Σελίδα 9 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 456789
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 127 από 127

Θέμα: Πλησιάζει η μέρα της "εξέτασης"....πως να το χειριστώ ;;;;

  1. #121
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.364
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IliasBr Προβολή μηνύματος
    Σημασία θα έλεγα δεν έχει πως θα πάρεις το δίπλωμα. Προσπάθησε να είσαι χαλαρός για να είναι χαλαρή και η μηχανή.
    Εγώ λίγο πριν πάρω το δίπλωμα διάβασα τα δύο βιβλιαράκια του Θ.Χούντρα σε έκδοση Αττικής Οδού που βρήκα πολύ χρήσιμα για το πως να κυκλοφορώ εντός πόλης και τέλος μόλις κατάλαβα πως πλέον χειρίζομαι τη μηχανή χωρίς να το σκέφτομαι πήγα και έκανα το Level 1 του Riding School.
    Θεωρώ και τα δύο το ελάχιστο που μπορείς να κάνεις για τον εαυτό σου και για τους γύρω σου.
    Το ότι μιλάμε για δίπλωμα μετακίνησης και όχι οδήγησης μοτοσικλέτας είναι δεδομένο.

    Η κατοχή του βέβαια είναι σημαντική σαν νομική κατοχύρωση και για αυτό φαίνεται σε όλους μας σαν το σημαντικότερο κομμάτι του παζλ.

    Προφανώς και δεν είναι, και μπράβο σου για τη μελέτη και την εξάσκηση που είναι κάτι που θα πρέπει να κάνουν όλοι πριν ή μετά την απόκτηση διπλώματος.

    Οι πιο επικίνδυνες περίοδοι για τον νέο αναβάτη είναι δύο - στην αρχή, όταν δεν ξέρει και δεν έχει συνηθίσει όλα αυτά που καθιστούν τον ίδιο και τους γύρω του πιο ασφαλείς και λίγο αργότερα, όταν νομίζει ότι τα έχει μάθει όλα και μπορεί να τα εφαρμόζει αυτόματα.

    Μοτοσικλέτα σημαίνει μαθαίνω και προσέχω συνέχεια και αυτό ισχύει ανεξαρτήτως εμπειρίας και ικανότητας

  2. #122
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Έκανα σήμερα και τις υπόλοιπες 2 δοκιμασίες, γενικότερα δεν μου φάνηκε καθόλου τρομακτική η επιτάχυνση- επιβράδυνση, είχα το cbf600 βέβαια.
    Αν θα το κάνω με το hornet που έχει και 90.000 χλμ λιγότερα στο κοντερ και 20 άλογα παραπάνω ίσως αλλάξω άποψη
    Μπορεί να φταίει που είναι λίγο ταλαιπωρημενο, όπως επίσης και ότι τα λάστιχα του μάλλον είναι ψιλοαρχαία γιατί πέταγε κωλίδια συστηματικά.
    Είναι κάπως απίστευτο για εμένα πάντως, ενώ έχω υπερβολικά κακή διάθεση συνέχεια, είμαι απίστευτα κουρασμένος συνέχεια λόγω υπερβολικά φορτωμενων ωρών εργασίας 7/7 και κάθε Σάββατο αυτή η μιάμιση ώρα στο μάθημα είναι λες και πήγα 4 μέρες διακοπές!!
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; 09/12/2023 στις 17:06.

  3. #123
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Λογικά με το hornet θα είσαι καλύτερα.
    Το γεγονός ότι έχει παραπάνω άλογα σημαίνει ότι θα ανοίξεις πιο γλυκά το γκάζι ενώ την επιθυμητή επιτάχυνση θα την έχεις.
    Αυτό που λες για τα λάστιχα είναι πιο τρομακτικό από το γκάζι αυτό καθ'αυτό.
    Είναι κρίμα μηχανή για εκμάθηση οδήγησης να μην συντηρείται σωστά.
    Συνέχισε τα μαθήματα και με το καλό το δίπλωμα να έρθει.

  4. #124
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Μεγάλο πρόβλημα οι σχολές οδήγησης που έχουν πλημμελώς συντηρημένα οχήματα. Εκεί που έκανα είχαν παλιά λάστιχα με ρωγμές και πίσω φρένο που έπιανε με τον ποδομοχλό σχεδόν κατακόρυφο. Επικίνδυνα.

    Το Hornet έχει απότομη καμπύλη ροπής, κάπου στις 5.200 rpm τρελαίνεται και θέλει προσοχή στο άνοιγμα.

    Ως προς τη διάρκεια των μαθημάτων, έκανα ομοίως μιαμισάωρα, αλλά δεν τα θεωρώ αποδοτικά. Το είχα συζητήσει και με φίλους και ήταν γεγονός ότι μετά τη μία ώρα ήσουν κουρασμένος και δεν απέδιδες όσο καλά στην αρχή. Το βλέπαμε και στις δοκιμασίες. Το ιδανικό είναι να ζητήσεις 45λεπτα μαθήματα και όχι διπλά, διαφορετικά δεν αξιοποιείται πλήρως ο χρόνος. Αν εσένα σου ταίριαξε, ΟΚ.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #125
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Κοίταξε, με τη λογική οτι δεν βασίζεσαι ποτέ στις σχολές οδήγησης αλλά στα σχολεία προκειμένου να αποκτήσεις κάποια βάση σαν μοτοσυκλετιστής, το βλέπω και εγώ οτι δεν είναι αποδοτικό το 1,5ωρο, αλλά έτσι και αλλιώς έχω στο νου μου να έχω καβαντζα με το που πάρω τη μηχανή να πάω για το 1o λεβελ δουλεύω 16 ώρες τη μέρα σερι οπότε δεν βγαίνει και ο χρόνος για 45'..το έχω στο νου μου οτι με το hornet θα θέλει τελείως άλλη διαχείριση το γκάζι. Γενικότερα μου φαίνεται τρομακτικό σαν δύναμη.

  6. #126
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Το ότι μιλάμε για δίπλωμα μετακίνησης και όχι οδήγησης μοτοσικλέτας είναι δεδομένο.

    Η κατοχή του βέβαια είναι σημαντική σαν νομική κατοχύρωση και για αυτό φαίνεται σε όλους μας σαν το σημαντικότερο κομμάτι του παζλ.

    Είναι άδεια/δίπλωμα χειρισμού. Μετακίνηση μπορείς να κάνεις και με τα ΜΜΜ Όντως, ΟΧΙ οδήγησης μοτό.....

    Και φυσικά, αναγκαίο κακό.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #127
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    ...Το Hornet έχει απότομη καμπύλη ροπής, κάπου στις 5.200 rpm τρελαίνεται και θέλει προσοχή στο άνοιγμα...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    ...το έχω στο νου μου οτι με το hornet θα θέλει τελείως άλλη διαχείριση το γκάζι. Γενικότερα μου φαίνεται τρομακτικό σαν δύναμη.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	screen-09.47.31[10.12.2023].png 
Προβολές:	45 
Μέγεθος:	38,8 KB 
ID:	448891

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 456789

Παρόμοια θέματα

  1. ειμαι γκαντεμης.......πως να το κανουμε. need advise
    από stefanara στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2008, 21:57
  2. πως να το βαψω??
    από GTZ750 στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2007, 17:32
  3. Πως να το βαψω?????
    από gousouxourou στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2007, 11:32
  4. Ε μάθε επιτέλους πώς να το κάνεις
    από island στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2007, 10:26
  5. **Πως να το κάνετε μέσα σε Mini**
    από lampros_fazer στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2006, 12:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF