Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: CBF 1000 2007 Χτύπημα στις ταχύτητες

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/01/2013
    Μηνύματα
    6

    CBF 1000 2007 Χτύπημα στις ταχύτητες

    Καλησπερίζω την παρέα. Μετά από χρόνια χρήσης Scouter Silverwing, TMax, GP800, Burgman 650, αποφάσισα να περάσω στις μηχανές και η επιλογή μου ήταν το CBF 1000 του 2007. Τη μηχανή την πήρα μεταχειρισμένη με 13000 χλμ απο γνωστό άτομο. Το προβλημά μου είναι πως οι ταχύτητες χτυπάνε ιδίως όταν απο στάση βάζω πρώτη. Είναι φυσιολογικό αυτό?? Θα πρέπει να κάνω κάτι για να σταματήσει ή έτσι να το αφήσω?? Ο προηγούμενος που την είχε μου είπε πως έτσι δουλεύουν αυτά και είναι φυσιολογικό. Σας ευχαριστώ για την όποια βοήθεια....

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    φυσιολογικο ειναι να ακουγεται η πρωτη.οσο για τις αλλες ταχυτητες,θα το μαθεις και θα τις αλλαζεις βουτυρο.καλα χλμ

  3. #3
    Ο Έχων το Γκάζι..... Το avatar του/της ypapadio
    Εγγραφή
    24/02/2013
    Μηνύματα
    102
    Καλησπέρα Macis,
    Εγώ έχω το 600αρι και επίσης χτυπάει η πρώτη κατά το κούμπωμα όταν είμαι σταματημένος.
    Από την όποια εμπειρία έχω μπορώ να σου βεβαιώσω πως σε πάρα πολλά μοντέλα ανεξαρτήτως κατασκευαστή, κυβισμού ή χρονιάς κατασκευής ειδικά η πρώτη κατά το κουμπωμα χτυπάει!!!

    Ελπιζω να βοήθησα,

  4. #4
    μελος Το avatar του/της mikepap
    Εγγραφή
    02/02/2013
    Μηνύματα
    154
    σχεδον παντα κανει μια θορυβωδη συμπλεξη στην πρωτη απο σταση,ειδικα οταν ειναι κρυο κ οι στροφες ειναι λιγο ανεβασμενες λογο αυτοματου τσοκ.στην συνεχεια οι στροφες δεν πεφτουν κατω απο 1100-1200 κ ουτε μπορεις να τις κατεβασεις ,οποτε κανει ενα θορυβακο απο σταση.δεν υπαρχει προβλημα.
    αν δειτε αντρα σε μπαλκονι,να ποτιζει γλαστρες,προφανως τα φυτα καπνιζονται.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/01/2013
    Μηνύματα
    6
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, όσο να 'ναι δυο-τρεις γνώμες σε καθησυχάζουν

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Viper4
    Εγγραφή
    20/11/2010
    Μηνύματα
    372
    μην ανησυχείς... χτυπάνε αλλά δεν σπάνε! φυσιολογικό είναι!
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sernodas2
    Εγγραφή
    07/05/2010
    Μηνύματα
    503
    ιδικά οταν ειναι παγωμένο, πάτα 2-3-4 φορές το συμπλέκτη πριν βάλεις την ταχύτητα
    Όποιος γυρίζει μυρίζει

    κ όποιος κάθετε βρωμίζει

  8. #8
    ΠΑΝΤΑ ΠΕΦΤΕΙ
    Εγγραφή
    11/08/2003
    Μηνύματα
    50
    χτυπάει η πρώτη και όχι μόνο στο μοντέλο 07 αλλά ακόμη και στα επόμενα 10-13, όπως αναφέρει και παραπάνω ο VIPER4 χτυπάει αλλά δε σπάει!
    stay hungry stay foolish!!!!

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/01/2013
    Μηνύματα
    6
    Πρώτα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις. Το προβλημά μου το έλυσα. Βρήκα το φάρμακο και αυτό ακούει στο όνομα Bel-Ray Τhumper 15W/50. Φοβερά λάδια, αλλάζει τελείως η λετουργία του μοτέρ και ιδίως το σασμάν. Πραγματικά σας λέω βελούδο !!!!!!! Κρύο μόνο θα μου το κάνει μόνο μια φορά και αυτό όχι τόσο έντονο. Καμοία σχέση με πρίν, άλλο σασμάν !!!!

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΑΡΙΝΑ ΓΙΑ Cbf 1000 2007
    από trikiboy στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2011, 15:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF