Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: πρόβλημα με κοντέρ - cbf

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275

    πρόβλημα με κοντέρ - cbf

    την καλησπέρα μου σε όλους. είμαι καινούριος με cbf 600 '08 και από τα πρώτα πράγματα που έκανα ήταν να βρω το forum. (είχα v-strom 650 και ήμουν εκεί γραμμένος και ξέρω πόσο βοηθάει) έχω πρόβλημα με το κοντέρ. δεν δουλεύει (ψόφιο! ) μαζί του δέν δουλεύει και ο μετρητής χμ. Στην αρχή δεν μου το έκανε πάντα, και καμιά φορά στην πορεία ζωντάνευε από μόνο του (καμιά λακούβα βοηθούσε). Τώρα έχει ψοφήσει τελείως. όταν δεν λειτουργεί και ανοίγω λίγο παραπάνω το γκάζι μου ανάβει και fl. Έχω δει τις ασφάλειες, έχω κουμπώσει- ξεκουμπώσει όλες τις πρίζες- πριζάκια και μπήκε παντού σπρέι επαφών, καθώς και με λυμένα πλαστικά η μηχανή σε στάντ να δουλεύει (με ταχύτητα γιατί δεν παίρνει ένδειξη αλλιώς) να κουνάω τα καλώδια μήπως μου δείξει κάτι αλλά τίποτα. δεν έχω δει άλλο τέτοιο post. περιμένω νέα σας. ευχαριστώ!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    ριξε μια ματια στον εσθητηρα ταχυτητας,μπορει να εχει πιασει βρωμα,η το φισακι να μιν εχει κουμποσει καλα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    ευχαριστώ για την απάντηση αλλά ποιός είναι ο αισθητήρας, πού είναι και ποιό φισάκι να δώ? αν και πιστεύω ότι με τον έλεγχο που το έκανα δεν πρέπει να μου ξέφυγε καμιά πρίζα. οπότε γίνε λίγο πιό συγκεκριμένος. απο το manual βρήκα ένα τρόπο να δω αν είναι πρόβλημα οργάνου ή εντολής που δεν πάει ποτέ στο όργανο. θα γράψω αν έχω νεα και περιμένω και άλλες ιδέες - λύσεις.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    GENIUNE HONDA CBF600 2008/2009 FRONT WHEEL SPEED SENSOR
    δεν μπορω να βρω καποιο μανιουαλ για να σου δειξω που ακριβος ειναι, αλλα το ανταλλακτικο ειναι αυτο.και στο cbf πρεπει να ειναι αν δεν κανω λαθος στο υψος του μποστινου γραναζιου στο επανω μερος στο καρτερ τις μηχανης.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    το κοντέρ δουλεύει όποτε γουστάρει! πήγα να ρωτήσω σε συνεργείο και μου είπαν ότι μάλλον ο σένσορας είναι ή αλλιώς κανένα καλώδιο. κόστος σενσορα σαν ανταλλακτικό 240 περίπου ευρα είναι αλήθεια ξέρει κανείς?

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    το κοντέρ δουλεύει όποτε γουστάρει! πήγα να ρωτήσω σε συνεργείο και μου είπαν ότι μάλλον ο σένσορας είναι ή αλλιώς κανένα καλώδιο. κόστος σενσορα σαν ανταλλακτικό 240 περίπου ευρα είναι αλήθεια ξέρει κανείς?
    Enlarge

    Have one to sell?Sell it yourself

    GENIUNE HONDA CBF600 2008/2009 FRONT WHEEL SPEED SENSOR
    Item condition: New
    Price: £99.00
    Buy it now

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    Enlarge

    Have one to sell?Sell it yourself

    GENIUNE HONDA CBF600 2008/2009 FRONT WHEEL SPEED SENSOR
    Item condition: New
    Price: £99.00
    Buy it now
    210-8324225 παντελης στα κατω πατησια δες για ματαχειρισμενο.εχει πολα πραγματα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    ευχαριστώ για τις πληροφορίες. ο Παντελής είναι ανταλλακτικά ή συνεργείο? αν μπορείς να μου πείς και το site απο το καινούριο.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    ειναι μεταχειρισμενα ανταλλακτικα.το site ειναι το ebay κανε αντιγραφη αυτο και θα στο βγαλει πρωτο πρωτο GENIUNE HONDA CBF600 2008/2009 FRONT WHEEL SPEED SENSOR

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    ευχαριστώ για τις πληροφορίες. ο Παντελής είναι ανταλλακτικά ή συνεργείο? αν μπορείς να μου πείς και το site απο το καινούριο.
    τον παντελη δεν τον πιανει το ματι σου αλλα ειναι γατος, κανετου ενα τηλ.πρωτα πριν πας για καινουργιο.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    μετά από ερώτηση σε αρκετά συνεργεία, (από όλα πήρα την ίδια απάντηση, η σένσορας ή κάποιο καλώδιο) έπειτα από προσωπικό έλεγχο όλων των καλωδίων από το καντράν μέχρι και το τελευταίο πριζάκι πριν τον σένσορα (απο εκεί και μετά δεν έχεις πρόσβαση χωρίς να λύσεις όοοοολη την μηχανή) παρήγγειλα τον σένσορα καινούριο στα 110 ευρά. (έψαξα και για μεταχειρισμένο με εγγύηση επιστροφής χρημάτων αλλά δεν υπήρχε πουθενά) . έγινε η αντικατάσταση και όλα κομπλέ. δεν ήταν εύκολο, θέλει υπομονή, 2 άτομο οπωσδήποτε, ταινία να σημαδέψεις κάτι πρίζες, και πολύμετρο για να τσεκάρεις τα καλώδια που ήταν κριμένα κάτω απο το φιλτροκούτι. στήριγμα πίσω τροχού ώστε μόλις βάλεις πρόχειρα πρίζες- ντεπόζιτο να βάλεις μπροστά να τσεκάρεις ότι δουλεύει. (γίνεται και με νεκρά- ανοιχτό διακόπτη- γύρισμα πίσω τροχού με το χέρι, δεν θα δείξει καμιά τρελή ένδειξη, αλλά 3-5 χιλιόμετρα θα τα δείξει) και πάλι ο πίσω τροχός πρέπει να είναι στον αέρα. το φιλτροκούτι βγαίνει από την αριστερή πλευρά όπως οδηγούμε και για να βγει δεν χρειάζεται να βγάλεις κανένα κολάρο ψυγείου άρα δεν θέλει να βγάλεις ψυκτικό υγρό, δεν θέλει να βγάλεις ντίζες γκαζιού, μόνο χαλαρώνεις λίγο την μανέτα και το κλίπς που περνάνε οι ντίζες απο τον λαιμό τις μηχανής ώστε να χαλαρώσουν λίγο. το φιλτροκούτι ΔΕΝ χωρίζει για να βγεί κομμάτι κομμάτι, ο χώρος που έχεις για να τον ξεκουμπώσεις από τους λαιμούς εισαγωγής μίγματος είναι ελάχιστος αλλά γίνεται. ότι πρίζα - σωληνάκι υποπίεσης - καλώδιο νομίζεις ότι μπορεί να ενοχλεί... καν'το στην άκρη, βγάλ'το, παρ'το από εκεί, ΕΝΟΧΛΕΊ ΣΊΓΟΥΡΑ. στο δέσιμο άν δεν βάλεις τα καλώδια να περάσουν από την σωστή μεριά- ανάμεσα από τα συγκεκριμένα κολάρα- πάνω κάτω από τα άλλα καλώδια, μην τραβάς τζάμπα δεν φτάνουν εκεί που πρέπει. (απλά το διευκρινίζω- ΠΟΤΈ ΔΕΝ ΤΡΑΒΆΜΕ ΚΑΛΏΔΙΑ- τα περνάμε από άλλη διαδρομή να κουμπώσουν μόνα τους) ένα τελευταίο, το φιλτροκούτι μετά την "φλογέρα- σημείο που κουμπώνουν τα πριζάκια του injection" βγάζει 4 κοντούς λαιμούς που ενόνουν φιλτροκούτι με κορμό κινητήρα πίσω απο κάθε πιστόνι. αυτοί σφίγγουν με δακτυλίδια και από τις 2 πλευρές. απο αριστερά προς τα δεξιά αφήνεις τους 3 πρώτους πάνω στο φιλτροκούτι και τον τελευταίο πάνω στον κινητήρα (τον τέρμα δεξιά δηλαδή).

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2012, 07:36
  2. Προβλημα με τσοκ cbf 600s
    από el_hymador στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2006, 19:41
  3. Πρόβλημα με την αλυσίδα! (CBF-600)
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 16:37
  4. Πρόβλημα με το φρένο (CBF-250)
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2005, 10:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF