Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 118

Θέμα: Kράνος .... ληγμένο ? ? ?

  1. #61
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΩ...........





    Παρότι σέ έχω σέ έκτίμηση καί θά έπιστρατεύσω όλη μου τήν καλή διάθεση νά άπαντήσω
    μέ σοβαρότητα.
    Δυστυχώς τό παράδειγμα είναι έντελώς ΑΤΥΧΕΣ ,τό έλαστικό είναι μιά άλλη ύπόθεση
    πού δέν έχει καμμία σχέση μέ τό κράνος....!!
    Έκεί καί ό πιό άδαής θά δεί ότι μετά άπό 3-4 χρόνια καί στό καλύτερο ράφι νά μείνει
    τό έλαστικό ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ σωστά σέ αύτά πού τού ζητάμε καί φυσικά
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΑΛΑΡΗ ΒΟΛΤΑ όπως άνέφερες διότι κανείς δέ γνωρίζει τό πού
    καί πόσο θά χρειαστούμε τήν καλή πρόσφυση όσο χαλαρά καί νά πηγαίνουμε.
    Έκεί τό μηχανάκι ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΠΛΕΟΝ,καί μέ τό έλαστικό δέν παίζουμε....!!!
    Άντίθετα όσο παλιό καί νά είναι ένα κράνος άν ξεπεράσουμε τό ψυχολογικό,
    τό δήθεν ,τή γκλαμουριά ,τό νέο μοντέλλο πού μάς άνεβάζει κ.λ.π......σέ μιά
    πιθανή πρόσκρουση όπου θά άντεχε τό ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ καί ό ΑΥΧΕΝΑΣ ΜΑΣ,
    1000% δέν ύπάρχει περίπτωση νά μάς πρόδιδε τό όποιοδήποτε ληγμένο φελιζόλ
    ή πλαστικό ή κάρμπον κ.λ.π......
    Συνεπώς....???
    Έτσι όπως τα γράφεις είναι σχετικά με τα λάστιχα και για αυτό έγραψα ότι δεν είναι και το καλύτερο παράδειγμα, αλλά είναι προς την ίδια λογική...ίσως να είναι ποιο μακριά από όσο νόμιζα...
    Κατά τα αλλά σχετικά με όσα γράφονται θα πω μόνο ότι με ένα απλό ποδηλάτικό ¨τσόφλι¨ στο κεφάλι κατάλαβα πόση διαφορά έχει το να φοράς οτιδήποτε στην κεφάλα σου...
    Κανείς σας δεν έχει πραγματικά άδικο... και ο Τέρενς που υποστηρίζει να μην είμαστε υπερβολικοί, αλλά και οι υπόλοιποι που υποστηρίζετε να είμαστε όσο γίνετε ποιο προσεκτικοί...Η αλήθεια όπως πάντα είναι κάπου στη μέση και ...στους σεξ πίστολς πάντα...

    υ.γ. Τέρενς άντεξα και την "γάμα" κατηγορία... τίποτε από όσα συζητάμε εδώ δεν μπορεί να με στενοχωρήσει... Όσα με στενοχωρούν απλά δεν τα συζητάω εδώ... Η εκτίμηση είναι αμοιβαία...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  2. #62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cosgili Προβολή μηνύματος
    Καμιά φορά αντί να αραδιάζουμε σκέψεις και απόψεις ανυπόστατες, καλό θα ήταν να διαβάζαμε και μαθαίναμε κανα δυο πραγματάκια πρώτα.
    Πχ στη συγκεκριμένη περίπτωση καλά θα ήταν να ρίχναμε μια ματιά για πολυμερισμό υλικών και αντοχές κρούσης.
    Αυτά όσο αφορά τους "τολμηρούς" με τα θεόπαλια κράνη που συνεχίζουν να τα χρησιμοποιούν.

    Όσο για επαναχρησιμοποίηση κράνους μετά από πτώση...τι να πω?
    Κάποιοι μάλλον έχουν ακτίνες Χ στα ματάκια και εκτός από επιφανιακές φθορές, διακρίνουν και μικρορωγμές στο σε κύρια και συνδετικά υλικά του κράνους, κια πέρα από αυτό αποφαίνονται και αν συνεχίζει να είναι κατάλληλο για χρήση...

    Λυπάμαι κύριοι αλλά μου μοιάζετε σαν κάτι γεροντάκια-κουτσαβάκια, που δεν έχουν "μυρωδιά" και κάνουν τους προπονητές στο καφενείο.

    Τελικά στο ΜΟΤΟ πέρα από όλα τα άλλα είδη ανθρωποειδών προς εξαφάνιση που έχουν εμφανιστεί κατά καιρούς, έχουμε και πανεπιστήμονες....

    Α και μην ξεχνάτε... μας ψεκάζουν




    KAΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ............





    Δικαίωμα μου νά γράφω τίς έμπειρίες μου,τά συμπεράσματα δικά σας.
    Τά μισά κράνη πού κυκλοφορούν στήν άγορά είναι ΛΗΓΜΕΝΑ.
    Καί ναί τό ΧR μου έχει 2 πτώσεις καί χτυπήματα σέ πορεία,άλλη μία κατέβηκε μόνο του
    άπό τόν πρώτο στό ίσόγειο άπό τή σκάλα καί έχει πέσει 5-6 φορές άπό τή μηχανή
    σέ άσφαλτο,τσιμέντο κ.λ.π....
    Είναι 7 χρονών καί τό ΡΙΣΚΑΡΩ τό φοράω.
    Πόσες ρωγμές έχει έσωτερικά καί πόσο πολυμερίστηκε λίγο μέ νοιάζει.
    Ξέρω σίγουρα ότι μού έσωσε 2 φορές τό κεφάλι....!!!!
    Μέ τή δική σου λογική θά είχα άγοράσει τουλάχιστον 5-6 κράνη μέχρι τώρα.
    Τό άπόλυτο πού έπικαλείσαι τό ξέρει καί ή κουτσή Μαρία.
    Έπειδή όμως στή ζωή τά πράμματα είναι άλλιώς καί ποτέ καί πουθενά
    δέν έφαρμόζεται διότι όλοι θά ήμασταν μέσα σέ μία άποστειρωμένη γυάλα
    όταν καιγόμαστε καί προτείνουμε μέ πάθος τέτοιες καταστάσεις έμένα
    τού άνθρωποειδούς πανεπιστήμονα τό φτωχό μυαλουδάκι πάει στό ότι ή
    πρεμούρα πού σέ διακατέχει έχει ΑΛΛΟΝ σκοπό...!!!
    Έγώ λεβέντη μου ούτε κράνη πουλάω,ούτε άντιπροσωπεία έχω....!!!!!
    Μπαίνω στό φόρουμ γιά νά κάνω τήν πλακίτσα μου
    νά ένημερωθώ καί άν μπορώ νά βοηθήσω άνθρώπους νεώτερους.
    ΝΑΙ ΦΙΛΟΙ άν δέν έχετε 400 καί 500 εύρώ δώστε ένα κατοστάριο
    καί βάλτε έστω κάτι στό κεφαλάκι σας,καί έσείς πιτσιρικάδες καγκουράδες
    πού ή μαγκιά πάει σύννεφο.
    Καί άφήστε τούς είδικούς νά ψάχνονται μέ πολυμερισμούς καί τέτοια.
    Καί μέ ζαλγκόλ νά έχετε κολλήσει ή κολλητική ταινία ένα σπασμένο κράνος
    άν τό φοράτε τήν ώρα τής πτώσης.......
    ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ.....!!!
    Κανείς δέν έγραψε τό βασικό....
    ΚΑΛΑ ΔΕΜΕΝΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ...................ΝΑ ΜΗ ΒΓΕΙ
    όπως τού άτυχου Ίταλού άφάνα πού έφυγε άπό τό χτύπημα τού άγαπημένου του φίλου.
    Κράτει λοιπόν ,άσε νά γράφουμε τή χαζομάρα μας κι άν έχεις άλλη άποψη
    κατέθεσε την χωρίς νά χαρακτηρίζεις τούς συμφορμίτες σου.
    Αύτό είναι ό εύκολος δρόμος,όμως χωρίς ούσία δέν θά κάνεις κάποιον νά πετάξει
    τό παλιό του κράνος καί νά πάρει καινούργιο έπειδή πρόσβαλες κάποιον....
    ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΥΜ ΚΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΚΡΙΝΕΤΑΙ
    Δέν ύπάρχει λόγος νά έπικρίνεται.
    Κί άν θές καί τήν ούσία γιά τό θέμα μας γιά μένα είσαι ΛΑΘΟΣ...!!



    υγ. Καί ναί μάς ψεκάζουν σίγουρα......μερικούς όμως δέν τούς πιάνει.
    Τελευταία τροποποίηση από irinia; 22/05/2013 στις 09:49.

  3. #63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Έτσι όπως τα γράφεις είναι σχετικά με τα λάστιχα και για αυτό έγραψα ότι δεν είναι και το καλύτερο παράδειγμα, αλλά είναι προς την ίδια λογική...ίσως να είναι ποιο μακριά από όσο νόμιζα...
    Κατά τα αλλά σχετικά με όσα γράφονται θα πω μόνο ότι με ένα απλό ποδηλάτικό ¨τσόφλι¨ στο κεφάλι κατάλαβα πόση διαφορά έχει το να φοράς οτιδήποτε στην κεφάλα σου...
    Κανείς σας δεν έχει πραγματικά άδικο... και ο Τέρενς που υποστηρίζει να μην είμαστε υπερβολικοί, αλλά και οι υπόλοιποι που υποστηρίζετε να είμαστε όσο γίνετε ποιο προσεκτικοί...Η αλήθεια όπως πάντα είναι κάπου στη μέση και ...στους σεξ πίστολς πάντα...

    υ.γ. Τέρενς άντεξα και την "γάμα" κατηγορία... τίποτε από όσα συζητάμε εδώ δεν μπορεί να με στενοχωρήσει... Όσα με στενοχωρούν απλά δεν τα συζητάω εδώ... Η εκτίμηση είναι αμοιβαία...




    ΣΙΓΟΥΡΑ ΗΤΑΝ ΣΧΗΜΑ ΛΟΓΟΥ ΤΟ (ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΕΙ)...................


    Καί ναί συμφωνούμε κανείς σοβαρός άνθρωπος δέν θά μπορούσε νά γράψει έδώ μέσα
    τά προσωπικά του προβλήματα καί τίς σκοτούρες του.........
    Άν καί μέ ένόχλησε λοιπόν έκείνο τό (αδικείς τόν έαυτό σου),δέν ΑΠΑΝΤΗΣΑ ,ούτε
    καί θά πώ κάτι,άπλά τό κατέθεσα τώρα όρμώμενος άπό τήν άτάκα σου.
    Άλλος ήταν ό σκοπός μου καί ό στόχος μου........ΑΛΛΑ δυστυχώς όταν
    μιλάς γιά μπουζιά καί λάστιχα έστω χρησιμοποιώντας τα σάν βατήρα γιά νά όδηγήσεις
    τήν κουβέντα κάπου άλλού,μπορεί ό κόσμος νά μήν άνταποκρίνεται γιά χίλους λόγους.
    Άλλος γιατί δέν τόν παίρνει,άλλος γιατί είναι μισθοφόρος ταγμένος,άλλος γιατί
    άδιαφορεί καί δέν έμβαθύνει,άλλος γιατί βαριέται,άλλος γιατί διαφωνεί καί δέν τόν μοιάζει,
    άλλος γιατί ΔΕΝ ΦΘΑΝΕΙ τό μυαλό του μέχρι έκεί κ.λ.π......κ.λ.π......
    Έκλεισε τό ΘΕΜΑ...

  4. #64
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    καποιος να αλλαξει στον τιτλο τη λεξη ''κρανος'' με τη λεξη ''ναρκωτικο''
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #65
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    καποιος να αλλαξει στον τιτλο τη λεξη ''κρανος'' με τη λεξη ''ναρκωτικο''
    Είπαμε μας ψεκάζουν!!!!!!

  6. #66
    ΚΑΘΙΕΡΩΘΗΚΕ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ................





    Ή πώληση τών ληγμένων γενικώς....
    Σέ όλα τά ράφια τών σούπερ μάρκετ
    θά βρεί κανείς τά πάντα σέ ληγμένα.
    Άπό γιαουρτάκι μέχρι κονσέρβα σκύλου.
    Έννοείται μέ πολύ χαμηλότερες τιμές.
    Άκόμα καί μηχανάκια ληγμένα,οπως γιά
    παράδειγμα ή Χόντα πουλάει σήμερα CBF-600
    τού 2005 4990 εύρώ παρακαλώ....!!!
    Θά μού πείς ,μά είμαστε στό 2013..??
    Όλες οί άντίκες στόν κάδο please...!!
    Καί όποιος περνάει τά 40 κι αύτός στόν Καιάδα,
    μή ξοδεύουμε καί τήν πολιτεία πού είπε κάποια ψυχή
    διότι πίεση,άρθριτικά,προστάτης κ.λ.π....έμφανίζονται
    συνήθως κάπου έκεί....!!!
    Πάντως τό μόνο πού θεωρώ ότι δέν έχει θέμα είναι
    ή ΛΗΓΜΕΝΗ ΠΡΕΖΑ....!!!
    Αύτήν έτσι κι άλλιώς,καμμένοι τήν παίρνουν..!

  7. #67
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Τερενς, δυο πραγματάκια μονο διοτι το να διατυπώνεις αποψη ανευ επιχειρηματων και στον τομέα της ασφάλειας ειναι ακρως επικινδυνο.
    Κανεις δεν λεει οτι ενα κρανος μετα την ημερομηνια ληξης ειναι αχρηστο. Φυσικα και αν δεν εχεις αλλο, θα φοράς αυτο απο το τιποτα.

    Αυτο που λεμε ειναι οτι αν λαβουμε υποψιν τις προδιαγραφες της καθε εταιριας που ειναι και υπευθυνη για την παραγωγή, σαφεστατα οδηγουμαστε στο συμπερασμα πως αποφευγουμε να αγοράσουμε κρανος προς την ληξη του μιας και ταρζανιες και τεστακια στο κεφάλι μου εγώ δεν κανω. Μπορει και να αντεχει, μπορει και οχι. ΕΓΩ ΟΜΩΣ το κεφάλι μου δεν το τζογαρω στο αν η νολαν, το αραι ή το kbc χρησιμοποιουν υλικα και αντοχές με ημερομηνια ληξης.... Ουτε επιστημονας ειμαι ουτε υπευθυνος παραγωγής. Το μονο που μπορώ να κάνω ειναι να «πιστεψω» αυτο που μου λεει η εταιρια.

    Πολυτελεια; Ισως. Με την ιδια λογικη που ξοδευω σε ενα οδοντιατρο, πνευμονολογο, κλπ... τα ριχνω και εκει. Πως να το κανουμε..... Αν εσυ ή οποιοσδηποτε μας λες οτι εχεις το ματζουνι που γιατρευει τα πάντα επειδη εσυ το τεσταρες και σου επιασε κλπ δεν μου λεει τιποτε. Περισσοτερο παραπληροφορεις παρα κανεις καλο. Διοτι ενα παιδάκι που ισως δεν εχει τα φραγκα να παρει το καινουργιο γαματο αραι, ισως βασιζομενος στα λογια σου παρει το μεταχειρισμενο 8ετιας στο 1/5 της τιμης αντι να παρει το λιγο φτηνοτερο και φρεσκοτερο κρανος.

    Απλη λογικη ειναι!

    ΥΓ: και για να μην νομιζεις, εχω παρει καινουργιο κρανος 4ετιας (μοντελου) και παραγωγης γνωριζοντας οτι θα το χρησιμοποιώ για μαξ 3 χρονια. Εν γνωση μου. Διοτι ξερω πως ενα κρανος που χρησιμοποιείται καθημερινως, εκτος απο το κελυφος ολα τα αλλα υλικα συναρμολόγησης εχουν πολυ μικροτερη ημερομηνια ληξης απο αυτης της εταιριας. Δηλαδη αν μου πλεει το κρανος στο 2χρονο λογω μαξιλαριων, οπως καταλαβαινεις καθισταται επικινδυνο και ας κραταει το κελυφος.
    Τελευταία τροποποίηση από Stabak; 22/05/2013 στις 10:38.
    Ban 'em all

  8. #68
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stabak Προβολή μηνύματος
    ....

    Απλη λογικη ειναι
    Κ να συμπληρώσω ότι δεν ξέρω τι τούμπες έφαγε ο Τερενς και σώθηκε αλλά στη χοντρή τούμπα (έπεσα με πάνω απο 160χαω) τη δική μου που το ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ carbon Kevlar κράνος μου έσπασε παντού (τόσο που ούτε ο τύπος από το μαγαζί που το αγόρασα πίστευε ότι ζω). Παντού όμως...

    Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν φορούσα εκείνη τη μέρα ένα δεύτερο που είχα κι είχαν περάσει 5 χρόνια απο τοτε που το αγόρασα (κι όχι πότε κατασκευάστηκε).

    Να το ρισκάρω; Δεν νομίζω. Αλλά ο καθένας κοστολογεί το κεφάλι του όσο γουστάρει.

    Θέλει να το ρισκάρει; ΟΚ! Αλλά τα ρίσκα έχουν και τον κίνδυνο της αποτυχίας.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #69
    Δεν είναι μόνο το κάταγμα του κρανίου η πιθανή συνέπεια ενός ατυχήματος. Είναι και το οίδημα ή/και η αιμορραγία του εγκεφάλου που προκαλείται από το χτύπημα (του εγκεφάλου) στα τοιχώματα του κρανίου.
    Αυτό ακριβώς το "χτύπημα" καλούνται να επιβραδύνουν όσο πιο ομαλά γίνεται τα καλά κράνη, μέσω της ελεγχόμενης παραμόρφωσής τους. Η δυνατότητα αυτή με το πέρασμα των ετών περιορίζεται σημαντικά, -όπως έγραψε κι ο Stabak-, επειδή ακριβώς τα υλικά που το απαρτίζουν "σκληραίνουν" και χάνουν μέρος από την ικανότητα παραμόρφωσης.
    Αν λοιπόν χρειαστούμε κάποτε το 100% της προστασίας που σχεδιάστηκαν να προσφέρουν, πολύ απλά δεν θα μπορέσουν να τη παραδώσουν.
    Think faster than you ride

  10. #70
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stabak Προβολή μηνύματος
    Τερενς, δυο πραγματάκια μονο διοτι το να διατυπώνεις αποψη ανευ επιχειρηματων και στον τομέα της ασφάλειας ειναι ακρως επικινδυνο.
    Κανεις δεν λεει οτι ενα κρανος μετα την ημερομηνια ληξης ειναι αχρηστο. Φυσικα και αν δεν εχεις αλλο, θα φοράς αυτο απο το τιποτα.

    Αυτο που λεμε ειναι οτι αν λαβουμε υποψιν τις προδιαγραφες της καθε εταιριας που ειναι και υπευθυνη για την παραγωγή, σαφεστατα οδηγουμαστε στο συμπερασμα πως αποφευγουμε να αγοράσουμε κρανος προς την ληξη του μιας και ταρζανιες και τεστακια στο κεφάλι μου εγώ δεν κανω. Μπορει και να αντεχει, μπορει και οχι. ΕΓΩ ΟΜΩΣ το κεφάλι μου δεν το τζογαρω στο αν η νολαν, το αραι ή το kbc χρησιμοποιουν υλικα και αντοχές με ημερομηνια ληξης.... Ουτε επιστημονας ειμαι ουτε υπευθυνος παραγωγής. Το μονο που μπορώ να κάνω ειναι να «πιστεψω» αυτο που μου λεει η εταιρια.

    Πολυτελεια; Ισως. Με την ιδια λογικη που ξοδευω σε ενα οδοντιατρο, πνευμονολογο, κλπ... τα ριχνω και εκει. Πως να το κανουμε..... Αν εσυ ή οποιοσδηποτε μας λες οτι εχεις το ματζουνι που γιατρευει τα πάντα επειδη εσυ το τεσταρες και σου επιασε κλπ δεν μου λεει τιποτε. Περισσοτερο παραπληροφορεις παρα κανεις καλο. Διοτι ενα παιδάκι που ισως δεν εχει τα φραγκα να παρει το καινουργιο γαματο αραι, ισως βασιζομενος στα λογια σου παρει το μεταχειρισμενο 8ετιας στο 1/5 της τιμης αντι να παρει το λιγο φτηνοτερο και φρεσκοτερο κρανος.

    Απλη λογικη ειναι!

    ΥΓ: και για να μην νομιζεις, εχω παρει καινουργιο κρανος 4ετιας (μοντελου) και παραγωγης γνωριζοντας οτι θα το χρησιμοποιώ για μαξ 3 χρονια. Εν γνωση μου. Διοτι ξερω πως ενα κρανος που χρησιμοποιείται καθημερινως, εκτος απο το κελυφος ολα τα αλλα υλικα συναρμολόγησης εχουν πολυ μικροτερη ημερομηνια ληξης απο αυτης της εταιριας. Δηλαδη αν μου πλεει το κρανος στο 2χρονο λογω μαξιλαριων, οπως καταλαβαινεις καθισταται επικινδυνο και ας κραταει το κελυφος.




    ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΕΣ ΟΤΙ ΠΑΡΟΤΡΥΝΩ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΟΧΙ ΑΚΡΙΒΩΣ.........




    Νά πάρουν ένα arai μέ τό 1/5 τής άξίας του άλλά και ένα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ έστω τών 100 εύρώ...!!
    Μεγάλη ή διαφορά,δέ νομίζεις..??
    Έπίσης διαβάζοντας προσεκτικά είδα ότι ή ίδια ή arai πού έπικαλέστηκες ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙ
    γράφοντας τούς λόγους πού κατά τή γνώμη της πρέπει νά άλλάζουμε τό κράνος μας κάθε 5-6 χρόνια,
    καί πάλι όμως λέγοντας ότι έξαρτάται άπό τίς συνθήκες τής ζωής του.
    Τί σέ κάνει νά πιστεύεις χωρίς νά τά πάμε στό χημείο τού κράτους ότι άν βγάλω τό RX-7 πού έχω
    στή θήκη του 5-6 χρονών μέ τή βαζελίνη του θά συμπεριφερθεί χειρότερα άπό ένα ίδιο κράνος
    2-3 έτών πού τό έτρωγε ό ήλιος 10 ώρες τήν ήμέρα,πού κυκλοφορούσε μέ όλες τίς άσχημες καιρικές συνθήκες
    συνεχώς χωρίς διακοπή...??
    Αύτός είναι καί ό λόγος πού γράφουν μόνο ήμερομηνία παραγωγής καί όχι λήξης καί έπειδή κι οί έταιρείες
    πρέπει νά ζήσουν , ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ τήν άντικατάσταση του μετά άπό κάποια χρόνια....!!!
    Έπίσης προτιμώ νά πάρουν οί πιτσιρικάδες ένα παλιό arai στό 1/5 τής τιμής του παρά νά ξερογλύφονται
    καί νά χρησιμοποιούν σάν ΑΛΛΟΘΙ τά 7-8 κατοστάρικα πού κάνει τό καινούργιο γιά νά μήν τό πάρουν ποτέ
    γιατί τόσο κάνει καί τό παπάκι τους....!!!
    Ό καθένας είναι ύπεύθυνος γιά αύτά πού γράφει..........περαιτέρω έξηγήσεις άπό μέρους μου
    θά άποτελούσαν ΜΕΓΑΛΟ ΞΕΝΕΡΩΜΑ γιά μένα.
    Τελευταία τροποποίηση από irinia; 22/05/2013 στις 18:55.

  11. #71
    '' Όσα φέρνει η ώρα... '' Το avatar του/της Fastmike78
    Εγγραφή
    24/07/2009
    Μηνύματα
    19
    Πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις όλων σας ... Απ ότι έψαξα στο νετ δεν υπάρχουν σαφείς μελέτες για την αντοχή του κράνους με το πέρασμα του χρόνου .
    Έστειλα mail στην εταιρία και μου είπαν '' το κράνος ναι μεν δεν έχει χρησιμοποιηθεί , αλλά έχει παλιώσει αρκετά (παραγωγή 2005 υπενθυμίζω) οπότε το χρησιμοποιείς με δική σου ευθύνη ''
    Τελικά έδωσα 50 ευρώ παραπάνω και πήρα ένα του κουτιού (2013 )

    Αχρείαστο να 'ναι......

  12. #72
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Fastmike78 Προβολή μηνύματος
    Πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις όλων σας ... Απ ότι έψαξα στο νετ δεν υπάρχουν σαφείς μελέτες για την αντοχή του κράνους με το πέρασμα του χρόνου .
    Έστειλα mail στην εταιρία και μου είπαν '' το κράνος ναι μεν δεν έχει χρησιμοποιηθεί , αλλά έχει παλιώσει αρκετά (παραγωγή 2005 υπενθυμίζω) οπότε το χρησιμοποιείς με δική σου ευθύνη ''
    Τελικά έδωσα 50 ευρώ παραπάνω και πήρα ένα του κουτιού (2013 )

    Αχρείαστο να 'ναι......
    η καλύτερη δουλειά

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  13. #73
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    η καλύτερη δουλειά
    Όπως τα λέει ο απεπάνου.
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  14. #74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    KAΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ............





    Δικαίωμα μου νά γράφω τίς έμπειρίες μου,τά συμπεράσματα δικά σας.
    Τά μισά κράνη πού κυκλοφορούν στήν άγορά είναι ΛΗΓΜΕΝΑ.
    Καί ναί τό ΧR μου έχει 2 πτώσεις καί χτυπήματα σέ πορεία,άλλη μία κατέβηκε μόνο του
    άπό τόν πρώτο στό ίσόγειο άπό τή σκάλα καί έχει πέσει 5-6 φορές άπό τή μηχανή
    σέ άσφαλτο,τσιμέντο κ.λ.π....
    Είναι 7 χρονών καί τό ΡΙΣΚΑΡΩ τό φοράω.
    Πόσες ρωγμές έχει έσωτερικά καί πόσο πολυμερίστηκε λίγο μέ νοιάζει.
    Ξέρω σίγουρα ότι μού έσωσε 2 φορές τό κεφάλι....!!!!
    Μέ τή δική σου λογική θά είχα άγοράσει τουλάχιστον 5-6 κράνη μέχρι τώρα.
    Τό άπόλυτο πού έπικαλείσαι τό ξέρει καί ή κουτσή Μαρία.
    Έπειδή όμως στή ζωή τά πράμματα είναι άλλιώς καί ποτέ καί πουθενά
    δέν έφαρμόζεται διότι όλοι θά ήμασταν μέσα σέ μία άποστειρωμένη γυάλα
    όταν καιγόμαστε καί προτείνουμε μέ πάθος τέτοιες καταστάσεις έμένα
    τού άνθρωποειδούς πανεπιστήμονα τό φτωχό μυαλουδάκι πάει στό ότι ή
    πρεμούρα πού σέ διακατέχει έχει ΑΛΛΟΝ σκοπό...!!!
    Έγώ λεβέντη μου ούτε κράνη πουλάω,ούτε άντιπροσωπεία έχω....!!!!!
    Μπαίνω στό φόρουμ γιά νά κάνω τήν πλακίτσα μου
    νά ένημερωθώ καί άν μπορώ νά βοηθήσω άνθρώπους νεώτερους.
    ΝΑΙ ΦΙΛΟΙ άν δέν έχετε 400 καί 500 εύρώ δώστε ένα κατοστάριο
    καί βάλτε έστω κάτι στό κεφαλάκι σας,καί έσείς πιτσιρικάδες καγκουράδες
    πού ή μαγκιά πάει σύννεφο.
    Καί άφήστε τούς είδικούς νά ψάχνονται μέ πολυμερισμούς καί τέτοια.
    Καί μέ ζαλγκόλ νά έχετε κολλήσει ή κολλητική ταινία ένα σπασμένο κράνος
    άν τό φοράτε τήν ώρα τής πτώσης.......
    ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ.....!!!
    Κανείς δέν έγραψε τό βασικό....
    ΚΑΛΑ ΔΕΜΕΝΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ...................ΝΑ ΜΗ ΒΓΕΙ
    όπως τού άτυχου Ίταλού άφάνα πού έφυγε άπό τό χτύπημα τού άγαπημένου του φίλου.
    Κράτει λοιπόν ,άσε νά γράφουμε τή χαζομάρα μας κι άν έχεις άλλη άποψη
    κατέθεσε την χωρίς νά χαρακτηρίζεις τούς συμφορμίτες σου.
    Αύτό είναι ό εύκολος δρόμος,όμως χωρίς ούσία δέν θά κάνεις κάποιον νά πετάξει
    τό παλιό του κράνος καί νά πάρει καινούργιο έπειδή πρόσβαλες κάποιον....
    ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΥΜ ΚΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΚΡΙΝΕΤΑΙ
    Δέν ύπάρχει λόγος νά έπικρίνεται.
    Κί άν θές καί τήν ούσία γιά τό θέμα μας γιά μένα είσαι ΛΑΘΟΣ...!!



    υγ. Καί ναί μάς ψεκάζουν σίγουρα......μερικούς όμως δέν τούς πιάνει.
    Αν θεωρείς ότι σε προσέβαλα θα ζητήσω ταπεινά συγγνώμη...

    Πάραυτα ο μοναδικός χαρακτηρισμός που απεύθυνα ήταν ο "πανεπιστήμονας".

    ΥΓ για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους και να μη συνωμοσιολογούμε, να ξεκαθαρίσω ότι ουδεμία σχέση έχω με εμπορία ειδών μηχανής...με καλλυντικά ασχολούμαι
    Έτσι απλά για να μη μένουν οι εντυπώσεις...
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  15. #75
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cosgili Προβολή μηνύματος
    Αν θεωρείς ότι σε προσέβαλα θα ζητήσω ταπεινά συγγνώμη...

    Πάραυτα ο μοναδικός χαρακτηρισμός που απεύθυνα ήταν ο "πανεπιστήμονας".

    ΥΓ για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους και να μη συνωμοσιολογούμε, να ξεκαθαρίσω ότι ουδεμία σχέση έχω με εμπορία ειδών μηχανής...με καλλυντικά ασχολούμαι
    Έτσι απλά για να μη μένουν οι εντυπώσεις...
    καμιά ληγμένη κολώνια σε προσφορά παίζει ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kρανος & Μπουφαν
    από Hanumana στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2007, 23:50
  2. Kράνος.Οδηγός ή και συνοδηγός?
    από Akefalos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2007, 18:31
  3. Kρανος
    από George-3- στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2004, 14:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF