Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος

  1. #1

    Question SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος

    Καλησπέρα,

    υπάρχει καποιος να ασχολείται με το supermoto να μας διαφωτίσει τύπου, που πάει - εχω ακούσει για τα πιστάκια kart αλλα αναρωτιεμαι αν κάνουν ή είναι πολύ μικρά, πότε πάει, κλπ?

    Σκεφτομαι να το δοκιμάσω αλλά δεν ξέρω την τύφλα μου απο αυτόν τον τρόπο οδήγησης και όπως και με την πίστα ss θελεις κάποιον να δεις πως οδηγεί και να σου 2 λογάκια.

    Για ρίξτε διαφωτισμό

    ευχαριστώ

  2. #2
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    και σε td στα Μέγαρα μπορείς να πας.
    τις περισσότερες φορές υπάρχουν supermoto, οπότε κάποιος θα μπορεί να σου πει δυο πραματάκια

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    και σε td στα Μέγαρα μπορείς να πας.
    τις περισσότερες φορές υπάρχουν supermoto, οπότε κάποιος θα μπορεί να σου πει δυο πραματάκια
    Λες?

    Πάντς απο την εμπειρία της μιας φορας που πηγα τελευταία στα Μεγαρα σε td με το gsxr δεν νομίζω ότι αντέχει να είσαι με supermoto πόσο μάλλον να μην ξέρεις και πως στριβεις με δαύτο

  4. #4
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GOGOS2612 Προβολή μηνύματος
    [...]δεν νομίζω ότι αντέχει να είσαι με supermoto πόσο μάλλον να μην ξέρεις και πως στριβεις με δαύτο
    τι να σου πω, δεν ξέρω.

    πάντως είναι πολλές οι φορές που έχω δει παιδιά μέσα με supermoto.

    Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις και αν είναι και κανας άλλος εκει θα μπορείς να μιλήσεις μαζί του και ίσως λυθούν κάποιες από τις απορίες σου.

  5. #5
    με τι supermoto θες να μπεις στα μεγαρα ??

  6. #6
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Εδώ και χρόνια το ατελείωτο drift στις εισόδους των στροφών έχει αντικατασταθεί σχεδόν στο 90% με ποιο στριτάδικη τεχνική λόγο εξοικονόμησης χρόνου.

    Πίστες έχει αρκετές, προτίμησε πίστες kart γιατί έχουν ποιο πολύ πλάκα από τις ανοικτές τύπου SS. Έχει μια πολύ καλά οργανωμένη πίστα καρτ στα μέγαρα που σου δίνει και σενσορα για να σε μετράει πόσο γυρίζεις.

    Τώρα για τα «δυο λογάκια» δεν συμφωνώ καθόλου. Καλύτερα να κοιτάξεις εάν γίνει κανένα σχετικό σχολείο παρά να ακούσεις δυο λογάκια από τον καθένα.
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  7. #7
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    καποτε<δουλευαν>και οι αφιδνες,σημερα δεν ξερω,παροτι ποιο κλειστη και τεχνικη,θα ελεγα πως για εναν αρχαριο ειναι καλυτερα να δοκιμασει εκει,λογω του οτι δεν αναπτυσει τοσο μεγαλες ταχυτητες,και βασικο οπως ειπε ο παραπανω με τι μηχανακι super moto θα μπεις?καποτε υπηρχαν πολλα,εκαναν και διεθνεις αγωνες,σερρες τελικοι πανευρωπαικου,πανελληνιο-κυπελλο κλπ,σημερα η ξεφτισε,η μοδα ηταν και περασε,η λογω κρισης παιζουν τα τσικο μονο και καποιοι εναπομειναντες

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikolas1709 Προβολή μηνύματος
    με τι supermoto θες να μπεις στα μεγαρα ??
    Στα Μέγαρα δεν μπαίνω με supermoto ότι και αν ειναι αυτο

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Julius Προβολή μηνύματος
    Εδώ και χρόνια το ατελείωτο drift στις εισόδους των στροφών έχει αντικατασταθεί σχεδόν στο 90% με ποιο στριτάδικη τεχνική λόγο εξοικονόμησης χρόνου.

    Πίστες έχει αρκετές, προτίμησε πίστες kart γιατί έχουν ποιο πολύ πλάκα από τις ανοικτές τύπου SS. Έχει μια πολύ καλά οργανωμένη πίστα καρτ στα μέγαρα που σου δίνει και σενσορα για να σε μετράει πόσο γυρίζεις.

    Τώρα για τα «δυο λογάκια» δεν συμφωνώ καθόλου. Καλύτερα να κοιτάξεις εάν γίνει κανένα σχετικό σχολείο παρά να ακούσεις δυο λογάκια από τον καθένα.

    Julius ελπίζω να είσαι καλά μιας και την τελευταία φορά που σε είδα πρεπει να ήταν κάπου το 2003-2004 ή στο skipper για καφέ ή στην 1η βόλτα του Moto (Γιώργος και τότενες με Fazer600 κόκκινο).

    Πάμε στο προκείμενο, διαθέσιμο μηχανάκι ειναι ενα DRZ400 έκδοση E με πικανίδα που σκέφτομαι να του πάρω τροχουδάκους sm μιας και τώρα φοράει enduro.

    Απο εμπείρια σε πίστα κάτι έχουμε μιας και το .31-.32 ήταν ο χρονος μας στις Σέρρες με την προηγούμενη άσφαλτο οποτε μια (α)σχετοσύνη την έχουμε.
    Απο enduro δεν έχουμε προλάβει να μάθουμε πολλά μιας και είμαστε παιδια των 5-6 εξορμύσεων.

    Για αυτό λέω για 2 λογάκια Το βασικό ειναι ο τελειως διαφορετικός τρόπος στριψίματος και κυρίως το drift που αντε βρες πως γίνεται χωρίς να πέφτεις

    Απο εξοπλισμό έχουμε φυσικά και ss και enduro οπότε με το ανάλογο mix θα είμαστε comple (σαν το γιαούρτι )

    Το θέμα ειναι ότι δεν πρόκειτε να δώσω λεφτά σε τροχούς αν δεν μπορέσω να βρω 1-2 πιστάκια να πετάγομαι ενα 3ωρο μεσημέρι ΣΚ να κάνω το κέφι μου και να πρέπει να περιμένω το οργανωμένο td.

  9. #9
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GOGOS2612 Προβολή μηνύματος
    Στα Μέγαρα δεν μπαίνω με supermoto ότι και αν ειναι αυτο




    Julius ελπίζω να είσαι καλά μιας και την τελευταία φορά που σε είδα πρεπει να ήταν κάπου το 2003-2004 ή στο skipper για καφέ ή στην 1η βόλτα του Moto (Γιώργος και τότενες με Fazer600 κόκκινο).

    Πάμε στο προκείμενο, διαθέσιμο μηχανάκι ειναι ενα DRZ400 έκδοση E με πικανίδα που σκέφτομαι να του πάρω τροχουδάκους sm μιας και τώρα φοράει enduro.

    Απο εμπείρια σε πίστα κάτι έχουμε μιας και το .31-.32 ήταν ο χρονος μας στις Σέρρες με την προηγούμενη άσφαλτο οποτε μια (α)σχετοσύνη την έχουμε.
    Απο enduro δεν έχουμε προλάβει να μάθουμε πολλά μιας και είμαστε παιδια των 5-6 εξορμύσεων.

    Για αυτό λέω για 2 λογάκια Το βασικό ειναι ο τελειως διαφορετικός τρόπος στριψίματος και κυρίως το drift που αντε βρες πως γίνεται χωρίς να πέφτεις

    Απο εξοπλισμό έχουμε φυσικά και ss και enduro οπότε με το ανάλογο mix θα είμαστε comple (σαν το γιαούρτι )

    Το θέμα ειναι ότι δεν πρόκειτε να δώσω λεφτά σε τροχούς αν δεν μπορέσω να βρω 1-2 πιστάκια να πετάγομαι ενα 3ωρο μεσημέρι ΣΚ να κάνω το κέφι μου και να πρέπει να περιμένω το οργανωμένο td.

    Δυστυχώς εδώ γύρω δεν έχω ιδέα, τελευταία φορά πήγα πριν από κανένα χρόνο σε αυτή των μεγάρων.

    Πίστες Καρτ, σχεδόν όλες βάζουν μοτοσικλέτες μέσα άλλες περισσότερο και άλλες λιγότερο, πήγαινε στις ποιο κοντινές σου και ρώτα ώρες, τιμές κλπ . Εάν πάς σε κάποια οργανωμένη πχ αυτή στα μέγαρα σίγουρα θα βρεις σχετική παρέα και θα δικτυωθείς και θα σου πούν 2-3 πράγματα.

    Το DRZ είναι οτι πρέπει, θέλεις κομπλέ ζαντολάστιχα με κέντρα και δίσκους, εμπρός δισκόπλακα 320 με τον ανταπτορα της (υπάρχουν έτοιμα κιτ πχ motomaster) για να τραβάς την δαγκάνα αντίστοιχα ποιο έξω. Εαν έχεις το μηχανάκι κοντό για enduro ένα ίδιο γρανάζι για τους SM τροχούς θα είναι ότι πρέπει, αλλιώς είναι λίγο μπέρδεμα με το μήκος της αλυσίδας και τα διαφορετικά γρανάζια. Εάν έχεις υπομονή και τύχη μπορείς να τα βρεις όλα μεταχειρισμένα σε καλές τιμές.

    Απο εξοπλισμό η φόρμα ss, το κράνος και οι μπότες του enduro είναι αρκετές. Προσοχή μόνο οι μπότες πρέπει να έχουν γλίστρες, υπάρχουν κάτι βιδωτές που μπαίνουν και βγαίνουν σχετικά εύκολα.


    Χαιρετισμούς,

    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  10. #10
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    αλλο ενα καλο πιστακι ειναι στην ελευσινα
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της fosbabis
    Εγγραφή
    19/03/2013
    Μηνύματα
    57
    Η πιστα στα Μεγαρα ειναι κομπλε και για s/m.
    Εγω πηγα την Κυριακη και εβαλα το δικο μου μεσα παντως και το καταευχαριστηθικα!!! και να σου πω ειμουν ο πιο αργος στο αρχαριο group (κιτρινο)
    γιατι ειχα σενσορα και με μετρησαν και ενδεχομενως να εφαγα και κανενα βρισιδακι απο τους πισω μου που τους κολαγα σε μερικες στροφες αλλα σε γενικες γραμμες
    ηταν τουμπανο η φαση

Παρόμοια θέματα

  1. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!
    από div400 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1831
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2024, 20:01
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 12:27
  3. Τhe Emirates FIM S1 Supermoto World Championship ...
    από TManiac στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2003, 11:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF