Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 98

Θέμα: BMW F650 Funduro

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/03/2013
    Μηνύματα
    53

    BMW F650 Funduro

    Καλησπέρα παίδες,
    με λένε Νίκο,νέος στο φόρουμ,παλιός όμως στα φόρουμ γενικά και κυρίως σε αυτά με το μπάσκετ ως θεματολογία.Συγκριμένα διαχειρίζομαι το basketballforum.gr.Αν κάποιος από εσάς τη γουστάρει την πορτοκαλί μπορούμε να τα λέμε και εκεί..

    Επειδή φαίνεται σα διαφήμιση θα μπω στο θέμα μου:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20130422_145850.jpg 
Προβολές:	1099 
Μέγεθος:	105,1 KB 
ID:	288234

    Η μπεμπούλα μου.Μοντέλο 95.Έχει τραβήξει πολλά αλλά αντέχει.Φυσικά χρειάζεται ένα restore το οποίο θέλω να κάνω handmade,αφενός για χόμπυ,αφετέρου λόγω του ότι δε θα ήθελα να ρίξω χρήματα στο συγκεκριμένο μηχανάκι μιας και προτιμώ να τα μαζέψω για να πάρω το versys(μη βαράτε,με βολεύει..)

    Προ διετίας έχω ηδη κάνει ένα αποτυχημένη προσπάθεια όπως βλέπετε.Το μηχανάκι είναι βαμμένο με ακρυλικό σπρέυ και περασμένο με γυαλιστικό βερνίκι χωρίς ωστόσο τα επιθυμητά αποτελέσματα.Θα ξεκινήσω μια προσπάθεια ακόμη τώρα που άλλαξε ο καιρός..

    Έχω αποφασίσει να το βάψω full black χρησιμοποιώντας μεταλλικό γυαλιστερό σπρέυ.Συγκεκριμένα έχω παραγγείλει αυτό:

    http://www.johnart.gr/Catalogue/inde...oducts_id=1225

    Θα τρίψω με ντουκόχαρτο νερού 600-800-1000.Αυτό που δεν ξέρω είναι αν πρέπει να περάσω αστάρι προηγουμένως.Να σημειώσω ότι τα πλαστικά μέρη δεν έχουν γρατζουνιές οπότε δεν χρειάζονται στοκαρίσματα.Μήπως πρέπει να ρίξω plastofix?Αυτό τί ακριβώς κάνει?

    Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν δεχθείτε να βοηθήσετε στην απονενοημένη προσπάθειά μου

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    153
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132197 ειναι ενας πολυ καλος οδηγος θα σε βοηθησει αρκετα για να κτλβεις τη διαδικασια...

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/03/2013
    Μηνύματα
    53
    Θα παραθέσω λίγες φοτο ακόμη ώστε να αντιληφθείτε την κατάσταση της μηχανής και για να μπορούμς να συγκρίνουμε αργότερα..Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20130422_145900.jpg 
Προβολές:	1092 
Μέγεθος:	104,3 KB 
ID:	288235

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20130422_145911.jpg 
Προβολές:	1092 
Μέγεθος:	104,7 KB 
ID:	288236

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20130422_145922.jpg 
Προβολές:	1092 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	288237

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/03/2013
    Μηνύματα
    53
    ..και λίγες ακόμη

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20130422_145931.jpg 
Προβολές:	1085 
Μέγεθος:	82,4 KB 
ID:	288238

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20130422_145951.jpg 
Προβολές:	1087 
Μέγεθος:	103,9 KB 
ID:	288239

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20130422_150008.jpg 
Προβολές:	1068 
Μέγεθος:	92,7 KB 
ID:	288240

  5. #5
    Καλημέρα...
    πρώτα απ 'όλα καλό θα ήταν να ανοίξεις ένα νέο θρεντάκι και να ξεκινήσεις απο εκεί ή κάποιος μοντ να το κάνει για σένα...

    δεύτερον μπορείς να μάθεις πολλά απο το συγκεκριμένο θρεντ

    τρίτον ο Σπύρος έχει φτιάξει θρεντάκια για βάψιμο με όλες τις λεπτομέριες για βάψιμο!

    τέταρτον βγάλε πολλες φωτό

    πέμπτον καλή επιτυχία
    TELL YOUR CAT I SAID PSPSPSPSPSPS

    BMW R25/3 1955 Restoration

  6. #6
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basketballforum Προβολή μηνύματος
    Θα παραθέσω λίγες φοτο ακόμη ώστε να αντιληφθείτε την κατάσταση της μηχανής και για να μπορούμς να συγκρίνουμε αργότερα..Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20130422_145900.jpg 
Προβολές:	1092 
Μέγεθος:	104,3 KB 
ID:	288235

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20130422_145911.jpg 
Προβολές:	1092 
Μέγεθος:	104,7 KB 
ID:	288236

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20130422_145922.jpg 
Προβολές:	1092 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	288237


    Είναι όλα γραμμένα πάμπολλες φορές

    Ξεκίνα το διάβασμα και ότι χρειαστείς παραπάνω εδώ είμαστε.




    Ξεκίνησε με αυτά....

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132197

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132950
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/03/2013
    Μηνύματα
    53
    Ευχαριστώ παίδες για την άμεση ανταπόκριση..

    Ξεκίνησα σήμερα καταρχάς ρίχνοντας ένα νερό στη μηχανή.Ήτανε αραχνιασμένη καθώς έχει να χρησιμοποιηθεί από το καλοκαίρι..

    Ας ξεκινήσω μια σύνοψη των υλικών που θα χρειαστώ:

    1.Ένας αριστερός καθρέπτης bmw imitation φυσικά.Ο υπάρχων έχει σπάσει και δε νομίζω να μπω στη διαδικασία επισκευής.Δε συμφέρει..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20130423_143803.jpg 
Προβολές:	966 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	288306

    2.Λάμπες φλας-2 μπροστά-2πίσω

    3.Αυτό το εξάρτημα.Είχε ραγίσει και το κόλλησε ο πεθερός μου με την αλουμινοκόλληση..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20130422_145931.jpg 
Προβολές:	973 
Μέγεθος:	82,4 KB 
ID:	288305

    Πως στο καλό λέγεται ρε παιδιά?

    4.Μία ψηλή ζελατίνα μόνο όμως αν βρεθεί κάτι φθηνό.Τα 100 ευρώ μο που βρίσκω τα θεωρώ κλοπή για ένα κομμάτι πλαστικό.Ούτε RT να ήτανε.Αν κάποιος έχει κάποια οικομονική πρόταση με ενδιαφέρει.Και μεταχειρισμένη δε με χαλάει..

    5.Βίδες άλλεν για Funduro.Μου λείπουνε πάνω από τις μισές.Καμία ιδέα από πού θα τις πάρω?

    6.Καπάκι για το tank νερού

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20130423_143934.jpg 
Προβολές:	967 
Μέγεθος:	93,1 KB 
ID:	288307

    7.Η γραναζοαλυσίδα έχει σκουριές από την ακινησία αλλά δεν έχει γράψει πολλά χιλιόμετρα.Λέω να την κρατήσω αν μπορέσω να την καθαρίσω από τη σκουριά..

    8.Σήματα logo bmw εκατέρωθεν για το τεπόζιτο
    Τελευταία τροποποίηση από basketballforum; 23/04/2013 στις 17:54.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/03/2013
    Μηνύματα
    53
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20130423_231626.jpg 
Προβολές:	887 
Μέγεθος:	55,6 KB 
ID:	288363

    Ήρθανε οι πρώτες ενισχύσεις.Ντουκόχαρτα,μεταλλικό σπρέυ 2x400ml και γυαλιστικό βερνίκι 2x400ml..

    Έχω αμφιβολίες για την ποιότητα του βερνικιού.Φοβάμαι ότι θα χαράζει ακόμη και με το νυχάκι.Μάλλον για το ντεπόζιτο θα πάρω άλλο,με σκληρυντικό-αντιχαρακτικό,απλά δεν ξέρω ποιο..

    Εδώ ζητάω τη βοήθεια του κοινού..

  9. #9
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Πωωωω, ολική εικόνα εγκατάλειψης το καημένο το bmweδακι! Το λυπήθηκα έτσι χαροκαμένο που το βλέπω...
    Ελπίζω να το φτιάξεις σωστά και όχι αρπα-κόλα.


    Για τα ανταλλακτικά που ψάχνεις κοίτα σε μεταχειρισμένα στο ebay αλλά και στο car.gr.

    Κάπου υπήρχε και ένα θέμα εδώ στο φόρουμ με ολική ανακατασκευή funduro που έγινε κούκλα. Νομίζω του lspiros ήταν. Ψαξε το να πάρεις καμιά ιδέα.

    Και προς θεού, μην ξαναφήσεις το μηχανάκι να ρημάξει έτσι!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stef88x
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    249
    Καλη αρχη κι απο μενα!!! Αφου θα μπεις στη διαδικασια να το βαψεις καντο σωστα. Χρωματα θα βρεις σε μαγαζι που πουλαει χρωματα αυτοκινητου (κανουν και σε σπρει παει γυρω στα 13€ σε περιπτωση που δεν εχεις πιστολι κονφλερ κτλ) εκει θα σε βοηθησουν κιολας σε οτι απορια εχεις. Σε περιπτωση που επιμενεις σ αυτο το σπρει 2 σπρει δε νομιζω να σου φτασουν... Φιλικα και καλη συνεχεια

  11. #11
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    καλα μπασκετμπολίστα πως σε άντεξε το μηχανάκι και δεν κλέφτηκε απο μόνο ο θεος ξέρει!!

    εγώ θα σου πρότεινα το άλλο αν και απο ότι είδα αγόρασες κάποια απο τα υλικά, ρώτησες έναν βαφέα πόσο θα σε πάρει μιλάμε για 4-5 πλαστικά τμήματα τα έβγαζες και τα έστελνες

    αν σου ζητούσε ένα κατοστάρικο θα ήταν καλά διότι το αποτέλεσμα χωρις να θέλω να προκαταβάλω την δουλειά σου θα ήταν μέρα-νύχτα!!
    τσεκαρε δεν εινα ποτέ αργά
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #12
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basketballforum Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20130423_231626.jpg 
Προβολές:	887 
Μέγεθος:	55,6 KB 
ID:	288363

    Ήρθανε οι πρώτες ενισχύσεις.Ντουκόχαρτα,μεταλλικό σπρέυ 2x400ml και γυαλιστικό βερνίκι 2x400ml..

    Έχω αμφιβολίες για την ποιότητα του βερνικιού.Φοβάμαι ότι θα χαράζει ακόμη και με το νυχάκι.Μάλλον για το ντεπόζιτο θα πάρω άλλο,με σκληρυντικό-αντιχαρακτικό,απλά δεν ξέρω ποιο..

    Εδώ ζητάω τη βοήθεια του κοινού..
    Πριν ξεκινήσεις με τον καλλωπισμό, επιβεβαίωσε οτι η μοτοσικλέτα είναι σε πλήρη λειτουργική κατάσταση. Eάν δεν είναι, ασχολήσου πρώτα με αυτό. Με άβαφα καπάκια τσουλάει, με κατεστραμμένα ρουλεμάν τροχών δεν τσουλάει όσο καλά και να είναι βαμμένη.

    Μετά πήγαινε ρώτα σε κάποιο βαφέα πόσο θέλει να σου φτιάξει τα πλαστικά και βαλτά κάτω να δεις εάν σε συμφέρει να τα βάψεις μόνος σου.

    Στο κόστος τον υλικών που υπολογίζεις να χαλάσεις πρόσθεσε 50% στο χρήμα και 100% στο χρόνο καθώς επίσης και το αμφίβολο αποτέλεσμα.
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  13. #13
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    συγνωμη αλλα ετσι που το πας δεν ταιριαζει το θεμα στις ανακατασκευες restoring.πιο πολυ σε συντομο μαζεματακι μου κανει.
    φτιαξε τα μηχανικα.φτιαξε διαρροες και μετα ασχολησου με βαψιματα.
    δεν υπαρχει περιπτωση να μην χρειαζεται καποιο στοκακι το μηχανακι.επισης τα χρωματα διπλης αν τριψεις λιγο παραπανω και βγεις στο χρωμα πρεπει να ασταρωσεις ολο το κομματι γιατι μετα στη βαφη θα εχεις σκιες...
    αντε και εβαψες τα πλαστικα,τον σκελετο θα τον αφησεις σε αυτα τα χαλια?
    συγνωμη για το υφος αλλα αφου εισαι διαχειριστης σε αλλο forum θα καταλαβεις.(σχετικα με αυτη την ιδιοτητα...δεν βαζουμε σε ανακατασκευη αλλου φωτο απο δικο μας μηχανακι ζητωντας πληροφοριες)
    παρε εδω καμια ιδεα http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=114930
    ολα τα παραπανω με τις καλυτερες προθεσεις και ετοιμος να σε βοηθησω εγω και αλλοι οπου μπορουμε

  14. #14
    άκου το Σπύρο!
    TELL YOUR CAT I SAID PSPSPSPSPSPS

    BMW R25/3 1955 Restoration

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/03/2013
    Μηνύματα
    53
    Ώπα,ώπα παίδες με παρεξηγήσατε..

    Το funduro δεν είναι για μένα μέσο μετακίνησης αλλά η παλιά μου μηχανή που την κρατάω μόνο και μόνο για συναισθηματικούς λόγους επειδή δε θέλω να τη σκοτώσω για 500ευρώ που μου τη ζητάνε διάφοροι.

    Το μηχανάκι μηχανικά δεν έχει κανένα πρόβλημα.Ο κινητήρας λειτουργούσε άψογα μέχρι το Σεπτέμβριο που τέθηκε σε πλήρη ακινησία.Τα ηλεκτρικά του επίσης είναι μια χαρά,ο ανορθωτής που είχε πρόβλημα αλλάχτηκε,η μίζα και το μπουτόν της το ίδιο,διαρροές δεν υπάρχουν,οι μπουκάλες είναι αλλαγμένες,το γρανάζι-αλυσίδα έχουν γράψει 3.000km όλα κι όλα.Τα λάστιχα είναι παλιά αλλά αυτά θα τα αλλάξω.

    Το βασικό πρόβλημα της μηχανής είναι το εμφανισιακό και αυτό δεν είναι τυχαίο.Πάντοτε ήμουν συνεπέστατος στη συντήρηση των μηχανικών της μερών,έκανα όλα τα σέρβις τακτικά γιατί επί πολλά χρόνια ήτανε το βασικό μου μέσο μετακίνησης.Έτσι το έβλεπα και δε με ενδιέφερε η εμφάνισή της και φυσικά δεν ήθελα να ρίξω λεφτά πάνω σε ένα μηχανάκι 15-20χρόνων μόνο και μόνο για να γυαλίζει περισσότερο..

    Πριν από 2 χρόνια αποφάσισα να κάνω μιοα προσπάθεια να το συνεφέρω με το ελάχιστο δυνατό κόστος αλλά το έκανα πρόχειρα και σπασμωδικά με αποτέλεσμα να το κάνω πολύ χειρότερο από ότι ήτανε.Ε βαρέθηκα μετά και ξενέρωσα και αποφάσισα να το παρατήσω και να πάρω σε κάποια στιγμή το versys.Βέβαια η κρίση μαζί με τη γέννηση του μπέμπη διαρκώς μου μετετρέπουνε τα σχέδια..

    Έτσι αποφάσισα τώρα που μπηκε το καλοκαιράκι να το φέρω σε μια αξιοπρεπή κατάσταση ώστε να κάνω καμιά βολτίτσα για να θυμηθώ λίγο τα παλιά και να γουστάρω,Παράλληλα επειδή έρχεται το Πάσχα και θα έχω ελεύθερο χρόνο θα ήθελα να μαστορέψω λιγάκι..

    Την αφόρμηση για όλα αυτά την πήρα από το restoring του spiros που έτυχε να διαβάσω πρίν από λίγες μέρες..

    Οπότε καρντάσια κουλάρετε..

    Δε θα τρέξω στους αγώνες με αυτό το μηχανάκι,ούτε καν θα το πάρω για να πάω στη δουλειά,ούτε θα το κάνω γκομενοπαγιδα έξω από τα κλάμπς.Παρόλα αυτά όμως θα πρόσπαθήσω να το κάνω όσο το δυνατόν καλύτερο με το δεδομένο της low budget λογικής που μου επιβάλλουν οι καταστάσεις όμως..

    πσ.Σπύρο σόρυ δεν ήθελα να σου χαλάσω το τόπικ..
    Τελευταία τροποποίηση από basketballforum; 24/04/2013 στις 13:12.

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. bmw f650 funduro
    από skynet στο forum BMW
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2007, 13:42
  2. BMW F650 Funduro... naked
    από Cpt. Haddock στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2007, 12:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF