Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 64

Θέμα: ειμαι και γω απ αυτους που δεν ανοιγουν την πορτα του υπηρετικου προσωπικου.ντροπη...

  1. #1
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823

    ειμαι και γω απ αυτους που δεν ανοιγουν την πορτα του υπηρετικου προσωπικου.ντροπη...

    ειδα χθες το ντοκυμαντερ της action aid με επισκεπτη τον κανακη στην σιερα λεονε.
    ειδα κατι που δεν ηξερα?οχι
    ντραπηκα σαν ανθρωπος ντραπηκα σαν πατερας.
    εχουμε καταντησει την αφρικη σκουπιδοτοπο της δυσης.
    ειδα φτωχους ανθρωπους καλοσυνατους που σε καθε τους κινηση εδιναν μαθηματα πολιτισμου.
    προσχαροι και δεκτικοι παρα τα ανυπερβλητα προβληματα τους.
    τρεις διαφορετικες θρησκειες συνυπαρχουν αρμονικα.
    σεβασμος στο περιβαλλον,ναι αυτοι οι απολιτιστοι εκαναν παρατηρηση στα μελη του κινηματογραφικου συνεργειου οταν κατα λαθος πατησαν το μονοπατι μυρμηγκιων...
    απουσια σκουπιδιων,μιας και ο τροπος ζωης τους καταναλωνοντας απο τη φυση ακριβως τα απαραιτητα δεν τα παραγει.
    παιδια σκελετωμενα αλλα χαμογελαστα που δεν ζητιανευαν και δεν ζητουσαν τιποτα παρα μονο αν τους το προσφερες...
    ακουστε και την αφοπλιστικη αληθεια απο ενα παιδι...
    ...τι θα γινεις οταν μεγαλωσεις?
    ...επιχειρηματιας...
    ...γιατι?
    ...για να βγαλω λεφτα.
    ...τι θα τα κανεις τα λεφτα?
    ...θα αγορασω παπουτσια για να πηγαινω σχολειο.........

    σημερα με τις τοσες δυσκολιες που περναμε,νομιζω ειμαστε πιο κοντα σε αυτους τους ανθρωπους απο ποτε.σκεφτομαι να γινω αναδοχος παιδιου μεσω της action aid.22€ χαλαω που χαλαω σε ανουσια πραγματα,ας δωσω και το πιο πολυτιμο 20ευρο της ζωης μου.

    αυτα.....

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TATAR
    Εγγραφή
    30/03/2006
    Μηνύματα
    149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lspiros Προβολή μηνύματος
    ειδα χθες το ντοκυμαντερ της action aid με επισκεπτη τον κανακη στην σιερα λεονε.
    ειδα κατι που δεν ηξερα?οχι
    ντραπηκα σαν ανθρωπος ντραπηκα σαν πατερας.
    εχουμε καταντησει την αφρικη σκουπιδοτοπο της δυσης.
    ειδα φτωχους ανθρωπους καλοσυνατους που σε καθε τους κινηση εδιναν μαθηματα πολιτισμου.
    προσχαροι και δεκτικοι παρα τα ανυπερβλητα προβληματα τους.
    τρεις διαφορετικες θρησκειες συνυπαρχουν αρμονικα.
    σεβασμος στο περιβαλλον,ναι αυτοι οι απολιτιστοι εκαναν παρατηρηση στα μελη του κινηματογραφικου συνεργειου οταν κατα λαθος πατησαν το μονοπατι μυρμηγκιων...
    απουσια σκουπιδιων,μιας και ο τροπος ζωης τους καταναλωνοντας απο τη φυση ακριβως τα απαραιτητα δεν τα παραγει.
    παιδια σκελετωμενα αλλα χαμογελαστα που δεν ζητιανευαν και δεν ζητουσαν τιποτα παρα μονο αν τους το προσφερες...
    ακουστε και την αφοπλιστικη αληθεια απο ενα παιδι...
    ...τι θα γινεις οταν μεγαλωσεις?
    ...επιχειρηματιας...
    ...γιατι?
    ...για να βγαλω λεφτα.
    ...τι θα τα κανεις τα λεφτα?
    ...θα αγορασω παπουτσια για να πηγαινω σχολειο.........

    σημερα με τις τοσες δυσκολιες που περναμε,νομιζω ειμαστε πιο κοντα σε αυτους τους ανθρωπους απο ποτε.σκεφτομαι να γινω αναδοχος παιδιου μεσω της action aid.22€ χαλαω που χαλαω σε ανουσια πραγματα,ας δωσω και το πιο πολυτιμο 20ευρο της ζωης μου.

    αυτα.....
    Τα χρήματα αυτά όμως θα πηγαίνουν στα παιδάκια ή θα καταλήγουν στις τσέπες μελών βορειαπροαστια@club ? Δεδομένου ότι και μία κόρη του Απέθαντου είναι υψηλόβαθμο στέλεχος της Action aid (τουλάχιστον μέχρι προ έτους όπως έιχα διαβάσει)
    Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΕΥΓΝΩΜΟΝΟΥΣΑ....
    ΔΕΝ ΛΕΣ ΑΡΧΗΓΕ ΟΤΙ ΦΥΣΗΞΕ ΑΕΡΑΚΙ, ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΗΡΕ ΤΟ ΚΥΜΑ....
    TATAR

  3. #3
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Σπύρο... σε νοιώθω ειλικρινά. & έχω φρικάρει παράλληλα με την κατάσταση που επικρατεί εδώ, και δεν εννοώ την οικονομική. Εννοώ τη κοινωνική, το ότι δεν υπάρχει απολύτως καμία αλληλεγγύη. Το ότι ο καθένας νοιάζεται εξολοκλήρου για το προσωπικό του "μύθο", lifestyle & πάει λέγοντας. Το ότι μας έχουν σπάσει τα @@ με τα αγαπητά ζωάκια (τα συμπαθέστατα και ειλικρινά να τα λυπάσαι), μακάρι να πόσταραν τόσο συχνά πράγματα που αφορούν συνανθρώπους μας πεινασμένους, όσο συχνά το κάνουν για γατάκια-σκυλάκια (ειδικά μέσα στο φατσοβιβλίο). Το ότι πλέον ο κάθε wannabe γ@μιας έχει ένα σκύλο έτοιμο για καβά & η κάθε καρακάξα έχει ένα σκύλο γιατί δε μπορεί να κάνει οικογένεια & πάει λέγοντας..

    Όμως, χρήματα σε ActionAid και άλλα παρόμοιο δε θα έδινα ποτέ. Δίνω σε αυτόν που ξέρω τι θα τα κάνει, κοντά μου, που αποδεδειγμένα έχει ανάγκη & όχι για να πάρει τη δόση του ή στο classic πια γυφταριό που τουλάχιστον εδώ κάτω έχει πλημμυρίσει το τόπο.


  4. #4
    Α, ρε Σπύρο …είσαι μάλαμα…

    Πολύ καλά κάνεις και βοηθάς… θα ακούσεις πολλά για όλες τις ΜΚΟ αλλά ακόμη και 1 ευρο να πάει στα παιδία , κέρδος είναι…

    Οι ανάγκες είναι πάρα πολλές και μπορεί να υπάρχουν και δίπλα μας..

    Μιας και ζεις στον Ωροπό ,προσπάθησε μαζί με άλλους καλόψυχους σαν εσένα (θα εκπλαγείς πόσοι πολλοί μπορεί να είναι) να βοηθήσετε οικογένειες της περιοχής…

    Είναι δύσκολο και θέλει πολύ διακριτικότητα αλλά αξίζει…. Το νου σας κυρίως στα παιδία…
    Και πάλι μπράβο….

  5. #5
    Δεν θελω να σταθω στο χθεσινο βιντεο και τους σκοπους που εξυπηρετει ...

    Θα ηθελα απλα να αναφερω πως με 20 ευρω το μηνα μπορειτε να αγορασετε 20 λιτρα γαλα περιπου και να το δωσετε σε μια οικογενεια με μικρα παιδια που τα εχει αναγκη , ειναι διπλα μας , και θα πανε και σιγουρα σε αυτους .

  6. #6
    συμφωνω με ολους τους παραπανω.
    Τις οργανωσεις αυτες δεν τις εφτιαξαν μεροκαματιαρηδες ανθρωποι που βγαζουν καθε μερα το ψωμι τους γιατι πολυ απλα δεν εχουν χρονο- χρημα για να το κανουν.
    Τις εχουν φτιαξει αυτοι που δεν ξερουν τι εχουν και δεν εχουν με τι να ασχοληθουν. Αλλωστε ειναι γνωστο οτι και πολλες ΜΚΟ εχουν επιδοτησεις απο το κρατος κλπ.
    Αποψη μου ειναι οτι και αυτες ειναι ενα μερος του βρωμικου συστηματος μας.

    Το καλυτερο απο ολα ειναι να αφησουμε την Αφρικη την Κινα και γενικα ολο τον κοσμο και να δουμε το γειτονα μας. Το εχω σκεφτει πολλες φορες αυτο με τη βοηθεια σε αλλες χωρες αλλα δεν μπορουσα να καταλαβω γιατι το κανουμε οταν υπαρχουν 2-3 σπιτια διπλα μας ανθρωποι που και αυτοι εχουν αναγκη τη βοηθεια μας.

    Δεν λεω ,αυτοι στην Αφρικη φαινονται εξαθλιωμενοι μπροστα σε εμας στην Ελλαδα ,αλλα ειναι ομως ολοι στη ιδια κατασταση ,υπαρχει μια ομοιογενεια. Ας βοηθησουμε τον συνανθρωπο διπλα μας που δεν ειναι σε χειροτερη κατασταση απο αυτους τους ανθρωπους ,αλλα σε πολυ χειροτερη απο εμας.
    Η ζωή είναι μεγάλη... ...μην την κάνεις καρναβάλι!!!

  7. #7
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    τα εχω σκεφτει και γω παιδια αυτα πολλες φορες.αποφασισα αυτες οι σκεψεις να μην με σταματησουν αυτη τη φορα.θα το κανω για την ψυχουλα μου τουλαχιστον και για τα παιδια μου.να νοιωθουν για κατι περηφανα για τον πατερα τους που δεν εχει σχεση με σιδερα και βαψιματα...
    οσο για τους συνανθρωπους διπλα μας,και σ αυτους πρεπει να σταθουμε διπλα τους χωρις συζητηση...
    https://www.youtube.com/watch?v=NXhTPtHFHu4

  8. #8
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Eγω που μένω δίπλα σχεδόν στα κτιρια της Action Aid στην Αθήνα, μπορώ να πω οτι κάνoυν διάφορα και για τους εδώ.

    Και ξεκολλάτε με τους εδώ κι εκεί γιατί περπατάτε σε τεντωμένο σχοινί.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #9
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faraway Προβολή μηνύματος
    Δεν θελω να σταθω στο χθεσινο βιντεο και τους σκοπους που εξυπηρετει ...

    Θα ηθελα απλα να αναφερω πως με 20 ευρω το μηνα μπορειτε να αγορασετε 20 λιτρα γαλα περιπου και να το δωσετε σε μια οικογενεια με μικρα παιδια που τα εχει αναγκη , ειναι διπλα μας , και θα πανε και σιγουρα σε αυτους .

    Σωστός, λιτός και εύστοχος...

    Δυστυχώς η φιλανθρωπία είναι εδώ και πολλά χρόνια μια τεράστια μπίζνα με υπέρογκους τζίρους και πολύ βρωμιά...ελάχιστο ποσό καταλήγει στον προορισμό του και μεγαλύτερο δαπανάτε στην διαφημιση και προβολή του "έργου" με σκοπό την μεγιστοποίηση των εσόδων...
    Σπύρο θα πρότεινα ανεπιφύλακτα να κάνεις ότι προτείνουν και οι υπόλοιποι...βοήθεια απευθείας σε ανθρώπους που είναι δίπλα σου και αποδεδειγμένα έχουν ανάγκη...είναι πολύ εύκολο και σίγουρο.
    Μπράβο για την σκέψη και τον προβληματισμό
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  10. #10
    The fine art of sliding Το avatar του/της Aνεμος
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    494
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lspiros Προβολή μηνύματος
    τα εχω σκεφτει και γω παιδια αυτα πολλες φορες.αποφασισα αυτες οι σκεψεις να μην με σταματησουν αυτη τη φορα.θα το κανω για την ψυχουλα μου τουλαχιστον και για τα παιδια μου.να νοιωθουν για κατι περηφανα για τον πατερα τους που δεν εχει σχεση με σιδερα και βαψιματα...
    οσο για τους συνανθρωπους διπλα μας,και σ αυτους πρεπει να σταθουμε διπλα τους χωρις συζητηση...
    https://www.youtube.com/watch?v=NXhTPtHFHu4
    Σπύρο, είσαι τεράστιος ρε φίλε... Το θέμα είναι να κάνουμε όσοι μπορούμε κάτι για κάποιον που βρίσκεται σε χειρότερη μοίρα απο εμάς. Το αν θα επιλέξουμε να στείλουμε την βοήθεια μέσω action aid ή να αγοράσουμε μια κούτα γάλα και να την πάμε αυτοπροσώπως σε κάποια οικογένεια , λίγη σημασία έχει. Το θέμα είναι η καλή θέληση να γίνει πράξη


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Eγω που μένω δίπλα σχεδόν στα κτιρια της Action Aid στην Αθήνα, μπορώ να πω οτι κάνoυν διάφορα και για τους εδώ.

    Και ξεκολλάτε με τους εδώ κι εκεί γιατί περπατάτε σε τεντωμένο σχοινί.
    Πόσο δίκιο έχεις
    there's no such thing as impossible

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Και ξεκολλάτε με τους εδώ κι εκεί γιατί περπατάτε σε τεντωμένο σχοινί.
    Δεν θελω να εστιασω στο εδω και στο εκει (ανθρωποι ημαστε ολοι μας),
    απλα λεω οτι ειναι καλυτερα οτι κανουμε σε οτι αφορα αυτο το θεμα καλο ειναι να το κανουμε μονοι μας χωρις ενδιαμεσους που εχουν και λειτουργικα εξοδα κλπκλπ
    Η ζωή είναι μεγάλη... ...μην την κάνεις καρναβάλι!!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    το μονο σιγουρο ειναι οτι ανθρωποι σαν τον Σπυρο, που θελουν να κανουν κατι για τους "εκει", κανουν και για του "εδω" .....
    απλα δεν βγαινουν να το λενε απο "εδω" και απο "εκει"....

    Ο Σπυρος και ο καθε Σπυρος βασικα του δωθηκε η ευκαιρια να σχολιασει λογο του χθεσινου ρεπορταζ, το οποιο οπως και να εχει ηταν ...διαφορετικο.....

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  13. #13
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    τελος παντων ο καθενας πρατει συμφωνα με τις εμπειριες του.ειμαι σιγουρος οτι ολωνων οι προθεσεις μας ειναι να βοηθησουμε και να βοηθηθουμε.
    πληροφοριακα αναφερω τα της συνομιλιας μου με εκπροσωπο της action aid...
    1.εκτος απο φωτογραφικο υλικο και μηνιαια αναφορα απο την εξελιξη του παιδιου και της κοινοτητας του,μπορεις να το επισκευθεις οποτε θελησεις...
    2.το ΑΦΜ ζητειτε για την εκδοση αποδειξης.
    3.αν δεν εχεις καποιο μηνα τα χρηματα της εισφορας δεν εχεις καμια υποχρεωση πλην μιας απλης ενημερωσης στα γραφεια της action με ενα τηλεφωνημα...

    μακαρι να πιασουν τοπο οι προσπαθειες ολων μας...

  14. #14
    veteran of the physic war Το avatar του/της bocaros
    Εγγραφή
    10/05/2010
    Μηνύματα
    400
    ηδη το ξεκινησα γιατί 1ον το χρωστάω σε πάρα πολλούς που το έκαναν για εμένα και δεν μπορώ να το ανταποδώσω και ούτε το εύχομαι φυσικά , και

    2ον το χρωστάω στον εαυτό μου.

    η αληθεια είναι οτι είχα ενδοιασμούς για τους γνωστούς λόγους αλλά δεν βαριέσαι.
    AFTER DARK...........

  15. #15
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Και ξεκολλάτε με τους εδώ κι εκεί γιατί περπατάτε σε τεντωμένο σχοινί.
    +400

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2012, 19:37
  2. Επεσα και γω... αλλα δεν επαθα τπτ
    από Space στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2007, 09:50
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2007, 16:43
  4. Τι είδους άνθρωποι είναι αυτοί, που δεν χαρίζουν την χαρά τους???
    από nimbus στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2005, 07:50
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 14:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF