Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 83

Θέμα: παροχή ρεύματος 12v

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    παίδες μια μικρή βοήθεια...από όσους έχουν κάτι παρόμοιο στο μεκανακι τους..

    λέω να περάσω αυτό εδώ στο bandit https://www.ideahellas.gr/product/fo...nRhZ3MiOiIifV0
    ουσιαστικά θέλω να φορτίζω το κινητό μου εν κινήσει σε ταξίδι όπου το δουλεύω κάποιες φορές ως πλοηγό και μπλουτουθ για να μιλάω.
    επίσης έχει και δεύτερη θέση για αναπτήρα που ταιριάζει τέλεια με τον Optimate φορτιστή μου και υποθέτω πως μπορω να κουμπώνω εκεί οταν η μηχανή είναι σε ακινησια ωστε να συντηρείται η μπαταρία..
    ο προβληματισμός μου περαν της εγκατάστασης έγκειται στο εξής...όταν η μηχανή είναι σβηστη-ακίνητη σταματά η παροχή ρεύματος στο μπιμπλικι ή συνεχιζεται και ξεπατωνεται η μπαταρία;
    βλεπω ότι έχει διακοπτάκι πάνω άρα πιστεύω λογικά διακόπτεται με το κουμπί στο οφ..

    ρωτάω γιατί το πριζάκι συνδέεται απευθείας πάνω στους πόλους της μπαταρίας και έχω κακή εμπειρια με άλλο στο παρελθόν (σε άλλη μότο και το είχε τοποθετήσει ο προηγούμενος) το οποίο μου ξελίγωνε την μπαταρία (δεν ειχε ον-οφ διακόπτη) αν καθόταν το μηχανάκι καμιά βδομάδα..

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    978
    Έχω βάλει εδώ και 2 μήνες στο δικό μου Σουζούκι (Δρ) το πιο απλό μπριζάκι απ'αυτό που δείχνεις, που έχει μόνο usb και διακοπτάκι. Παροχή από μπαταρία απευθείας.
    Μέχρι τώρα δεν μου έχει κάνει νούμερα. Δεν το κινώ καθημερινά, περνάει διαστήματα 10-15 ημερών ακινησίας και όταν το βάζω μπροστά δεν ακούγεται πεσμένη η μπαταρία.
    Αντίστοιχο μπριζάκι όμως σε DR φίλου έκανε παπαρίτσες.. ενώ έκλεινε το διακοπτάκι το φωτάκι έμενε ελάχιστα αναμμένο και φυσικά του έτρωγε την μπαταρία. (Προφανώς είχε να κάνει με τα κέφια του κινέζου όταν το έφτιαχνε..)

  3. #48
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Βαλτου ενα αντιηλεκτροπληξιακο ρελε των 10mA (σαν αυτα που βαζουν στους πινακες διανομης στα σπιτια) που να ενεργοποιειται οταν κλεινεις τον διακοπτη..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Έχω βάλει εδώ και 2 μήνες στο δικό μου Σουζούκι (Δρ) το πιο απλό μπριζάκι απ'αυτό που δείχνεις, που έχει μόνο usb και διακοπτάκι. Παροχή από μπαταρία απευθείας.
    Μέχρι τώρα δεν μου έχει κάνει νούμερα. Δεν το κινώ καθημερινά, περνάει διαστήματα 10-15 ημερών ακινησίας και όταν το βάζω μπροστά δεν ακούγεται πεσμένη η μπαταρία.
    Αντίστοιχο μπριζάκι όμως σε DR φίλου έκανε παπαρίτσες.. ενώ έκλεινε το διακοπτάκι το φωτάκι έμενε ελάχιστα αναμμένο και φυσικά του έτρωγε την μπαταρία. (Προφανώς είχε να κάνει με τα κέφια του κινέζου όταν το έφτιαχνε..)
    ευχαριστώ για την απάντηση..

    το πριζακι το έβαλες κατευθείαν πάνω στους πόλους χωρίς ενδιάμεσα να παρεμβάλλεται κάποια ασφάλεια;

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    σωστός ο παίκτης (oldman), δεν το χα σκεφτεί αυτό
    θενκς,

    στο σενάριο αυτό θα πρέπει δλδ να "κλέψω" ρεύμα από φώτα, φλάς κτλ;

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    το εχω στην μπαταρια με ενδιαμεση ασφαλεια ,ολα οκ κανενα προβλημα.απλα να μη ξεχνας το διακοπτακι ανοιχτο.και ξεχασμενω που το ειχα εγω το διακοπτακι δυο μερες πηρε αμεσος μπροστα.

  7. #52
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Συγγνωμη που παρεμβαλομαι εγω (δικην ασφαλειας) αλλα ποιο ακριβως ειναι το προβλημα..??

    Βραχυκυκλωμα, υπερβολικη καταναλωση ή απλή συνεχής καταναλωση..???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    σωστός ο παίκτης (oldman), δεν το χα σκεφτεί αυτό
    θενκς,

    στο σενάριο αυτό θα πρέπει δλδ να "κλέψω" ρεύμα από φώτα, φλάς κτλ;
    αν παρεις απο εκει ρευμα δεν θα μπορεις να φωρτιζεις την μπαταρια γιατη θα πρεπει να εχεις αναμενα φωτα για να κανει κυκλωμα.

  9. #54
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    στο σενάριο αυτό θα πρέπει δλδ να "κλέψω" ρεύμα από φώτα, φλάς κτλ;
    Δεν θα κλεψεις απολυτως τιποτε..!!!
    (αλλιμονο αν προτεινα οτιδηποτε παρανομο..)

    Τα ρελε αυτα "πεφτουν" μολις ανιχνευσουν διελευση (απο μεσα τους) ρευματος πανω απο μια ορισμενη ενταση..
    (αλλιως καθονται ησυχα ησυχα και απολαμβανουν τα λεφτα που εδωσες για να ειναι αχρειαστα..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    978
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    ευχαριστώ για την απάντηση..

    το πριζακι το έβαλες κατευθείαν πάνω στους πόλους χωρίς ενδιάμεσα να παρεμβάλλεται κάποια ασφάλεια;
    Εχμ.. ναι. Ξέρω ότι είναι καλύτερα να παίζει και ασφάλεια στο ενδιάμεσο, αλλά δεν πρόκαμα.

  11. #56
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    γιατί να μη βάλεις ενδιάμεσα ένα ρελεδάκι ωραίο, που θα το τριγκάρεις απο ένα +12v σημείο (βαση του electr.diag.) που ενεργοποιείται απο την κεντρικό διακόπτη και μια ασφαλειοθήκη 10amp σε σειρά
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    γιατί να μη βάλεις ενδιάμεσα ένα ρελεδάκι ωραίο, που θα το τριγκάρεις απο ένα +12v σημείο (βαση του electr.diag.) που ενεργοποιείται απο την κεντρικό διακόπτη και μια ασφαλειοθήκη 10amp σε σειρά
    ειναι διπλο το οργανακι που θελει να βαλει, [usb και αναπτηρα] και απο τον αναπτηρα θελει να φωρτιζει και την μπαταρια, οποτε θα πρεπει να εχει τον διακοπτη ανοιχτο για να κανει κυκλωμα.
    αν κανω λαθος διορθωστε με.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Αντρέα δεν κάνεις λάθος, το ίδιο ακριβώς μου έλεγε το μεσημέρι και ένα φιλαράκι που ψιλοσκαμπαζει από ρεύματα.. Εγώ είμαι ολίγον έως πολυ ασχετος.. Αυτά που θέλω να πάρω από το γκατζετ είναι: να σταματά η παροχη ρεύματος όταν το μηχανάκι είναι σβηστό, να υπάρχει κάποια ασφάλεια ενδιάμεσα για να αποφύγω να γίνω λαμπάδα αν βραχυκλωσει κάτι (νταξ αυτό είναι θέμα εγκατάστασης), να μπορώ να φορτίζω από το πρίζακι την μπαταρία (με το μηχανάκι σβηστό στο παρκιν φυσικά) με τον σχετικό φορτιστή που έχω στην κατοχή μου (optimate4) όλα αυτά να πω θα τα επιχειρήσω μόνος μου με βοήθεια φίλου και όχι σε ηλεκτρολόγο γιατί τα ποσά που ζητάνε είναι κάπως.. Ακόμα και στην περίπτωση μου που σκοπεύω να έχω τα ανταλλακτικά στο χέρι..

    Αυτό με το ρελε εξηγήστε το λίγο ρε παιδιά αν θέλετε..

    Κόβει το ρεύμα όταν σβήνει η μότο;

    Αυτό εννοούμε;

  14. #59
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Ουσιατικά αυτό σου λεει ο Δοκτωρας..

    Ελα ρελε που οι επαφες του θα ειναι κλειστες οσο υπαρχει κεντρικη παροχή (αρα το καβλιτζεκι σου θα εχει ρευμα) και θα ανοιγουν οταν κλεισει ο κεντρικος διακόπτης..
    (μια εξτρα καταναλωση της ταξης των 10ma παν'-κατ'..)

    Αν και θα προτεινα 6βολτο ρελε με αντισταση σε σειρα και διοδο παραλληλα με το πηνιο γιατι αυτα τα μαμημενα τα inductive kicks στο κλεισιμο μπορουν να κανουν ζημιες σε οτιδηποτε "ηλεκτρονικο" τροφοτειται απ' ευθειας απο το ιδιο κυκλωμα..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ουσιατικά αυτό σου λεει ο Δοκτωρας..

    Ελα ρελε που οι επαφες του θα ειναι κλειστες οσο υπαρχει κεντρικη παροχή (αρα το καβλιτζεκι σου θα εχει ρευμα) και θα ανοιγουν οταν κλεισει ο κεντρικος διακόπτης..
    (μια εξτρα καταναλωση της ταξης των 10ma παν'-κατ'..)

    Αν και θα προτεινα 6βολτο ρελε με αντισταση σε σειρα και διοδο παραλληλα με το πηνιο γιατι αυτα τα μαμημενα τα inductive kicks στο κλεισιμο μπορουν να κανουν ζημιες σε οτιδηποτε "ηλεκτρονικο" τροφοτειται απ' ευθειας απο το ιδιο κυκλωμα..)
    ευχαριστώ αδερφέ πολύ χρήσιμα όλα..

    το τοπικ θα είναι το ευαγγέλιο μας κατά το εγχείρημα..

    αμα πάνε όλα καλά θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα ώστε να μπορεί και άλλος στο μέλλον να έχει το how to.

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΑΡΟΧΗ 12V ΣE V STROM
    από spive82 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2013, 15:36
  2. παροχη ρευματος σε funduro 650 98'
    από gkali στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2011, 01:37
  3. Παροχη 12v απο τη φίσα των γκριπ???
    από kostis4x4 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2010, 19:49
  4. παροχη 12v
    από axi στο forum BMW
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2006, 17:54
  5. Παροχή ρεύματος 12V. Πια λύση υπάρχει;
    από antares στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2004, 17:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF