Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: KTM 1190 Adventure Ανάβυσσος off-road test ride

  1. #1

    KTM 1190 Adventure Ανάβυσσος off-road test ride

    Εχθές πραγματοποιήθηκε από την ART http://www.allroad-training.com/" onclick="window.open(this.href);return false; και την Ελληνμοτο το χωμάτινο test ride για τα νέα 1190 και 1190 R.
    Μας έγινε μια αναλυτική παρουσίαση της μοτοσυκλέτας και όλων των ιδιοτήτων της, ηλεκτρονικά, αναρτήσεις κλπ.

    Για την ομορφιά δεν θα μιλήσω γιατί είναι θέμα προσωπικό του καθενός αν του αρέσει ή όχι. Εμένα το 990 εξακολουθεί να μου αρέσει περισσότερο. Από το 1190 μου αρέσει το R.

    Επίσης δεν μπήκα στη διαδικασία να κάνω ασφάλτινο test ride γιατί ήθελα να το δω πρώτα στο χώμα και να μην σχηματίσω εικόνα από πριν. Ίσως κάποια στιγμή να το κάνω.

    Μας δόθηκε ένα απλό με χωμάτινα λάστιχα και το R με ασφάλτινα. Το test ride έγινε στις Αλυκές Αναβύσσου με πλοηγό. Η διαδρομή ήταν 100% χωμάτινη χωρίς όμως ιδιαίτερες δυσκολίες με κάνα-δύο αλματάκια και αρκετές στροφές για ντριφταρίσματα.

    Καταρχήν σε σχέση με το 990 S που είχα στην κατοχή μου και τα 2 (1190 & R) είναι πιο χαμηλά πατούσα αρκετά καλά με τα πόδια κάτω. Το R είχε την σέλα στην πιο χαμηλή και εκεί σχεδόν πατούσα με τα 2 πέλματα (το ύψος μου 1,79). Στο S πατούσα ισα-ισα με τις μύτες.

    Από βάρος είναι πιο βαρύ από το 990. Την διαφορά την κατάλαβα αμέσως. Δεν ξέρω πόση διαφορά έχουν πάντως είναι αξιοσημείωτη.
    Η θέση οδήγησης (καθιστός) έγινε πιο στρητάδικη. Είσαι λίγο πιο μακριά από τις τιμονόπλακες και λίγο πιο χωστός μέσα στο ντεπόζιτο. Δείχνει πολύ ογκώδες αλλά τελικά κούμπωσα ωραία στο ντεπόζιτο χωρίς να ανοίγουν τα πόδια όπως φοβόμουν.

    Στο 990 S ήσουν πάνω στο μηχανάκι στο 1190 μέσα. Πιστεύω έχει να κάνει ότι το 990 είναι Rally Replica με αρκετά πιο χωμάτινο προσανατολισμό ενώ το 1190 «στριτίζει».

    Εντύπωση μου έκανε ο πολύ μαλακός συμπλέκτης. Είχε πάρα πολύ καλή αίσθηση. Με την μανέτα του να είναι σπαστή. Του φρένου δεν ήταν. Δεν κατάλαβα γιατί.

    Το διπλό στάντ πλέον έγινε BMW ανεβαίνει με την σκέψη.

    Δεν θα σχολιάσω τον θερμοσίφωνα που έχει για εξάτμιση.

    Στα οδηγικά τώρα. Ωραίο ήχος δεν το περίμενα. Βέβαια σαν του νέου Multistrada δεν είναι που όταν το άκουσα ανατρίχιασα μου σηκώθηκε …η πέτσα !
    Ίσως με μια εξατμισούλα γίνει ακόμα καλύτερος. Καθιστός είπαμε έγινε πιο στριτάδικο κούμπωσα πολύ καλά. Μόλις σηκώθηκα όρθιος και ήμουν έτοιμος να το θάψω εντυπωσιάστηκα από την πολύ καλή θέση. Τα γόνατα ακουμπάνε πάρα πολύ καλά και έχεις πολύ καλή επαφή με το μηχανάκι. Δεν με ξένισε καθόλου. Όλη τη μέρα οδηγούσα το 250αρι μου και νόμιζα ότι ακόμα ήμουν πάνω σε αυτό.

    Οι αναρτήσεις ήταν στο comfort στο R που ρυθμίζονται χειροκίνητα και από ότι είδα στο απλό στο 1 άτομο που και πάλι comfort είναι. Προσωπικά μου φάνηκαν πολύ μαλακές. Αλλά δεν μπορούσαν να τις αλλάζουν συνέχεια για το κάθε αναβάτη.

    Μοτέρ. Μας δόθηκε με την επιλογή εντούρο δηλαδή 100 άλογα, ABS μόνο στο μπροστινό και το traction σε 1 περιστροφή ο μπροστινός τροχός – 2 περιστροφές ο πίσω. ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ! Δηλαδή αν τα 100 άλογα είναι έτσι τι γίνεται με τα 150 ??? Πάρα πολύ ροπή. ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΟ ! Ανοίγεις το γκάζι τέρμα ντριφτάρεις γουστάρεις και δεν φοβάσαι τίποτα. Φρενάρεις με όλα με μπλοκαρισμένο τον πίσω τροχό και σταματάει φανταστικά. Είναι playstation. Και άμα έχεις τα κότσια τα βγάζεις όλα off ……

    Με τα υπόλοιπα δεν ασχολήθηκα και πολύ δλδ. Ζελατίνα ,χειριστήρια, σέλα , σέλα συνοδηγού, καθρέπτες, ζάντες tubeless κλπ.
    Ούτε θα γράψω και λεπτομέρειες για το πώς κόβει το traction. Κόβει πάντως πάρα πολύ έξυπνα και δεν σε χαλάει καθόλου.

    Αρνητικά ?
    - Εκτεθειμένο μοτέρ. Πλαστική ποδιά της πλάκας.
    - Εκτεθειμένοι λαιμοί εξάτμισης.
    - Εξάτμιση εκτός από άσχημη είναι και πολύ βαριά. Και το βάρος πάει μονόπαντα.
    - Πάρα πολλά ηλεκτρονικά. Ειδικά οι αναρτήσεις στο 1190 που είναι ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενες πολύ τις φοβάμαι.
    - Και ο πιο άπειρος οδηγός που δεν έχει κάνει ταξιδιωτικό εντούρο ποτέ το πήρε και έφυγε.
    - Σε κάνει μάγκα από το πουθενά.
    - Έχει τρελό γκάζι (και δεν το οδήγησα στο 150 άλογα!)

    Θετικά ?
    - Και ο πιο άπειρος οδηγός που δεν έχει κάνει ταξιδιωτικό εντούρο ποτέ το πήρε και έφυγε.
    - Σε κάνει μάγκα από το πουθενά.
    - Έχει τρελό γκάζι και τρελή ροπή.
    - Είναι ΚΤΜ !!! Υπάρχει μια πολύ σοβαρή εταιρία που ότι κουσούρια και να βγάλει στα επόμενα μοντέλα θα τα διορθώσει όλα. Γιατί ΘΑ βγάλει είναι σίγουρο! ΟΛΕΣ οι μάρκες βγάζουν !!! Άσχετο που ο πολύς ο κόσμος δεν τα μαθαίνει.

    Αν θα το αγόραζα ??? 100% ΝΑΙ. Αν θα το αγόραζα σήμερα μάλλον όχι θα περίμενα το μοντέλο του 2014.
    Αν θα το πρότεινα σε φίλους που τώρα θέλουν να ασχοληθούν με το ταξιδιωτικό εντούρο ? 1000%.
    Έχει την καλύτερη τιμή σε σχέση με τον ανταγωνισμό και αυτά που προσφέρει.
    Και πάλι πιστεύω ότι είναι το μόνο πραγματικό On-Off αν και πλέον το ON είναι λίγο πιο πολύ.

  2. #2

  3. #3

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    oχι ρε πουστη μου !!
    διπλα στο σπιτι μου και δεν πηρα χαμπαρι να κατεβω να χαζεψω και να οδηγησω κανενα !!!!

    κριμα !!!!!!

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  5. #5
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    ΠΟ ΠΟ

    2004 - 2014 ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ είχα πάρει ΚΟΥΤΑ το 950adv με akra και extra TO 2004 ----- πως αλλάζουν οι εποχές και οι τιμές...!!!!

    αν μετάνιωσα που έδωσα ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ τότε ....? οχι ..... του ήπια το αίμα μέχρι την τελευταία σταγόνα και το χάρηκα 5 χρόνια ασταμάτητα

    ΤΩΡΑ που με αυτά τα λεφτά αγοράζεις ΓΚΑΡΣΟΝΙΕΡΑ είναι αλλιώς .....

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Σε βλεπω να κανεις συντομα τεστ ραιντ το νέο 1290 και να παθαινεις εγκεφαλικα...χε,χε,χε..keep going φιλε...τουλάχιστον και εσυ εχεις πολύ καλη διακριση και ειδες την ουσια και δεν επεσες στην παγιδα της βλαχογκλαμουριας και των τσαμπα 22 χιλιαδων ευρω , βλεπε gs..

  7. #7
    ή υπάρχει ανωμαλία στον χωροχρόνο, ή γράφεις σε παλιό νήμα...

  8. #8
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    ή υπάρχει ανωμαλία στον χωροχρόνο, ή γράφεις σε παλιό νήμα...
    [video=https://www.youtube.com/watch?v=c4Vvs_JAh04]https://www.youtube.com/watch?v=c4Vvs_JAh04[/video]
    Φίου φίου φι φι φίου

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Χαχαχαχα. Σταμάτη μας γαμ... πάει ο καφές.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΝIKOLTSOS
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    550
    Για άλλη μια φορά... Μας δουλεύει ο τύπος....
    Chris Birch KTM1190 Hill Climb

    https://www.youtube.com/watch?v=I3I8xp_Z_LE
    "...ΌΛΑ ΕΊΝΑΙ ΔΡΌΜΟΣ..."

  11. #11
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Σχεδόν Hill climb. Μου θύμισε το βίντεο 'Γιατί boxer κύριοι; Γιατί boxer κύριοι..' κραπ ντουπ κχρρρς boxer.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΝIKOLTSOS
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    550
    Chris Birch KTM1190 Hill Climb 2

    https://www.youtube.com/watch?v=4kSGOxGgZQo
    "...ΌΛΑ ΕΊΝΑΙ ΔΡΌΜΟΣ..."

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Σχεδόν Hill climb. Μου θύμισε το βίντεο 'Γιατί boxer κύριοι; Γιατί boxer κύριοι..' κραπ ντουπ κχρρρς boxer.
    Με μια μικρή διαφορά στην κλίση των λοφίων :P

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2013, 23:35
  2. Off Road test: Yamaha1200 vs Triumph1200 vs BMW1200 vs KTM990
    από taxydromos στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2012, 01:46
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2007, 10:57
  4. Off Road Adventure Tour 2006 ΑΤΤΙΚΗ-ΑΡΚΑΔΙΑ
    από stratospr στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2006, 13:58
  5. 22-23 ΙΟΥΛΙΟΥ Off Road Adventure Tour 2006 Attikh-ΑΡΚΑΔΙΑ
    από YANIS στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2006, 00:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF