Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 53

Θέμα: Αλλαγη κατηγοριας..ss ποιο και γιατι.

  1. #1
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    688

    Αλλαγη κατηγοριας..ss ποιο και γιατι.

    Με τρωει τωρα τελευταια να την κανω την αλλαγη.Να παω σε κατι πιο "πιστιαρικο"..Το τουονακι μπορει να κανει πολλα αλλα εχω αρχισει να το λυπαμαι.Δε θελω να το φαω στην πιστα.Επειδη πλεον και τα χλμ σε βολτες-ταξιδακια ειναι ελαχιστα λεω να την κανω την αλλαγη.Πρωτη και ιδανικοτερη επιλογη στα ματια μου το 750.Χρυση τομη+αξιοπιστια.Μετα ερχονται τα 675 και gsxr600 και μετα cbr600rr.
    Τη μοτο τη θελω για καμια βολτιτσα,καμια κοντινη εκδρομη και οσο περισσοτερα td μπορω.
    Επειδη το 750 ειναι μεν ιδανικο αλλα και το πιο δυσκολο(λογω τιμης),θα ηθελα λιγο την γνωμη σας για τα 600ρια.Τις αποψεις σας και τις συμβουλες σας μπας και καταληξουμε επιτελους!
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  2. #2
    Αν απο Τουονο πας σε 600αρι, θα βιωσεις την "απολυτη απωλεια ροπης"...

    Ανιατη ασθενεια που ακολουθει τους δικιλυνδριστες....
















    ...σε πιστα ομως θα εισαι αρχοντας...


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Εμενα το tuono μου φαινεται ωραιο για πιστα.

    Παραυτα, νομιζω κι εγω πως με το 600 θα ξενερωσεις λιγο γτι χαμηλα δεν θα... σηκωνεται οπως το τουονο. Πας απο το υπερτατο streetfighter σε 600αρι ss, σκεψου το.

    Οδηγας ενα, κι αν νιωσεις ομορφα κανεις την αλλαγη, αν σε ξενερωσει στη βολτα καλυτερα αστο. Σημασια εχει το μηχανακι να σου φτιαχνει τη διαθεση οσο γινεται περισσοτερο.


    ΥΓ οχι οτι τα 600 δεν λενε, απλα προερχεσαι και απο tuono και η συγκριση ειναι αμεση
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  4. #4
    Οτι είπαν οι από πάνω...η απόλυτη ξενέρα..δοκίμασε όμως ένα και βλέπεις πως αισθάνεσαι...675 λέω εγώ αφού αποκλείεις το 750...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #5
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Κρατα το τουονο
    Αλλιως στο 3κυλινδρο, για να μη πεθάνεις απο ανία μέχρι να πιασει 10k rpm το Ι4

  6. #6
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis21 Προβολή μηνύματος
    Το τουονακι μπορει να κανει πολλα αλλα εχω αρχισει να το λυπαμαι.Δε θελω να το φαω στην πιστα.
    Δηλαδη?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #7
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    688
    δηλαδη θα το χαλασω..τωρα του εβαλα κλιπον.τις προαλες εσπασε το πισω φαναρι απο τα πετραδακια και αλλα τετοια μικρα..γενικα το κακομεταχειριζομαι και δεν θα ηθελα να το παραδωσω ετσι στον επομενο ιδιοκτητη.το να το κανω καθαρο track bike το βλεπω πιο "ακριβο" απο το να παρω ενα 675+πολυεστερικο που θα ειναι και στο περιβαλον του.
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    κανε την αλλαγη και παρε ενα 1000...
    βαλε και ενα δοντι μικροτερο γραναζι μπροστα και εχεις την απολυτη μηχανη γι'αυτο που θελεις ....με απλετη ροπη παντου, τραβηγμα απο χαμηλες, αξιοπρεπεστατες τελικες και ενα φαιρινγκ για να κρυφτεις στην εθνικη και στις ευθειες των πιστων...

  9. #9
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Παρε ενα 2ο φτηνο για TD μονο. Στα 3000 βρίσκεις και 1000αρια. Αν πας και στην δεκαετία του 90 βρίσκεις και με 1.500€. Κρίμα είναι αν το έχεις μονο για πίστα αν πέσεις και σπασει τίποτα να μην έχεις μηχανακι και για τον δρόμο μετά.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  10. #10
    κοίτα.. ο δρόμος θέλει κυβικά και η πίστα θέλει στήσιμο.

    πολύ ακριβό να μπορέσεις να τα συνδιάσεις και τα δύο.

  11. #11
    Tricolore member Το avatar του/της alexxxcbr
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    1.203
    To στησιμο του Tuono δυσκολα θα το βρεις σε Japan.Θα πεταξεις μπολικα λεφτα και παλι Αprilia δεν θα ειναι.
    Μη το φοβασαι.Οσο το σκιζεις τοσο καλυτερα θα πηγαινει.


  12. #12
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis21 Προβολή μηνύματος
    Με τρωει τωρα τελευταια να την κανω την αλλαγη.Να παω σε κατι πιο "πιστιαρικο"..Το τουονακι μπορει να κανει πολλα αλλα εχω αρχισει να το λυπαμαι.Δε θελω να το φαω στην πιστα.Επειδη πλεον και τα χλμ σε βολτες-ταξιδακια ειναι ελαχιστα λεω να την κανω την αλλαγη.Πρωτη και ιδανικοτερη επιλογη στα ματια μου το 750.Χρυση τομη+αξιοπιστια.Μετα ερχονται τα 675 και gsxr600 και μετα cbr600rr.
    Τη μοτο τη θελω για καμια βολτιτσα,καμια κοντινη εκδρομη και οσο περισσοτερα td μπορω.
    Επειδη το 750 ειναι μεν ιδανικο αλλα και το πιο δυσκολο(λογω τιμης),θα ηθελα λιγο την γνωμη σας για τα 600ρια.Τις αποψεις σας και τις συμβουλες σας μπας και καταληξουμε επιτελους!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δηλαδη?

    Θα είδε την ταινία "Ο ιπτάμενος Βύρωνας, και το μικρό οικόπεδο στο λιβάδι"
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #13
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    688
    σκοπος μου δεν ειναι να συμβιβασω πιστα με δρομο.Ριχνω ξεκαθαρα το βαρος σε πιστα και γενικα σπορ οδηγηση.Οχι επειδη ειμαι "χερας" και ξημεροβραδιάζομαι στα Σερρας..Απλα το λιγο χρονο που μπορω να διαθεσω για την ενασχοληση μου με τη μοτο πιστευω πως θα τον ευχαριστηθω καλυτερα εκει.
    Σε δημοσιο δρομο με βλεπω να πηγαινω πολυ μαζεμενα πλεον.Σχεδον φοβισμενα..

    Για τα κυβικα τωρα,μαλον προς το 675 κλινω περισσοτερο.Και λογω μοτερ αλλα και απο αποψη στησιμο περιφερειακα.Για 1000αρι που ανεφερε ο devil's δυσκολο.Θεωρω πως η δυναμη ειναι υπερβολικη για μενα και θα παει ανεκμεταλευτη,ενω πιστευω πως και οικονομικα θα ειναι καπως πιο ακριβο στη συντηρηση απο ενα 675 ας πουμε..
    Βεβαια παιζει παντα το σεναριο να μη φυγει το μηχανακι και να γινει αυτο σιγα σιγα το track bike.Τα φοντα τα εχει και με το παραπανω.Θα ελεγα πως ειναι ιδιαιτερα απολαυστικο στην πιστα(ειδικά με τα κλιπ-ον).Απλα μετα δεν εχει επιστροφη..
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  14. #14
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    688
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Θα είδε την ταινία "Ο ιπτάμενος Βύρωνας, και το μικρό οικόπεδο στο λιβάδι"
    δεν το δα..που παιζει το ταινιακι??
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis21 Προβολή μηνύματος
    Για 1000αρι που ανεφερε ο devil's δυσκολο.Θεωρω πως η δυναμη ειναι υπερβολικη για μενα και θα παει ανεκμεταλευτη,ενω πιστευω πως και οικονομικα θα ειναι καπως πιο ακριβο στη συντηρηση απο ενα 675 ας πουμε..
    απο την στιγμη που εχεις ενα 2κ χιλιαρι γιατι θα σου φανει υπερβολικη η δυναμη του 4κ?
    ισα ισα που ειναι πολυ πιο απλωμενη στο φασμα στροφων σε σχεση με αυτο που εχεις τωρα και με ενα δοντι κοντυτερο μπροστα εχεις πολλα κοινα με το tuono + την εξτρα δυναμη στα ψηλα...

    οσο για την συντηρηση οι διαφορες ειναι μικρες σε σχεση με το 675 ή ενα οποιοδηποτε 600αρι...
    βεβαιως οταν μιλαμε για πιστες και λοιπα ακριβα χομπι που κοστιζουν >500€ δεν μπορεις να μου αντιπαραθεσεις την διαφορα των τελων, την καταναλωση ή την ασφαλεια...

    οσο πληρωνεις στο tuono θα πληρωνεις και με αυτο..

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Mεγάλα streetfighters: Ποιο θεωρείτε καλύτερο και γιατί;
    από makis206 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 388
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2012, 22:31
  2. Naked 2κιλυνδρο με 5500χιλιαρικα ποιο και γιατι.
    από imba στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2011, 12:54
  3. Ποιο ελαστικο και γιατι ?
    από PortisHead στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2009, 15:02
  4. Ποιό το καλύτερο 1000άρι και γιατί ;
    από andgeo στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2005, 18:04
  5. Ποιά ss να αγορασω και γιατι
    από djchech στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2005, 12:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF