Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 83

Θέμα: παροχή ρεύματος 12v

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Αντρέα δεν κάνεις λάθος, το ίδιο ακριβώς μου έλεγε το μεσημέρι και ένα φιλαράκι που ψιλοσκαμπαζει από ρεύματα.. Εγώ είμαι ολίγον έως πολυ ασχετος.. Αυτά που θέλω να πάρω από το γκατζετ είναι: να σταματά η παροχη ρεύματος όταν το μηχανάκι είναι σβηστό, να υπάρχει κάποια ασφάλεια ενδιάμεσα για να αποφύγω να γίνω λαμπάδα αν βραχυκλωσει κάτι (νταξ αυτό είναι θέμα εγκατάστασης), να μπορώ να φορτίζω από το πρίζακι την μπαταρία (με το μηχανάκι σβηστό στο παρκιν φυσικά) με τον σχετικό φορτιστή που έχω στην κατοχή μου (optimate4) όλα αυτά να πω θα τα επιχειρήσω μόνος μου με βοήθεια φίλου και όχι σε ηλεκτρολόγο γιατί τα ποσά που ζητάνε είναι κάπως.. Ακόμα και στην περίπτωση μου που σκοπεύω να έχω τα ανταλλακτικά στο χέρι..

    Αυτό με το ρελε εξηγήστε το λίγο ρε παιδιά αν θέλετε..

    Κόβει το ρεύμα όταν σβήνει η μότο;

    Αυτό εννοούμε;
    σωστα το λες αυτο για περισοτερη ασφαλεια, οταν κλεινεις τον διακοπτη να μην υπαρχει ρευμα, αλλα πως θα φορτιζεις!!!! αφου θελεις να φορτιζεις απο εκει. οποτε βαζεις ρελε για να κοβει την παροχη με κλειστο διακοπτη, και για φορτηση, η τραβας ενα μπριζακι με καπακι απο την μπαταρια για να φορτιζεις, η κατευθειαν στην μπαταρια.

  2. #62
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    O πιο απροβλημάτιστος τρόπος είναι το ρεύμα να παίρνεται κατευθείαν από τη μπαταρία.
    Ο πιο απροβλημάτιστός τρόπος είναι να τοποθετείται ένας απλό-φθηνός-αδιάβροχος αναπτήρας αυτοκινήτου με ασφαλειοθήκη και ασφάλεια μέχρι 10Α.

    Ποιος θα κλέψει ρεύμα, μη τρελαθούμε.... εκτός αν ο κλέφτης ρεύματος έχει μαζί του ένα σκασμό αντάπτορες για να φορτίσει το κινητό του, σε αυτή τη περίπτωση χαλάλι του.

    Για παροχή ρεύματος USB τη λύση δίνει ένας συνηθισμένος αντάπτορας.

    Τα περισσότερα προβλήματα ξεκινάνε γιατί γίνονται προχειρότητες στη συνδεσμολογία με διακόπτη και οι διαρροές από εφετζίδικα διακοπτάκια και λαμπάκια.

    Αν σώνει και καλά θέλουμε να συνδέσουμε σε διακόπτη, χρησιμοποιώντας και ασφαλειοθήκη με ασφάλεια μέχρι 10Α, αλλά δε ξέρουμε... ο ηλεκτρολόγος στοιχίζει πάντα πιο φθηνά από μια λαμπαδιασμένη μοτοσυκλέτα.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    O πιο απροβλημάτιστος τρόπος είναι το ρεύμα να παίρνεται κατευθείαν από τη μπαταρία.
    Ο πιο απροβλημάτιστός τρόπος είναι να τοποθετείται ένας απλό-φθηνός-αδιάβροχος αναπτήρας αυτοκινήτου με ασφαλειοθήκη και ασφάλεια μέχρι 10Α.

    Ποιος θα κλέψει ρεύμα, μη τρελαθούμε.... εκτός αν ο κλέφτης ρεύματος έχει μαζί του ένα σκασμό αντάπτορες για να φορτίσει το κινητό του, σε αυτή τη περίπτωση χαλάλι του.

    Για παροχή ρεύματος USB τη λύση δίνει ένας συνηθισμένος αντάπτορας.

    Τα περισσότερα προβλήματα ξεκινάνε γιατί γίνονται προχειρότητες στη συνδεσμολογία με διακόπτη και οι διαρροές από εφετζίδικα διακοπτάκια και λαμπάκια.

    Αν σώνει και καλά θέλουμε να συνδέσουμε σε διακόπτη, χρησιμοποιώντας και ασφαλειοθήκη με ασφάλεια μέχρι 10Α, αλλά δε ξέρουμε... ο ηλεκτρολόγος στοιχίζει πάντα πιο φθηνά από μια λαμπαδιασμένη μοτοσυκλέτα.
    καλημέρα...βλέπω αυτό το απλό μόνο usb στο μπεη https://www.ebay.com/itm/Waterproof-...e/223651898826

    πάει κατευθείαν στους πόλους της μπαταρίας (περνάει κάτω απο τεποζιτο με δεματικά κτλ) και στεκεται πανω στο τιμονι...οπως βλέπεις παρεμβάλλεται και ασφάλεια (είναι έτοιμο)...εμένα αυτό που με ενδιαφερει είναι να μην μου ξεπατώνει τη μπαταρία αν μείνει ακίνητη καμιά βδομάδα..για αυτό και θέλω να κόβεται η παροχή ρευματος οταν πέρνω το κλειδί από τη μιζα...με λίγα λόγια θέλω να έχει ρεύμα μόνο μετά το κλειδί...και εκεί έρχεται το θέμα ρελέ κτλ και μου χαλάει το γλυκό γιατί δεν ξέρω αν θα το βάλω σωστά ή θα κάνω μαλακία...σκέτο χωρίς ρελέ το βάζω άνετα δεν είναι τίποτα..δεκα λεπτά δουλειά..

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Από πού προκύπτει ότι αυτό έχει κατανάλωση χωρίς κουμπωμενο φορτίο πάνω;
    Γιατί να ξεπατωσει την μπαταρία;
    Είναι ξεκάθαρα φτιαγμένο για μπει στους πόλους χωρίς διακοπτη

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Από πού προκύπτει ότι αυτό έχει κατανάλωση χωρίς κουμπωμενο φορτίο πάνω;
    Γιατί να ξεπατωσει την μπαταρία;
    Είναι ξεκάθαρα φτιαγμένο για μπει στους πόλους χωρίς διακοπτη
    Οι συσκευές αυτές έχουν ένα υποβιβαστή τάσης, συνήθως τσιπάκι τύπου LM7805, ώστε να ρίχνουν την τάση για την συσκευή που θα συνδέσεις στα 5volt απο όσα βγάζει η μοτοσυκλέτα. Θεωρητικά το κύκλωμα αυτό, χωρίς συσκευή πάνω του, έχει μηδενική κατανάλωση ρεύματος. Από το θεωρητικά στο πρακτικά όμως, έχει διαφορά, και μπορεί να έχει μια κάποια πολύ μικρή αγωγιμότητα.

    Δεν νομίζω ότι αυτό μπορεί να αδειάσει μπαταρία σε εύλογο χρόνο και πάλι βέβαια. Θα ήθελες μερικούς...μήνες. Πιο πιθανό να αδειάσει η μπαταρία από μόνη της στο ίδιο χρονικό διάστημα, παρά από διαρροή σε τροφοδοτικό 5Volt.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Από πού προκύπτει ότι αυτό έχει κατανάλωση χωρίς κουμπωμένο φορτίο πάνω;
    Γιατί να ξεπατώσει την μπαταρία;
    Είναι ξεκάθαρα φτιαγμένο για μπει στους πόλους χωρίς διακόπτη
    από σχόλια που διάβαζα στο amazon κάτω από το προϊον, ενώ όλοι είναι πολυ ευχαριστημένοι απο την ποιότητα των υλικών και εύκολη συνδεσμολογία με την μπαταρία και την πρακτικότητα της συσκεύης, υπάρχουν και αρκετοί που λενε οτι η μπαταρία τους τα επαιξε και τους αφησε στο πουθενά...και αυτό γιατί το γκατζετάκι συνεχίζει να έχει παροχή ρεύματος ακόμα και χωρίς τπτ συνδεδεμένο επάνω του και όταν είναι στο οφ η μηχανη..

    αυτή η ελάχιστη κατανάλωση που προκύπτει σε φάση ακινησίας λίγων ημερών (πχ πάω σε καμπιγκ και η μηχανή κάθεται δίπλα στη σκηνή 5-6 βράδια), μια μπαταρία που την έχεις πάνω κανα χρόνο μπορεί να την κλατάρει...μεταφέρω αυτά που διαβάζω.

    γι αυτό λοιπόν ψάχνω ένα τρόπο να σταματά απόλυτα η παροχή ρεύματος όταν βγαίνει το κλειδί από την κλειδαριά

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    ...ψάχνω ένα τρόπο να σταματά απόλυτα η παροχή ρεύματος όταν βγαίνει το κλειδί από την κλειδαριά
    Θα πάρεις λοιπόν ηλεκτρικό ρεύμα, από κάποιο κλάδο του ηλεκτρικού συστήματος ΜΕΤΑ την κλειδαριά και ΜΕΤΑ την ασφάλεια του κλάδου που διάλεξες.

    Π.χ. αν επιλέξεις να πάρεις ρεύμα από την τροφοδοσία των φώτων, θα βρεις στο κύκλωμα ένα σημείο να πάρεις ΜΕΤΑ την ασφάλεια της τροφοδοσίας των φώτων. Ή των φώτων στοπ ή της κόρνας ή του βεντιλατέρ ή ότι άλλο ξεχωριστό κλάδο έχει η μηχανή σου. Του βεντιλατέρ είναι μια πολύ καλή επιλογή, γιατί συνήθως είναι εντελώς ''μοναχό'' του πράγμα, ενώ π.χ. η ασφάλεια των φώτων μπροστά (μεσσαία-μεγάλη σκάλα), ελέγχει και τα σήματα που πάνε στους διακόπτες, και το κυρίως ρεύμα που πάει στα ρελέ που δίνουν στα φώτα.

    Συνήθως λέμε ε; Κάθε μηχανή έχει τα δικά της. Για τι μηχανή το θέλεις;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος

    Συνήθως λέμε ε; Κάθε μηχανή έχει τα δικά της. Για τι μηχανή το θέλεις;
    Bandit 650 υδρόψυκτο του 09


    είναι όμως και αυτό κάτι που κοιτάω να αποφύγω..να μην πειράξω δλδ τίποτα στα μαμά καλώδια για αυτό εξετάζω την περίπτωση ρελέ...όχι τπτ άλλο αλλά δεν το χω το άθλημα...με βλέπω αν δεν το καταφέρει ο φίλος να καταλήγω σε ηλεκτρολόγο...

  9. #69
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    καλημέρα...βλέπω αυτό το απλό μόνο usb στο μπεη https://www.ebay.com/itm/Waterproof-...e/223651898826

    πάει κατευθείαν στους πόλους της μπαταρίας (περνάει κάτω απο τεποζιτο με δεματικά κτλ) και στεκεται πανω στο τιμονι...οπως βλέπεις παρεμβάλλεται και ασφάλεια (είναι έτοιμο)...εμένα αυτό που με ενδιαφερει είναι να μην μου ξεπατώνει τη μπαταρία αν μείνει ακίνητη καμιά βδομάδα..για αυτό και θέλω να κόβεται η παροχή ρευματος οταν πέρνω το κλειδί από τη μιζα...με λίγα λόγια θέλω να έχει ρεύμα μόνο μετά το κλειδί...και εκεί έρχεται το θέμα ρελέ κτλ και μου χαλάει το γλυκό γιατί δεν ξέρω αν θα το βάλω σωστά ή θα κάνω μαλακία...σκέτο χωρίς ρελέ το βάζω άνετα δεν είναι τίποτα..δεκα λεπτά δουλειά..
    Προτείνω -ξανά- έναν κλασικό αδιάβροχο αναπτήρα αυτοκινήτου. Δεν έγραψα τίποτα για μπρίζα με απευθείας παροχή USB. USB μπορείς να πάρεις όποτε θες με έναν απλό αντάπτορα και αποφεύγεις την εύκολη περίπτωση να σου χρησιμοποιήσει κάποιος τη μπρίζα σου για φόρτιση κινητού.

    Εγώ στη μηχανή μου -που όπως φαίνεται στην υπογραφή μου είναι ένα ταπεινό μηχανάκι 250cc- δεν είχα ποτέ πρόβλημα μπαταρίας και σημειώνω πως τη χρησιμοποιώ λιγότερο από 1 φορά το μήνα σε On/Offαδες (αυτήν την έχω τοποθετήσει μόνος μου).

    Από εκεί και πέρα, γνώμες υπάρχουν πολλές. Ξέρω όμως δεκάδες περιστατικά που μετά από επέμβαση στα ηλεκτρικά μιας μηχανής σε διακόπτες κτλ, είτε για ρευματοδότηση, είτε για συναγερμούς είτε, είτε, είτε..... ταλαιπωριόντουσαν για "πάντα" με ηλεκτρικά προβλήματα (κάποια από αυτά με "δουλειά" από επαγγελματίες).

    Δεν λέω πως αν πάρεις ρεύμα μέσω διακόπτη σώνει και καλά θα έχεις προβλήματα (κι εγώ τη παροχή για τη βάση του GPS από τον διακόπτη τη πήρα, αλλά πήγα σε νοικοκύρη επαγγελματία). Λέω όμως ποιος είναι ο εύκολος και ασφαλής τρόπος για να είσαι σίγουρος 100% πως δε θα έχεις προβλήματα (ούτε απώλειες ρεύματος), τοποθετώντας το μόνος σου.

    Μια γνώμη είναι, φυσικά εσύ αποφασίζεις.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20190602_141709.jpg 
Προβολές:	76 
Μέγεθος:	56,5 KB 
ID:	410033
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 20/09/2019 στις 12:51.

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Bandit 650 υδρόψυκτο του 09


    είναι όμως και αυτό κάτι που κοιτάω να αποφύγω..να μην πειράξω δλδ τίποτα στα μαμά καλώδια για αυτό εξετάζω την περίπτωση ρελέ...όχι τπτ άλλο αλλά δεν το χω το άθλημα...με βλέπω αν δεν το καταφέρει ο φίλος να καταλήγω σε ηλεκτρολόγο...
    Δες λίγο και την άλλη άποψη: Αυτό το ''μην πειράξω τα ηλεκτρικά'' έχει γίνει αναίτια μύθος ''κακής'' επέμβασης.

    Δεν κάνουμε εγχείριση ανθρώπινου εγκεφάλου, ένα καλώδιο κάπου ξεγυμνώνεις-κολλάς την παράκαμψη-ξανατυλίγεις-έτοιμο είναι.

    Κάνουμε άλλα και άλλα για το παραμικρό (π.χ. επεμβάσεις στα σύστημα εισαγωγής-εξαγωγής λέγε με φίλτρα και εξατμίσεις, που κάνουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ κακό) και φοβόμαστε μην κολλήσουμε ένα καλώδιο.

    Να πω ότι θα χάσεις την εγγύηση αν προκύψει κάτι, του '09 είναι, έχει λήξει έτσι κι αλλοιώς.

    Βρες το χάρτη των ηλεκτρικών της μηχανής σου, π.χ. εδώ βρήκα service manual του 04 σε pdf, κεφάλαιο 7 έχει τον χάρτη , βρες που θα πάρεις, εντόπισε το σημείο στην μοτοσυκλέτα, και πάρε ρεύμα. Και χωρίς χάρτη, απο την ασφαλειοθήκη στην μηχανή, βγάζεις συμπέρασμα. Με καλή κόλληση με καλάι και όμορφο τύλιγμα, υπολογισμένο να μην τσακίζει ή τεντώνει το καλώδιο, η μηχανή σου, δεν θα καταλάβει καν ότι κάτι πειράχτηκε.

    Ή πήγαινε σε κάποιον που είτε επαγγελματικά (ηλεκτρολόγος) είτε ερασιτεχνικά, ξέρει να στο κάνει όμορφα κι ωραία.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #71
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Οι σταθεροποιητες/υποβιβαστες τασης εχουν καταναλωση "στον αερα" της ταξης μερικων δεκαδων μΑ (κατι Χ 10^-6)..
    (ειδικα οι SMD εχουν ακομη μικροτερη..)

    Οι κεντρικοι διακόπτες εχουν παρόμοια ή μεγαλυτερη διαρροή.. (ωουυυ γιεςςςς..) - συνδεστε ενα μιλιαμπερόμετρο μεταξυ θετικου πόλου και καλωδιου με τον διακόπτη κλειστο (ανοιχτο κυκλωμα) και μη νομισετε οτι χαλασε το οργανο..

    Καντε αυτο που ειπε ο STF παραπανω και rest in peace..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Προτείνω -ξανά- έναν κλασικό αδιάβροχο αναπτήρα αυτοκινήτου. Δεν έγραψα τίποτα για μπρίζα με απευθείας παροχή USB. USB μπορείς να πάρεις όποτε θες με έναν απλό αντάπτορα και αποφεύγεις την εύκολη περίπτωση να σου χρησιμοποιήσει κάποιος τη μπρίζα σου για φόρτιση κινητού.

    Εγώ στη μηχανή μου -που όπως φαίνεται στην υπογραφή μου είναι ένα ταπεινό μηχανάκι 250cc- δεν είχα ποτέ πρόβλημα μπαταρίας και σημειώνω πως τη χρησιμοποιώ λιγότερο από 1 φορά το μήνα σε On/Offαδες (αυτήν την έχω τοποθετήσει μόνος μου).

    Από εκεί και πέρα, γνώμες υπάρχουν πολλές. Ξέρω όμως δεκάδες περιστατικά που μετά από επέμβαση στα ηλεκτρικά μιας μηχανής σε διακόπτες κτλ, είτε για ρευματοδότηση, είτε για συναγερμούς είτε, είτε, είτε..... ταλαιπωριόντουσαν για "πάντα" με ηλεκτρικά προβλήματα (κάποια από αυτά με "δουλειά" από επαγγελματίες).

    Δεν λέω πως αν πάρεις ρεύμα μέσω διακόπτη σώνει και καλά θα έχεις προβλήματα (κι εγώ τη παροχή για τη βάση του GPS από τον διακόπτη τη πήρα, αλλά πήγα σε νοικοκύρη επαγγελματία). Λέω όμως ποιος είναι ο εύκολος και ασφαλής τρόπος για να είσαι σίγουρος 100% πως δε θα έχεις προβλήματα (ούτε απώλειες ρεύματος), τοποθετώντας το μόνος σου.

    Μια γνώμη είναι, φυσικά εσύ αποφασίζεις.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20190602_141709.jpg 
Προβολές:	76 
Μέγεθος:	56,5 KB 
ID:	410033
    Τελικά μάλλον θα το κάνω έτσι φίλε, μου ακούγεται η καλύτερη λύση και συμφωνεί και το φιλαράκι που θα βοηθήσει..

    Κάτι τέτοιο θα χτυπήσω έτσι;
    https://www.ebay.com/itm/240W-12V-24...cAAOSw9rBc4FkF

  13. #73
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Τελικά μάλλον θα το κάνω έτσι φίλε, μου ακούγεται η καλύτερη λύση και συμφωνεί και το φιλαράκι που θα βοηθήσει..

    Κάτι τέτοιο θα χτυπήσω έτσι;
    https://www.ebay.com/itm/240W-12V-24...cAAOSw9rBc4FkF
    Αυτός μοιάζει να έχει το τύπο αναπτήρα που έχουν οι μοτό τις BMW με τη μικρή τρύπα (δεν είμαι σίγουρος, δε μπορώ να καταλάβω καλά από τη φωτό). Αν είναι τέτοιος δε ξέρω αν υπάρχει αντάπτορας για USB σε τέτοια διάσταση.
    Πήγαινε σε οποιοδήποτε κατάστημα με ναυτιλιακά είδη, πάνω από 6-8 ευρώ δε θα δώσεις και θα είσαι σίγουρος. Αν προκύψει και κάτι τον αλλάζεις.

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Εκεί τον δίνουν έτοιμο με την καλωδίωση και την ασφάλεια σετ;

  15. #75
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Εκεί τον δίνουν έτοιμο με την καλωδίωση και την ασφάλεια σετ;
    Εννοείτε. Πολλές φορές θα βρεις και με και χωρίς.

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΑΡΟΧΗ 12V ΣE V STROM
    από spive82 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2013, 15:36
  2. παροχη ρευματος σε funduro 650 98'
    από gkali στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2011, 01:37
  3. Παροχη 12v απο τη φίσα των γκριπ???
    από kostis4x4 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2010, 19:49
  4. παροχη 12v
    από axi στο forum BMW
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2006, 17:54
  5. Παροχή ρεύματος 12V. Πια λύση υπάρχει;
    από antares στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2004, 17:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF