Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 61

Θέμα: Σχολεία οδήγησης & Track-days. Γίνεσαι γρηγορότερος και πιο γρήγορα;

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Ok, αλλά δεν αναφερόμουν στον ΚΟΚ μιλώντας (γράφοντας δηλαδή) περί ασφάλειας, αλλά στα tips & tricks που δεν αναφέρονται στον ΚΟΚ και εφαρμόζουμε για να αυξάνουμε το περιθώριο ασφαλείας που έχουμε, λόγω του ότι δεν είναι δυνατόν να περιμένουμε πως όλοι γύρω μας θα ακολουθούν τις οδηγίες του.
    Εξάλλου, ούτε εμείς τηρούμε τον ΚΟΚ.

    Εδώ όμως, μετά τις διάφορες τοποθετήσεις, βλέπω πως υπάρχει το εξής θέμα: Αν και μεταξύ μας δεν διαφωνούμε στην χρησιμότητα και την αποτελεσματικότητα ενός τέτοιου σχολείου, δεν εννοούμε όλοι το ίδιο με τον όρο «ασφαλής οδηγός».
    Έτσι όμως, είναι αδύνατο να συνεννοηθούμε.

    «Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι όσο πιο βαθιά μαθαίνεις τον χειρισμό της μηχανής, τόσο μειώνεις και τις πιθανότητες της πτώσης. Αυξάνεις δηλαδή την ασφάλεια. Τι θα κάνεις με αυτό το παραπάνω περιθώριο τώρα είναι δικό σου θέμα»

    Πολύ σωστά, αλλά και λάθος ταυτόχρονα. Αυτό λέμε όλοι δηλαδή, αλλά με άλλο ορισμό ρε παιδί μου...
    Δηλαδή, το ότι «όσο πιο βαθιά μαθαίνεις τον χειρισμό της μηχανής, τόσο μειώνεις και τις πιθανότητες της πτώσης», είναι φυσικά αυτονόητο.
    Αλλά δεν «αυξάνεις (απαραίτητα) και την ασφάλεια», γιατί ακριβώς όπως λέει και παρακάτω «Τι θα κάνεις με αυτό το παραπάνω περιθώριο τώρα είναι δικό σου θέμα».
    Αυξάνεις τα περιθώρια ασφαλείας δηλαδή από τη μια πλευρά, αλλά αυτό δεν σε κάνει απαραίτητα ασφαλέστερο.

    Ασφαλής οδηγός είναι απλά αυτός που έχει περισσότερες πιθανότητες από ότι ο μέσος όρος των υπολοίπων να γυρίσει σώος στο σπίτι του. Ο ασφαλέστερος όλων είναι αυτός που έχει τις περισσότερες πιθανότητες να γυρίσει σώος στο σπίτι του από όλους τους άλλους. Χωρίς αυτό να εξαρτάται από το πόσο καλά χειρίζεται το μηχανάκι.
    Είμαι δε σίγουρος, πως αν δώσεις ένα μηχανάκι σε έναν αναβάτη Moto GP και του πεις να πηγαινοέρχεται μεσημεριάτικα στην Αθήνα, θα είναι λιγότερο ασφαλής από τον μέσο όρο των υπολοίπων μοτοσικλετιστών (παπιά & scooter aside).

    Ο απόφοιτος του κάθε σχολείου, γίνεται δυνητικά ασφαλέστερος.
    Απλά η άποψή μου είναι πως αυτό δεν αρκεί για να ονομάζουμε αυτά τα σχολεία «ασφαλούς οδήγησης», μιας και κάποιος μπορεί κάλλιστα να εφαρμόσει όσα έμαθε σε ένα CSS γινόμενος ακόμα λιγότερο ασφαλής. Είναι θέμα επιλογής και αναβάτη.

    Παράδειγμα:
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Toumpas Προβολή μηνύματος
    μερικοί καμένοι πάνε πάνω από 200 στην τελευταία στροφή της Κατεχάκη και κοντεύουν τα 250 στον Περιφ. Υμηττού.
    Αυτοί δικαίως βγάζουν και γόνατο και ότι γουστάρουν, αλλά δεν το κάνουν για να κινηθούν με ασφάλεια, αλλά για να κινηθούν γρήγορα.
    Δεν τους πιάνει το παράδειγμα του προηγούμενου ποστ, είναι αυτονόητο πως δεν αναφερόμουν σε τέτοιους αναβάτες.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  2. #47
    Δεν διαφωνούμε στην ουσία.

    Για τον τύπο όμως να σου φέρω ένα ακραίο παράδειγμα:

    Κάποιος που φρενάρει μόνο με το πίσω φρένο σε ένα touring ή ss μηχανάκι, πόσο ασφαλής είναι; Ο αποτελεσματικός τρόπος φρεναρίσματος συγκαταλέγεται σε "tips & tricks" ή σε διδακτέα ύλη χειρισμού;

    Όπως και να έχει, η ταμπέλα ελάχιστο ρόλο παίζει. Η ουσία είναι τι επιλέγει να κάνει ο αναβάτης με τη γνώση που αποκομίζει από τα σχολεία.
    Think faster than you ride

  3. #48
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφωνία.

    Το μόνο που ίσως έχει μείνει εκτός συζήτησης και εμποδίζει λίγο την επικοινωνία είναι το κομμάτι "ωριμότητας"/"γνωρίζω τις ικανότητές μου ως αναβάτης". Αν και νομίζω ότι το συμπεριέλαβε ο blade στη φράση του "το τί θα κάνει ο καθένας με αυτό είναι δικό του θέμα".

    Αντικειμενικότητα στην ασφάλεια δυστυχώς δεν υπάρχει (ή έστω με την απολύτως απόλυτη έννοια ). Πριν δυο χρόνια οδηγούσα με σχετικά λιγότερη ασφάλεια από ότι οδηγώ τώρα πχ.

    Ασφαλής είναι αυτός ο οποίος δεν κάνει λάθη. Στερητικό α + σφάλλω, που σημαίνει κάνω λάθος, αποτυγχάνω και λοιπά (άξιο αναφοράς ότι το ρήμα σφάλλω στην αρχαία ελληνική σήμαινε "ρίχνω κάτω" ή στην παθητική φωνή αντίστοιχα "πέφτω" κλπ. Ούτε να το'ξεραν ότι θα το χρησιμοποιούσαμε σε τέτοιες κουβέντες )

    Συνεπώς, κάποιος ο οποίος παρακολουθεί ένα σχολείο, αυξάνει τις γνώσεις του γύρω από το σωστό χειρισμό της μοτοσικλέτας, μειώνοντας έτσι και τις πιθανότητες σφάλματος (γίνεται περισσότερο ασφαλής).

    Τα όριά του λοιπόν, εκεί που φλερτάρει με το λάθος, είτε αυτό είναι τούμπα είτε λάθος εκτίμηση που μπορεί να αφορά το οτιδήποτε, πάνε ένα βήμα παραπέρα γιατί μαθαίνει να χειρίζεται πιο σωστά τη μοτοσικλέτα του. Κάποια από αυτά που θα μάθει έχουν άμεση σχέση με την οδήγηση στο δρόμο, και κάποια ίσως όχι, αλλά έχουν άμεση σχέση με την οδήγηση της μηχανής. Ακόμα κι αν δεν βγάζεις κωλομέρια και γυρνάς κεφάλια για να μπεις σε μια στροφή μες στην κίνηση στο κέντρο της Αθήνας, το υπόλοιπο πακέτο που έχεις μάθει μαζί με αυτά σε έχει κάνει να γνωρίζεις καλύτερα τη μηχανή σου και τη συμπεριφορά της (κάτι το οποίο έχει σημασία όπου και αν οδηγείς).

    Το μόνο που μένει λοιπόν είναι η ωριμότητα του αναβάτη και η γνώση των ικανοτήτων του (που στην προκειμένη περίπτωση νομίζω μπορούμε να την πούμε και γνώση των σχετικών ορίων ασφαλείας του). Αν αυτός τα πράγματα που έμαθε αποφασίσει να τα εφαρμόσει σε λάθος μέρος τη λάθος στιγμή, έχει να κάνει με την ωριμότητά του και την κριτική του ικανότητα όχι ως οδηγό/χειριστή αλλά ως άνθρωπο με εγκέφαλο και συνδυασμό των επιπέδων των ορμονών του, της συνείδησής του κλπ.

    Το ότι έμαθα πως στρέφοντας το σώμα και το κεφάλι μου και χαλαρώνοντας τα χέρια μου (παράδειγμα φέρνω) είναι ο σωστός τρόπος για να στρίβω, μεταφράζεται με διάφορους τρόπους ανάλογα με το νιονιό του αναβάτη. Μεταφράζεται "με μεγαλύτερη ασφάλεια", δηλαδή με μειωμένες πιθανότητες σφάλματος από ότι αν χαροπάλευα να στρίψω κοιτώντας ευθεία και στρίβωντας το τιμόνι λες και οδηγάω αμάξι.
    Μεταφράζεται επίσης "με περισσότερα χιλιόμετρα", δηλαδή πιο γρήγορα αφού είναι "εξασφαλισμένη" η σχετική ασφάλεια που είχα και με τα λιγότερα χιλιόμετρα οπότε δοκιμάζω να αυξήσω την ταχύτητά μου.
    Το εάν, το πού και το πόσο θα δοκιμάσει κανείς να αυξήσει την ταχύτητά του και να πάει πιο γρήγορα έχει να κάνει με την ωριμότητά του (αν θα δοκιμάσει να πάει πιο γρήγορα χρησιμποιώντας τεχνικές που του έδειξαν στη σχολή σε μια πλατεία που παίζουν μπάλα παιδάκια ή αν θα πάει να το κάνει στην πίστα) και το πόσο καλά γνωρίζει τις ικανότητές του ή αλλιώς το όριο ασφαλείας του (δηλαδή έχουμε σα δεδομένο την πίστα ή τελος πάντων αυτό που θεωρεί αυτός σωστό μέρος για δοκιμές και εκεί πλέον έρχεται να αντιμετωπίσει το "με παίρνει ή δε με παίρνει").

    ΥΓ. Δεν έχω παρακολουθήσει κανένα σχολείο οπότε μπορεί να είναι και λάθος η προσέγγισή μου, αλλά προσωπικα από τα όσα έχω διαβάσει, δει, και λοιπά, το συμπέρασμα που έχω βγάλει αυτό είναι.

  4. #49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    ..........

    Για τον τύπο όμως να σου φέρω ένα ακραίο παράδειγμα:

    Κάποιος που φρενάρει μόνο με το πίσω φρένο σε ένα touring ή ss μηχανάκι, πόσο ασφαλής είναι; ....


    και μένα που έχει συνδυασμένο??

    πέρα από την πλάκα το έχω απορία αν η κατανομή είναι η πρεπουσα/ορθή βάσει θεωρίας......

  5. #50
    εμπειριά μέλος Το avatar του/της Argonautis46
    Εγγραφή
    12/05/2012
    Μηνύματα
    341
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος

    1)Ασφαλής είναι αυτός ο οποίος δεν κάνει λάθη. Στερητικό α + σφάλλω, που σημαίνει κάνω λάθος, αποτυγχάνω και λοιπά (άξιο αναφοράς ότι το ρήμα σφάλλω στην αρχαία ελληνική σήμαινε "ρίχνω κάτω" ή στην παθητική φωνή αντίστοιχα "πέφτω" κλπ. Ούτε να το'ξεραν ότι θα το χρησιμοποιούσαμε σε τέτοιες κουβέντες )

    Συνεπώς, κάποιος ο οποίος παρακολουθεί ένα σχολείο, αυξάνει τις γνώσεις του γύρω από το σωστό χειρισμό της μοτοσικλέτας, μειώνοντας έτσι και τις πιθανότητες σφάλματος (γίνεται περισσότερο ασφαλής).


    2) Δεν έχω παρακολουθήσει κανένα σχολείο οπότε μπορεί να είναι και λάθος η προσέγγισή μου, αλλά προσωπικα από τα όσα έχω διαβάσει, δει, και λοιπά, το συμπέρασμα που έχω βγάλει αυτό είναι.
    1) Με έχεις τρελάνει με τις υπεραναλύσεις σου

    2) Ούτε εγώ έχω παει σε σχολείο ούτε πιστα παρ'όλα αυτά με λιγη μελέτη (γυροσκοπικο κ γκαζι αντε κ μερικα τεστακια στο μπλοκαρισμα του μπροστινου τροχού) νιώθω +1000000000000 πιο ασφαλής.. Όχι μόνο αυτό. Καταλαβαίνω πολύ καλύτερα πότε προκαλώ τον εαυτό μ και την τύχη μου.
    αρα ναι ειναι για την ασφάλεια.. αν δν ξέρεις πως λειτουργεί αυτος ο διάολος πως ειναι δυνατον να είσαι ασφαλης?? και αν ο τρόπος για να μάθεις το μηχάνημα σου δεν ειναι το CSS τότε ποιός είναι?


    Υ.γ. το νούμερο +1000000000000 αντιπροσωπεύει ακριβώς το πόσο πιο ασφαλής νιώθω.

  6. #51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Argonautis46 Προβολή μηνύματος
    1) αν δν ξέρεις πως λειτουργεί αυτος ο διάολος πως ειναι δυνατον να είσαι ασφαλης?? και αν ο τρόπος για να μάθεις το μηχάνημα σου δεν ειναι το CSS τότε ποιός είναι?
    χιλιόμετρα+χιλιόμετρα και εμπειρία. Αν τα συνδυάσεις και με κάποιο σχολείο που θα σου μάθει τεχνικές που θα ανακάλυπτες μόνος σου μετά από χρόνια ή και καθόλου θα έχεις ένα καλό αποτέλεσμα.
    Προφανώς όμως ΔΕΝ είναι το CSS ο μόνος τρόπος «για να μάθεις το μηχάνημα σου».
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #52
    εμπειριά μέλος Το avatar του/της Argonautis46
    Εγγραφή
    12/05/2012
    Μηνύματα
    341
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    χιλιόμετρα+χιλιόμετρα και εμπειρία. Αν τα συνδυάσεις και με κάποιο σχολείο που θα σου μάθει τεχνικές που θα ανακάλυπτες μόνος σου μετά από χρόνια ή και καθόλου θα έχεις ένα καλό αποτέλεσμα.
    Προφανώς όμως ΔΕΝ είναι το CSS ο μόνος τρόπος «για να μάθεις το μηχάνημα σου».
    Γενικά μιλώντας ρε φίλε.. αφου σ λέω οτι ούτε γω εχω πάει μαθήματα.. στο κατω κάτω τα περισσότερα ο keith μου τα εχει μάθει (φιλαράκι απο τα παλιά )
    τα εβάλα μεσα στο ίδιο τσουβάλι.. αυτο π ήθελα επι της ουσίας να πω είναι, αυτές οι τεχνικές.. οχι CSS γράψε λάθος..
    Πάντως μόνο με την εμπειρία δν πας πουθενά.. Ο πατέρας μου που εχει +20 κ βάλε χρονια εμπειρία πάνω στη σέλα, δν ξέρει ούτε τα μισα απο μένα και εννοώ πρακτικά οχι θεωρητικά..
    παίζει ρόλο βέβαια κ το θέμα του κατα πόσο πειραματίζεται ο καθένας και κατα πόσο θέλει να εξελιχθεί οταν βασίζεται μόνο στην εμπειρία

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    Αδερφια εγω λεω πως αν παμε για καμια μπυριτσα....
    Θ δειτε οτι θα τα βρουμε και θα τα πουμε καλυτερα......

    ΝOTE...Tι λες TROOPER??
    ο καλυτερος τροπος να κρατας
    το λογο σου ειναι
    να μην το δινεις

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Ναι ρε παιδιά, ουσιαστικά δεν υπάρχει διαφωνία απόψεων, στην ορολογία κολλήσαμε λίγο, ε, δεν τρέχει και τίποτα.

    Το πρακτικό συμπέρασμα είναι πως αν πριν το σχολείο έκανες το Πέρα πλαγιά - Κάτω χαλίκι 25 λεπτά, μετά το σχολείο μπορείς να επιλέξεις:

    • Να το κάνεις πάλι 25 λεπτά και να είσαι πιο ασφαλής.
    • Να το κάνεις 20 και να είσαι πιο γρήγορος.
    • Να το κάνεις 22 και να είσαι και λίγο πιο σβέλτος και λίγο πιο άνετος από πριν.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  10. #55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Το πρακτικό συμπέρασμα είναι πως αν πριν το σχολείο έκανες το Πέρα πλαγιά - Κάτω χαλίκι 25 λεπτά, μετά το σχολείο μπορείς να επιλέξεις:

    • Να το κάνεις πάλι 25 λεπτά και να είσαι πιο ασφαλής.
    • Να το κάνεις 20 και να είσαι πιο γρήγορος.
    • Να το κάνεις 22 και να είσαι και λίγο πιο σβέλτος και λίγο πιο άνετος από πριν.
    Αυτό ακριβώς!
    Think faster than you ride

  11. #56
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Ναι ρε παιδιά, ουσιαστικά δεν υπάρχει διαφωνία απόψεων, στην ορολογία κολλήσαμε λίγο, ε, δεν τρέχει και τίποτα.

    Το πρακτικό συμπέρασμα είναι πως αν πριν το σχολείο έκανες το Πέρα πλαγιά - Κάτω χαλίκι 25 λεπτά, μετά το σχολείο μπορείς να επιλέξεις:

    • Να το κάνεις πάλι 25 λεπτά και να είσαι πιο ασφαλής.
    • Να το κάνεις 20 και να είσαι πιο γρήγορος.
    • Να το κάνεις 22 και να είσαι και λίγο πιο σβέλτος και λίγο πιο άνετος από πριν.
    Βρουμ βρουμ

  12. #57
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Argonautis46 Προβολή μηνύματος
    1) Με έχεις τρελάνει με τις υπεραναλύσεις σου

  13. #58
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Ναι ρε παιδιά, ουσιαστικά δεν υπάρχει διαφωνία απόψεων, στην ορολογία κολλήσαμε λίγο, ε, δεν τρέχει και τίποτα.

    Το πρακτικό συμπέρασμα είναι πως αν πριν το σχολείο έκανες το Πέρα πλαγιά - Κάτω χαλίκι 25 λεπτά, μετά το σχολείο μπορείς να επιλέξεις:

    • Να το κάνεις πάλι 25 λεπτά και να είσαι πιο ασφαλής.
    • Να το κάνεις 20 και να είσαι πιο γρήγορος.
    • Να το κάνεις 22 και να είσαι και λίγο πιο σβέλτος και λίγο πιο άνετος από πριν.
    νομιζω οτι το κλεισες αψογα

    μετα απο αυτο κι εγω πιστευω οτι ουσιαστικη διαφωνια δεν υπαρχει
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  14. #59
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AKIS BUSA Προβολή μηνύματος
    Αδερφια εγω λεω πως αν παμε για καμια μπυριτσα....
    Θ δειτε οτι θα τα βρουμε και θα τα πουμε καλυτερα......

    ΝOTE...Tι λες TROOPER??
    anytime (οχι απο την ιντεραμερικαν )
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    <<anytime (οχι απο την ιντεραμερικαν>>
    οκ.....
    ο καλυτερος τροπος να κρατας
    το λογο σου ειναι
    να μην το δινεις

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2012, 12:06
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2011, 15:42
  3. track day και μποτες
    από panos-ohli στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2010, 16:43
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2009, 22:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF