Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 79

Θέμα: 8 χρόνια μετά................

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι και για δρόμο και για πίστα; Και για υπερηχητικές ταξιδάρες λέω εγώ πως κάνει.
    εΓΏ όμως λέω πως δεν κάνει...

    Γιατί μπορείς να πας μόνο εθνική Τρίπολη Αθηνα Θεσ.κη
    Γιατί κάθε μισή ώρα θα σταματας στο βενζινά (τον οποίο πρέπει να κάνεις πεθερό)
    Γιατί αν σε πιάσουν άπαξ θα κάνεις πολύ καιρό χωρίς δήπλωμα
    κλπ κλπ

    Εκτώς αν πάμε στη αρκουδόβολτα -όχι ταξίδι- οπότε εκεί πάσο όλα.
    Τα χώνω και ΝΑ !
    Αρκεί που τα χώνω και σας μπιπ όλους


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Κι όμως ήταν Superbike και μάλιστα με S κεφαλαίο.
    Οπως Superbike ηταν και το Kawasaki Z1, και το Honda CB750 πριν απο αυτό, και πολλά άλλα ακόμα.

    Στα 80s πχ Superbikes λέγονταν τα GS1000, Z1000, CB900/1100 κλπ, σήμερα είναι τα SS1000. Μην μπερδευεις τον όρο 'Superbike' με το πρωτάθλημα WSBK. Υπήρχαν Superbikes πολύ πριν το WSBK.

    History of the Superbike
    http://www.visordown.com/features/hi...01/7009-5.html

    Για το Κ5 δεν εχω γνωμη, δεν το έχω οδηγήσει.

    (και ήταν και αντρική υπόθεση το μηχανάκι....)

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    εΓΏ όμως λέω πως δεν κάνει...

    Γιατί μπορείς να πας μόνο εθνική Τρίπολη Αθηνα Θεσ.κη
    Γιατί κάθε μισή ώρα θα σταματας στο βενζινά (τον οποίο πρέπει να κάνεις πεθερό)
    Γιατί αν σε πιάσουν άπαξ θα κάνεις πολύ καιρό χωρίς δήπλωμα
    κλπ κλπ

    Εκτώς αν πάμε στη αρκουδόβολτα -όχι ταξίδι- οπότε εκεί πάσο όλα.
    Τα χώνω και ΝΑ !
    Αρκεί που τα χώνω και σας μπιπ όλους
    Ξεχνάς οοοοοοόλη την Εγνατία.....και βενζίνη κάθε 200km
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Κι όμως ήταν Superbike και μάλιστα με S κεφαλαίο.
    Οπως Superbike ηταν και το Kawasaki Z1, και το Honda CB750 πριν απο αυτό, και πολλά άλλα ακόμα.

    Στα 80s πχ Superbikes λέγονταν τα GS1000, Z1000, CB900/1100 κλπ, σήμερα είναι τα SS1000. Μην μπερδευεις τον όρο 'Superbike' με το πρωτάθλημα WSBK. Υπήρχαν Superbikes πολύ πριν το WSBK.

    History of the Superbike
    http://www.visordown.com/features/hi...01/7009-5.html

    Για το Κ5 δεν εχω γνωμη, δεν το έχω οδηγήσει.
    Ναι βρε sapila μου συμφωνούμε...αλλά με τη σύγχρονη έννοια του όρου πριν το GSXR το χάος...τα υπόλοιπα ήταν τα superbikes της εποχής τους...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    Ξεχνάς οοοοοοόλη την Εγνατία.....και βενζίνη κάθε 200km
    ναι οκ έχω μείνει πίσω στην εποχή που είχα ΖΖΡ του 92 και δεν είχε Εγναντία...


    τα 200χλμ που λες, με τέρμα γκάζι, δεν ξέρω άν είναι 200 αλλά με 280 τα κάνεις σε λιγότερο από μια ώρα...
    -είπα μισή, γράψε μισή πάνω κάτω-


    υγ
    ρε μλκ γιατί μου θύμισες πόσο γέρασα/?? Ε ?? ΕΕ???

  5. #35
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    Ναι βρε sapila μου συμφωνούμε...αλλά με τη σύγχρονη έννοια του όρου πριν το GSXR το χάος...τα υπόλοιπα ήταν τα superbikes της εποχής τους...
    Μα ετσι ειναι τα superbikes, ειναι superbikes στην εποχή τους.
    Και το πρώτο GSXR750 που ηταν αλλού, την έχασε την κυριαρχία του γρήγορα κιόλας. Απλά εβαλε μπρός ένα αλλο έργο.
    Ετσι γίνεται και θα γίνεται.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #36
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    ...
    Nαι όντως τα ανοιχτά κομμάτια είναι το φαγάκι για τέτοιες μοτοσυκλέτες και φυσικά δεν εννοώ ευθείες. Στα πολύ κλειστά είναι μια κατάσταση απ το να δυσανασχετούν και να μην χωράνε, έως να κουράζουν ή ακόμα και να γίνονται επικίνδυνα.
    Ναι και στο κυνήγι. Ψοφάνε για κάτι τέτοια αυτά τα μοτά.
    Βασικά εμένα εκεί που δεν μου άρεσε ήταν στα Μέγαρα. Νομίζω πως δεν χωράνε εκεί μέσα και για να πάνε γρήγορα πρέπει να είναι στην εντέλεια (στήσιμο - λάστιχα) και ο αναβάτης να έχει σημαντική εμπειρία. Προσωπικά πάντως ενώ εκεί το διασκέδαζα με διάφορα 600άρια με το Suzuki δεν το 'χα.
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  7. #37
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Nαι όντως τα ανοιχτά κομμάτια είναι το φαγάκι για τέτοιες μοτοσυκλέτες και φυσικά δεν εννοώ ευθείες. Στα πολύ κλειστά είναι μια κατάσταση απ το να δυσανασχετούν και να μην χωράνε, έως να κουράζουν ή ακόμα και να γίνονται επικίνδυνα.
    Ναι και στο κυνήγι. Ψοφάνε για κάτι τέτοια αυτά τα μοτά.
    Βασικά εμένα εκεί που δεν μου άρεσε ήταν στα Μέγαρα. Νομίζω πως δεν χωράνε εκεί μέσα αυτά τα μοτά και για να πάνε γρήγορα πρέπει να είναι στην εντέλεια (στήσιμο - λάστιχα) και ο αναβάτης να έχει σημαντική εμπειρία. Προσωπικά πάντως ενώ εκεί το διασκέδαζα με διάφορα 600άρια με το Suzuki δεν το 'χα.
    Έχω την εντύπωση πως για το 99% των ιδιωτών ιδιοκτητών τους, όλα τα παραπάνω είναι ακαδημαικά. Οι χρόνοι στην πίστα είναι σχεδόν ολόιδιοι όταν τα άλογα περνάνε τα 150... (κάποιοι και χειρότεροι)
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #38
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Για ταξιδακι ειναι απαιχτο...Θες με πολλα πηγαινε, θες χαλαρα παλι πας...Οι καταναλωσεις που εχω κανει σε διαφορα ταξιδια συγκρινονται με τουριστικα μοτοσακο!!
    Στις στροφες αν ειναι πολυ σφιχτα κομματια με φουρκετες κ πλακωμα κ καπακια στα φρενα κ ξαναμανα τα ιδια ναι δεν ειναι naked να εισαι αραχτος!!
    Δωστου ανοιχτα κομματια κ μεσαιες στροφες κ δεν θα ξεκαβαλας!!!Κινητηρας διαμαντι απ ολες τις αποψεις...Στις 100.000 θα κανω παλι δυναμομετρηση ετσι για να δουμε τι κανει μετα απο οσα χρονακια...
    Ακομα περιμενω να τελειωσουν οι δισκοι μετα απο 83000...Τι να λεμε τωρα!!!

    Παντως σαν γεγονος σιγουρα οσο περναει ο καιρος η τεχνολογια ειναι καλυτερη σε ολα, δεν ειπε κανεις πως εινια καλυτερο!!!
    Αλλα με 5 χιλιαρικα κανεις οτι γουσταρεις χωρις να δωσεις 13000 σημερα, ειδικα σε αυτους τους καιρους!!!

    Honda Cbr 1000 2013 αξιος αντικαταστατης...
    Ride(s) the wind of change...

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Για ταξιδακι ειναι απαιχτο...Θες με πολλα πηγαινε, θες χαλαρα παλι πας...Οι καταναλωσεις που εχω κανει σε διαφορα ταξιδια συγκρινονται με τουριστικα μοτοσακο!!
    Στις στροφες αν ειναι πολυ σφιχτα κομματια με φουρκετες κ πλακωμα κ καπακια στα φρενα κ ξαναμανα τα ιδια ναι δεν ειναι naked να εισαι αραχτος!!
    Δωστου ανοιχτα κομματια κ μεσαιες στροφες κ δεν θα ξεκαβαλας!!!Κινητηρας διαμαντι απ ολες τις αποψεις...Στις 100.000 θα κανω παλι δυναμομετρηση ετσι για να δουμε τι κανει μετα απο οσα χρονακια...ο
    Ακομα περιμενω να τελειωσουν οι δισκοι μετα απο 83000...Τι να λεμε τωρα!!!

    Παντως σαν γεγονος σιγουρα οσο περναει ο καιρος η τεχνολογια ειναι καλυτερη σε ολα, δεν ειπε κανεις πως εινια καλυτερο!!!
    Αλλα με 5 χιλιαρικα κανεις οτι γουσταρεις χωρις να δωσεις 13000 σημερα, ειδικα σε αυτους τους καιρους!!!

    Honda Cbr 1000 2013 αξιος αντικαταστατης...
    Τα είπες όλα doctor...το CBR απ´το 2008 είναι άξιος αντικαταστάτης...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Μα ετσι ειναι τα superbikes, ειναι superbikes στην εποχή τους.
    OK παραφράζω: έδωσε στα superbikes τη σημερινή τους μορφή..........



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Και το πρώτο GSXR750 που ηταν αλλού, την έχασε την κυριαρχία του γρήγορα κιόλας. Απλά εβαλε μπρός ένα αλλο έργο.
    Ετσι γίνεται και θα γίνεται.
    το '85 ήταν το GSXR 750,το '92 ήρθε το CBR900RR, το '96 ξανά GSXR 750 το πρώτο της εταιρίας με περιμετρικό αλουμινένιο πλαίσιο, το'98 ήρθαν τα πάνω-κάτω με το πρώτο R1, το '01 το πρώτο GSXR 1000 rewrote the rules,to 2005 η τρίτη γενιά του GSXR1000 το περίφημο Κ5 περί ου ο λόγος απλά ισοπέδωσε τα πάντα μαζί και τον τίτλο σε SBK και Superstock, to '08 ήταν και πάλι ένα CBR ,αυτή τη φορά με 1000cc, που πάτησε κορυφή και τέλος ήρθε μια BMW από το πουθενά με το υπερόπλο της να τρελάνει κόσμο...ανάμεσα σ'αυτά τα κοσμήματα θα ήταν τεράστια παράληψη να μην τοποθετήσουμε τα V4 της HONDA RC30/45 και της Aprilia RSV4R όπως επίσης και τα V2 της HONDA(πάλι) VTR SP1/2 και μερικά Ducati...άλλο μεγάλο κεφάλαιο το NR750 με τα οβάλ πιστόνια και άλλη κατηγορία αλλά εξίσου σημαντικό, το μοναδικό κι αξεπέραστο HAYABUSA.

    αυτό είναι το προσωπικό μου best of από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου να τρελαίνεται για μηχανές...α και το GSXR 750 του 2000 που ήταν ο μπαμπάς του 1000...


    το επόμενο μεγάλο νέο πάω στοίχημα πως θα είναι από τη HONDA μ'αυτό το νέο V4 που ετοιμάζει...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    ναι οκ έχω μείνει πίσω στην εποχή που είχα ΖΖΡ του 92 και δεν είχε Εγναντία...


    τα 200χλμ που λες, με τέρμα γκάζι, δεν ξέρω άν είναι 200 αλλά με 280 τα κάνεις σε λιγότερο από μια ώρα...
    -είπα μισή, γράψε μισή πάνω κάτω-


    υγ
    ρε μλκ γιατί μου θύμισες πόσο γέρασα/?? Ε ?? ΕΕ???
    δεν είχα τέτοιο σκοπό, αλήθεια....σου ζητώ ταπεινά συγγνώμη και ξέχνα την εγνατία κάνε πως δεν υπάρχει...!!!
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Έχω την εντύπωση πως για το 99% των ιδιωτών ιδιοκτητών τους, όλα τα παραπάνω είναι ακαδημαικά. Οι χρόνοι στην πίστα είναι σχεδόν ολόιδιοι όταν τα άλογα περνάνε τα 150... (κάποιοι και χειρότεροι)
    μα τί λέμε τώρα μία πίστα έχει η Ελλάδα κι αυτή δεν είναι στην Αθήνα....εκτός κι αν θεωρείται το χωράφι εκείνο πίστα...οπότε εκ των πραγμάτων είναι ακαδημαϊκή η συζήτηση περί πίστας...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Nαι όντως τα ανοιχτά κομμάτια είναι το φαγάκι για τέτοιες μοτοσυκλέτες και φυσικά δεν εννοώ ευθείες. Στα πολύ κλειστά είναι μια κατάσταση απ το να δυσανασχετούν και να μην χωράνε, έως να κουράζουν ή ακόμα και να γίνονται επικίνδυνα.
    Ναι και στο κυνήγι. Ψοφάνε για κάτι τέτοια αυτά τα μοτά.
    Βασικά εμένα εκεί που δεν μου άρεσε ήταν στα Μέγαρα. Νομίζω πως δεν χωράνε εκεί μέσα και για να πάνε γρήγορα πρέπει να είναι στην εντέλεια (στήσιμο - λάστιχα) και ο αναβάτης να έχει σημαντική εμπειρία. Προσωπικά πάντως ενώ εκεί το διασκέδαζα με διάφορα 600άρια με το Suzuki δεν το 'χα.

    μ'εσένα πως γίνεται να συμφωνώ (σχεδόν) σε όλα.......!
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  14. #44
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    μ'εσένα πως γίνεται να συμφωνώ (σχεδόν) σε όλα.......!


    Ξεχάσαμε να αναφέρουμε για τον ψεκασμό. ΚΑΡΜΠΙΡΑΤΈΡ
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    δεν είχα τέτοιο σκοπό, αλήθεια....σου ζητώ ταπεινά συγγνώμη και ξέχνα την εγνατία κάνε πως δεν υπάρχει...!!!
    Δεν υπάρχει !

    Πολύ σπάνια πια πάω από τέοιους δρόμους.

    Είναι όμως καλή φάση να έχεις ΚΑΙ ένα τέτοιο μηχανάκι!



    (κι ας είναι και Κ5, τι έγινε?)


Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 11/9...6 χρόνια μετά
    από Tsakalaki στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2007, 00:33
  2. 1987-2007: Είκοσι χρόνια μετά...
    από Gandalf dr685sm στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2007, 11:33
  3. Η άλλη άποψη... 5 χρόνια μετά 11/09/2001
    από Nostra στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2006, 00:22
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 12:54
  5. 20 ΙΟΥΝΙΟΥ 2004 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ
    από koursaros7 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2006, 11:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF