Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 108

Θέμα: Χεράδες στο Mulholland

  1. #31
    Σπασμενο....μελος Το avatar του/της manosamos
    Εγγραφή
    09/03/2009
    Μηνύματα
    260
    Μπραβο αδελφε............αξιος.
    Σηκω πανω βαλε μπρος και ριξε άλλον ενα..........θα κερδισεις κανονακι................

  2. #32
    φριτέζα 600 Το avatar του/της akaposto
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    587
    οι φωτό απο το link που σβήστηκε (με 2-3 κλικ ακόμα)

    http://farm9.staticflickr.com/8545/8...df303ed3cd.jpg
    DSC_0356 by sheraisrad
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8688192064_df303ed3cd_n.jpg 
Προβολές:	227 
Μέγεθος:	46,9 KB 
ID:	288887


    http://farm9.staticflickr.com/8262/8...ef96ecaa_n.jpg

    κουτάλια
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8687075023_40ef96ecaa_n.jpg 
Προβολές:	229 
Μέγεθος:	54,6 KB 
ID:	288888
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8687076369_d32e6ea20b_m.jpg 
Προβολές:	229 
Μέγεθος:	21,8 KB 
ID:	288889

    είναι όλοι καλά, το μηχανάκι (αν κατάλαβα σωστά) δεν ήταν δικό του.
    http://farm9.staticflickr.com/8393/8...d1df0f6f7a.jpg
    Επίσκεπτης απο Αγγλία γράφει ο τύπος στο svrider.
    Ηθικό δίδαγμα. Μην δίνεται το μηχανάκι σε τουρίστες.
    και στο έχω πεί,αφού είσαι καλό παιδί ,γιατί λες μαλακίες;


  3. #33
    Κύριοι,

    Αν έχετε να πείτε κάτι σχετικά με το γιατί συνέβη και πώς θα μπορούσε να αποφευχθεί καθαρά οδηγικά, παρακαλώ κάντε το.

    Τα αν τα ποδήλατα έπρεπε να είναι ή όχι εκεί και αν οι δρόμοι είναι πίστα δεν αφορά αυτή την ενότητα.
    Think faster than you ride

  4. #34
    Welcome to my playground Το avatar του/της Toumpas
    Εγγραφή
    07/02/2008
    Μηνύματα
    509
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Κύριοι,

    Αν έχετε να πείτε κάτι σχετικά με το γιατί συνέβη και πώς θα μπορούσε να αποφευχθεί καθαρά οδηγικά, παρακαλώ κάντε το.

    Τα αν τα ποδήλατα έπρεπε να είναι ή όχι εκεί και αν οι δρόμοι είναι πίστα δεν αφορά αυτή την ενότητα.
    υπέρβαση ικανοτήτων. Είτε είναι 20 είτε 120 είτε 320, πας ποιό γλήγορα από οτι "το έχεις".

    Και μετά ανοίγουν οι ασκοί του Αιόλου και σε πέρνει ο διάολος...
    http://www.youtube.com/watch?v=GO0pxaHKjWU&feature=channel
    http://www.youtube.com/watch?v=iQ3JLDhsMaM&feature=digest

  5. #35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Κύριοι,

    Αν έχετε να πείτε κάτι σχετικά με το γιατί συνέβη και πώς θα μπορούσε να αποφευχθεί καθαρά οδηγικά, παρακαλώ κάντε το.
    ειπώθηκε παραπάνω..... λάθος target fixAtion.....

    φαντάζομαι θα έπρεπε να γυρίσει λίγο το βλέμμα του προς το εσωτερικό - εξοδο της στροφής...... και ίσως κάτι να γινόταν.....

  6. #36
    Εγώ πάντως λέω οτι αν ΔΕΝ ήταν εκεί τα ποδήλατα, μάλλον δεν θα γινόταν και ατύχημα.

    Απ΄ότι φαίνεται δεν έτρεχε δεν του γλύστρισε/άνοιξε γραμμή μέχρι που ξαφνικά βλέπει κάτι (οτιδήποτε) και κάνει lock πάνω του. Το οτι ήταν ποδήλατα, παρκαρισμένα μηχανάκια, πάγκος μαναβικής είναι αδιάφορο.

    Κάτι του χάλασε την αυτοσυγκέντρωση και καταστράφηκε και όλο το πλάνο είσοδος/πλάγιασμα/έξοδος.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #37
    The fine art of sliding Το avatar του/της Aνεμος
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    494
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως λέω οτι αν ΔΕΝ ήταν εκεί τα ποδήλατα, μάλλον δεν θα γινόταν και ατύχημα.

    Απ΄ότι φαίνεται δεν έτρεχε δεν του γλύστρισε/άνοιξε γραμμή μέχρι που ξαφνικά βλέπει κάτι (οτιδήποτε) και κάνει lock πάνω του. Το οτι ήταν ποδήλατα, παρκαρισμένα μηχανάκια, πάγκος μαναβικής είναι αδιάφορο.

    Κάτι του χάλασε την αυτοσυγκέντρωση και καταστράφηκε και όλο το πλάνο είσοδος/πλάγιασμα/έξοδος.
    +640
    Το λάθος ξεκινάει απο την στιγμή που βλέπει τα ποδήλατα,λοκάρει στον στόχο και με τρομερή ακρίβεια τον καταρρίπτει..
    there's no such thing as impossible

  8. #38
    Welcome to my playground Το avatar του/της Toumpas
    Εγγραφή
    07/02/2008
    Μηνύματα
    509
    Εγώ πιστεύω οτι απλά είχε "ανάδρομο Ερμή" ένα πράγμα.
    http://www.youtube.com/watch?v=GO0pxaHKjWU&feature=channel
    http://www.youtube.com/watch?v=iQ3JLDhsMaM&feature=digest

  9. #39
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Κύριοι,

    Αν έχετε να πείτε κάτι σχετικά με το γιατί συνέβη και πώς θα μπορούσε να αποφευχθεί καθαρά οδηγικά, παρακαλώ κάντε το.
    Αν κρίνω από άλλα βίντεο και με το πόσα μπαίνουν στη συγκεκριμένη στροφή πριν το χάσουν, περιθώρια είχε και άνετα μπορούσε να πλαγιάσει (ή να διατηρήσει την κλίση που είχε) και να ζήσει αυτός καλά και οι ποδηλάτες καλύτερα.
    Το θέμα, όπως χιλιοειπώθηκε, είναι ότι lockαρε στους ποδηλάτες. Από το βίντεο δεν μπορώ να καταλάβω από ποιό σημείο μπορεί να τους είχε δει. Σίγουρα όχι πολύ νωρίς (όταν άρχισε να στρίβει, πριν από το σημείο που ξεκινάει το βίντεο) αλλά ούτε και τελευταία στιγμή ώστε να τρομοκρατήθηκε κάτι που να δικαιολογεί απόλυτα ένα average target fixation. Απ'όσο διάβασα παραπάνω το μηχανάκι ήταν δανεικό, βάλε και το ότι οδηγούσε στο Mulholland που 5 στρίβουν 6 πέφτουνε, μάλλον ήταν αρκετά "μαγκωμένος" και η θέα των ποδηλατών ήρθε και τον τέλειωσε.

    Στο πώς θα μπορούσε να το έχει αποφύγει:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    φαντάζομαι θα έπρεπε να γυρίσει λίγο το βλέμμα του...
    Όσες φορές έχω "πιάσει" τον εαυτό μου να lockάρει κάπου, το βρίσκω αδύνατο να ξεκολλήσω μόνο το βλέμμα μου από τον "στόχο". Κι εννοώ κοιτώντας αλλού, δηλαδή κουνώντας τα μάτια μου. Αυτά είναι παγωμένα και κοιτάνε ντουγρού εκεί που έχουνε κλειδώσει.
    Αντ'αυτού, μου είναι πολύ πιο εύκολο αντί να γυρίσω το βλέμμα μου (να κοιτάξω αλλού δηλαδή κουνώντας τα μάτια μου), να "δώσω μία" στο σβέρκο μου και να γυρίσει όλο μου το κεφάλι προς την κατεύθυνση που θέλω να πάω. Τα μάτια μου δεν παραμένουν lockαρισμένα στον αρχικό στόχο αλλά ακολουθούν την κίνηση του κεφαλιού με αποτέλεσμα, αφού ο στόχος φεύγει από το κέντρο του οπτικού μου πεδίου, τα μάτια μου να κοιτάνε εκεί που θέλω να πάω. Ακολουθεί φυσικά και το υπόλοιπο σώμα ελέγχοντας τη μοτοσικλέτα κι εκεί τελικά πηγαίνω.

    Μπακαλίστικα, δεν μπορώ κι αλλιώς. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι (μου) είναι πιο εύκολο να ελέγξω ολόκληρο το κεφάλι μου σε περιπτώσεις target fixation παρά να κοιτάξω αλλού κινώντας μόνο το βλέμμα/μάτια μου.

    Άρα, ακόμα κι όταν lockαρε τους ποδηλάτες κι άρχισε να σηκώνει τη μηχανή, είχε (πιστεύω) το περιθώριο να γυρίσει κεφάλι και σώμα προς το εσωτερικό της στροφής και να δώσει λίγη κλίση ώστε να τους αποφύγει και να συνεχίσει το δρόμο του κι αυτός κι αυτοί.

    Σόρρυ άμα τα περιγράφω παράξενα αυτά περί κεφαλιού και ματιών. Το πώς έχω παρατηρήσει τον εαυτό μου να το κάνει λέω. Δε λέω ότι είναι και το σωστό.

  10. #40
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως λέω οτι αν ΔΕΝ ήταν εκεί τα ποδήλατα, μάλλον δεν θα γινόταν και ατύχημα.

    Απ΄ότι φαίνεται δεν έτρεχε δεν του γλύστρισε/άνοιξε γραμμή μέχρι που ξαφνικά βλέπει κάτι (οτιδήποτε) και κάνει lock πάνω του. Το οτι ήταν ποδήλατα, παρκαρισμένα μηχανάκια, πάγκος μαναβικής είναι αδιάφορο.

    Κάτι του χάλασε την αυτοσυγκέντρωση και καταστράφηκε και όλο το πλάνο είσοδος/πλάγιασμα/έξοδος.

    Η κουλαμαρα του του τα χαλασε.....

    Μονο λαθος εισοδο και λαθος εξοδο ειχε ......

    Αμφιβαλω καν εαν ειχε φιξαρει τους ποδηλατες .... η φωναζε γμτ..γμτ και το βλεμα του ηταν στο τελος των οριων της ασφαλτου....

    Ο τυπος καλιστα θα μπορουσε να ηταν καρτουν στο joe bar team........

  11. #41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    ...........
    Όσες φορές έχω "πιάσει" τον εαυτό μου να lockάρει κάπου, το βρίσκω αδύνατο να ξεκολλήσω μόνο το βλέμμα μου από τον "στόχο". Κι εννοώ κοιτώντας αλλού, δηλαδή κουνώντας τα μάτια μου. Αυτά είναι παγωμένα και κοιτάνε ντουγρού εκεί που έχουνε κλειδώσει.
    Αντ'αυτού, μου είναι πολύ πιο εύκολο αντί να γυρίσω το βλέμμα μου (να κοιτάξω αλλού δηλαδή κουνώντας τα μάτια μου), να "δώσω μία" στο σβέρκο μου και να γυρίσει όλο μου το κεφάλι προς την κατεύθυνση που θέλω να πάω. Τα μάτια μου δεν παραμένουν lockαρισμένα στον αρχικό στόχο αλλά ακολουθούν την κίνηση του κεφαλιού με αποτέλεσμα, αφού ο στόχος φεύγει από το κέντρο του οπτικού μου πεδίου, τα μάτια μου να κοιτάνε εκεί που θέλω να πάω. Ακολουθεί φυσικά και το υπόλοιπο σώμα ελέγχοντας τη μοτοσικλέτα κι εκεί τελικά πηγαίνω.

    Μπακαλίστικα, δεν μπορώ κι αλλιώς. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι (μου) είναι πιο εύκολο να ελέγξω ολόκληρο το κεφάλι μου σε περιπτώσεις target fixation παρά να κοιτάξω αλλού κινώντας μόνο το βλέμμα/μάτια μου.

    Άρα, ακόμα κι όταν lockαρε τους ποδηλάτες κι άρχισε να σηκώνει τη μηχανή, είχε (πιστεύω) το περιθώριο να γυρίσει κεφάλι και σώμα προς το εσωτερικό της στροφής και να δώσει λίγη κλίση ώστε να τους αποφύγει και να συνεχίσει το δρόμο του κι αυτός κι αυτοί.

    Σόρρυ άμα τα περιγράφω παράξενα αυτά περί κεφαλιού και ματιών. Το πώς έχω παρατηρήσει τον εαυτό μου να το κάνει λέω. Δε λέω ότι είναι και το σωστό.
    ναι, το ίδιο λέμε, εγώ με μία λέξη, εσύ με 4 παραγράφους.....



    υγ....και γω γυρνάω σβέρκο....

  12. #42
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Λοιπόν.... διαβαστε τι γραφτηκε σε όλα τα παραπάνω ποστ.

    Εφόσον αρχίζουμε τα "πιστεύω", "μάλλον" κλπ βλέπουμε ότι κάποιοι δεν το 'χουμε ακόμα... και πολυ πιθανά να έχουμε παρόμοιο συμβάν αν δεν κάνουμε κάτι γι' αυτό.

    Ούτε νομίζω, ουτε πιστεύω, ο τύπος είδε ενα εμπόδιο (τους ποδηλάτες) τους κάρφωσε με τα μάτια και μετά τους κάρφωσε με το μηχανάκι. Απλό είναι.

    Αν κοίταζε δίπλα, τπτ δεν θα γινόταν. Άλλωστε με την αστρονομική ταχύτητα που πηγαινε, θα μπορουσε να πηγαίνει περπατητός δίπλα στη μηχανή.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #43
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Παντως το εχουν κανει επαγγελμα....φωτο και βιντεο...

    Βεβαια εχει ψωμι το θεμα...ειδικα οταν μερικοι χαζοι ξεχνανε τι καβαλανε...

    π.χ.
    http://www.youtube.com/watch?v=sYxU_lYBHpY

    Αυτο δεν ειναι lowside.....ειναι "βρηκε ο μαρσπιες και σηκωσε το HD στον αερα"

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της petros128
    Εγγραφή
    14/01/2012
    Μηνύματα
    101
    Ναι ..
    Τεσπα αυτός που έχει το κανάλι στο YouTube ριχνη λάδια στο δρόμο ;;; Γιατί όλοι πέφτουν εκεί ; Η μήπως ξέρουν ότι αυτός στήνεται με τα μηχανήματα του εκεί μόνο και πανε να δώσουν τον καλύτερο τους εαυτό που δεν έχουν και τρώνε τα μούτρα τους !;; Καλά τώρα βλέπω βίντεο από το 2009 και βλέπω και βίντεο από το 2013 και συνεχίζουν να πέφτουν δεν έχουν pc και Ίντερνετ ;
    Most sports require one ball, Motocross requires two

  15. #45
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από petros128 Προβολή μηνύματος
    Ναι ..
    Τεσπα αυτός που έχει το κανάλι στο YouTube ριχνη λάδια στο δρόμο ;;; Γιατί όλοι πέφτουν εκεί ; Η μήπως ξέρουν ότι αυτός στήνεται με τα μηχανήματα του εκεί μόνο και πανε να δώσουν τον καλύτερο τους εαυτό που δεν έχουν και τρώνε τα μούτρα τους !;; Καλά τώρα βλέπω βίντεο από το 2009 και βλέπω και βίντεο από το 2013 και συνεχίζουν να πέφτουν δεν έχουν pc και Ίντερνετ ;
    Προφανώς με την ίδια λογική πάμε όλοι στο στορκ και κάποιοι πάνε με το γκάζι στο στοπ... ή παλιότερα στο Αρτεμήσιο...

    Δεν εχει λάδια... κακούς χειρισμούς έχει.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τούμπες στο Mulholland
    από AUFGEBRACHT στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2013, 18:46
  2. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 10:20
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 11:53
  4. 7 Χρονια Στο Θιβετ!!!
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 11:26
  5. Χαμος στο wild thing!!!!!!!!!!!!!!!!!
    από BIKENEST στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 14:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF