Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Honda CRM 125 cc

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2013
    Μηνύματα
    4

    Honda CRM 125 cc

    ήταν το 2005 όταν αποφάσισα να πάρο το το crm που μου είχε γυαλίσει στο μάτι.βεβαια 25 ετών τότε δεν ασχολήθηκα ούτε για ανταλλακτικά ούτε για service.o καιρός περνούσε k άκουγα από άλλους για τα crm που έχουν ροπες k γενικά ότι έχουν νεύρο αλλα μονο αυτό δεν έβλεπα.το αντίθετο.δεν τραβούσε καθόλου στην 6η μου κατέβαζε ταχύτητα ( από 120km με πήγαινε στα 80), οι ταχύτητες στο κατέβασμα τους βαρούσαν αέρα k πάμε λεγοντας.ο καιρός περνούσε κ πήγα σε αρκετούς 'μαστόρους' που γνώριζαν αλλα κανεις ουσιαστικά δεν έκανε τίποτα.φτάσαμε λοιπόν 2012 να βρω παλικάρι που ασχολείται σε επισκευές μηχανών καθότι εργαζόταν σε συνεργείο k η ενασχόληση του ήταν οι άγωνες με καθαρά κ αποφάσισα να το παω μιας που δεν είχα τίποτα να χάσω.αλλάξαμε "καρμπιλατερ" μιας που είπε ότι αυτό δεν ήταν το δικό του αλλάξαμε τσιμούχες k λάδια σε μπουκάλες (άσχετα αν από την αριστερή το λάδι ρέει άφθονο στην ασφαλτο. k μου είπε πως έφτιαξε κάτι σαν συρματάκια που δίνουν τροφοδοσία στην μηχανή (είμαι τελείως άσχετος k δεν το κρύβω).παρατήρησα ότι σαφώς ο ήχος τις μηχανής ήταν βελτιωμένος από την προηγουμενη φορα όμως "παρατηρησα" ότι το νεύρο που έχει k δίνει το κάνει μετά τις 5000 στροφές.αλλα για να φτάσω εκεί η μηχανή ακούγεται σαν μπουκωμένο.άρχισα λοιπόν να ψάχνω για ανταλλακτικά k εκεί έπαθα πλακα.άλλοι έλεγαν ότι ήταν "παραεισαγωγης" k άλλοι το αντίθετο.αποτέλεσμα είναι να χρειαστώ τρόμπα πίσω φρένου k να κάνω ελληνική πατέντα η ακομα κ καποια site εξωτερικου τις τιμες τις εχουν στα υψη.συνεχίζω να ψάχνω μήπως βρω τίποτα.υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω εάν στην μηχανή μπορώ να βάλω ανταλλακτικά από κάποιο άλλο μοντέλο ? γιατι με βλέπω όσο k εάν το αγάπησα στο τέλος να το βάλω στην άκρη k να το βλέπω .ευχάριστο k συγγνώμη για το μέγεθος του κειμένου.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Τι ανταλλακτικα ψαχνεις?Πιστευω οτι στο Σαρακακη θα υπαρχουν ολα.Ο κινητηρας σου ειναι διχρονος και πολυ απλος.Αν εχεις εργαλεια και με τη καθοδηγηση καποιου τον λυνεις και τον κανεις καινουριο.Περνα μια βολτα απο εδω www.2strokers.com.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2013
    Μηνύματα
    4
    ευχαριστω για την απαντηση σου.για αρχη ψαχνω να μαθω κοστος για αλλαγη μπουκαλας κ το πλαστικο που συνδεει το καρμπυλατερ με το μοτερ.η αληθεια ειναι οτι σε χωμα δεν το πολυ παταω παρα μονο ξερεις οταν σε πιασουν εκεινες οι στιγμες που θελεις να παρεις τα ορη κ τα βουνα.σκεφτομουν βασικα να το γυρισω σε motard κ λογω παλαιοτητας μηχανης ( 1997 πρωτη αδεια ) κ με οσα μου ειπαν για ανταλλακτικα το σκεφτομαι αν τελικα θα ειναι πεταμενα χρηματα η οχι.απο τον σαρακακη μεσω αντιπροσωπου περιμενα τσιμουχες για τις μπουκαλες 4 μηνες.κ δεν ξερω κ εαν υπαρχουν για οτι χρειαστω κατα την μετατροπη.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Την εισαγωγη του κυλινδρου ψαξε για μεταχειρισμενη γιατι καινουρια θα ειναι πολυ ακριβη.Επισης μπορεις να φτιαξεις απο αλουμινιο μια και να συνδεεις το καρμπ με λαστιχο.Αλλα η δικια σου τι ακριβως εχει?Απο οσο δοαβασα ειπες οτι ειχες αλλαξει τσιμουχες στις μπουκαλες αλλα η μια ακομα χανει?Η ειναι στραβο το καλαμι ή δεν εχει πατησει η τσιμουχα σωστα.Αν το πας σε συνεργειο υπολογιζε γυρω στα 70 ευρο για τη μια.Για να το κανεις motard χρειαζεσαι 2 στεφανια 17'' και τις ακτινες και καποιον να στα πλεξει στα κεντρα σου.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2013
    Μηνύματα
    4
    ναι ναι σωστα.αλλαξα κ στις 2 τσιμουχες γτ το παλικαρι μου ειπε οτι ηταν κολλημενες κ μιας που τις ανοιξε να τις ξεκολλησει τις αλλαξα. οσο για την εισαγωγη φαινετε 'σκασμενη'.δλδ σαν μικρες τομες σκεψου που εμφανιζονται οταν πιεζω το πλαστικο.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Για την εισαγωγη παρε μια φλατζοκολλα και πασαλειψε την.

  7. #7
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    η παρε και βαλε ενα ολοληρο μοτερ απο cr 125

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2013
    Μηνύματα
    4
    νομιζω οτι μοτερ απο cr δεν κανει.καπου ειχα διαβασει πως φοραει το ιδιο μοτερ με το nsr 125.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF