Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: CHI VESPA MANGIA LE MELE ?

  1. #1
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.969

    Question CHI VESPA MANGIA LE MELE ?

    Διερευνητικής προσπάθειας το ανάγνωσμα... Έχω στην αυλή 2 βέσπες 200άρες, η μία εκ των οποίων είναι αυτή που με μύησε στους 2 τροχούς, την είχε αγοράσει ο πατέρας μου το 1982 83.000 δραχμές. Στη συνέχεια παροπλίστηκε για ανταλλακτικά αφού ο φάδερ βρήκε μια πιο καινούρια σε καλύτερη λειτουργική και εμφανησιακή κατάσταση. Εκτός του ότι όπως είπα είναι το δίτροχο που ουσιαστικά με μύησε στους 2 τροχούς, έχει για μένα και εντονότατη συναισθηματική αξία, αφού δεν είναι υπερβολή πως αυτή η μηχανή μας μεγάλωσε, χειμώνα-καλοκαίρι, με καύσωνα και με χιόνια, με ήλιο και με βροχή, θυμάμαι τον πατέρα μου να φεύγει για τη βάρδια στο εργοστάσιο με τη βέσπα και τον χαρακτηριστικό της ήχο, το βουητό της σφήκας. Για να μην τα πολυλογώ και να μην το κάνω μελό, πάντα τριγύρναγε η ιδεά στο μυαλό μου να την επαναφέρω όσο γίνεται περισσότερο σε σχεδόν εργοστασιακή κατάσταση, λαμπρή και απαστράπτουσα. Το υλικό υπάρχει και μάλιστα εις διπλούν, λείπει όμως η γνώση, ο χώρος και ο χρόνος, ενώ η τελευταία παράμετρος στη εξίσωση είναι το χρήμα βεβαίως. Εδώ και μέρες η παρατημένη ιδέα άρχισε να στριφογυρίζει στο μυαλό μου πάλι και σήμερα σαν σημάδι με φώναξε ο πατέρας να τον βοηθήσω να βγάλουμε το στάντ από την παλιά επειδή έσπασε αυτό της καινούριας. Ξεσκεπάστηκε η εν αποστρατεία ιταλίδα με όλα τα σημάδια της εγκατάλειψης, παλέψαμε άδοξα να ξεσφίξουμε σκουριασμένες βίδες που δεν της έπιανε κανένα κλειδί, πένσα,εργαλείο και έτσι φτάσαμε σε αυτό το κείμενο, τουτέστιν:
    Επειδή όπως είπα δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις (το κυριότερο) - χώρο- χρόνο, έχει κανείς βεσπίστι ή μη, κάποιον να αναλάβει με αγάπη να υλοποιήσει το όνειρό μου; Υπάρχει κανα μέλος (γκούχ γκούχ...) που κάνει τέτοιες δουλειές ή έχει να προτείνει κανα καλό μάστορα στην Αθήνα να κάνω μια διερευνητική προσπάθεια κατά πόσο είναι υλοποιήσιμη και πόσο θα κόστιζε να δω εάν με παίρνει οικονομικά; Grazie per tutti!!!

  2. #2
    Καλησπέρα φίλε..ίδια περίπου ήταν και η δικά μου ιστορία με την βεσπα του πατέρα μου...όσες τιμές πήρα για ψιλομαζεματα ήταν εξωφρενικές εώς άπιαστο όνειρο!ετσι λοιπόν χωρίς τις ιδιαίτερες γνώσεις στα μηχανολογικα( αν και μέσω της ανακατασκευής έμαθα παρά πολλά) με αγκαλιά ένα manual και λίγο Internet ξεκίνησα δουλειά...πέρασα απίστευτα όμορφα κατα την διάρκεια της ανακατασκευής,έμαθα πολλά,και είμαι περήφανος κάθε μέρα που την Καβάλαω εδώ και δυο χρόνια γνωρίζοντας ότι σε αυτό το μηχανάκι ξανά έδωσα εγώ ζωή...απο τιμές παίζουν αναλόγως με το τι θέλεις να κανείς και το τι θα αλλάξεις πάνω στο μηχανάκι...πάντως αν σε ενδιαφέρει για μάστορα και πολλές πληροφορίες ρίξε μια ματιά και στο vespaforum όπως και στο Vespafans...

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2005
    Μηνύματα
    181
    Για πλήρη ανακατασκευή θα σου ζητήσουν χαλαρά 1500 με 2000 ευρώ (μόνο ένα βάψιμο ξεκινάει απο 300, άλλοι ζητάνε και 500) και πιστεύω ότι δεν αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα όταν καινούρια η PX125 (η οποία και δισκόφρενο μπροστά, κατά τα άλλα είναι η ίδια κλασική, σιδερένια vespa px) έχει 2650 ευρώ. Επίσης μπορείς να βρεις μεταχειρισμένη μετά το 1999 px 200 ή 150 με δισκόφρενο σε καλές τιμές (1000, 1300) κάποιοι τις πουλάνε και 2.000 αλλά δεν τις αγοράζει κανείς με τόσα λεφτά. Εκτός βέβαια και αν η συγκεκριμένη vespa μεγάλη συναισθηματική αξία για σένα και θέλεις να ανακατασκευάσεις αυτή τη vespa. Πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να ασχοληθείς μόνος σου. Υπάρχουν τα πάντα απο ανταλλακτικά και στα forum που αναφέρει ο m/m900 υπάρχουν ανακατασκευές και πληροφορίες, όπως και εδώ ένας συμforumτης έχει ξεκινήσει την ανακατασκευή μίας βεσπας σαν τη δικιά σου..

  4. #4
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.969
    Για πες ενδεικτικά τιμές αλλά περίμενε να καθίσω...Στα site που ανέφερες μπήκα αλλά όσα διάβασα ήταν DIY ανακατασκευές.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2005
    Μηνύματα
    181
    scootershop.gr έχει τιμές απο ανταλλακτικά, αναλαμβάνει και ανακατασκευές αλλά είναι Θεσσαλονίκη, Κώστας Κύρου (Είναι ο Πρόεδρος του vespa club θεσσαλονίκης, τον ξέρουν όλοι, δεν νομίζω ότι κάνω διαφήμιση). Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις ότι θέλεις. Μπορείς να δεις τι θα χρειαστείς. Αναλόγως βέβαια τι θέλει να κάνεις και σε τι κατάσταση είναι η vespa σου. Έχει πολλά σάπια? θα χρειαστεί πολλή λαμαρινοδουλειά? θα χρειαστεί επισκευή ο κινητήρας? το σασμάν? τα ηλεκτρικά? Επιμένω ότι το καλύτερο είναι να τολμήσεις και να την κάνεις μόνος σου.

  6. #6
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BMW R75 Προβολή μηνύματος
    scootershop.gr έχει τιμές απο ανταλλακτικά, αναλαμβάνει και ανακατασκευές αλλά είναι Θεσσαλονίκη, Κώστας Κύρου (Είναι ο Πρόεδρος του vespa club θεσσαλονίκης, τον ξέρουν όλοι, δεν νομίζω ότι κάνω διαφήμιση). Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις ότι θέλεις. Μπορείς να δεις τι θα χρειαστείς. Αναλόγως βέβαια τι θέλει να κάνεις και σε τι κατάσταση είναι η vespa σου. Έχει πολλά σάπια? θα χρειαστεί πολλή λαμαρινοδουλειά? θα χρειαστεί επισκευή ο κινητήρας? το σασμάν? τα ηλεκτρικά? Επιμένω ότι το καλύτερο είναι να τολμήσεις και να την κάνεις μόνος σου.
    Το μεγάλο πρόβλημα είναι τα πολλά σάπια και η λαμαρινοδουλειά όπως λες. Οι κινητήρες δεν είναι ούτε κολλημένοι ούτε τίποτα, ο ένας τουλάχιστο δουλεύει κανονικότατα και ο άλλος μπορεί να είναι σε ακινησία αλλά μέχρι πρότινος δούλευε κανονικότατα και αυτός. Το ανέφερα και παραπάνω, ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ, ΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟ να ασχοληθώ εγώ, το ξέρω ότι το καλύτερο θα ήταν να ασχοληθώ μόνος μου αλλά για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω δεν είναι εφικτό.

  7. #7
    Κανε ένα post στα forum που σου είπα και θα σε καθοδηγησουν...εμένα μου πήγε 300 το βάψιμο αλλά χωρίς σάπια και απο ανταλλακτικά έδωσα γύρω στο 700αρη αλλά με ζάντες,ρυθμοζομενες ανάρτησεις και πολλά αλλά καινούργια πράγματα τα οποία τα πήρα απο scooteRshop στην θες,sip scootershop Γερμανία και Vespassas στην Χαλκίδα..

  8. #8
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Τα πάντα για βέσπες σε λογικές τιμές και με ενημερωμενη αποθηκη και για παλιά μοντέλα (πχ Ραλλυ 200 στη περιπτωσημ) μιας και θες Αθηνα πας στο Πούλο στην Πειράιως

  9. #9
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Τα πάντα για βέσπες σε λογικές τιμές και με ενημερωμενη αποθηκη και για παλιά μοντέλα (πχ Ραλλυ 200 στη περιπτωσημ) μιας και θες Αθηνα πας στο Πούλο στην Πειράιως
    Κάνει και ανακατασκευές ή μόνο ανταλλακτικά;

  10. #10
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Κάνει και ανακατασκευές ή μόνο ανταλλακτικά;
    Ανταλακτικα 4sure αλλά μιας κ είναι στη συγκεκριμένη αγορά ανταλλακτικών πιθανολογω ότι θα ξέρει να σεστειλει κάπου

Παρόμοια θέματα

  1. More Les
    από sakoulakis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2005, 08:00
  2. ti Z και παπαριες, ειπαμε vespa rulezzz
    από dimitris74 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2005, 00:01
  3. MotoGP Γαλιας - Le Mans - Τελικα αποτελεσματα.....
    από gmakris στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2005, 21:30
  4. 24 Hrs Le Mans
    από alex14 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 14:33
  5. Le Mans MotoGP
    από alex14 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2004, 01:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF