Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 127

Θέμα: Πλησιάζει η μέρα της "εξέτασης"....πως να το χειριστώ ;;;;

  1. #31
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    οδηγουσα μηχανη με συμπλεκτη απο τα 15 μου,εμαθα με ενα simson 50αρι,με ΜΤΧ200 και με sachs 250,στα 17 μου πηρα ΙΤ250,εδωσα εξετασεις(92) με dt 200 και επειδη ημουν τελευταιος απο την παρεα,το μηχανακι ειχε ψιλομπουκωσει,τελειωσε η εξεταση μου και εγω πηγα να το ξεμπουκωσω,το σηκωσα μια καλη και πηρα τα @@ μου,βριστηκαμε χεστηκαμε,(γλιτωσε και τις μαπες μιας και ημασταν ολη μου η παρεα τοτε)και αναγκαστηκα να ξαναπαω για σπασιμο,δεν εκανα μαγκια καθολου και περασα αμεσως
    btw στον διαδρομο περναμε με λιγο γκαζι οχι με ρελαντι

  2. #32
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/11/2011
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από evilnanouk Προβολή μηνύματος
    ..το λοιπον πλησιαζει η μερα που θα δωσω εξετασεις και εχω αγχωθει καπως.. καθως θεωρω πως ο αρμοδιος δασκαλος που εχω δεν μου δινει την απαραιτητη προσοχη....ουτε καν θυμαται τι ειχα κανει την τελευταια φορα και γενικα εχει και αλλους μαθητες ταυτοχρονα, κανει διακρισεις κ.λ.π....

    ...οποτε καπως ετσι στις "δοκιμασιες" ειμαι ας πουμε μονος μου....... και η μονη που με αγχωνει καπως περισσοτερο ειναι ο αργος διαδρομος καθως ναι οκ τον εχω καταφερει αρκετες φορες αλλα ειμαι γεματος ερωτηματικα που δεν βρισκεται κανεις να μου λυσει...

    ...βεβαια στην αθανατη πατριδα μας παιζει και το λαδωμα... που ουτε καν γνωριζω σε τι ποσο ανερχεται...

    ..υπαρχει καποιος standard τροπος για τον αργο διαδρομο ? ( εγω βαζω πρωτη αφινω συμπλεκτη και στο ρελαντι τσουλαει μονο του, δεν ξερω αν κανω καλα ) που ισως θα μπορει να με βοηθησει? Και αν εν τελη νιωσω τοσο ανασφαλης στα ποσα χρηματα ανερχεται το "λαδι" ?

    Σας ευχαριστω
    Αγαπητέ evilnanouk,
    Μην λαδώσεις κανέναν για δύο λόγους
    1. Για να μην συμμετέχεις στη σιχαμερή και κατάπτυστη διαδικασία. Εάν τα κάνεις όλα σωστά, κανείς δεν μπορεί να σε κόψει.
    2. Οσο και να σου φαίνεται περίεργο, αυτά που ζητάνε στις εξετάσεις είναι πραγματικά ελάχιστα και με τίποτα δεν μπορείς να θεωρηθείς έτοιμος για να βγεις στον δρόμο. Σίγουρα θα χρειαστείς την βοήθεια κάποιου έμπειρου φίλου αλλά και πολύ καλό διάβασμα σχετικών τόπικς του φόρουμ, από όπου θα αντλήσεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΜΕ ΤΟ ΣΠΑΘΙ ΣΟΥ. Εάν κοπείς, σημαίνει ότι δεν είσαι έτοιμος ακόμα και οτι χρειάζεσαι ακόμα εξάσκηση.
    Ο αργός διάδρομος που σε παιδεύει είναι πράγματι το πιο δύσκολο κομμάτι των εξετάσεων. Σκέψου όμως ότι δεν μπορεις να γίνεις πραγματικός αναβάτης εάν δεν μάθεις να ελέγχεις απόλυτα την μηχανή στις χαμηλές ταχύτητες (στο γρήγορο πάει μόνη της).
    Μερικά πρακτικά τώρα.
    Μάθε να μετράς το χρόνο από μέσα σου. Με λίγη εξάσκηση θα το καταφέρεις. Ετσι θα ξέρεις εάν πας αργά (άρα θα πατήσεις γραμμή εάν δεν δώσεις λίγο ώθηση) ή γρήγορα οπότε θα κοπείς.
    Το ιδανικό είναι να μπεις στον διάδρομο με την σωστή ταχύτητα και να την διατηρήσεις μέχρι το τέλος. Για να αποφύγεις απότομες αντιδράσεις της μηχανής, μπαίνεις με πατημένο το αμπραγιάζ που το αφήνεις λίγο μόνο αν δεις ότι μπήκες πιο αργά απ' ότι έπρεπε. Για ήρεμη επιβράδυνση χρησιμοποιείς το ποδόφρενο. Μακριά το χέρι από το μπροστινό φρένο. Θα επιβραδύνει απότομα την μηχανή και θα χάσεις τον έλεγχο. (Αυτό το τελευταίο, το ξεχνάς όταν με το καλό πάρεις το δίπλωμά σου και βγεις στον δρόμο).
    Κάνε όσο περισσότερο εξάσκηση μπορεις στον μικρό διάδρομο.
    Εάν δεν αισθάνεσαι έτοιμος, μην πας να δώσεις ότι και να σου λέει ο δάσκαλος, που συνήθως είναι μέρος του συστήματος που είπαμε στην αρχή.
    Εάν κοπεις μην απογοητευτείς (οι περισσότεροι κόβονται). Να ξαναδώσεις.
    Καλή επιτυχία.

  3. #33
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αν θελήσουν "λάδωμα", κάνε μια καταγγελία επώνυμη στους ανάλογους φορείς. Άντε ποτέ θα ξεβρωμίσουμε επιτέλους. & εννοείται πρέπει να κοπούν και αυτές οι λογικές από τους πολίτες.

  4. #34
    Welcome to my playground Το avatar του/της Toumpas
    Εγγραφή
    06/02/2008
    Μηνύματα
    509
    Βάλτε Μέγαρα στο πρόγραμμα της εκπαίδευσης και θα πάω να ξαναβγάλω δίπλωμα!
    http://www.youtube.com/watch?v=GO0pxaHKjWU&feature=channel
    http://www.youtube.com/watch?v=iQ3JLDhsMaM&feature=digest

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Αν θελήσουν "λάδωμα", κάνε μια καταγγελία επώνυμη στους ανάλογους φορείς. Άντε ποτέ θα ξεβρωμίσουμε επιτέλους. & εννοείται πρέπει να κοπούν και αυτές οι λογικές από τους πολίτες.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  6. #36
    Α μιας και το πηρα και εγω πριν κατι μηνες το διπλωμα 2 πραγματακια που με βοηθησαν στον διαδρομο.Κατ'αρχην κανε μια γυρα και μπες στον διαδρομο(με σωστη ταχυτητα),και οχι να εισαι σταματημενος πριν τον διαδρομο και να ξεκινησεις σιγα σιγα.Και ενα δευτερο οταν κοιταγα στο τελος του διαδρομου,και οχι την ροδα(για να μην πατησω τις γραμμες) τα χερια μου ηταν πολυ πιο σταθερα στο τιμονι.
    Καλη επιτυχια

  7. #37
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    και δεν έδειξα-έδωσα καμία "ευγνωμοσύνη"
    Αν θυμάμαι καλά, η χρήση της βέσπας στις εξετάσεις δεν ήταν αμισθί ...

    Μια κατοσταρού την μέρα την μάζευε η γκανιότα..
    (δραχμές του '78..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #38
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Αν θυμάμαι καλά, η χρήση της βέσπας στις εξετάσεις δεν ήταν αμισθί ...

    Μια κατοσταρού την μέρα την μάζευε η γκανιότα..
    (δραχμές του '78..)
    Εσυ μιλας για το νοικιασμα της βέσπας, απο τον εκαστοτε δασκαλο που τη παραχωρουσε.
    και καλα εκανε και τη νοικιαζε στο φιναλε.

  9. #39
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Εσυ μιλας για το νοικιασμα της βέσπας, απο τον εκαστοτε δασκαλο που τη παραχωρουσε.
    και καλα εκανε και τη νοικιαζε στο φιναλε.
    Όχι ρε μπάρμπα...

    Μιλάω για ΤΗΝ βέσπα που βρισκόταν στον χώρο των εξετάσεων και μπορούσε να την χρησιμοποιήσει όποιος ήθελε...
    (αλλά αν εξεταζόταν με οποιοδήποτε άλλο δίκυκλο, έπαιρνε τα @@ του..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #40
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Προφανώς κατάλαβες οτι το άτομο το πήγαινε σαν F1.... Απόλυτη ακριβεια με το φορτηγό να πετάει 1-1,5μ απο το έδαφος στις λακούβες απο τα LEO....
    Και ΡΕΟ μάλιστα ε που είναι μια κατηγορία από μόνο του. Ρε να μην είχαν κάμερα τα κινητά τότε!!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Αν θελήσουν "λάδωμα", κάνε μια καταγγελία επώνυμη στους ανάλογους φορείς. Άντε ποτέ θα ξεβρωμίσουμε επιτέλους. & εννοείται πρέπει να κοπούν και αυτές οι λογικές από τους πολίτες.
    Εδώ δεν έχουν αφήσει φράγκο στην τσέπη μας και μεις κοιτάμε να λαδώσουμε τα γρανάζια.
    Sent from me using a computer.

  11. #41
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Αν θελήσουν "λάδωμα", κάνε μια καταγγελία επώνυμη στους ανάλογους φορείς. Άντε ποτέ θα ξεβρωμίσουμε επιτέλους. & εννοείται πρέπει να κοπούν και αυτές οι λογικές από τους πολίτες.
    Ρε Μιχάλη - χωρίς να αντιλέγω καθόλου - την ιστορία με την βέσπα την ανέφερα ακριβώς γι αυτόν τον λόγο...

    Το λάδωμα δεν γίνεται αναγκαστικά άμεσα...

    Δηλ. άμα σε κόψουν 5-6 φορές για γελοίους λόγους, που νομίζεις ότι μπορείς να αποτανθείς..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #42
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ρε Μιχάλη - χωρίς να αντιλέγω καθόλου - την ιστορία με την βέσπα την ανέφερα ακριβώς γι αυτόν τον λόγο...

    Το λάδωμα δεν γίνεται αναγκαστικά άμεσα...

    Δηλ. άμα σε κόψουν 5-6 φορές για γελοίους λόγους, που νομίζεις ότι μπορείς να αποτανθείς..??
    Στην τράπεζα για το δάνειο...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #43
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ρε Μιχάλη - χωρίς να αντιλέγω καθόλου - την ιστορία με την βέσπα την ανέφερα ακριβώς γι αυτόν τον λόγο...

    Το λάδωμα δεν γίνεται αναγκαστικά άμεσα...

    Δηλ. άμα σε κόψουν 5-6 φορές για γελοίους λόγους, που νομίζεις ότι μπορείς να αποτανθείς..??

    Λογικό... Από την άλλη, είναι όπως και να το κάνεις μ@λ@κί@ να ξεκινάς με το σκεπτικό ότι ας λαδώσω για να είμαι καλυμμένος. Το ίδιο με τα νοσοκομεία & πάει λέγοντας. Άμα κοπεί από τους πολίτες αρχικά σα νοοτροπία & στη συνέχεια σα πράξη, τότε θα σταματήσουν και αυτοί να ζητάνε. Ιδεατό ίσως, αξίζει όμως να πιστεύουμε ότι θα κοπεί επιτέλους.


  14. #44
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Όχι ρε μπάρμπα...

    Μιλάω για ΤΗΝ βέσπα που βρισκόταν στον χώρο των εξετάσεων και μπορούσε να την χρησιμοποιήσει όποιος ήθελε...
    (αλλά αν εξεταζόταν με οποιοδήποτε άλλο δίκυκλο, έπαιρνε τα @@ του..)
    A δε ξερω απο τετοια...Εγω με δικημ βεσπα πηγα και τη νοικιασα σε αλλους καημενους

  15. #45
    Με τι δίνεις? Αρχικά πρέπει να χαλαρώσεις τα χέρια σου πάνω στο τιμόνι, να μην το σφίγγεις. Όσο πιο δυνατά το κρατάς τόσο θα "παίζει". Ένα τρικ είναι να σφίξεις τα πόδια σου στο ντεπόζιτο. Ύστερα μπορείς με πρώτη και κλειστό γκάζι να κρατάς σταθερά πατημένο λίγο το συμπλέτη και να τσιμπάς λίγο το πίσω φρένο. Ίσως έτσι σου βγει πιο εύκολα το αργό. Και να μην ανοίγεις πολύ το γκάζι για να μπεις.
    Η αλήθεια είναι οτι δεν θα μάθεις τίποτα στα μαθήματα. Και ισχύει το οτι αν πετύχει κάποιος στις δοκιμασίες δεν σημαίνει και οτι ξέρει και να οδηγείς, κακά τα ψέμματα. Όσο για τα λάδια κτλ εγώ που έδωσα πρόσφατα δεν λάδωσα. Μου πέρασε από το μυαλό αν και δεν είχα κάποιο θέμα, απλά για να αποφύγω τυχόν σκαλώματα εξεταστών. Ο δάσκαλος και σε μένα έτσι ήταν, όπως περιγράφεις τον δικό σου, μόνη μου έκανα τα περισσότερα. Δεν μου ανέφερε τίποτα για λάδωμα. Και σε κάποιον άλλο δάσκαλο που το είπα μου είπε οτι δεν χρειάζεται αν είσαι σωστός. Το θέμα όμως είναι οτι έτσι διαιωνίζεται το πρόβλημα και μετά τους κράζουμε. Φαύλος κύκλος.

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ειμαι γκαντεμης.......πως να το κανουμε. need advise
    από stefanara στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2008, 21:57
  2. πως να το βαψω??
    από GTZ750 στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2007, 17:32
  3. Πως να το βαψω?????
    από gousouxourou στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2007, 11:32
  4. Ε μάθε επιτέλους πώς να το κάνεις
    από island στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2007, 10:26
  5. **Πως να το κάνετε μέσα σε Mini**
    από lampros_fazer στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2006, 12:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF