Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Βοήθεια για αγορά 1ης μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2013
    Μηνύματα
    2

    Βοήθεια για αγορά 1ης μηχανής

    Καλησπέρα και απο μενα αγαπητή φίλοι, νεος στη παρεα και γεματος αγωνιά για μια αντικειμενική γνώμη πανω για το γνωστό θεμα της πρωτης μηχανης

    Λοιπόν να αρχίσουμε απο τα βασικά:32χρ. 110κιλα υψος 1,75 και μελλοντικός αναβάτης μηχανής πιστεύω.Δεν εχω οδηγήσει ποτε ξανα μηχανή
    (εκτοσ απο το CBR του δασκάλου- αμάξι οδηγαω πανω απο 10ετια)

    Ο λογος που εβγαλα δίπλωμα ειναι γιατί απο παντα ήθελα να οδηγισω μηχανη και μαλιστα καποιο ''custom'' ή ''chopper look like '' με την ευρεία έννοια του ορου....
    Ερωτήσεις λοιπον :

    1.Αυτου του ειδους οι μηχανές ειναι ευκολες στην οδήγηση απο εναν αρχάριο ??? θα ηταν προτιμότερο να ξεκινήσω πρωτα απο κατι αλλο (scouter - παπι ) ???

    2.To budget μου ειναι 2.000 Euro συζητήσιμο αλλα θα προτιμούσα να ειναι προς τα κάτω το κοστος...

    3.Κοιτοντας στο Car βλεπω της εξης επιλογες :
    α.Honda Steed
    β.Honda Shadow
    γ.Yamaha Virago
    δ.Suzuki Intruder
    ε.??? δεκτες ολες οι προτασεις...

    Είναι κάποια από αυτές ''καλύτερη'' - ''προτεινόμενη '' - ''εύχρηστη'' - ''βγάζει λιγότερα προβλήματα'' - ''οικονομικότερη'' ???
    Γενικά θα ηθελα να ακούσω προτάσεις-απόψεις για το πως να κινηθώ για την αγορά μηχανής ...

    Τέλος ενα μεγάλο κόλλημα που εχω ειναι οτι θα ηθελα πριν αγοράσω καποια μηχανή να δοκιμάσω αν οχι αυτη (που θα αγοράσω) καποια αντιστοίχη... Υπάρχει κάποιος τρόπος/μέρος για να νοικιάσω μια τέτοιου είδους μηχανή...(δύστυχος κανένας φίλος δεν έχει ..βασικά κανένας δεν οδηγάει μηχανή).

    Ευχάριστο πολυ για τον χρόνο σας και ελπίζω να ποσταρα στο σωστό μέρος.

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/03/2009
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xa0s Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και απο μενα αγαπητή φίλοι, νεος στη παρεα και γεματος αγωνιά για μια αντικειμενική γνώμη πανω για το γνωστό θεμα της πρωτης μηχανης

    Λοιπόν να αρχίσουμε απο τα βασικά:32χρ. 110κιλα υψος 1,75 και μελλοντικός αναβάτης μηχανής πιστεύω.Δεν εχω οδηγήσει ποτε ξανα μηχανή
    (εκτοσ απο το CBR του δασκάλου- αμάξι οδηγαω πανω απο 10ετια)

    Ο λογος που εβγαλα δίπλωμα ειναι γιατί απο παντα ήθελα να οδηγισω μηχανη και μαλιστα καποιο ''custom'' ή ''chopper look like '' με την ευρεία έννοια του ορου....
    Ερωτήσεις λοιπον :

    1.Αυτου του ειδους οι μηχανές ειναι ευκολες στην οδήγηση απο εναν αρχάριο ??? θα ηταν προτιμότερο να ξεκινήσω πρωτα απο κατι αλλο (scouter - παπι ) ???

    2.To budget μου ειναι 2.000 Euro συζητήσιμο αλλα θα προτιμούσα να ειναι προς τα κάτω το κοστος...

    3.Κοιτοντας στο Car βλεπω της εξης επιλογες :
    α.Honda Steed
    β.Honda Shadow
    γ.Yamaha Virago
    δ.Suzuki Intruder
    ε.??? δεκτες ολες οι προτασεις...

    Είναι κάποια από αυτές ''καλύτερη'' - ''προτεινόμενη '' - ''εύχρηστη'' - ''βγάζει λιγότερα προβλήματα'' - ''οικονομικότερη'' ???
    Γενικά θα ηθελα να ακούσω προτάσεις-απόψεις για το πως να κινηθώ για την αγορά μηχανής ...

    Τέλος ενα μεγάλο κόλλημα που εχω ειναι οτι θα ηθελα πριν αγοράσω καποια μηχανή να δοκιμάσω αν οχι αυτη (που θα αγοράσω) καποια αντιστοίχη... Υπάρχει κάποιος τρόπος/μέρος για να νοικιάσω μια τέτοιου είδους μηχανή...(δύστυχος κανένας φίλος δεν έχει ..βασικά κανένας δεν οδηγάει μηχανή).

    Ευχάριστο πολυ για τον χρόνο σας και ελπίζω να ποσταρα στο σωστό μέρος.

    Φίλε θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις με μια virao 250. Είναι ευκολοδήγητη, δε βγάζει ευκολα ζημιές, είναι σκυλί, με χαμηλό κόστος ανταλακτικών και καίει πολύ λίγο. Μπορείς να βρεις μια μεταχειρισμένη σε πολύ καλή κατάσταση με 1000 ευρώ. Νομίζω είναι ιδανική για αρχάριο.

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    μια απ τα ιδια...
    θα προσθετα ομως και το ρεμπελ της χοντα και το σαβατζ

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της alex134282
    Εγγραφή
    02/04/2012
    Μηνύματα
    55
    Χωρις να έχω ιδιαίτερη εμπειρία στα άλλα μοντελα θα σου προτεινα κ εγω με τη σειρά μου τ Virago 250.

    Εύκολο κια άνετο στην οδήγηση(ελαφρί τιμόνι κ άνετη θεση) ,

    πάρα πολυ οικονομικό καθώς δεν καιει πολύ και τ σέρβις που χρειάζεται (αν βρίσκεται σε καλή κατασταση απο τον πρώην ιδιοκτήτη) είναι μπουζιά κ λαδάκι(14 με 21 € κ πολλα λέω).

    To μόνο μειονέκτημα είναι οτι κάποια στιγμή στη ζώη της θα σ βγαλει πρόβλημα με τον ανορθωτή, κατα πάσα πιθανότη θα έχει αντικατασταθει απο τν προηγουμενο ιδιοκτητη.

    Ήταν η δική μου πρώτη μηχανή στα 18 με 1,70 ύψος οπότε δν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.....

    Στο car θα τν βρείς γυρω στο χιλιάρικο όπως ειπε κ ο φιλος diogenis.
    Πράγμα που σημαίνει πως έχεις περιθόριο για αρκετές βελτιώσεις, (αυτου τ ειδους οι μηχανές χωράνε πολύ customising κ ακόμα περισσότερο nickel) τ μόνο π χρειάζεται είναι όρεξη.

    Καλές βόλτες

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, νομίζω ότι τα 250 κυβικά θα πέσουν 'λίγα' στα κιλά σου.. αν σε καλύπτει το δίπλωμα πήγαινε για 600άρι. Έτσι κι αλλιώς κανένα δε θα σε τρομάξει με το γκάζι του αφού είναι φτιαγμένα για χαλαρές καταστάσεις.
    Απλά ετοιμάσου για σπάσιμο πέτρας στα νεφρά σε συνδυασμό με αφαίρεση σφραγισμάτων..

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2013
    Μηνύματα
    2
    Tnx για της απαντησεισ...τελικα χτεσ αγορασα ενα Steed 400...τωρα περιμενο ασφαλιεσ κλπ κλπ για να βγω στους δρομους..

  7. #7
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xa0s Προβολή μηνύματος
    Tnx για της απαντησεισ...τελικα χτεσ αγορασα ενα Steed 400...τωρα περιμενο ασφαλιεσ κλπ κλπ για να βγω στους δρομους..
    καλοτάξιδο και πάντα με σωστό και πλήρη εξοπλισμό

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/07/2013
    Μηνύματα
    2
    Καλησπέρα σε όλους! Είπα να μην ανοίξω καινούριο θέμα μιας και θα ήταν παραπλήσιο με αυτό. Θέλω να αγοράσω μια cruiser επειδή μου αρέσει το στυλ της και όχι τόσο οι επιδόσεις και η ταχύτητα. Προς το παρόν για καινούρια σκέφτομαι για τις αρχές του επόμενου έτους, αλλά αν βρω καμιά καλή μεταχειρισμένη στα μοντέλα που θέλω μέχρι τότε, δεν θα πω όχι. Δεν έχω οδηγήσει ξανά μηχανή επομένως ισχύουν όλα όσα λέει το παλικάρι στο πρώτο ποστ. Ύψος έχω 1.82, ηλικία 26 και ειμαι 85 με 90 κιλά.
    Λοιπόν είμαι ανάμεσα σε δύο μοντέλα:

    Yamaha XVS950 A midnight star
    και
    Kawasaki VN900 Custom

    Μηχανάρες και οι δύο, δεν ξέρω αν κάνω καλά που πάω για τόσα κυβικά τόσο νωρίς, αλλά αν φας κόλλημα το τρως.
    Το μπατζετ μου για μεταχειρισμένη είναι 5000 (καλή όμως) και για καινούρια όσο έχουν αυτές, δηλαδή περίπου στα 8000.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποιες συμβουλές.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Αν ξεκινουσες την οδηγηση με νταλικα θα μαθαινες ποτε να οδηγεις σωστα?Πιθανοτατα οχι.
    Γιατι δεν κανεις το αυτονοητο.Κατι καλο και ελαφρυ στα 600-650 cc και σε κανενα χρονο οτι τραβαει η ψυχη σου.Θα αποκτησεις πειρα θα κανεις καλυτερη επιλογη δευτερης μηχανης αργοτερα.
    Οι μηχανες που εχεις υποψην σου ειναι δυσκολοοδηγητες και μαλλον βαριες, θελουνε εμπειρια.Δεν θα τις κουμανταρεις σωστα και θα βαλεις τον εαυτο σου σε περιπετειες, απο πολλες αποψεις.
    Πρωτα μαθαινουμε να περπαταμε και μετα να τρεχουμε.
    Οποια αποφαση παρεις ,καλους δρομους και καλως ηρθες στον κοσμο των δυο τροχων.:

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/01/2013
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xa0s Προβολή μηνύματος
    Tnx για της απαντησεισ...τελικα χτεσ αγορασα ενα Steed 400...τωρα περιμενο ασφαλιεσ κλπ κλπ για να βγω στους δρομους..
    καλο ταξιδο

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/01/2013
    Μηνύματα
    6
    αφου σου εφαγες κολλημα καν'το γτ θα σου μεινει αποθημενο κατα την γνωμη μου... σωματικα βαση ηλικιας κιλων και υψους θα μπορεις να την κουμανταρεις... απλα στην αρχη πολυ προσοχη.... το συχνοτερο που γινετε σε περιπτωσεις σαν την δικη σου ειναι να σας πεφτουν οι μηχανες οταν ειστε σταματημενοι ....

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/07/2013
    Μηνύματα
    2
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

    Ο λόγος που είναι δυσκολοδηγητες είναι τα παραπάνω κιλά ή κάτι άλλο; ας πούμε είναι πιο νευρικό το γκάζι τους από μια 600 κυβικών;

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Το βάρος σε συνδυασμό με την αργή γεωμετρία λόγω αυξημένου μεταξονίου.
    Οδήγησέ τη πριν την πάρεις για να μην μετανιώνεις μετά..και αν είναι δυνατό να την πας και σε δρόμο με ανωμαλίες για να καταλάβεις πως είναι και οι αναρτήσεις της.

    Έντιτ. Και δεν είναι καθόλου νευρικές στο γκάζι..το αντίθετο μάλλον.

  14. #14
    Νέο μέλος Το avatar του/της sani
    Εγγραφή
    13/09/2013
    Μηνύματα
    19
    Καλησπερα σε ολους τους διτροχους καβαλαρηδες!!!Εγινα προσφατα μελος του ΜΟΤΟ και θα με βοηθουσαν πολυ μερικες συμβουλες για αγορα μεταχειρισμένης μηχανης!!!

    Ειμαι 21 χρονων οδηγω εδω και δυο χρονια τον <μπομπο> του πατερα μου (suzuki rv 50) και με εχει αφησει 5 φορες λογω μπουκωματος εξατμησης !!!ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!!!

    Εχω κολησει με τα τσοπερ και κινουμε προς το Suzuki Intruder 250cc(και επιδει εχουμε καλο μηχανικο) χωρις να απορυπτω τη Virago και τη Rebel(παντα 250cc ουτε περισσοτερα ουτε λιγοτερα)και διαθετω εως 1500 ευρω !!!Μηπως ξερει κανεις τι προβληματα βγαζει η Suzuki και ποιο απο αυτα τα μοντελα θα μου προτεινατε και γιατι???

    Ευχαριστω εκ των πρωτέρων για το ενδιαφερον!!!

  15. #15
    custom-cruiser
    Εγγραφή
    26/10/2013
    Μηνύματα
    266
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ,ΦΙΛΕ sani,ΑΝ ΣΕ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ...ΤΕΣΠΑ, ΤΟ SUZUKI VL250 LC INTRUDER ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ CUSTOM CRUISER ΜΙΚΡΟΥ ΚΥΒΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΟ ΣΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ, ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΡΧΑΡΙΟ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ,ΚΑΛΑΙΣΘΗΤΟ, ΓΡΗΓΟΡΟ...ΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ ΤΟΥ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΝ ΣΚΥΛΙ ΑΠΟ ΑΝΤΟΧΗ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ!ΩΣΤΟΣΟ, ΤΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΚΡΙΒΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ...ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΛΑ ΔΙΑΤΗΡΗΜΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ (ΜΟΝΤΕΛΑ 2007-2011)ΚΥΜΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ 2.500 ΚΑΙ 3.200 ΕΥΡΩ...ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΜΙΑ VIRAGO (ΜΟΝΤΕΛΟ 2000-2004) ΩΣ ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΚΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ...ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ,ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΛΕΟΝ "ΨΗΘΕΙ" ΚΑΙ ΦΑΕΙ ΠΟΛΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ, ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ (...ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΜΙΑ XVS650 DRAGSTAR Ή ΜΙΑ HD 883..??)
    Τελευταία τροποποίηση από RORY FOR EVER; 28/10/2013 στις 21:15.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για αγορα νεας μηχανης
    από marinost στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2012, 10:15
  2. βοήθεια για αγορά πρώτης μηχανής
    από madddogg στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 17:51
  3. βοηθεια για αγορα μηχανης
    από kat94 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 150
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2011, 14:37
  4. Αγορα 1ης μηχανης για νεο αναβατη
    από smooth criminal στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2009, 19:47
  5. Βοήθεια για αγορα μηχανης απο Κινα
    από Γιαννης2 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2009, 06:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF