω να το πιεζω ολο και περισσοτερο γλιστροντας σιγα-σιγα;

    Παρομοια απορια επισης οσον αφορα το στριψιμο! Μπορω για παραδειγμα να δοκιμαζω να μπαινω σε μια στροφη λιιιγο πιο γρηγορα καθε φορα οσπου να αρχισω να νιωθω τα ορια τις πεδησης ή περνωντας καποιο "φραγμα" παρτον κατω;

    Ολα αυτα τα ρωταω οχι γιατι θελω να βγω εξω να το παιζω rossi,αλλα γιατι νιωθω φοβερη ανασφαλεια οσον αφορα την ικανοτητα μου να αποφυγω τις οποιες κακοτοπιες! Δεν λεω,μεχρι τωρα η προληψη και οοοοολα αυτα τα σεναρια που φτιαχνω στο μυαλο μου καθε φορα που οδηγαω με εχουν βγαλει ασπροπροσωπο,αλλα ισως ερθει η στιγμη που δεν θα ειναι αρκετα! (δυστυχως τα λεφτα για καποιο μαθημα δεν υπαρχουν τωρα,γινεται προσπαθεια βεβαια,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μεχρι να τα καταφερω να τα μαζεψω δεν μπορω να εχω κανει το κατιτις μου να γινω λιιιγο καλυτερος)

    anyway,κουρασα λιγο,αλλα ελπιζω στην βοηθεια σας!!
    Τελευταία τροποποίηση από omrtlegol; 21/03/2013 στις 18:08.

  2. #2
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Γνώμη μου μην πιεζεις κατάστασεις....

    Γράψε χιλιόμετρα στη σέλα,οδηγα κάτω απο τα όρια σου και αμυντικα για να αποφευγεις τα λάθη,κρατά αποστασεις και να προσπαθεις το βλέμμα σου να μην κολλάει κάπου συγκεκριμενα,δλδ αν παρατηρήσεις κάτι ανησυχητικο μπροστά σου μην το κοιτας συνέχεια να εισαι σε εγρηγορση για πιθανές εξόδους διαφυγής...

    αν θες να ψάχτεις με τα όρια σου και της Μότο σου,η πιστα είναι μονοδρομος...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    πιστα και μαθημα css ή riding school ειναι οι μονες επιλογες σου...
    θα ξερεις τι κανεις, γιατι το κανεις και προπαντων θα το κανεις μηχανικα και με την μεγιστη ασφαλεια...
    μετα θα μπορεις να εφαρμοσεις ολα αυτα που θα μαθεις εκει, στον δρομο...

    ο μονος χωρος που μπορουμε να "πιεσουμε" ειναι η πιστα...

  4. #4
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307


    Έλα πάμε όλοι μαζί με μια φωνή...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Μην το πιεζεις ακομα.και εγω λιγο παραπερα απο τη φαση σου ειμαι και με την εμπειρια και τα χλμ και λιγο αργοτερα τη πιστα θα ερθεις στα ισια σου.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της omrtlegol
    Εγγραφή
    18/02/2013
    Μηνύματα
    84
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Allst@rf Προβολή μηνύματος
    Γνώμη μου μην πιεζεις κατάστασεις....

    Γράψε χιλιόμετρα στη σέλα,οδηγα κάτω απο τα όρια σου και αμυντικα για να αποφευγεις τα λάθη,κρατά αποστασεις και να προσπαθεις το βλέμμα σου να μην κολλάει κάπου συγκεκριμενα,δλδ αν παρατηρήσεις κάτι ανησυχητικο μπροστά σου μην το κοιτας συνέχεια να εισαι σε εγρηγορση για πιθανές εξόδους διαφυγής...

    αν θες να ψάχτεις με τα όρια σου και της Μότο σου,η πιστα είναι μονοδρομος...
    Σιγουρα σε ολα αυτα που αναφερεις,εχεις τεραστιο δικιο! Εχω πληρη επιγνωση της αγνοιας-ανικανοτητας μου και γι αυτο οδηγω κατω απο τα ετσι και αλλιως χαμηλα ορια που εχω! Αλλα για να παραδειγμα το να φρεναρω καλα και με σιγουρια και οχι να ειμαι με την ψυχη στο στομα καθε φορα μην χρειαστει ενα πραγματικα καλο φρεναρισμα,δεν μπορω να το προπονησω και εκτος πιστας;Σε καποιο αλλο ελεγχομενο χωρο για παραδειγμα; Για να μην τρωω τα μουτρα μου στο ιπποδρομο ομως,ανευ λογου και αιτιας προσπαθοντας να μαθω να φρεναρω,ρωτω τα παραπανω για να μαθω τουλαχιστον τι αντιδραση να περιμενω απο την μηχανη!

  7. #7
    Στα φρενα μπορεις να δοκιμασεις με εντελως ορθια την μοτοσυκλετα για να μην πεσεις... σε καποιο ελεγχομενο ασφαλη χωρο, πχ μεγαλο παρκινγκ, η ασφαλτινη αλανα κλπ... με ταχυτητες πχ 60 χλμ για αρχη...
    αρχιζοντας δυνατα αλλα οχι αποτομα φρενα, δοκιμαζοντας καθε φορα λιγο παραπανω, και προσπαθωντας καθε φορα να μειωσεις την αποσταση φρεναρισματος...
    σε αυτη την διαδικασια θα αρχισεις καποια στιγμη να αντιλαμβανεσαι το μπλοκαρισμα των τροχων, και με λιγα αφημα του φρενου θα κανεις απεμπλοκη... και ξανα φρενο...
    αρα και θα αποκτησεις μια αντιληψη και αισθηση του τι σημαινει μπλοκαρισμα των τροχων απο φρενα, ποια ειναι η συμπεριφορα σε αυτη την φαση, η χρονικη διαρκεια κλπ...
    δεδομενα που θα μπαινουν στον εγκεφαλο για χρηση...
    εννοειται η διαδικασια πεδησης για μικροτερο φρεναρισμα θα γινεται με βαση το μπροστινο φρενο μιας και με αυτο σταματα η μοτοσυκλετα, και το πισω φρενο θα το πιεζεις και αυτο αλλα παιζοντας τον ρολο της σταθεροποιησης της μοτοσυκλετας...

    στις στροφες σε δημοσιο δρομο παντα οδηγουμε αμυντικα, αλλα για να μαθεις ποια ειναι η συμπεριφορα, πως ερχονται τα γλυστρηματα, χρειαζεται πρακτικη παλι σε ασφαλη χωρο...
    δηλαδη πιστα, παλι εαν μπορεις να βρεις εναν μεγαλο ασφαλτινο ανοιχτο χωρο χωρις κοντα σου επικινδυνα εμποδια, μπορεις με εξοπλισμο να δοκιμασεις πραγματα...
    παρολαυτα, εαν οδηγας αμυντικα στον δρομο, μπορεις και εκει να μαθεις μερικα πραγματα... αλλα αρκετα κατω απο τα ορια... εαν οδηγας αμυντικα, με καλη καταστασης ελαστικα, σε δρομους με αξιοπρεπη προσφυση, δεν υπαρχει προβλημα...
    ομως χρειαζεται να γνωριζεις βασικες αρχες... κατι που θελει δουλεια οσον αφορα την θεωρια, διαβασμα δηλαδη...
    καλυτερα θα ηταν ενα σχολειο... αλλα μεχρι τοτε, εαν γνωριζεις αγγλικα, ψαξου λιγο στο ιντερνετ...

    μερικα λινκς που βρισκονται μεχρι τωρα ελευθερα στο ιντερνετ...

    http://www.youtube.com/watch?v=rFvU695FQEU

    http://www.scribd.com/doc/57395068/S...ng-Techniques#
    http://www.scribd.com/doc/57395545/The-corner-book# (ελληνικα)

  8. #8
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Πρόσωπικα που έχω κάποια χρονιά που καβαλαω μοτο, προσπαθώ πάντα να κάνω τα παραπάνω που σου είπα,με την έννοια ότι αυτά που σου είπα είναι γενικοί κανόνες για όλους μας...

    Μπορείς να κάνεις προπόνηση σε ένα ήσυχο δρόμο, αλλά όχι τρέλα πράγματα... φρεναρισματα και λίγο γυροσκοπικη οδήγηση μπορείς να εξασκησεις για να ανέβει λίγο η αυτοπεποίθηση σου..

    Για μένα το σημαντικότερο είναι να αναπτυξεις την αντίληψη και θα αντανακλαστικα σου...αυτό με το βλέμμα που σου είπα μην το υποτιμας είναι πολύ σημαντικό..

    Θα το χεις ακούσει πιστεύω το "οπου κοιτά ,εκεί θα πάω "...

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της omrtlegol
    Εγγραφή
    18/02/2013
    Μηνύματα
    84
    Αυτες τις απαντησεις εψαχνα!!! Εχω δει-διαβασει αρκετα πραγματα ! Keith Code's Twist of the Wrist και αλλα τετοια ωραια αλλα πουθενα δεν εβρισκα αυτο που ανεφερες οσον αφορα την αντιληψη και την αισθηση του μπλοκαρισματος του τροχου για παραδειγμα ή το γλυστρημα!
    (στη μηχανη εβαλα λαστιχα πριν κανα 2μηνο οποτε τωρα ειναι η ωρα να σχηματισω μια σωστη εικονα του πια πρεπει να ειναι η συμπεριφορα της)

    Ευχαριστω πολυ για τον κοπο σου!!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της omrtlegol
    Εγγραφή
    18/02/2013
    Μηνύματα
    84
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Allst@rf Προβολή μηνύματος
    Πρόσωπικα που έχω κάποια χρονιά που καβαλαω μοτο, προσπαθώ πάντα να κάνω τα παραπάνω που σου είπα,με την έννοια ότι αυτά που σου είπα είναι γενικοί κανόνες για όλους μας...

    Μπορείς να κάνεις προπόνηση σε ένα ήσυχο δρόμο, αλλά όχι τρέλα πράγματα... φρεναρισματα και λίγο γυροσκοπικη οδήγηση μπορείς να εξασκησεις για να ανέβει λίγο η αυτοπεποίθηση σου..

    Για μένα το σημαντικότερο είναι να αναπτυξεις την αντίληψη και θα αντανακλαστικα σου...αυτό με το βλέμμα που σου είπα μην το υποτιμας είναι πολύ σημαντικό..

    Θα το χεις ακούσει πιστεύω το "οπου κοιτά ,εκεί θα πάω "...
    Το ειχα διαβασει αυτο,οτι ειναι κλασικη αντιδραση πανικου!! Να γινετε κατι μπροστα σου και εσυ μετα το μονο που θυμασαι να ειναι OPEL ASTRA 1.6 OPC οτι αλλο χαριτομενο αυτοκολλητο ειχε κολησει ο ιδιοκτητης πισω στο αμαξι του! Αυτο για παραδειγμα το εχω πολυ κατα νου και ελπιζω σιγα σιγα να αρχισω να το κατακτω οσο γινετε!!

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από omrtlegol Προβολή μηνύματος
    Ο τιτλος κατ'αρχην ειναι λιγο αστοχος! Γι'αυτο λοιπον στο "σεντονι" θα προσπαθησω να το θεσω πιο σωστα!

    1) Οταν για παραδειγμα φρεναρω δυνατα (εχω διαβασει ολα τα σχετικα ποστ για το συγκεκριμενο) υπαρχει μια "λεπτη γραμμη" οπου φευγει η μπροστα ροδα και μπουμ "παστελι" στην ασφαλτο, ή η οποια αποσταθεροποιηση συμβαινει προοδευτικα; Δηλαδη,εχω ακομα μεγαλο περιθωριο πεδησης απο αυτο που εγω θεωρω οριακο; Μπορω να αρχισω να το πιεζω ολο και περισσοτερο γλιστροντας σιγα-σιγα;

    2) Παρομοια απορια επισης οσον αφορα το στριψιμο! Μπορω για παραδειγμα να δοκιμαζω να μπαινω σε μια στροφη λιιιγο πιο γρηγορα καθε φορα οσπου να αρχισω να νιωθω τα ορια τις πεδησης ή περνωντας καποιο "φραγμα" παρτον κατω;
    1) με λιγα/ελαφρα και προοδευτικα φρενα μεσα στην στροφη με καλα λαστιχα και καλη προσφυση απο ασφαλτο, και ειδικα εαν δεν εχεις τεραστιες κλισεις... δεν πεφτεις, οχι τοσο ευκολα...
    αναλογα και με την μοτοσυκλετα, σεταπ κλπ, πχ με μπροστινο φρενο μπορει να ανοιξει λιγο η γραμμη σου, δηλαδη να εχεις υποστροφη... το καταλαβαινεις αυτο...
    σε αθλια ασφαλτο με καπως πιο δυνατο και αποτομο φρενο ειδικα ενας αρχαριος μπορει καμια φορα να χασει το μπροστινο...
    σημασια εχει να οδηγας αμυντικα και με περιθωριο απο ταχυτητα χωρις αλλους διπλα σου, ωστε οποια ενεργεια κανεις να εχει περιθωριο να ανοιξεις η να κλεισεις την τροχια σου μεσα στην λωριδα/ες σου...
    σε δημοσιο δρομο και ειδικα εφοσον εισαι αρχαριος, θα πρεπει να εχεις τελειωσει μετα φρενα πριν την εισοδο της στροφης οπου αρχιζεις να πλαγιαζεις, και να στριβεις εχοντας εστω και λιγο γκαζι...
    αλλωστε με φρενα μεχρι μεσα στην στροφη σε δημοσιο δρομο, δεν εχει και τοσο νοημα, μιας και αποδοση και ασφαλεια σε σπορ οδηγηση υπαρχει μονο με καλη γνωση της τεχνικης trailbraking...
    ξεκινα με αυτο που ειπαμε πιο πανω στο αλλο ποστ να αποκτησεις εμπειρια..

    2) εφοσον εχεις τελειωσει με τα φρενα και μπαινεις στην στροφη αμυντικα, παντα ως τελειως αρχαριος μιλαω, με σωστη γραμμη, δες το βιντεο λινκς κτλ που εβαλα στο πανω ποστ...
    και ελεγχεις την μοτοσυκλετα με λιγο γκαζι προοδευτικα, δεν εχεις προβλημα, ακομα και μικρα γλυκα γλυστρηματακια δεν θα σε ριξουν... ειναι απαραιτητο σε δημοσιο δρομο να περιοριζουμε τις μεγαλες κλισεις...

    ειναι μεγαλη κουβεντα που θελει διαβασμα απο θεωρια πρωτα απο ολα...
    και πρακτικη πρωτα απο ολα σε ασφαλη περιβαλον με προστατευτικο εξοπλισμο...
    και παρεα με εμπειροτερους που γνωριζουν και θεωρια και πραξη.
    Τελευταία τροποποίηση από Runner Ducati; 21/03/2013 στις 18:19.

  12. #12
    ΤρεΛαμέΛος Το avatar του/της nihristo
    Εγγραφή
    26/09/2007
    Μηνύματα
    432
    αν οδηγούσες ένα εντουράκι σε χώμα, λάσπη κλπ θα έβλεπες εύκολα κ "ανώδυνα" πως είναι να μην έχεις πρόσφυση στο φρένο, στην μπάντα κλπ. Εξαιρετικό σχολείο για μένα, να περάσεις από οδήγηση σε χώμα.
    To track day δεν αντικαθίσταται όμως πιστεύω, παρόλο που δεν έχω κάνει.
    πριν τον αγώνα ελέγχουμε ΟΛΕΣ τις βίδες...

  13. #13
    Βρες ένα μέρος με ίσιο χωματάκι. Πιάσε μια ταχύτητα π.χ. 20 χμ/ω με το bros και κάνε το εξής:

    Για μισό δευτερόλεπτο, για μια στιγμή, πάτα με όλη την δύναμη το μπροστά φρένο και αμέσως αμόλα το. Γραπωσέ το με όση δύναμη έχεις και άστο όσο πιο γρήγορα μπορείς.

    Μην φοβηθείς, δεν πέφτεις, δεν προλαβαίνει για τόσο λίγο να φύγει από την ισοροπία η μοτοσυκλέτα. Ο τροχός για πολύ λίγο θα μπλοκάρει, και θα προλάβεις να το νοιώσεις τι αίσθηση σου δίνει όσο μπλοκάρει.

    Κάντο μερικές φορές, και σιγά σιγά, κερδίζοντας εμπιστοσύνη, άσε και λίγο ακόμη παραπάνω μπλοκαρισμένο τον τροχό.

    Η αίσθηση του πως νοιώθεις ένα μπλοκαρισμένο μπροστινό, θα γραφτεί στις έτοιμες προυπολογισμένες καταστάσεις+αντιδράσεις στον εγκέφαλό σου.

    Την επόμενη φορά που θα φρενάρεις με πανικό στον δρόμο, μόλις μπλοκάρει, η ''έτοιμη'' μνήμη θα επέμβει πριν καν το σκεφτείς συνειδητά, και θα σε σώσει.


    Υπάρχουν πολλές ακόμα ασκήσεις να κάνεις, αυτή είναι η πιο βασική όμως, για να βάλεις ένα ''εσωτερικό'' abs στα δακτυλά σου.

  14. #14
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Βρες οσα thread εχει ανοιξει το μελος bladerunner και ξεκινα το διαβασμα. Θα σου λυθουν ολες οι αποριες.
    The dude abides

  15. #15
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    οτι εχουνε πει οι κυριοι παραπανω ειναι ΟΛΑ σωστα.

    ξεκινα practice εχοντας τα κατα νου.

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Με δίκυκλο στην πόλη: Κάν’το με ασφάλεια!
    από the_passenger στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2007, 03:18
  2. Πώς ερμηνεύουν οι γυναίκες τα σήματα
    από slacker στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2006, 11:50
  3. Με σταματησαν τα παιδια της ομαδας...
    από Runner Ducati στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2005, 21:28
  4. Ξέρετε πως έλεγαν οι 'παλιοί' τα πρώτα dragster?????
    από SF στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 22:11
  5. τα όρια ταχύτητας ...
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2005, 15:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF