Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 105

Θέμα: ΑΓΟΡΑ YAMAHA SR 250

  1. #1
    Banned
    Εγγραφή
    28/05/2013
    Μηνύματα
    155

    ΑΓΟΡΑ YAMAHA SR 250

    καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος στο φορουμ.ειμαι ερωτευμενος με τα καφε ρασερ και ολα τα ρετρο αντικειμενα ενδιαφερομαι να αγορασω ενα yamaha sr 250 σε πολυ καλη τιμη 300 ε και σε καλη κατασταση με πινακιδες και λειτουργικο.ενδιαφερομαι αν ξοδεψω τα λεφτα που με το ζορι εχω για μια μηχανη καθημερινης χρησης και να πηγαινω και μικρα ταξιδακια και βολτες με την κοπελα μου!θα ηθελα τις γνωμες και τις συμβουλες σας!!!καλως σας βρηκα!

  2. #2
    καλως ηρθες.
    παρτο αφου λες οτι ειναι σε καλη κατασταση,με 300 ουτε κινεζικο παπι δεν παιρνεις.

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    28/05/2013
    Μηνύματα
    155
    σαν μηχανη τι προβληματα βγαζει εχω ακουσει ηλεκτρικα μιζεσ κτλ κτλ τι αποστασεις πιστευεις οτι μπορει να βγαλει ενα ταπεινο 250 κυβικα sr?

  4. #4
    αξιοπιστα ειναι,λεπτομερειες δεν γνωριζω-δεν θυμαμαι.
    για αποστασεις οσο αντεχει ο κολος σου και η υπομονη σου.
    καποτε πριν πολλα χρονια ειχα παει με xls250 ιταλια-ελβετια δικαβαλος,αλλες εποχες ομως τοτε

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    28/05/2013
    Μηνύματα
    155
    το συγκεκριμενο εχει 65.000 το μονο που με κολαει για το 250 ειναι τα ταμπουρα μπρος πισω που θα ειναι ενα επιπλεον κοστος για το προτζεκτ του καφε ρασερ.μηχανικα πιστευω οτι με ρεκτιφιε θα μπορω να φτασω το 350 κυβικα για να εχω λιγο παραπανω γκαζι.ρωτησα για αποσταση γιατι το συγκεκριμενο ειναι στην αθηνα και θα πρεπει να το κατεβασω στο αιγιο αποσταση 200 χλμ περιπου οποτε δεν ξερω αν θα ειναι και τοσο ευκολο στην υλοποιηση αυτο το σχεδιο και ειδικα χωρις σερβις και ελενχο απο συνεργιο.

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από angelodaegio Προβολή μηνύματος
    το συγκεκριμενο εχει 65.000 το μονο που με κολαει για το 250 ειναι τα ταμπουρα μπρος πισω που θα ειναι ενα επιπλεον κοστος για το προτζεκτ του καφε ρασερ.μηχανικα πιστευω οτι με ρεκτιφιε θα μπορω να φτασω το 350 κυβικα για να εχω λιγο παραπανω γκαζι.ρωτησα για αποσταση γιατι το συγκεκριμενο ειναι στην αθηνα και θα πρεπει να το κατεβασω στο αιγιο αποσταση 200 χλμ περιπου οποτε δεν ξερω αν θα ειναι και τοσο ευκολο στην υλοποιηση αυτο το σχεδιο και ειδικα χωρις σερβις και ελενχο απο συνεργιο.
    Η απόσταση είναι της πλάκας, και δεν έχει πρόβλημα το SR. Φρόντισε πριν ξεκινήσεις όμως να κάνεις τουλάχιστον τα βασικά που θα θέλει.

    350, δεν νομίζω οτι μπορεί να γίνει, τουλάχιστον εύκολα. Το μοτέρ του ΧΤ 350 δεν έχει καμμία σχέση με το μοτέρ των SR/XT 250.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #7
    Banned
    Εγγραφή
    28/05/2013
    Μηνύματα
    155
    δηλαδη αμα το συμαζεψω θα μπορω να ανεβαινω αθηνα βολτουλα πιστευεις?τελικες κοντα 140 χλμ ετσι?δεν ξερω ειμαι λιγο επιφυλαχτικος απο θεμα αξιοπιστιας λογο οτι η μηχανη τα εχει τα χρονακια της 1983 και τα χιλιομετρακια της και οσο να ναι ειναι ενα 250 αεροψυκτο.ενα μεγαλο παπι στην ουσια...μου αρεσει πολυ ομως και θα ηθελα παρα πολυ να το κανω ενα προσεγμενο καφε!!

  8. #8
    δεν θυμάμαι την τελική του αλλά λογικά κάπου στα 140 είναι και θα ταξιδεύει με 100-110. Το μοτέρ του είναι αξιόπιστο, αλλά το τι έχει περάσει στα χέρια αυτού που το είχε, μόνο το SR το ξέρει. Σίγουρα θα άλλαζα λάδια-φίλτρο πριν ξεκινήσω γιατί μπορεί να είναι και καμμιά 10ετία μέσα.
    Το μοτέρ, αν δουλεύει στρωτά δεν έχει πρόβλημα σε τέτοιες αποστάσεις, ούτε σε πολλαπλασιες.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #9

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από angelodaegio Προβολή μηνύματος
    Μακριά πήγε
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #11
    Banned
    Εγγραφή
    28/05/2013
    Μηνύματα
    155
    χαχαχαχαχαχα ωραιο ηχο εβγαζε παντως δλδ παιδια εγκρινετε?ελπιζω να μην μπλεξω σε μεγαλες περιπετειες χωρις λογο....ξερουμε κανα μελος με εμπειρια στα sr η που να εχει ενα?

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από angelodaegio Προβολή μηνύματος
    χαχαχαχαχαχα ωραιο ηχο εβγαζε παντως δλδ παιδια εγκρινετε?ελπιζω να μην μπλεξω σε μεγαλες περιπετειες χωρις λογο....ξερουμε κανα μελος με εμπειρια στα sr η που να εχει ενα?
    Σε SR μεγάλα έχει ο Sapila Racing, αλλά δεν ξέρω αν γνωρίζει όλη την οικογένεια των SR.
    Το συγκεκριμένο το είχε ο αδελφός μου ΤΟΤΕ. Το μοτέρ δεν του είχε βγάλει τίποτα, του είχε κάψει μια ηλεκτρονική που θεωρείτε αναλώσιμο για τα yamaha της εποχής.
    Οκ πλάκα είχε, και για μένα που ήμουν τότε 15 χρονών μου φαινόταν πύραυλος μέχρι που έφαγα και δύο βρόντους καλούτσικους και έμαθα να σέβομαι τα 15-18-20 άλογα που είχε.

    Κρατήματα-φρένα-αναρτήσεις δεν θυμάμαι να σου πω, αλλά εμπειρικά θεωρώ οτι είναι στην κατηγορία τροχήλατης άμαξας.

    Για cafe φτιάχνεται όμορφα και εύκολα, αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση αυτό που θα πάρεις. Δεν λέει να δίνεις κανένα 1500άρι για να έρθει το SR στα ίσια του.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #13
    Banned
    Εγγραφή
    28/05/2013
    Μηνύματα
    155
    αν το παρω με το καλο φτιαχνω για αρχη σελα τιμονι καφε ρασερ εξατμιση και λεντακι φως πισω και ενα βαψιμο το τεποζιτο δεν το υπολογιζω μεγαλο κοστος.ελπιζω τουλαχιστων γιατι απο τιμονια δεν ξερω τιμες...ολα σιγα σιγα παντως

  14. #14
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #15
    Είχα βρει ένα του 79 (τότε γεννήθηκα) στην πέννα και ήθελα να πούλαγα λέει το σκούτερ και να το έπαιρνα για καθημερηνό . Να το έκανα και καφέ και να γουσταρα .

    Οι ανάγκες όμως δεν με άφηναν να δώσω το σκούτερ και έτσι έμεινα να το κοιτάω , μέχρι που χάθηκε .

    Το μηχανάκι αυτό επειδή είχα ρωτήσει κάτι παλιότερους και από μένα , μου είπαν πως δεν βγάζει καθόλου προβλήματα . Παλιό Χόντα ...Δεν σπάει -δεν χαλάει που λένε και πως δεν καίει τίποτα ....Οικονομικότατο στην κατανάλωση .

    Το μόνο αρνητικό που είχα δει ,αλλά δεν ήταν αυτό που με εμπόδισε να το έπαιρνα είναι πως σαν μηχανάκι είναι κοματάκι μικροκαμωμένο .Το αναφέρω γιατί λες για ταξιδάκια και βολτούλες 2κάβαλος από τη μια και καφέδιασμα από την άλλη . Δεν ξέρω τί έχεις στο μυαλό σου σαν σέλα για την τελική είκόνα , πάντως εγώ το είχα σκεφτεί σχεδόν μονοθέσιο.

    ..Κατα τ΄'αλλα το αν έχει δύναμη και πόσο τελικιάζει είναι κάτι που δεν θα πρέπει να σε απασχολεί γιατί αν το πάρεις , θα το πάρεις για άλλους λόγους .

    Εύχομαινα κάνεις αυτό που δεν έκανα εγώ και να μας το δέιξεις να δούμε τί έκανες , αν με το καλό πάνε ΟΚ .


Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. YAMAHA SR 250 CLASSIC by lspiros....
    από lspiros στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 205
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2014, 20:42
  2. Αγορά Yamaha Wr 250 F
    από S16 στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2011, 12:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF