Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 57

Θέμα: Βοηθήστε τον πρωτάρη ! Ιταλία !

  1. #1

    Βοηθήστε τον πρωτάρη ! Ιταλία !

    Καλημέρα συνάδελφοι !!

    λέω να κάνω κι εγώ το πρώτο μου ταξιδάκι εξωτερικό με τη μηχανή.
    Σκέφτομαι ότι η Ιταλία είναι αγαπημένος προορισμός, είναι και πρακτικά έυκολος, άρα μοιάζει ότι πρέπει για πρώτο ταξίδι.
    Αυτό που θα ήθελα, λοιπόν, από εσάς τους εμπειρότερους σε τέτοια ταξίδια, είναι μια μικρή βοήθεια για να στήσω τη διαδρομή.

    Για να το κάνω λίγο πιο συγκεκριμένο, έχουμε τα εξής :

    - Ρώμη έχω πάει, δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν ξαναπάω.
    - Σκέφτομαι για αρχή να πιάσω Ανγκόνα και η πρώτη στάση να είναι Φλωρεντία για 1-2 διανυκτερεύσεις και μετά να συνεχίσω βόρεια
    - Θα ήθελα να συνδυάσω τουρισμό και οδήγηση, με max 400-500 χμ τη μέρα, η 400-500 χμ μέρα παρά μέρα στις πόλεις που αξίζουν πάνω από μια διανυκτέρευση.


    Ρίψατε τις προτάσεις σας ελεύθερα. Αν ξαναπηγαίνατε Ιταλία τι θα βάζατε οπωσδήποτε σε ένα ταξιδάκι 10 ημερών ?


    Thanks εκ των προτέρων !

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    κανε λιγοτερα χλμ κ περασε περισσοτερο χρονο σε λιγοτερα μερη! μια-δυο μερες δν βλεπεις κ πολλα σε μια πολη
    10 μερες ειναι μια χαρα κ ας ειναι μονο τοσκανη .. εχει δρομους για να πεις οτι ευχαριστηθηκες οδηγηση κ με το παραπανω .. φλωρεντια-σιενα πχ που θα πας απο ανκονα μεσω φορλι
    αν θες ντε κ καλα χλμ γυρνα μεσω κροατιας-αλβανιας

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    989
    Βάλε όσους περισσότερους Β'-Γ' δρόμους μπορείς γιατί σε αυτούς βρίσκεις ομορφιές που ούτε περίμενες πως θα δεις και άσε τις οτοστράντα για το γυρισμό, ανέβα υψόμετρο-κατέβα υψόμετρο, χαμήλωσε τα ημερήσια χλμ στα 250-300 ώστε να σου βγαίνουν εύκολα και να φτάνεις νωρίς στον επόμενο σταθμό.
    Τις προτάσεις τις αφήνω στους επόμενους..

  4. #4
    Παίδες δεν καίγομαι να γράψω πολλά χιλιόμετρα, δε θέλω να βγει hardcore μοτο-ταξίδι.

    Αλλά έλεγα να συνδυάσω Τοσκάνη & Βόρεια Ιταλία - Άλπεις

  5. #5
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από The_Scientist Προβολή μηνύματος
    Παίδες δεν καίγομαι να γράψω πολλά χιλιόμετρα, δε θέλω να βγει hardcore μοτο-ταξίδι.

    Αλλά έλεγα να συνδυάσω Τοσκάνη & Βόρεια Ιταλία - Άλπεις
    Το αίτημα διαβιβάστηκε στον Ιταλιολόγο μας. Παρακαλώ αναμείνατε, έρχεται σύντομα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #6
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    Διαμονη με σκηνη η δωματιο; Ποσο πολυ θες να δεις τη φλωρεντια; Θες να δεις πολεις η να λυσσαξεις; Ποτεθα πΑς τωρα η καλοκαιρι; Μονος δικαβαλο η παρεα; Το χεις το μοτοσακο η εισαι φρεσκαδουρα; Τζιπιες η χαρτες; Κλπ. Χελπ ας του χελπ γιου κ τσεκαρε και κανενα απο τα τοσα ταξιδιωτικα για η με ιταλια.
    γης μαδιαμ...

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από The_Scientist Προβολή μηνύματος
    ....Αν ξαναπηγαίνατε Ιταλία τι θα βάζατε οπωσδήποτε σε ένα ταξιδάκι 10 ημερών ?
    με σειρά προτεραιότητας και με βάση προσωπικές εμπειρίες (που σημαίνει ότι θα υπάρχουν και άλλα ωραία που δεν έχω δει ακόμα και άρα δεν ξέρω να στα προτείνω):

    1. paso stelvio
    2. όλη η ευρύτερη περιοχή των Δολομιτικών Άλπεων, απλά φτάσε εκεί, διάλεξε πάσα και στριφτερές διαδρομές - ακόμα και στη τύχη, όλα είναι ωραία - και απόλαυσε πηγαίνοντας μπρος πίσω, πάνω κάτω, δεξιά αριστερά.
    3. Τοσκάνη. Άλλος αέρας, άλλη ομορφιά. Φλωρεντία καλή αλλά κοσμοπολίτικη, Σιένα όμορφη, πιο μικρή, τη βλέπεις όλη σε ένα 24ωρο. Πολλά όμορφα χωριά στη γύρω περιοχή. Επιλογές για αγροτουρισμό (επισκέψιμα αγροτόσπιτα με διαμονή κλπ).

    10 μέρες σε φτάνουν για όλα τα παραπάνω

  8. #8
    Welcome to my playground Το avatar του/της Toumpas
    Εγγραφή
    06/02/2008
    Μηνύματα
    509
    όσο το δυνατόν λιγότερα ρούχα και γενικά να έχεις ποικιλία αξεσουάρ γιατί ποτέ δεν ξέρεις.

    Τα ρούχα το καλοκαίρι τα πλένεις με λίγο σαπούνι, τα απλώνεις και έτοιμα.
    http://www.youtube.com/watch?v=GO0pxaHKjWU&feature=channel
    http://www.youtube.com/watch?v=iQ3JLDhsMaM&feature=digest

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thou-vou Προβολή μηνύματος
    Διαμονη με σκηνη η δωματιο; Ποσο πολυ θες να δεις τη φλωρεντια; Θες να δεις πολεις η να λυσσαξεις; Ποτεθα πΑς τωρα η καλοκαιρι; Μονος δικαβαλο η παρεα; Το χεις το μοτοσακο η εισαι φρεσκαδουρα; Τζιπιες η χαρτες; Κλπ. Χελπ ας του χελπ γιου κ τσεκαρε και κανενα απο τα τοσα ταξιδιωτικα για η με ιταλια.

    Έχεις δίκιο... να διευκρινίσω ότι μπορώ

    - Ιούνιο λέω να πάω
    - δικάβαλος με το αμόρε
    - το μοτοσακό υπάρχει, δεν είμαι νέος οδηγός. Απλά η πρώτη φορά που βγαίνω εξωτερικό (και κάνω τόσο μεγάλο ταξίδι γενικά). Και εσωτερικό δηλαδή μη φανταστείς ότι έχω φάει τους δρόμους με το κουτάλι
    - μάλλον με χάρτες λέω να παίξω, είμαι παραδοσιακός τύπος
    - διαμονή σε δωμάτια, με αρκετή έρευνα από πριν για να βγει όσο πιο low budget γίνεται
    - Φλωρεντία και Σιένα είναι must !


    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παίδες .

  10. #10
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    Ομορφα. ελπιζω το αμορε να αντεχει. Συμφωνω με σπιριτ για σιενα φλωρεντια. Θα απαντησω ολοκληρωμενα μολις γυρισω απο οαεδ.
    γης μαδιαμ...

  11. #11
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Βορεια Ιταλια τρελες διαδρομες...Θα λιωσεις σε τοπιο κ ωραιο στροφιλικι!!
    Κατσε 2 μερες Φλωρεντια που την βλεπεις ολη μεσα σε 48 ωρες να ηρεμησει η κοπελια κ να γουσταρει...κ μετα βουρ για πανω!!
    Passo de lo Stelvio οπωσδηποτε...Μετα το Τρεντο εχει παρα πολυ ωραιες διαδρομες να χορτασεις κ εσυ κ η μηχανη!!!
    Κ σημειωση το Ινσμπουρκ ειναι διπλα σου εκει στα ψηλα...Οπως κ να εχει καλα να περασεις κ το νου σου στους Μ@λ@κες τους μπατσοιταλους!!!(Παντα με το οριο)
    Ride(s) the wind of change...

  12. #12
    Εχω παει Ιταλια, Βορεια Ιταλια και Αυστρια και τα 3 ειναι πανεμορφα. Απο Ιταλια μου αρεσε περισσοτερο Φλωρεντια και γενικα περιοχη Τοσκανης. Βενετια ωραια αλλα δεν θα εμενα. Αν πας προς Μιλανο οπωσδηποτε να πας λιμνη Como αξιζει. Αν ανεβεις Δολομιτες κλασσικο ειναι Cortina d ampezzo και Allege με πανεμορφη λιμνη. Γενικα η Βορεια Ιταλια μοιαζει πολυ με Αυστρια και ειναι παμεμορφη.

    Μπορειςνα βρεις και τα 2 ταξιδιωτικα στο blog μου www.shipofools.gr και οτι αλλο θελεις με ρωτας. Ειδικα Αυστρια και Δολομιτες τα εχω προσφατα γιατι το εκανα το καλοκαιρι που μας περασε.

  13. #13
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Λίμνη Como και τριγύρω. Δολομίτες, Τοσκάνη.

    Υπάρχουν πάρα πολλά ταξιδιωτικά για Ιταλία οπότε μπορείς να πάρεις πάρα πολλές πληροφορίες και να βγάλεις διαδρομή

    Καλό ταξίδι.

  14. #14
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.969
    Φίλτατε καλησπέρα,
    Μου θύμισες το πρώτο μου ταξίδι στα ίδια μέρη...πρώτο ταξίδι έτυχε νάυλος για Τοσκάνη για να παραφράσω τον ποιητή. Εάν θες και έχεις όρεξη ρίξε μια ματιά στο προ διετίας ταξιδιωτικό μου στα ίδια μέρη που ενδιαφέρεσαι να πας
    http://www.moto.gr/forums/showthread...BD%CE%B7%CF%82

  15. #15
    Καλημέρα,

    ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας !
    Θα ρίξω μελέτη και θα επανέλθω με πιο συγκεκριμένες απορίες .

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 89
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2012, 14:31
  2. Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2009, 01:02
  3. Βοηθηστε τον Νεο...
    από kalant στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2007, 21:24
  4. Για Τον Σπυρο (duke IΙ)
    από XTMPAM στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2003, 09:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF