Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: πως θα καταλαβουμε οτι η βενζινη που βαζουμε ειναι νοθευμενη

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της spyroszx
    Εγγραφή
    20/12/2006
    Μηνύματα
    115

    πως θα καταλαβουμε οτι η βενζινη που βαζουμε ειναι νοθευμενη

    μιας και ειμαι στο κρεβατι,λογω μιας χειρουργικης επεμβασης,[ολα εχουν παει μια χαρα],σκεφτηκα να γραψω ενα "σεντονι",σχετικα με το πως θα γλιτωνουμε χρηματα σε καθε γεμισαμα,καταλαβαινοντας οτι μας κλεβει ο βενζινας,η οτι μας βαζει νοθευμενη βενζινη

    -πως νοθευεται η βενζινη
    1]στην βενζινη μεσα ριχνουν σε αναλογια 30-50% ενα υγρο,τουλουολη,η οποιοα εχει παραπλησια συσταση με το νεφτι και την ναυθαλινη[πολυ απο εμας μικροι καναμε κοντρες και βαζαμε ναυθαλινη στο Ρεζερβουαρ,μονο για ενα ανοιγμα και μετα λυναμε κυλινδροπιστονα,για να βγαλουμε τα καταλοιπα.Η τουλουολη,στοιχηζει στο χρωματοπωλειο 0.10 λεπτα.Το υγρο ομως αυτο εξατμιζεται παραπολυ γρηγορα και ανεβαζει την θερμοκρασια καυσης,αλλιωνει ολα τα πλαστικα μερη απο το ρεζερβουαρ μεχρι το μπεκ που ειναι ηλεκτροστατικα βαμενα,και τις μεμβρανες στα καρμπυρατερ.το ρυχνουν μεσα με σκοπο να αυξηθει ο ογκος του υγρου που θα εχει πεσει μεσα στο ρεζερβουαρ σας οποτε και στον δεικτη {για μερικα λεπτα]ολα ειναι ΟΚ

    2]στις δεξαμενες των πορατηριων που κανουν αυτες τις "δουλειες" υπαρχουν βυθησμενες βεργες που θερμενουν το καυσημο,αρα αυξανεται επιπροσθετος ο ογκος τους σκοπο να αυξηθει ο ογκος του υγρου που θα εχει πεσει μεσα στο ρεζερβουαρ σας οποτε και στον δεικτη {για μερικα λεπτα]ολα ειναι ΟΚ


    -Πως νοθευται το πετρελαιο

    1]το πετρελαιο κατα 90% νοθευεται με"ξεβαμενο"πετρελαιο απο καραβια και θερμανσης
    Και εδω το ζεσταμα του καυσημου ειναι δεδομενο,και με καλυτερα αποτελεσματα απο την βενζινη,λογω των ιδιοτητων του πετρελαιου

    -Τι ειναι το ξεβαμενο πετρελαιο και πως το ξεβαφουν.
    1] το πετρελαιο κινησης ειναι χρωματος πρασινο το πετρελαιο θερμανσης ειναι κοκκινο και των καραβιων σε πολα χρωματα ,με πιο κοινο το μαυρο.Αν ριξουμε ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΗ ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ μεσα στο κοκκινο πετρελαιο θαμπωνη και σε πολυ μικρη δοση αναμειξεις με το κινησης πεφετι μεσα στο ρεζερβουαρ,το ιδιο ακριβως γινεται και με το καραβισιο πετρελαιο το οποιο κοστιζει 0,50 λεπτα

    -- μια μικρη υπενθημηση απο την χημεια λυκειου-- τα μπεκ του ψεκασμου ειτε σε πετρελαιο ειτε σε βενζινη ειναι "ηλεκτοστατικα η ηλεκτροχημικα βαμενα" ο ηλετρολητης κανει ηλεκτροληση και τα ξεβαφει,αν εχετε δει σκουριασμενα μπεκακια απο αυτο ειναι.

  2. #2
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Συγγνώμη και περαστικά σου κιόλας, αλλά έχεις τίτλο "πως θα καταλάβουμε ότι η βενζίνη είναι νοθευμένη", ενώ εσύ αναφέρεις τις πρακτικές που χρησιμοποιούνται για τη νόθευση των καυσίμων. ο τίτλος είναι λίγο "παραπλανητικός". Για παράδειγμα αναφέρεις ότι βυθίζουν βέργες για να αυξάνουν με θέρμανσή τους τον όγκο του καυσίμου, αλλά εγώ πώς θα καταλάβω εάν η βενζίνη που γεμίζω είναι νοθευμένη;

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της spyroszx
    Εγγραφή
    20/12/2006
    Μηνύματα
    115
    μου εβγαινε λιγο μεγαλο σαν θεμα και το εσπασα σε δυο,στο αλλο απο κατω το εξηγω

  4. #4
    Πριν από δυο χρόνια, το έγραψα εδώ και δεν με πίστευαν , ότι γέμιζα το ρεζερβουάρ στην Καρδίτσα, ακινητοποιούσα τη μηχανή για αρκετές μέρες και μόλις την έβαζα μπροστά , η βενζίνη είχε κάνει φτερά.
    Τώρα εξηγείται

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikonian Προβολή μηνύματος
    Πριν από δυο χρόνια, το έγραψα εδώ και δεν με πίστευαν , ότι γέμιζα το ρεζερβουάρ στην Καρδίτσα, ακινητοποιούσα τη μηχανή για αρκετές μέρες και μόλις την έβαζα μπροστά , η βενζίνη είχε κάνει φτερά.
    Τώρα εξηγείται
    Είναι φυσιολογικό να εξατμιστούν τα 3/4 της βενζίνης από το ρεζερβουάρ μετά απο 2-3 μήνες,χωρίς να είναι νοθευμένη η βενζίνη?

  6. #6
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Με ανοικτό τεπόζιτο σε θερμοκρασίες καλοκαιριού στην Καρδίτσα, δεν είναι παράλογο.
    Σε φυσιολογικές συνθήκες όχι.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    άμα έχουν περάσει και 6.5 χρόνια από τότε που έβαλε την βενζίνη ο άνθρωπος, όλο και κάτι θα έχει εξατμιστεί...
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Είναι φυσιολογικό να εξατμιστούν τα 3/4 της βενζίνης από το ρεζερβουάρ μετά απο 2-3 μήνες,χωρίς να είναι νοθευμένη η βενζίνη?
    ναι ,αν το πήρε κάποιος να το κυκλοφορήσει χωρίς να το ξέρεις. Και πολύ καλά έκανε Αλλιώς έχεις άλλα προβλήματα. Διαρροή και λάσπη από την βενζίνη που καθόταν τόσο καιρό.Εφόσον πηρε μπροστά κάποιος άλλος το κυκλοφορεί

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    άμα έχουν περάσει και 6.5 χρόνια από τότε που έβαλε την βενζίνη ο άνθρωπος, όλο και κάτι θα έχει εξατμιστεί...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Να βάλετε αέριο
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    ναι ,αν το πήρε κάποιος να το κυκλοφορήσει χωρίς να το ξέρεις. Και πολύ καλά έκανε Αλλιώς έχεις άλλα προβλήματα. Διαρροή και λάσπη από την βενζίνη που καθόταν τόσο καιρό.Εφόσον πηρε μπροστά κάποιος άλλος το κυκλοφορεί
    Εννοώ να έχει εξατμιστιστεί βενζίνη μετά από 2-3 μήνες ακινησίας, με 0 χιλιόμετρα

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Εννοώ να έχει εξατμιστιστεί βενζίνη μετά από 2-3 μήνες ακινησίας, με 0 χιλιόμετρα
    Δεν μπορώ να ξέρω τι εννοείς γιατί δεν λες τίποτα.Υποθέσεις κάνουμε. Αλλά ακόμα και υποθετικά σου απάντησα . Το ότι θυμάσαι τουλάχιστον τα χιλιόμετρα , καλό είναι αυτό
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 31/12/2019 στις 16:56.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορώ να ξέρω τι εννοείς γιατί δεν λες τίποτα.Υποθέσεις κάνουμε. Αλλά ακόμα και υποθετικά σου απάντησα . Το ότι θυμάσαι τουλάχιστον τα χιλιόμετρα , καλό είναι αυτό
    Εννοώ να έχεις φουλάρει το μηχανάκι με βενζίνη, να το έχεις παρατημένο στο γκαράζ για 2-3 μήνες χωρίς να χρησιμοποιήθει καθόλου, ούτε από εμένα, ούτε από κανέναν άλλον.Προηγουμένως διάβασα κάπου ότι η βενζίνη εξατμίζεται ποιο εύκολα από το νερό

  14. #14
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Να βάλετε αέριο
    Το νοθεύουν οι βενζινάδες με φασολοκλανίδια.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Για έλεγχο εαν είναι νοθευμένη η βενζίνη βρήκα και αυτό το βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=HIkKQb7PTWc

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2010, 02:15
  2. πως θα "θυμαμε" οτι εχω 6η;
    από painterakis στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2006, 20:36
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 11:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF